respublika.lt

2018 liepos 19, ketvirtadienis

Kas slypi po sostinės teisuolio kauke?nuotraukos (10)

2017 rugsėjo mėn. 12 d. 07:51:35
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, ko gero, jau mato save su mero regalijomis. Kiek čia liko iki naujų rinkimų - per tą laiką politikas tikrai užsitikrins sau aršiausio kovotojo už demokratiją ir gyventojų gynėjo nuo „plėšikų“ būsto administratorių įvaizdį. Praėjusią savaitę V.Benkunskas viešai pareiškė, kad sostinėje demokratija laimėjo prieš „ūsuotus advokatus“, kurie ragino nešvaistyti milijonų daugiabučių namų administratorių rinkimams, jeigu pastarųjų darbas žmones tenkina.

 

Švelnus spaudimas

Vilniuje prasideda vasaros pradžioje pompastiškai išreklamuoti daugiabučių administratorių, kurių 5 metų paskyrimo terminas baigiasi šių metų gruodį, rinkimai. Balsavimas raštu rugsėjo 8 d. pradėtas keletoje Karaliaučiaus g. namų, netrukus biuletenius gaus per 130 tūkst. vilniečių, gyvenančių daugiau kaip 4 tūkst. namų.

Demokratija, anot V.Benkunsko, triumfuoja. Tačiau tik tokiu atveju, kai būsto administratoriaus pasirinkimą laimina valdžia. Mat savarankiškai keisti namo prižiūrėtoją nusprendusių gyventojų paraiškas savivaldybė priima ne visada. Gal iš tiesų valdžia geriau žino, kas žmonėms geriau? Dėl to, kad savivaldybė atsisako tenkinti gyventojų valią, jau yra keletas bylų teisme, tik sprendimai dar nepriimti.

Tuo tarpu V.Benkunskas ir toliau viešai dėsto, kad „teisė spręsti, ar keisti administratorių į kurį nors kitą, ar pasilikti tą patį administratorių priklausys patiems butų ir kitų patalpų savininkams, o savivaldybė tik įgyvendins jų valią ir paskirs butų ir kitų patalpų savininkų pasirinktą administratorių“.

Redakcijos žiniomis, vieno Krivių g. daugiabučio gyventojai jau patyrė savivaldybės atstovų spaudimą rinktis administratoriumi UAB „Grinda“. Ši savivaldybės kontroliuojama įmonė pernai buvo paskubomis įrašyta į daugiabučius namus ir kitus pastatus administruojančių įmonių sąrašą, nors rinkoje tokias paslaugas jau teikia 40 privačių bendrovių.

Konkurencijos prievaizdai nutilo

Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai šį savivaldybės sprendimą buvo apskundę Konkurencijos tarybai (KT). Taryba nurodė savivaldybei įvertinti priimto sprendimo įtraukti UAB „Grinda“ į paslaugas teikiančių subjektų sąrašą pagrįstumą. Neatšaukus minėto sprendimo, KT pareiškė svarstysianti pradėti tyrimą dėl galimo konkurencijos pažeidimo, o tokiam pasitvirtinus savivaldybei grėstų bauda iki 60 tūkst. eurų.

Tačiau V.Benkunskui nė motais nei gresianti bauda, nei milijoninės lėšos naujiems administratorių rinkimams. Juk ne iš savos kišenės teks mokėti. Didelio čia daikto, kad liks neišasfaltuota keletas Vilniaus gatvių ir kiemų, o darželių auklėtojos ir toliau dirbs už grašius.

KT administracijos Viešųjų subjektų priežiūros skyrius „Vakaro žinias“ informavo apie gautą Vilniaus savivaldybės atsakymą, kad „UAB „Grinda“ įrašymas į pretendentų sąrašą yra būtinas ir neišvengiamas siekiant patenkinti visuomenės interesus“ ir paaiškinimą, kad savivaldybė „2017 m. liepos 28 d. valdybos posėdyje nutarė, jog bendrovė neturėtų aktyviai dalyvauti daugiabučių namų administravimo veikloje ir konkuruoti su kitais šių paslaugų teikėjais; bendrovė gali teikti daugiabučių namų administravimo paslaugas gyventojų ir bendrijų prašymu“.

KT šiuo metu yra gavusi skundą dėl galimo UAB „Grinda“ protegavimo ne tik iš Būsto rūmų, bet ir iš Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos. Ar pradėti tyrimą dėl galimo konkurencijos pažeidimo, taryba spręs, gavusi iš pareiškėjų patikslintą informaciją, dėl kurios šiuo metu į juos kreiptasi.

