respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Kultūra krematoriumo koridoriuosenuotraukos (8)

2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:32:11
Justina GAFUROVA

Šiuolaikinio meno apraiškos Lietuvoje atsiveria įvairiais savo veidais: vamzdžiu prie Neries krantinės, kurmiarausiu sostinės centrinėje aikštėje ar aktorių provokacija bažnyčioje prieš šv. Mišias. Drąsiausi kūrėjai šiuolaikiškumo priedanga gina net savo reklamas, kuriose Jėzus reklamuoja džinsus arba vilki „firmines“ užkandinės kelnaites. Regis, niekas nebestebina, viskas tampa įmanoma. Apie tai, ar tokios apraiškos tikrai neprasilenkia su meno ir kultūros misija, kalbėjomės su filosofu Krescencijumi STOŠKUMI.

 

- Po žinomų Lietuvos pramogų pasaulio atstovų provokacijos Turgelių bažnyčioje prieš Žolinės šv. Mišias, viešojoje erdvėje kilo diskusijos, esą dėl menininkų provokacijų įsižeisti nereikėtų. Ar šiandien mes teisingai suprantame meno sąvoką?

- Kažkodėl žmonės nenori pripažinti, kad chuliganizmas turi įvairias formas. Pavyzdžiui, politikai kartais vietoje to, kad priimtų svarbius sprendimus, chuliganauja - rungtyniauja tarpusavyje, bandydami parodyti savo pranašumą, pamiršdami mandagumą ir orumą. Egzistuoja ir buitinis chuliganizmas. Tiesa, mes kol kas pripažįstame tik chuliganizmą keliuose. Panašiai yra ir vadinamajame mene. Šiandien žmonės negali pasakyti, kas yra menas. Ne todėl, kad nežinotų, bet todėl, kad menas pats nutrynė ribas tarp realybės ir įvairių juokavimų ar netgi patyčių. Tai yra tokia elgesio forma, kuri įteisina chuliganavimą. Į Lietuvą tokios apraiškos atėjo su fluksininkų judėjimu.

Labai daug tokio chuliganizmo mes matėme, kai Vilnius buvo Europos kultūros sostine. Tam buvo išleista nemažai Europos Sąjungos lėšų. Tai, kas įprastai viešoje vietoje nedaroma, pavadinama menu, o po tokia priedanga jau galima daryti ką tik nori. Bjauriausia, kad taip naikinamas menas ir vaizduojama, kad žmonės kvaili, nieko nesupranta.

Vakarai bent jau turi sąvoką „kontrkultūra“. Tai buvo tam tikrų žmonių, dažniausia jaunimo, savotiška protesto forma prieš oficialią kultūrą. Tačiau Lietuvoje kontrkultūrininkai anksti užėmė zonas, kuriose turėjo būti kultūra. Todėl šiandien turime tokią keistą padėtį kultūros politikoje. Valdžios žmonės nežino, kas yra menas ir kultūra. Todėl net nacionalinių premijų sąrašuose yra kontrkultūrininkų pavardžių. Juk ir nacionalinės premijos turi pažymėti pavyzdinę kultūrą. Tokią, kuri išliks ir po dešimties ar dvidešimties metų. Visu tuo pasinaudoję agresyvūs vaikinukai Lietuvoje sukūrė Šiuolaikinio meno centrą, o dabar valdo ir Kultūros ministeriją.

- Todėl viešai dažnai ginamasi sąvoka „šiuolaikinis menas“, o jo nesuprantantys kaltinami tamsuoliškumu?

- „Šiuolaikinis“ - lengva priedanga, kai neturi daugiau ką pasakyti. Viduramžiais buvo orientuojamasi į praeitį. Tai, kas buvo daroma nuo seno, buvo gerbiama. O dabar - priešingai - svarbiausia, kad tik būtų nauja. O jei nori, kad tavo pakvailiojimus atskirtų nuo vaikų išdaigų gatvėje, reikia pridėti pavadinime žodį „šiuolaikinis“. Gali būti šiuolaikinis menas, šiuolaikinė politika ar netgi šiuolaikinis mokslas. Bet tai imitacinis pasaulėlis...

