respublika.lt

2018 liepos 17, antradienis

Kas slypi po sostinės teisuolio kauke?nuotraukos (10)

2017 rugsėjo mėn. 12 d. 07:51:35
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, ko gero, jau mato save su mero regalijomis. Kiek čia liko iki naujų rinkimų - per tą laiką politikas tikrai užsitikrins sau aršiausio kovotojo už demokratiją ir gyventojų gynėjo nuo „plėšikų“ būsto administratorių įvaizdį. Praėjusią savaitę V.Benkunskas viešai pareiškė, kad sostinėje demokratija laimėjo prieš „ūsuotus advokatus“, kurie ragino nešvaistyti milijonų daugiabučių namų administratorių rinkimams, jeigu pastarųjų darbas žmones tenkina.

 

Švelnus spaudimas

Vilniuje prasideda vasaros pradžioje pompastiškai išreklamuoti daugiabučių administratorių, kurių 5 metų paskyrimo terminas baigiasi šių metų gruodį, rinkimai. Balsavimas raštu rugsėjo 8 d. pradėtas keletoje Karaliaučiaus g. namų, netrukus biuletenius gaus per 130 tūkst. vilniečių, gyvenančių daugiau kaip 4 tūkst. namų.

Demokratija, anot V.Benkunsko, triumfuoja. Tačiau tik tokiu atveju, kai būsto administratoriaus pasirinkimą laimina valdžia. Mat savarankiškai keisti namo prižiūrėtoją nusprendusių gyventojų paraiškas savivaldybė priima ne visada. Gal iš tiesų valdžia geriau žino, kas žmonėms geriau? Dėl to, kad savivaldybė atsisako tenkinti gyventojų valią, jau yra keletas bylų teisme, tik sprendimai dar nepriimti.

Tuo tarpu V.Benkunskas ir toliau viešai dėsto, kad „teisė spręsti, ar keisti administratorių į kurį nors kitą, ar pasilikti tą patį administratorių priklausys patiems butų ir kitų patalpų savininkams, o savivaldybė tik įgyvendins jų valią ir paskirs butų ir kitų patalpų savininkų pasirinktą administratorių“.

Redakcijos žiniomis, vieno Krivių g. daugiabučio gyventojai jau patyrė savivaldybės atstovų spaudimą rinktis administratoriumi UAB „Grinda“. Ši savivaldybės kontroliuojama įmonė pernai buvo paskubomis įrašyta į daugiabučius namus ir kitus pastatus administruojančių įmonių sąrašą, nors rinkoje tokias paslaugas jau teikia 40 privačių bendrovių.

Konkurencijos prievaizdai nutilo

Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai šį savivaldybės sprendimą buvo apskundę Konkurencijos tarybai (KT). Taryba nurodė savivaldybei įvertinti priimto sprendimo įtraukti UAB „Grinda“ į paslaugas teikiančių subjektų sąrašą pagrįstumą. Neatšaukus minėto sprendimo, KT pareiškė svarstysianti pradėti tyrimą dėl galimo konkurencijos pažeidimo, o tokiam pasitvirtinus savivaldybei grėstų bauda iki 60 tūkst. eurų.

Tačiau V.Benkunskui nė motais nei gresianti bauda, nei milijoninės lėšos naujiems administratorių rinkimams. Juk ne iš savos kišenės teks mokėti. Didelio čia daikto, kad liks neišasfaltuota keletas Vilniaus gatvių ir kiemų, o darželių auklėtojos ir toliau dirbs už grašius.

KT administracijos Viešųjų subjektų priežiūros skyrius „Vakaro žinias“ informavo apie gautą Vilniaus savivaldybės atsakymą, kad „UAB „Grinda“ įrašymas į pretendentų sąrašą yra būtinas ir neišvengiamas siekiant patenkinti visuomenės interesus“ ir paaiškinimą, kad savivaldybė „2017 m. liepos 28 d. valdybos posėdyje nutarė, jog bendrovė neturėtų aktyviai dalyvauti daugiabučių namų administravimo veikloje ir konkuruoti su kitais šių paslaugų teikėjais; bendrovė gali teikti daugiabučių namų administravimo paslaugas gyventojų ir bendrijų prašymu“.

KT šiuo metu yra gavusi skundą dėl galimo UAB „Grinda“ protegavimo ne tik iš Būsto rūmų, bet ir iš Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos. Ar pradėti tyrimą dėl galimo konkurencijos pažeidimo, taryba spręs, gavusi iš pareiškėjų patikslintą informaciją, dėl kurios šiuo metu į juos kreiptasi.