Rinkimai per prievartą

Būsto rūmams atstovaujantis advokatas Andrius Iškauskas jau kelintą kartą kartojo, kad Civilinis kodeksas numato gyventojams visas teises keisti namo administratorius savo iniciatyva, nelaukiant 5 metų termino: „Per paskutinius dvejus metus apie 80 namų yra pakeitę administratorius - vadinasi, gyventojai gali patys susiorganizuoti, jeigu jų netenkina administratoriaus veikla ir nėra jokio poreikio tai daryti, kai jiems namo prižiūrėtojo veikla priimtina. Bet yra žmonių skundų, kad procesus savivaldybė vilkina, esą bus vykdoma nauja atranka, tada ir parinksime.“

Advokatui nelogiški atrodo savivaldybės ir paties V.Benkunsko išsakyti argumentai, kad Vilniuje yra tokių namų, kurių niekas iš administratorių nenorėjo prižiūrėti. Mat pati savivaldybė pripažįsta, kad visgi įkalbėjo kai kuriuos administratorius, ir tie nepageidaujami namai nėra palikti be priežiūros.

„Kita vertus, net jeigu tokia problema ir egzistuotų, ją reikėtų spręsti konkrečiuose namuose, o ne organizuoti dėl keleto daugiabučių labai brangios masinės atrankos, jeigu nėra gyventojų nusiskundimų ar prašymo keisti administratorių, - aiškino A.Iškauskas ir pateikė šmaikščią analogiją. - Įsivaizduokite, valdžios atstovas ateina į šeimą ir sako: „Jūs pragyvenote 5 metus, tarsi ir niekuo nesiskundžiate, bet padarykime atrankėlę - o gal jums, gerbiama žmona arba gerbiamas vyre, pavyks pasirinkti geriau...“

Tačiau V.Benkunskas raginimus nešvaistyti vilniečių lėšų vertina kaip „ūsuotų advokatų“ bandymus apginti dabartinių didžiųjų namų administratorių grupuotės interesus. Įdomu, kur gyventojų gynėjas nuo „plėšikų“ administratorių buvo 2,5 metų, kai pats buvo atsakingas už pastarųjų kontrolę? O būsto priežiūros rinkos perskirstymui negailima nei lėšų, nei administracinių resursų, net steigiami nauji etatai. Anksčiau prisimelavęs, kad organizuoti rinkimus nurodė Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje, dabar V.Benkunskas jau remiasi naujais pastarosios bei Aplinkos ministerijos išaiškinimais, jog savivaldybė turi vykdyti administratorių paskyrimo procedūras, neatsižvelgdama į tai, ar yra gauti asmenų skundai ir prašymai joms organizuoti.

Politinis „žirgelis“

Savo ruožtu A.Iškauskas tvirtina, kad nukentės ne didieji namų administratoriai, o mažosios įmonės: „Didieji administratoriai bent jau turi lėšų toms atrankoms - reklamas platinti, vaikščioti per butus, siūlytis, o mažieji ar tam turi pinigų? Akivaizdu, kas nukentės... Jeigu dabar Vilniaus rinkoje yra apie 40 administratorių, po tokių angažuotų rinkimų gali likti apie 10. O mes kalbame apie konkurencijos didinimą, smulkaus ir vidutinio verslo skatinimą...“

Advokatui keista, kad sostinės meras Remigijus Šimašius, deleguotas Liberalų sąjūdžio, kažkodėl yra nusigręžęs nuo savo deklaruotų vertybių ir slepiasi už V.Benkunsko nugaros.

„Meras aiškiai nėra nė žodžio pasakęs, ką mano apie šituos niekam nereikalingus rinkimus, - pastebėjo A.Iškauskas. - Panašu, kad net Seimo liberalai nelabai supranta, ką daro jų kolegos savivaldybėje. Teko skaityti Aušrinės Armonaitės straipsnį, kur ji abejoja, kas valdo Vilniaus savivaldybę, nes „tiesiogiai išrinktas Vilniaus meras jau kurį laiką dirba mažumos sąlygomis“. O šis projektas su daugiabučių administratorių rinkimais akivaizdžiai yra vicemero V.Ben-kunsko, ir labai panašu, kad jis jau pradeda savo rinkimų kampaniją už vilniečių 2 milijonus eurų.“

Anot jo, iki naujų savivaldos rinkimų lieka apie 1,5 metų, panašiai užtruks ir administratorių keitimo vajus bei kiti su juo susiję procesai. Balsavimai daugiabučiuose dažnai gali neįvykti nei pirmu, nei antru kartu, o jei savivaldybė paskirs administratorių pati, bus ir skundų, gal net ir teisminių ginčų.

