respublika.lt

Kasdieninė mūsų apvaginėjimo schema (šį kartą per elektrą)

(3)
Publikuota: 2021 spalio 29 07:23:32, Marius Jonaitis
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay nuotr.

Vakar rašėme apie pinigų plovyklėles siekiant „Laisvės dujų", tai yra viena iš energetikos sektoriaus korupcinių reiškinių. Tačiau šis sektorius gan platus. Plauti pinigėlius galima ir kovojant prieš „nešvarią" elektros energiją su tikslu, per tarpininkus bei brangiau, pirkti brangesnę ir dėl to „švaresnę" elektros energiją.

 

TS-LKD, arba kitaip žinomi kaip konservatoriai (tik pavadinimu) savo kelionę į Seimą grindė kova prieš Baltarusijoje statomą Astravo atominę elektrinę (AE). Rinko parašus, piketavo, kėlė triukšmą. Šiek tiek ironiška, ypač žinant, jog Ignalinos elektrinės antrojo bloko išjungimas įvyko 2009 metais, valdant tai pačiai partijai, o Astravo AE atsiradimą ir nulėmė Ignalinos AE uždarymas. Vis tik mes eksportuodavome elektros energiją į Baltarusiją.

Tačiau po Ignalinos AE uždarymo ir Astravo AE atsidarymo mes tapome elektros importuotojai iš tos pačios Baltarusijos. Nepaisant jų gaminamos elektros „nešvarumo". Astravo elektrinės statybos prasidėjo 2011 metais, o pirmąją elektros energiją pradėjo gaminti 2020 metų lapkritį.

2021 metų vasarį energetikos ministras pareiškė, jog nupirkome Astravo AE elektros energijos už 4 milijonus eurų. Tačiau Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas atskleidė tikruosius skaičius ir tendencijas.

„Dabartiniame visame Lietuvos suvartojamos elektros balanse apie 12% yra baltarusiška arba Astrave pagaminta elektra - tai per mėnesį 11 milijonų eurų. Galima sakyti, kad vartotojai moka už Astravo elektrinę", tada teigė Laurynas Kasčiūnas.

Jeigu per mėnesį „baltarusiškos" elektros energijos nuperkame už 11 milijonų eurų, tai per metus gaunasi apie 132 milijonai europietiškų. Gan apvali suma. Be to, preliminari, nes kaip pamatuoti, jog iš Latvijos atiteka (su Baltarusija tiesioginė jungtis atkirsta) būtent baltarusiška elektros energija? Dabar matuojamas elektros energijos srautas einantis iš Baltarusijos į Latviją, tačiau reikia nepamiršti, kad baltarusiška elektros energija dalyvauja ir Rusijos elektros rinkoje bei iš jos, jau kitu keliu, ateina į tą pačią Latviją. Tad čia tie matavimai, kurioje šalyje pagaminta ta elektros energija, kai dalyvauji bendroje elektros biržoje, yra juokingi.

Tuo labiau, jog vis dar esame tarybiniame BRELL elektros energijos žiede (Baltarusija-Rusija-Estija-Latvija-Lietuva). Jam, kaip analogas, kuriamas kitas žiedas, bet jis planuojamas atidaryti tik 2025 metais, į jį sukišant apie 1 milijardą eurų. Mmmm, dar viena saldi lesyklėlė...

Tad realiai, mes, galimai, nuperkam daugiau elektros energijos, kuri pagaminta Baltarusijoje negu tie deklaruoti 11 milijonų eurų per mėnesį.