Rinkimai per prievartą

Būsto rūmams atstovaujantis advokatas Andrius Iškauskas jau kelintą kartą kartojo, kad Civilinis kodeksas numato gyventojams visas teises keisti namo administratorius savo iniciatyva, nelaukiant 5 metų termino: „Per paskutinius dvejus metus apie 80 namų yra pakeitę administratorius - vadinasi, gyventojai gali patys susiorganizuoti, jeigu jų netenkina administratoriaus veikla ir nėra jokio poreikio tai daryti, kai jiems namo prižiūrėtojo veikla priimtina. Bet yra žmonių skundų, kad procesus savivaldybė vilkina, esą bus vykdoma nauja atranka, tada ir parinksime.“

Advokatui nelogiški atrodo savivaldybės ir paties V.Benkunsko išsakyti argumentai, kad Vilniuje yra tokių namų, kurių niekas iš administratorių nenorėjo prižiūrėti. Mat pati savivaldybė pripažįsta, kad visgi įkalbėjo kai kuriuos administratorius, ir tie nepageidaujami namai nėra palikti be priežiūros.

„Kita vertus, net jeigu tokia problema ir egzistuotų, ją reikėtų spręsti konkrečiuose namuose, o ne organizuoti dėl keleto daugiabučių labai brangios masinės atrankos, jeigu nėra gyventojų nusiskundimų ar prašymo keisti administratorių, - aiškino A.Iškauskas ir pateikė šmaikščią analogiją. - Įsivaizduokite, valdžios atstovas ateina į šeimą ir sako: „Jūs pragyvenote 5 metus, tarsi ir niekuo nesiskundžiate, bet padarykime atrankėlę - o gal jums, gerbiama žmona arba gerbiamas vyre, pavyks pasirinkti geriau...“

Tačiau V.Benkunskas raginimus nešvaistyti vilniečių lėšų vertina kaip „ūsuotų advokatų“ bandymus apginti dabartinių didžiųjų namų administratorių grupuotės interesus. Įdomu, kur gyventojų gynėjas nuo „plėšikų“ administratorių buvo 2,5 metų, kai pats buvo atsakingas už pastarųjų kontrolę? O būsto priežiūros rinkos perskirstymui negailima nei lėšų, nei administracinių resursų, net steigiami nauji etatai. Anksčiau prisimelavęs, kad organizuoti rinkimus nurodė Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje, dabar V.Benkunskas jau remiasi naujais pastarosios bei Aplinkos ministerijos išaiškinimais, jog savivaldybė turi vykdyti administratorių paskyrimo procedūras, neatsižvelgdama į tai, ar yra gauti asmenų skundai ir prašymai joms organizuoti.

Politinis „žirgelis“

Savo ruožtu A.Iškauskas tvirtina, kad nukentės ne didieji namų administratoriai, o mažosios įmonės: „Didieji administratoriai bent jau turi lėšų toms atrankoms - reklamas platinti, vaikščioti per butus, siūlytis, o mažieji ar tam turi pinigų? Akivaizdu, kas nukentės... Jeigu dabar Vilniaus rinkoje yra apie 40 administratorių, po tokių angažuotų rinkimų gali likti apie 10. O mes kalbame apie konkurencijos didinimą, smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą...“

Advokatui keista, kad sostinės meras Remigijus Šimašius, deleguotas Liberalų sąjūdžio, kažkodėl yra nusigręžęs nuo savo deklaruotų vertybių ir slepiasi už V.Benkunsko nugaros.

„Meras aiškiai nėra nė žodžio pasakęs, ką mano apie šituos niekam nereikalingus rinkimus, - pastebėjo A.Iškauskas. - Panašu, kad net Seimo liberalai nelabai supranta, ką daro jų kolegos savivaldybėje. Teko skaityti Aušrinės Armonaitės straipsnį, kur ji abejoja, kas valdo Vilniaus savivaldybę, nes „tiesiogiai išrinktas Vilniaus meras jau kurį laiką dirba mažumos sąlygomis“. O šis projektas su daugiabučių administratorių rinkimais akivaizdžiai yra vicemero V.Ben-kunsko, ir labai panašu, kad jis jau pradeda savo rinkimų kampaniją už vilniečių 2 milijonus eurų.“

Anot jo, iki naujų savivaldos rinkimų lieka apie 1,5 metų, panašiai užtruks ir administratorių keitimo vajus bei kiti su juo susiję procesai. Balsavimai daugiabučiuose dažnai gali neįvykti nei pirmu, nei antru kartu, o jei savivaldybė paskirs administratorių pati, bus ir skundų, gal net ir teisminių ginčų.

