respublika.lt

Kodėl valytoja rūsyje priversta vogti vandenį?

(0)
Publikuota: 2018 spalio 20 12:40:22, Rimantas Zabarauskas, energetikos ekspertas
×
nuotr. 1 nuotr.
Kodėl valytoja rūsyje priversta vogti vandenį? Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Jau rašėme („Vakaro žinios“, liepos 13 d.) apie lietuvišką fenomeną - valstybinį reketą pavadinimu „karšto vandens tiekimas“. Tai nepagrįstų mokesčių rinkimas iš daugiabučių gyventojų, kuriems įstatymu yra primesta karšto vandens tiekimo paslauga. Realiai ji neteikiama, kadangi karštą vandenį gyventojai ruošiasi patys savo įrenginiais. Tačiau už neteikiamą paslaugą karšto vandens tiekėjai renka nelabai didelius pinigus labai plačiu mastu, taip susidarant nemažoms sumoms.

 

Kartais gyventojai bando pasipriešinti monopolistų, pririšusių savo klientus vamzdžiais ir laidais, primestai tvarkai. Naivuoliai tie kovotojai. Jie dar nežino, kad jų interesus gina tik Konstitucijos straipsnis, sakantis: „Valstybė gina vartotojo interesus.“ Daugiau negina niekas.

Palangoje, Sodų g. 45 daugiabučio gyventojai pabandė atsisakyti karšto vandens tiekėjo - UAB „Palangos šilumos tinklai“. Jie nenorėjo butuose įrengiamų nuotolinio nuskaitymo karšto vandens skaitiklių, bet įmonė nenusileido. Kadangi skaitikliai yra tiekėjo nuosavybė, jis turi teisę juos tvarkyti ir tam patekti į gyventojo butą. Jei įmonė vertintų savo klientus, ji atsiklaustų jų nuomonės ar pageidavimų, ypač jei skaitikliai žmonių butuose. Bet Lietuvoje tas nepriimtina. Jei galiu, tai ir darau ką noriu. Paprasta ir patogi nuostata, atitinkanti „teisės aktus“. Ir jei yra teisės aktas, tada galvos galima nesukti.

Nesusitardami su karšto vandens tiekėju, gyventojai nutarė jo atsisakyti ir įsirengti savo karšto vandens skaitiklius už keliolika eurų. Bet atsisakyti monopolininko paslaugų Lietuvoje - o-jo-joj, kaip nelengva.

Jei norite atsikratyti jums primesto karšto vandens tiekimo (kurio realiai nėra), privalote sudaryti naują sutartį su šalto vandens tiekėju. Dalykai taip nureguliuoti, kad esamos sutartys leidžia jums pirkti vandenį tik buto ribose. Jei vandens reikės už buto ribų, reikės naujos sutarties. Jei valytoja rūsyje prisipylė kibirą vandens, ji tą vandenį pavogė. Jei nenorės vogti, ji turės su vandens tiekėju sudaryti atskirą sutartį.

Taigi, gyventojų atstovas paprašė UAB „Palangos vandenys“ sudaryti atskirą sutartį. Gerai nusiteikęs įmonės direktorius V.Beržanskis patikino, kad problemų nebus. Deja, problemos pasirodė labai greitai. Gyventojai norėjo atsisakyti tarpininko ir ruošti karštą vandenį patys savo įrenginiais, o kita pusė šalto vandens pardavimo tam tikslui tiesiogiai gyventojams be tarpininko neįsivaizdavo. Tarsi pamiršus, kad šaltas vanduo nuo istorinių laikų parduodamas būtent pagal tiesiogines sutartis su gyventojais. Atsiskaitymas už vandenį, sudedant šalto ir karšto vandens skaitiklių rodmenis direktoriui pasirodė neįveikiama užduotis. Penkiolika kartų pakartojęs „mes dirbsime ne taip kaip jūs norite, o pagal įstatymą“, direktorius derybas baigė. Gyventojams pasiteiravus, kaipgi jiems atsikratyti karšto vandens tiekimo, buvo pašmaikštauta: „O kodėl jūs tokį būdą pasirinkote?“

Čia tenka pridurti, kad direktoriaus minėtas įstatymas nustato tik pagal kokį skaitiklį reikia atsiskaityti su šalto vandens tiekėju ir nieko nesako nei kaip paskirstomi skaitiklio rodmenys butams, nei kas tą darbą atlieka. Jau patikrinta praktika yra šilumos tiekime. Į daugiabutį patiektą šilumą pagal įvadinį skaitiklį butams paskirsto šilumos tiekėjas. Taip daroma jau nuo žilos senovės, nors šilumos paskirstymas yra daug sudėtingesnis už šalto vandens, kur reikia tik sudėti dviejų skaitiklių bute rodmenis. Ar vandens tiekėjams tai nežinoma? Vandens tiekimo teisinis reguliavimas atsilikęs ketvirčiu amžiaus ir nepažengė į priekį nuo „upravdomų“ laikų. Pamenate, taip vadino apšepusias butų ūkių tarnybas su paniurusiais ir retai prasiblaivančiais dėdėmis? Laikai kiti, bet iki šiol atsiskaitoma ne pagal įvadą, o butų skaitiklius, todėl minėta valytoja rūsyje priversta vogti vandenį. Ši netvarka didina vandens kainas, naikina gyventojų motyvaciją susitvarkyti vidaus tinklus, netvarkingus namus subsidijuoja tvarkingų sąskaita.

Jei įmonei rūpėtų klientai ir jos reputacija, vargu ar ji kratytųsi mažytės paslaugos - į sąskaitas įtraukti ne vieno, o dviejų skaitiklių rodmenis. Įstatymas tokios paslaugos nedraudžia - tai vien geranoriškumo ir komercinės naudos reikalas.

Pabandžius šiuo klausimu pasikalbėti su Palangos savivaldybės administracijos direktore, išgirdome, kad „visi specialistai įmonėje, o mes nelabai galime ,.. be to, direktorė labai užsiėmusi“.

Informacija rinkėjui: šiandien Palangą valdo konservatoriai.

Rimantas Zabarauskas, Europos vartotojų konsultacinės grupės Energetikos pogrupės narys, energetikos ekspertas

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s