Tačiau reikia žinoti, jog nesvarbu, kad Lietuvos ir Baltarusijos komercinis srautas yra nulinis, tuo pat metu fizinis srautas vis tiek vyksta. Pavyzdžiui spalio 4 dieną iš Baltarusijos į Lietuvą pateko 5813 Mwh, o iš Lietuvos į Baltarusiją - 73 Mwh. Tą pačią dieną komercinis srautas iš Rusijos į Lietuvą siekė 5156 MWh, o elektros kaina buvo 139,06 euro už MWh. Atitinkamai Lietuva Rusijai už spalio 4 dieną importuotą elektrą turi sumokėti 720 tūkst. eurų, Švedijai - 460 tūkst. eurų (už 3336,8 MWh), Latvijai - 2,45 mln. eurų (už 17620,7 MWh). Latvijai gan daugokai, tikėtina ten ir slypi „nešvari" Lukašenkos elektra!

Žinoma, tie, kurie galvoja, jog tie pinigai tiesiogiai patenka Batkai, gali nustoti rautis sau plaukus nuo galvos. Ne, mes tą elektros energiją juk perkame per tarpininkus ir mokėdami daug brangiau negu pirktume tiesiogiai. Tad Batką mes remiam, bet mažesnėmis sumomis. Didesnė dalis atitenka tarpininkams. Kas tie laimingieji?

Yra tokia kompanija AB „INTER RAO Lietuva", kuri, nežinia kodėl, vadinama lietuviška. Ji, galimai, tokia buvo įsikūrimo laikotarpiu (2002 metais) ir iki 2008 metų, kada kontrolinį akcijų paketą (51%) įsigijo Suomijoje registruota įmonė „RAO Nordic OY". Tačiau siūlau neapsigauti, kad čia suomiškas kapitalas, ne, ta įmonė priklauso Rusijos energetikos koncernui „Inter Rao UES". Tad elektros tarpininkai, arba spekuliantai, yra bendra lietuvių ir rusų įmonė (tačiau galutinis žodis yra rusų). Pavyzdžiui, „INTER RAO Lietuva" didmeninių elektros energijos pardavimų dalis Lietuvos elektros biržoje 2018 metų IV ketvirtį sudarė 88,5 %.

Tad rusų kapitalo (turintys kontrolinį akcijų paketą) elektros įsigijimo tarpininkų įmonė perka elektros energiją iš tos pačios Rusijos ar Baltarusijos bei brangiau parduoda ją mums. Tobulas planas! Tačiau visas dėmesys turi būti sutelktas į Astravo AE, kad netyčia niekam nekiltų idėjos pirkti elektros energijos iš ten tiesiogiai, be tarpininkų bei pigiau. Tai nepatriotiška!

Verta atkreipti dėmesį į dar vieną AB „INTER RAO Lietuva" akcininką. Yra tokia įmonė pavadinimu UAB „Scaent Baltic". Ji 2007 metais turėjo 88% AB „INTER RAO Lietuva" akcijų, bet jau po metų (2008 metais) didesnę dalį jų pardavė minėtai Suomijoje registruotai Rusijos įmonei. Dabar UAB „Scaent Baltic" turi pasilikusi 29 proc. akcijų AB „INTER RAO Lietuva" ir delegavusi šios įmonės stebėtojų taryboje savo asmenį - Joną Garbaravičių.

Kas tas Jonas Garbaravičius? Šis 42 metų vyrukas yra tokio buvusio politiko Ramūno Garbaravičiaus sūnus (TS-LKD narys 1998-2013 metais), kuris buvo Seimo nariu, išrinktas TS-LKD sąraše 2004 metais.

Ramūnas Garbaravičius buvo įtakingas TS-LKD veikėjas. 1999-2008 metais TS-LKD Prezidiumo narys, 1999-2007 metais TS-LKD iždininkas. Rimtos pareigos, tačiau atkreipkite dėmesį, jog apie 2008 metus jis iš visur pasitraukė (Seimas, iždininko pareigos, Prezidiumas). Kaip ir iš pačios politikos. Kas įvyko 2008 metais? Tais metais Garbaravičių šeimai priklausanti UAB „Scaent Baltic" pardavė didesnę dalį savo akcijų Suomijoje registruotai rusiško kapitalo įmonei „RAO Nordic OY".

Kam ta viešoji politika, jeigu gali dalyvauti daug smagesniame procese? Neviešai.