Bet kokiu atveju visuomenėje ši tema bus aptarinėjama dar ilgai.

„Pasibalnoji šitą „žirgą“, pasiimi 2 mln. eurų administracinių resursų ir joji į rinkimus, - ironizavo A.Iškauskas. - Atmetus visas abejones, kad šiais pinigais norima pasinaudoti rinkiminei kampanijai, tai prievartinis administratorių keitimas yra veiksmas dėl paties veiksmo. Tik pinigų gaila - vertingiau būtų buvę tuos milijonus sudėti į gatvių remontą arba į kokį nors vaikų darželį. Parama krepšinio klubui ir tai geriau, negu kišti pinigus į tuščią reikalą.“

Ar šiauliečiai kvailesni?


Šiaulių mieste taip pat pradėtos daugiabučių administratorių rinkimų procedūros, nes iš 1049 daugiabučių 459-iems administratoriai yra paskirti savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu 2012 m. Tačiau šiauliečiams visuotiniai rinkimai neorganizuojami - gyventojai informuoti, kad pagal Civilinį kodeksą (CK) naujo administratoriaus rinkimai bus rengiami, jeigu savivaldybė gaus skundų dėl jo veiklos arba 1/5 namo gyventojų prašymą raštu keisti administratorių. Nustatytas terminas skundams ir prašymams pateikti iki rugsėjo 30 d. Jeigu gyventojai nesiskųs, savivaldybė paskirs esamą administratorių kitam 5 metų laikotarpiui.

Ar Šiaulių savivaldybė vengia įgyvendinti įstatymą nerengdama, kaip Vilniuje, rinkimų visuose daugiabučiuose?

Situaciją „Vakaro žinioms“ komentavo Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas. Jis sakė, jog ministerija neturi informacijos, ar Šiaulių miesto savivaldybė yra paskyrusi daugiabučių administratorius pagal galiojantį CK: „Bėda ta, kad savivaldybės paskyrė administratorius 5 metų laikotarpiui dar 2012 m., prieš įsigaliojant įstatymui, ir rinkimai daugiabučiuose nebuvo organizuojami. Gal mums vertėtų parašyti aplinkraštį visoms savivaldybėms ir Vyriausybės atstovams...“

Informacija

Daugiabučio namo administratoriumi bus paskirta ta įmonė, už kurią per pirmą balsavimą balsuos daugiau nei 50 proc. butų savininkų.

Neįvykus pirmajam balsavimui pakartotiniame užtenka, kad dalyvautų 50 proc. butų savininkų plius 1 asmuo. Administratorius bus skiriamas, jeigu už jį balsuos ne mažiau kaip 1/4 visų butų savininkų. Jei ir per šį balsavimą nė vienas pretendentas nesurinks nurodyto balsų skaičiaus, savivaldybė paskirs surinkusį daugiausia balsų. Jeigu neįvyksta ir pakartotinis balsavimas, savivaldybė pati paskiria administratorių iš pretendentų sąrašo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

 • Klm 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 17:13:08

  Na ką vilniečiai, dabar suprantate kas nutiko kai Zuoko netekote?

 • Julita 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 11:24:04

  Mus administruota ta vicemero taip nekenciama imoniu grupe. Per 6 metus
  visi puikiai sugyvename, didesniu priekaistu neturime. Pasitaiko visko, bet
  kad noretume keisti i kita firma, tikrai ne. Turejome patirties su kazkokia
  maza firmele, tai neduok die. Saskaita budavo keliais litais mazesne, bet
  nei prisiskambint, nei pagalbos sulaukt. Tai kad cia aiski Benkunsko afera.