- Taip pat ir labai laikinas, o tai prieštarauja pačiai kultūros misijai, pagal kurią kultūra neatsiejama nuo išliekamosios vertės?

- Visais laikais menininkas kūrė ne šiai dienai. Buvo manoma, kad tai, kas nepatikrinta laiko, neturi vertės. Dabar propaguojama „nuogo karaliaus“ mitologija. Ji labai patogi veržliems ir agresyviems žmonėms užimti teritorijas. Bet valstybei tai - duobkasiavimas. Pavyzdinė kultūra pakylėja žmogų, aukština vertybes, bet ne gniuždo. Tai buvo žinoma visais civilizacijos laikotarpiais. Kultūros uždavinys visuomet buvo palaikyti žmogaus drąsą, ryžtą, ugdyti jo norą pranokti patį save. Dabar ta kultūra priešingai - smukto žmogų. Paprastas pavyzdys - vietoje paminklo Vilniaus Lukiškių aikštėje atsiras rūsys. Mums jau neįdomu tai, kas aukština žmogų.

- Kur šiandieninėje visuomenėje vieta tikrajai kultūrai?

- Manau, dabar tikroji kultūra liko pogrindyje, užribiuose. Dailininkai savo darbus eksponuoja prekybos centruose, netgi krematoriumuose. Pirmą kartą tai pamatęs nustebau, bet išgirdau, kad taip jau įprasta. Nes geriausios teritorijos, kuriose meno kūrinių demonstravimas kainuoja brangiai, jau užimtos.

- Paradoksas, menininkas Lietuvoje anksčiau buvo priverstas gyventi ištiesta ranka, esą šalis dar skurdžiai gyvena, paremti negali. Dabar finansuojama gausybė projektų ir iniciatyvų, tačiau visą gėrį susišluoja kontrkultūrininkai, tikruosius menininkus palikę eksponuotis krematoriumo koridoriuose?

- Tikrai taip, ir kai kurie menininkai tai priima labai skaudžiai. Beje, ar žinojote, kad geriausias Lietuvoje fortepionas stovi „Gariūnuose“? Ten vyksta puikūs kultūriniai renginiai, įspūdingi koncertai. Beje, nemokami. Štai kur braunasi kultūra. Skverbiasi per plyšelius, kurie dar liko. Kai kurie per ryšius, per gerą valią, bet svarbiausia - per nepaprastą atkaklumą ir užsispyrimą bando išgyventi.

Tai graudus laikas, bet norisi viltingai tikėti, kad tai tik mada, kuri ankščiau ar vėliau praeis. Mados yra trumpalaikis dalykas. Kol kažkas diktuoja toną ir dar duoda pinigų, mada veikia. Vėliau ji pati save sunaikina. Didžiausias uždavinys - atkirsti tuos, kurie duoda pinigėlius, nuo tų, kurie nieko nesugeba, bet tais pinigais naudojasi.

Turbūt šie procesai bus suprasti vėliausiai. Žmogus labai greitai pastebi, kai sumažėja jo pajamos ar pakyla kainos parduotuvėje. Bet tai, kad jis praranda galimybę gyventi profesionalios kultūros visuomenėje, ne taip lengvai pastebi. Valdžioje nėra jokios nuovokos apie tai, kas yra kultūros politika. Kultūros procesai vyksta už tos politikos ribų. Reikia tai pasakyti tiesiai ir atvirai.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (8)

 • boba 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 19:17:57

  Reikia skirti svairašką nuo meno. Ne kiekviena svairaiška jau yra meno
  kūrinys. Ne kiekvienas papeckiojimas, suręstas griozdas yra meno
  kūrinys. Tai tiesiog nevykėlio noras išreikšti save. Po Europos
  kultūros sostinių visuose miestuose kažkas lieka vertingo - pastatas,
  kuriuo naudosis miesto visuomenė kultūros reikmėms, ar kažkas
  sutvarkyta, įrengta. Kas liko Vilniuje? Sanitarinis įrenginys. Pinigai
  nusėdo "kultūros" švonderių kišenėse. Gal ir gerai, kad ta
  santechnika viešai stovi, tai mūsų laisvo nuosmukio simbolis. Smunkam
  toliau.

