Kava pasaulyje pinga, tačiau lietuviai prisipirkę brangiosnuotraukos (1)

2018 rugsėjo mėn. 08 d. 20:01:12 Perskaitė 1162

Paskutinėmis rugpjūčio dienomis krito kavos kaina. Ne Lietuvoje, pasaulyje. Mūsiškiai kavos išgeria daug, tačiau kritusių kainų kol kas nepastebėjo. Nežada jų ir didieji kavos pardavėjai.

 

Kavos kaina pasaulinėje rinkoje sumažėjo 1,40 JAV dolerio už svarą - iki 96,95 JAV dolerių. Tai, lyginant su ankstesnės prekybos sesijos kainomis (98,35 JAV dolerio), 1,42 proc. mažiau. Be to, dabartinė kaina yra žemiausia per pastaruosius 12 metų.

Istoriškai kavos kaina rekordą buvo pasiekusi 1977 m. balandžio mėn. Tada svaras kavos pupelių rinkoje kainavo net 339,86 JAV dolerio. Žemiausia kaina fiksuota 2001 m. spalio mėn., kuomet ji siekė tik 42,50 JAV dolerio.

Preliminariais skaičiavimais, kasmet lietuviai išgeria 13 000 tonų kavos, šiam gėrimui kas mėnesį vidutiniškai išleisdami 20 eurų. Sprendžiant iš diskusijų socialiniuose tinkluose, kavą Lietuvos gyventojai mėgsta. Tad galima daryti prielaidą, kad kavos pardavėjai susikrauna nemažus pelnus, nes, remiantis neoficialia informacija, paprastos juodos kavos puodukas didmeninėje rinkoje kainuoja tik apie... 20 euro centų. Sutikite, kad tiek kavinėse, tiek degalinėse, tiek ir maitinimo įstaigose paprasčiausia kava kainuoja gerokai brangiau.

Stebėdamos pasaulinį kavos kainų kitimą, „Vakaro žinios“ pabandė išsiaiškinti, kas sudaro mažmeninėje prekyboje parduodamos kavos kainą ir kada mūsų tautiečiai galėtų mėgautis pigesne kava.

„Circle K“ Rinkodaros departamento direktorės Renatos Timoščik teigimu, galutinė kavos puodelio kaina degalinėje priklauso ne tik nuo kavos pupelių, bet ir kitų populiarių bei mėgstamų priedų - pieno, cukraus, kakavos - kainos. Prie jos prisideda ir išlaidos pakuotei bei logistikai. Taip pat - kavos aparatų priežiūrai, kavos kokybės kontrolei ir pan., todėl didmeninė kavos pupelių kaina nėra vienintelė dedamoji, lemianti galutinę gėrimo kainą. „Didmeninė kavos pupelių kaina svyruoja nuolat, tačiau ilgalaikiai kontraktai su tiekėjais padeda vartotojus apsaugoti nuo kainos pokyčių. „Circle K“ perkamos kavos žaliavos kaina yra fiksuota, o peržiūrima tik iš anksto numatytais terminais ir kiekvienu konkrečiu atveju reaguojama į situaciją“, - patikslino R.Timoščik.

Panašios nuomonės laikėsi ir „Čili pizza“ rinkodaros skyriaus vadovė Armantė Raginytė, kurios teigimu „Čili pizza“ sudaro ilgalaikius, 3 metų kontraktus su kavos tiekėjais, tad rinkoje vykstantys trumpalaikiai kavos kainų svyravimai nėra juntami.

Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotojas Elonas Šatas atkreipė dėmesį į tai, kad Konkurencijos taryba prekių, įskaitant ir importuojamos produkcijos, kainų ir jų pokyčių nekontroliuoja, bet tiria galimus Konkurencijos įstatymo pažeidimus. Pavyzdžiui, jeigu gaunama duomenų, kad konkurentai galėjo sudaryti konkurenciją ribojantį susitarimą ir pakelti kainas.

„Geriausia priemonė, suteikianti galimybę vartotojams įsigyti prekes ir paslaugas palankiausiomis sąlygomis, yra didesnė konkurencija.“

Trigrašis

Kažkodėl, kai pasaulinėje rinkoje pinga viena ar kita žaliava, aiškaus kainų mažėjimo mūsų šalyje nepastebima. Argumentai dažniausiai būna panašūs - buvo pirkta anksčiau, sukauptos atsargos, kelerių metų įsipareigojimai ir t.t. Užtat situacija labai staigiai pasikeičia, jeigu žaliava pabrangsta. Tuomet kainos, argumentuojant tuo, kad „viskas brangsta“, išauga iškart, o ne po trejų ketverių metų...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net