 • o-o-o 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:38:09

  Ponas Benkunskai,gal galite paaiškinti, kodėl šiukšlių patalpos
  valymas, laiptinės valymas, laiptinės durų priežiūra, išorinių namo
  sienų siūlių lipdymas, stogo remontas ir pan., skaičiuojama nuo buto
  ploto. Kur logika? Negi niekas negali normaliai paskaičiuoti laiptinės
  ploto, šiukšlinės ploto, užlipdytų sienų ploto ir pan. ir
  išskirstyti visiems butams po lygiai. Ir tai būtų teisinga. Pvz.: gyvena
  žmogus vienas, išeina į darbą ryte, po darbo užėjęs į parduotuvę
  grįžta namo ir viskas. Ir tokiame pačiame bute gyvena du ir dar du
  šunys. Kas daugiau laiptinę priteršia, kas daugiau privaikšto, kas
  daugiau šiukšlina, kas daugiau kartų duris varsto? O moka vienodai. Kas
  taip sugalvojo? Apie tuos visus UAB, iš viso kalbų nėra-sėdi giminės
  veltėdžiai įsitaisę, imituoja audringą veiklą ir lupa pinigus už
  kažkokias mistines savo paslaugas. Kiek kėliau tuos klausimus su
  gyventojais, visi moka ir tik gūžčioja pečiais - ką mes galime, taip
  jau sugalvota, etc.Niekas nieko nenori judinti. O reikia.

 • Kas valdo 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 10:34:37

  Vilniaus savivaldybę, nes „tiesiogiai išrinktas Vilniaus meras jau
  kurį laiką dirba mažumos sąlygomis?

 • Karaliauciaus gatve 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 09:57:41

  UAB Naujoji Pilaite,UAB ADMI,UAB ADMINSTA- visos Vyduno 17,visos priima
  pinigus,o priskaiciuoja didziausias sumas.Jau turim popierius balsuot.

 • Nijole 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 09:14:28

  O mes patys pasirinkome norima priziuretoja, surinkome parasus, nunesem i
  savivaldybe ir ten mums sako - ne, ne, ne. Rinksites tik tada, kada mes
  leisime. Tai ar cia demokratija, apie kuria sitas jaunasis komjaunuolis
  trimituoja.

 • Gyventojas 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 09:09:38

  Dar vienas konservu projektas kaip numelzti vilnieciu pinigus. Ta atranka
  reikalinga tik politinei reklamai, kaip savo Valdas. Gerai, kad zmones
  nedurni.

 • Broliai Grimai 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 09:07:48

  Gerbiamas Benkunskai. Surenkite kurią dieną Justiniškių gyventojų
  susirinkimą. Dalyvaukite Jūs pats ar atsiųskite savivaldybės
  darbuotoją. Žmonės pasakys, kaip juos užkniso dabartiniai tariami namų
  prižiūrėtojai. Visur įvestos ne rinkos kainos, o monopolinės iš
  lubų.

 • Kiškių sukilimas 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 08:57:30

  Aiškiai užpirktas straipsnis. Dabartinę įsigalėjusią itin brangiai
  žmonėms kainuojantį rubikoninį -zuokinį administravimą būtina
  keisti. Tapo įprasta, kad prie kiekvieno kad ir kirtiklio pakeitimo
  laiptinės spintoje prisideda N kartų padidėjęs mokestis už MANO BŪSTO
  karietos atvažiavimą. Administruoti galėtų tik UABai ar Grinda, kurie
  turi savo darbininkus smulkiems darbams, laikosi statybos reglamentų bei
  Vyriausybės ir ministrų nutarimų.

 • Valdas 2017 rugsėjo mėn. 12 d. 08:51:22

  Va cia tai sugalvojo vicemeras xod kaniom - uz musu pinigus sau politine
  reklama darytis. Net Zuokula tokiu virazu nedare. Niekada uz toki
  parsidaveli nebalsuosiu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • TENISAS: Kanadoje vykstančio Teniso profesionalų asociacijos „Challenger“ serijos turnyro „Banqueqe Nationale de Gatineu“ vienetų varžybų pirmajame rate pirmadienį lietuvis Laurynas Grigelis 6:2, 7:5 nugalėjo 23-ejų metų italą Stefano Napolitano.
 • BENDRADARBIAVIMAS: Vietnamo pareigūnų delegacija ir Lietuvos pasieniečiai aptars dvišalį bendradarbiavimą kovoje su neteisėta migracija ir planus pasirašyti savitarpio memorandumą dėl bendradarbiavimo imigracijos srityje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar sutinkate, kad dabartinis Ministrų kabinetas vertas profesionalų Vyriausybės vardo?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +16   +19 C

   +18  +19 C

 

   +18 +19 C

  +26  +28 C

   +27  +29 C

 

   +25  +28 C

    6-11 m/s

  2-6 m/s

 

    1-3 m/s

 

reklama
Ukis 2018