 • Pensininkė 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 18:03:26

  Geras intervių ir teisingi K.Stoškaus žodžiai...Tik gaila, kad gerb.
  filosofas nepasakė iš kur ir nuo kada pas mus atsirado kontrkultūra?
  Žinau ir galėčiau pasakyti, bet tai nieko nepakeis ir nepadės
  atsikvošėti vadinamiems šiuolaikiniams kultūrininkamas... O labai
  gaila.

 • Dočys 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 18:03:14

  Kas yra kultūros politika? Kai Cololo kultūrą kelia, o Ruokyte
  išsišiepus ploja!

 • poslinkiai 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:41:04

  Šie valdžioje per 2 metus pagaliau jau pakeitė kelių ministrijų
  pavadinimus. Iš kart Lietuvoj pagerėjo. Dar šios ministerijos
  pavadinimą pakeist -ir bus dar didesni poslinkiai...Labai šventais save
  valdžioje laiko ir šie. Blogindami kas nuo anksčiau buvo ir ant anų
  verčia.. Labai gudrūs. Dar kaip gynybai nori skolintis, gali ir kultūrai
  pasiskolint. Paskui jei tirs anuos dėl skolinimų ir savęs gal nepamirš?

 • Pirmajam 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:24:56

  O kuo čia dėti kažkokie ,,gandriukai", kuriuos vis kišate? Tokia
  kultūros politika susiformavo per daugelį metų, tad jos nepakeisi per
  metus. Nors jau yra gerų poslinkių.

 • nuomonė 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:16:30

  tai nėra mada.Tai tautos naikinimas per
  religiją,meną,kultūrą,švietimą ir kur tik įmanoma.Tie ,kurie atlieka
  tą naikinimą,atlieka už pinigus,prisidengdami frazėmis "šiuolaikiškas
  menas","reklama"ir t.t.,tuopačiu parodydami savo
  bukagalviškumą,vulgarumą,cinizmą,netgi kvailumą,teigdami,kad tai yra
  geriausios žmogaus savybės.Jų proteliu,tai jie patys gudriausi
  "krūčiausi".Keiktis eteryje-menas,arkliašūdžius mėtyti
  scenoje-menas,plikam šokti prieš nepilnametes miške-normalu,tik
  trupučiuką persistengė,nes šokis taip yra menas.Vistik gal tai
  pedofilija,arba iškrypimas,gal reikėtų medicinos katalogą pavartyti,gal
  ir ligos numerį būtų galima atrasti,netik šiuo atveju,bet ir
  "artistų"bažnyčioje atveju ir "šiuolaikinių reklamų"atveju ir
  "klounų" atveju,pasityčiojant iš piliečių ir iš seimūnų.Kuo toliau
  ,tuo agresyviau tokios patyčios prisidengiant žodžiu
  Šiuolaikinis"vyksta.

 • senis 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 16:49:32

  jeigu dabar, musu rezidente sudegintu M. Bulgakovo kuria nors knyga, visa
  rusu pasauline literatura, suplesketu per kelias dienas. Mes lipome is
  medzio kelis tukstancius metu. Per nepilnus 30 metu, vel sedime medyje. Ir,
  jokios svieseles horizonte.

 • ir čia? 2018 rugpjūčio mėn. 29 d. 16:32:40

  Ir kultūroj ne kas? O juk Seimo kultūros komitetui vadovauja gandriukų
  pats pačiausių lyderis... O pasirodo šnipštas gaunas ir kultūroj.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1769 PLN - 4.2925
RUB - 78.0670 CHF - 1.1312
GBP - 0.8859 NOK - 9.5885
reklama
Ukis 2018