UAB „Scaent Baltic" kontrolinį akcijų paketą (51%) valdo Jonas Garbaravičius ir šeimos nariai. Verta paminėti, kad ši įmonė turėjo 409 milijonų litų pajamų iš Ignalinos AE uždarymo projektų dar 2009 metais, nes dalyvavo šiame procese. Kiek nubyrėjo vėliau - neaišku. Kad suprastumėt, kiek toje lesyklėlėje sukasi pinigų, turite susipažinti su ten vaikščiojančiomis pinigų sumomis.

Europos sąjunga Ignalinos AE uždarymo darbams iki 2014 metų skyrė 1 milijardą 450 milijonų eurų (Lietuvos indėlis 182 milijonai).

ES indėlis 2014-2020 metų laikotarpyje - 870 milijonų, o 2021-2029 laikotarpiu - 610 milijonų. Lietuvos indėlis (2014-2029 laikotarpyje - 138 milijonai eurų.

Šiek tiek šviesėja akyse, kodėl Ignalinos AE turėjo būti uždaryta ir kodėl reikia pirkti elektros energiją iš Astravo ES per tarpininkus, o ne tiesiogiai? Ar vis dar beeeee?

Beje, reikia pridurti, kad Garbaravičių šeimyna puikiai moka dirbti. Nesidemonstruoja savo turimais turtais. Štai Jonas Garbaravičius 2021 metais turtingiausiųjų Lietuvos verslininkų sąraše užėmė tik 46 vietą su savo deklaruotais 102 milijonais eurų. Jo brolis Saulius Garbaravičius, kuris išvis viešumoje nesimato, turi tik 10 milijonų eurų. Giminės gražiai dalinasi pelnu, investuoja, atsiskaito su visais kaip pridera. Tokiame biznyje reikia mokėti dalintis, kitaip neišsilaikysi.

Jonukas išvis gabus, jau būdamas 27 metų kūrė UAB „Scaent Baltic ir tikrai, tikrai jam įtakingi giminės nepadėjo (Tėvas Ramūnas Garbaravičius ir dėdė, buvęs Kauno meras Arvydas Garbaravičius). Tačiau užtenka visai nedaug panaršyti ir randame tokią informaciją:

Informacija iš 2008 metų Seimo rinkimuose pateiktos Arvydo Garbaravičiaus deklaracijos. Geras dėdė, pasirūpina sūnėnais. Beje, manau, daug kam patiks tas faktas, jog Jonas Garbaravičius, 1994 metais laimėjęs G. Soroso stipendiją, išvyko mokytis (jau 1996 metais po mokyklos baigimo) į Vakarų Česterio universitetą Pensilvanijoje (JAV).

Yra ir daugiau įdomių akcentų. Pavyzdžiui Birutė Garbaravičienė, Jono Garbaravičiaus mama 2005 metais buvo Prezidento valdo Adamkaus konsultantė.

Aišku, čia mes užkliudėme tik pačias viršūnėles, nes tokio masto procese, neabejotinai, dalyvauja įtakingi Lietuvoje žmonės, politikai. Jeigu Lietuvoje savarankiškas ir adekvatus saugumas, tai kiekvieną pavasarį kalbėtų tokiomis temomis ir išsamiau. Tačiau, vietoje to, užsiima cirkais ir „vatnikų medžioklėmis".

O paaiškėja, kad didžiausi „vatnikai" sėdi valdžioje ir priima sprendimus. Kelia antirusišką/antibaltarusišką isteriją, jog negalėtume pigiau įsigyti dujų arba elektros, tačiau, tuo pačiu metu, per tarpininkus perka tas pačias dujas ir elektrą iš Rusijos ir Baltarusijos. Tik daug brangiau.

Už tai susimokame mes visi. Savo ir savų vaikų ateities sąskaita.

Pabaigai, pabandysiu kaip koks Tapinas Haiku parašyti:

Kvailas, nes muša
muša, nes silpnas
silpnas, nes kvailas

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s