Bet kokiu atveju visuomenėje ši tema bus aptarinėjama dar ilgai.

„Pasibalnoji šitą „žirgą“, pasiimi 2 mln. eurų administracinių resursų ir joji į rinkimus, - ironizavo A.Iškauskas. - Atmetus visas abejones, kad šiais pinigais norima pasinaudoti rinkiminei kampanijai, tai prievartinis administratorių keitimas yra veiksmas dėl paties veiksmo. Tik pinigų gaila - vertingiau būtų buvę tuos milijonus sudėti į gatvių remontą arba į kokį nors vaikų darželį. Parama krepšinio klubui ir tai geriau, negu kišti pinigus į tuščią reikalą.“

Ar šiauliečiai kvailesni?


Šiaulių mieste taip pat pradėtos daugiabučių administratorių rinkimų procedūros, nes iš 1049 daugiabučių 459-iems administratoriai yra paskirti savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu 2012 m. Tačiau šiauliečiams visuotiniai rinkimai neorganizuojami - gyventojai informuoti, kad pagal Civilinį kodeksą (CK) naujo administratoriaus rinkimai bus rengiami, jeigu savivaldybė gaus skundų dėl jo veiklos arba 1/5 namo gyventojų prašymą raštu keisti administratorių. Nustatytas terminas skundams ir prašymams pateikti iki rugsėjo 30 d. Jeigu gyventojai nesiskųs, savivaldybė paskirs esamą administratorių kitam 5 metų laikotarpiui.

Ar Šiaulių savivaldybė vengia įgyvendinti įstatymą nerengdama, kaip Vilniuje, rinkimų visuose daugiabučiuose?

Situaciją „Vakaro žinioms“ komentavo Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo departamento Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas. Jis sakė, jog ministerija neturi informacijos, ar Šiaulių miesto savivaldybė yra paskyrusi daugiabučių administratorius pagal galiojantį CK: „Bėda ta, kad savivaldybės paskyrė administratorius 5 metų laikotarpiui dar 2012 m., prieš įsigaliojant įstatymui, ir rinkimai daugiabučiuose nebuvo organizuojami. Gal mums vertėtų parašyti aplinkraštį visoms savivaldybėms ir Vyriausybės atstovams...“

Informacija

Daugiabučio namo administratoriumi bus paskirta ta įmonė, už kurią per pirmą balsavimą balsuos daugiau nei 50 proc. butų savininkų.

Neįvykus pirmajam balsavimui pakartotiniame užtenka, kad dalyvautų 50 proc. butų savininkų plius 1 asmuo. Administratorius bus skiriamas, jeigu už jį balsuos ne mažiau kaip 1/4 visų butų savininkų. Jei ir per šį balsavimą nė vienas pretendentas nesurinks nurodyto balsų skaičiaus, savivaldybė paskirs surinkusį daugiausia balsų. Jeigu neįvyksta ir pakartotinis balsavimas, savivaldybė pati paskiria administratorių iš pretendentų sąrašo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (10)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STREIKAS: Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl lėktuvų personalo streiko kitą savaitę atšaukia 600 skrydžių - jie nebus vykdomi trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25-26). Tai sukels nepatogumų po 50 000 keleivių kasdien, tviteryje pranešė įmonė.
  • PRALAIMĖJO: JAV futbolo „US Open“ taurės turnyro ketvirtfinalyje trečiadienį „Portland Timbers“ klubas, kuriam atstovauja Vytautas Andriuškevičius, išvykoje 2:3 (1:2) pralaimėjo „Los Angeles FC“ ekipai ir nepateko į pusfinalį.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jūs (arba jūsų artimieji) yra susidūrę su aplaidžiu medikų darbu?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate, kad nuo kitų metų parduotuvėse įvedinėtų nedarbo sekmadienius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +15   +19 C

   +16  +17 C

 

   +16 +17 C

  +25  +29 C

   +24  +27 C

 

   +24  +27 C

    5-10 m/s

  2-4 m/s

 

    2-3 m/s

 

USD - 1.1611 PLN - 4.3103
RUB - 73.3060 CHF - 1.1611
GBP - 0.8912 NOK - 9.5023
reklama
Ukis 2018