respublika.lt

Kiekvienas miško lankytojas gali užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui

(0)
Publikuota: 2015 gruodžio 16 18:00:04, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Liga plinta mechaniškai: grybaudami afrikiniu kiaulių maru užkrėstame miške per avalynę ar rūbus galite išplatinti šį virusą. Eimanto Chachlovo nuotr.

Nors visi grožio ir poilsio ieškome miške, jame atsiduria ne tik padangos, maišeliai ar buteliai, medžiotojai pastebi, kad net ir televizoriai ar šaldytuvai. Ką jau kalbėti apie maisto atliekas, kurias į mišką išmeta lankytojai. Taip elgdamiesi žmonės sudaro sąlygas afrikiniam kiaulių marui plisti.

 

Virusas perduodamas ir per maisto atliekas

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei Eugenijus Tijušas sakė, kad medžiotojai iš tiesų gana dažnai (ypač vasarą) miške mato išmestų maisto likučių. Paprastam lankytojui, regis, tokia organinė atlieka jokios žalos gamtai nepadaro. Klystama. Lietuvoje siaučiantis afrikinis kiaulių maras, kurio pagrindiniai nešiotojai laukinėje gamtoje yra šernai, gali būti perduodamas ir per maistą, pašarus. Jeigu, pavyzdžiui, šernas suės gabaliuką rūkytos dešros, užkrėstos afrikiniu kiaulių maru, jis užsikrės ir išplatins šią ligą.

"Tiek nebaigti valgyti sumuštiniai, tiek numesti dešros galai – gana įprastas vaizdas miške. Deja, kol kas tarp miško lankytojų nėra supratimo, kad atvežtoms kad ir organinėms atliekoms miške tikrai ne vieta", - kalbėjo E.Tijušas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas pasakojo, jog didelė tikimybė, kad afrikinį kiaulių marą per išmestas maisto atliekas Lietuvoje gali išplatinti keliaujantys magistralėmis žmonės. "Lietuvos magistraliniuose keliuose dažnai sustoja ir užsieniečiai, jie beužkandžiaudami mėsos produktais poilsio aikštelėse neretai palieka atliekas, - teigė V.Paulauskas. - Mūsų tarnyba yra išleidusi atskirą potvarkį, kad savivaldybės stebėtų, kad poilsio aikštelėse būtų tinkami šiukšlių konteineriai, kad jie nebūtų perpildomi, šiukšlės būtų laiku šalinamos. Taigi pavalgę meskite likučius į sandarius konteinerius arba įsidėkite likučius į maišelį. Noriu pasidžiaugti, kad savivaldybės labai atsakingai ėmėsi veikti konteinerių klausimu."

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra parengusi specialius plakatus, informuojančius apie draudimą miške, pamiškėse, pakelėse išmesti maistines atliekas. Šiuose plakatuose informacija pateikiama lietuvių, rusų ir anglų kalbomis, taigi skatinamas ne tik lietuvių, bet ir užsienio piliečių sąmoningumas bei atsakomybė. Plakatų tikslas - priminti gyventojams, kad maistinių atliekų negalima išmesti bet kaip, o į tam skirtus sandarius konteinerius arba tas atliekas susidėti į maišelį. Plakatai dalijami per Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinius padalinius, urėdijas, savivaldybes.

Valgydami sumuštinį su mėsa negalime būti 100 proc. užtikrinti, kad ten nėra afrikinio kiaulių maro užkrato, kuris patiems žmonėms nepavojingas, bet išmetus bet kaip maisto atliekas šis virusas lengvai būtų išplatinamas. Arkinio kiaulių maro virusas labai ilgai išlieka užsikrėtusių kiaulių ar šernų kraujyje, audiniuose, išskyrose, išmatose, skerdenose, šviežioje kiaulienoje ar šernienoje ir kiaulienos ar šernienos produktuose.

Galite pernešti ir mechaniškai

Kadangi afrikinis kiaulių maras perduodamas ne tik per tiesioginį kontaktą tarp šernų ar kiaulių, bet ir mechaniškai - per apkrėstą transportą, inventorių, drabužius, avalynę, grįžus namo iš miško pirmas dalykas, kurį turite padaryti, persirengti ir persiauti, drabužius išskalbti kuo aukštesnėje temperatūroje. Afrikinio kiaulių maro virusas žūva 70 laipsnių karščio temperatūroje. Avalynę reikėtų dezinfekuoti ir švariai nuplauti. Asmens higiena irgi ne paskutinėje vietoje - rekomenduojama grįžus iš miško nusiprausti po dušu.

Ypač tas žinotina tiems, kurie patys augina kiaules arba dirba kiaulių ūkiuose - į kiaulių laikymo vietas turite eiti ne su tais pačiais rūbais ir avalyne, su kuria vaikščiojote miške. Nors vaikščioti po afrikiniu kiaulių maru užkrėstus miškus nedraudžiama, jei jau apsilankėte, rekomenduojama bent 48 valandas neiti į kiaulių laikymo vietą.

Kaip lankytojui žinoti, ar miškas užkrėstas afrikiniu kiaulių maru? Apie tai skelbia prie miško esanti informacija. Vykstant grybauti ar uogauti į virusu užkrėstas zonas patartina turėti pakaitinius viršutinius drabužius ir atskirus batus, kuriais būtų galima persirengti ir persiauti įeinant į mišką. Išėjus iš jo reikėtų rūbus nusirengti ir sudėti į atskirą maišelį, o sugrįžus namo, kaip jau minėta, nedelsiant išskalbti kuo aukštesnėje temperatūroje.

Važiuoti transporto priemonėmis gilyn į užkrėstas miško teritorijas nepatartina. Atvažiavę į mišką grybų ar uogų automobilius geriau palikite tam skirtose pakelės aikštelėse. Surinktus grybus patariama nuvalyti vietoje, o jeigu jau parsivežėte namo, atliekų bet kur neišmeskite, bet surinkę jas užkaskite.

E.Tijušas akcentavo, jog ne tik medžiotojų, bet ir pačių miško lankytojų sąmoningumas itin svarbus, nes miško lankymas šiais laikais yra ypač intensyvus. "Ypač vasarą daug žmonių miške, medžiotojai sudaro tik labai nedidelę dalį. Tik bendras darbas gali būti efektyvus kovojant su afrikiniu kiaulių maru, kuris yra nenuspėjamas ir kelia daug klausimų ne tik mokslininkams, bet ir medžiotojams", - sakė jis. Pašnekovas tikino, iš kolegų latvių medžiotojo girdintis apie gausų šernų kritimą nuo afrikinio kiaulių maro, tuo metu Lietuvos medžiotojai kritimą stebi epizodiškai ir labai nedidelėse teritorijose, nors pats afrikinis kiaulių maras pasklidęs ir užfiksuotas beveik pusėje Lietuvos teritorijos.

Dėmesio!

Miške pastebėjus gyvūno gaišeną, jokiu būdu jos nelieskite ir prie jos nesiartinkite, o nedelsiant praneškite VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403, kreipkitės į VMVT teritorinį padalinį, esantį kiekviename rajone, arba praneškite privačiam veterinarijos gydytojui.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s