respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Kas nustato gyvybės kainą?nuotraukos (9)

2018 gegužės mėn. 12 d. 10:54:22
Aida VALINSKIENĖ

Jau penkerius metus teismų slenksčius mina kauniečių Kristinos ir Egidijaus Drėzų šeima, dėl medikų kaltės praradusi 11 mėn. sūnelį. Šeima iš ligoninės reikalavo 1 mln. eurų žalos atlyginimo, tačiau Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad šeimai turi būti sumokėta 102,6 tūkst. eurų. Sūnaus netekęs Egidijus sako, kad po netekties labiausiai skaudino ligoninės personalo požiūris, nenoras net atsiprašyti.

 

Gydytojų ir pacientų organizacijų atstovai įsitikinę, kad šiandien galiojanti žalos atlyginimo tvarka pacientui nėra palanki - ji naudinga tik advokatams, kurie teismuose uždirba pinigus atstovaudami bet kuriai pusei, ir draudimo kompanijoms. Tad politikai raginami pagaliau įteisinti jau bene 15 metų vilkinamą Žalos atlyginimo be kaltės modelį.

Šiuo metu Lietuvoje galiojančiame Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme numatyta, jog jei pacientas mano, kad jam padaryta žala, turi teisę kreiptis į teismą ir prašyti priteisti jam iš gydymo įstaigos turtinę ir neturtinę žalą. Tačiau visa tai užtrunka 3-4 metus, ir visiems kainuoja daug nervų bei pinigų.

Prieš teikiant pareiškimą teismui, pacientui rekomenduojama kreiptis į pačią gydymo įstaigą ir į Sveikatos apsaugos ministerijoje veikiančią Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Sveikatos apsaugos ministerija, ši komisija kasmet sulaukia vidutiniškai 100 pacientų skundų. Pernai, pavyzdžiui, ji gavo 131 pareiškimą - 12 iš jų nebuvo nagrinėjami, dėl vieno skundo pasiektas susitarimas, dėl 15 skundų priimtas sprendimas, kad žala paciento sveikatai buvo padaryta.

Negana to, galiojantis „Ieškinio modelis“ finansiškai nuostolingas ir neefektyvus. Kasmet iš sveikatos sistemos civilinės atsakomybės draudimui iškeliauja daugiau nei 2 mln. eurų - per 15 metų gydymo įstaigos ir gydytojai už draudimą sumokėjo beveik 30 mln. eurų. Tačiau pacientai gavo vos 5 proc. šios sumos.

Gydytojai pabrėžia, kad pacientai turi turėti teisę į paprastesnį žalos sveikatai atlyginimą - tereikia įteisinti Žalos atlyginimo be kaltės modelį. Jis leistų žalą sveikatai kompensuoti greitai ir be papildomų investicijų į šios teisės įgyvendinimą.

Dar 2008 m. Seimas buvo nusprendęs kreiptis į Vyriausybę, kad būtų parengti teisės aktai, keičiantys žalos atlyginimo nuo medikų nukentėjusiems pacientams tvarką - buvo planuojama įteisinti žalos atlyginimo be kaltės modelį, pagal kurį žala būtų atlyginama nebeįrodinėjant šalims savo tiesos teismuose. Tačiau dokumentai ilgus metus klaidžiojo valstybės įstaigų koridoriais ar gulėjo valdininkų stalčiuose.

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas prof. Liutauras Labanauskas, dabar Lietuvoje galioja agresyvus įstatymas, amerikietiškas jo variantas - prasideda teismai, koliojamasi, aiškinamasi santykius. Tuo metu normaliame pasaulyje - Skandinavijoje, daugelyje Europos šalių, nesutarimai sprendžiami taikiai, be teismų.

Pasak jo, dabartinė žalos pacientų sveikatai atlyginimo sistema Lietuvoje pagrįsta deliktų teise, kuri reikalauja įrodyti padarytą žalą paciento sveikatai dėl netinkamo gydytojo pareigos atlikimo. Žalos atlyginimo be kaltės modelio atveju, nesėkmės medicinoje atveju padaryta žala paciento sveikatai atlyginama neįrodinėjant gydytojo kaltės.

Įvairios studijos rodo, kad toks kompensavimo būdas labiau prieinamas didesniam skaičiui pacientų. Be to, nei pacientas, nei gydytojas nepatiria tiek stresų ir finansinių nuostolių, kuriuos patirtų tokį ginčą nagrinėjant teisme.

L.Labanausko teigimu, tose šalyse, kur galioja žalos atlyginimo be kaltės modelis, ar žala paciento sveikatai buvo padaryta, sprendžia speciali komisija. Yra ir specialus fondas, kurį sudaro sveikatos priežiūros įstaigų įnašai, iš kurio kompensuojama žala pacientui, jei tokia nustatoma. Pacientui nedraudžiama kreiptis ir į teismą, jei jis mano, kad tai reikalinga, tačiau dažniausiai tų teismų sumažėja.

L.Labanausko teigimu, galiojant tokiai tvarkai gydytojai nebebijos pripažinti klaidų, neslėps jų, kaip dabar, nes yra nuolat puolami. Tačiau tai visiškai nereiškia, kad medikų atsakomybės nebeliks.

„Gydytojo atsakomybė išliks, ir niekas to neneigia, - sakė jis. - Gydytojai bus svarstomi, jiems bus taikomos nuobaudos. Tik agresijos tarp gydytojo ir paciento nebeliks, kadangi pacientas žino, jog jei kas nors atsitiks, jam kompensacija bus išmokėta.“Netekus sūnaus - penkerius metus trunkantis teismų maratonas

Jau penkerius metus teismų slenksčius mina kauniečių Kristinos ir Egidijaus Drėzų šeima, Kauno klinikinėje ligoninėje 2012 m. dėl medikų kaltės praradusi 11 mėnesių sūnelį Domą.

Ketverius metus tėvai vaikščiojo po teismus siekdami, jog būtų teisiškai pripažinta, kad jų vaikas mirė dėl ligoninės slaugytojos klaidos: ji, supainiojusi medikamentus, vietoje gliukozės tirpalo kūdikiui sušvirkštė mirtiną kalio injekciją.

Kai pagaliau teismo tai buvo patvirtinta, mirusio vaiko tėvai ligoninei pateikė civilinį ieškinį. Jie reikalavo 1 milijono eurų. Šį ieškinį nagrinėjo Kauno apygardos teismas, ir 2016 m. spalį paskelbė nuosprendį. Teismas „remdamasis teismų praktika“ nusprendė, kad ieškinys gerokai per didelis. Mirusio vaikelio tėvams priteisė po beveik 47 tūkst. eurų kiekvienam.

Drėzos teikė apeliaciją. Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad gydymo įstaiga ir draudimo kompanija šeimai privalo sumokėti 102 602 eurų kompensaciją už padarytą žalą.

Tuo skaudi istorija nesibaigė. Tiek ieškovai, tiek atsakovas dėl civilinio ieškinio pateikė apeliacijas Aukščiausiajam Teismui.

„Kas yra žalos atlyginimas be kaltės? Ligoninė turi pripažinti kaltę. Tačiau ką daryti, jeigu ji nepripažįsta? - „Vakaro žinioms“ teigė E.Drėzas. - Pirmas dalykas yra žmogiškumas. Mes metus laiko neteikėme jokio ieškinio. Tačiau tada pasipylė šmeižtas, kaltės nepripažinimas, nebūtų vaiko ligų ieškojimas. Beliko tik teismui teikti ieškinį.“

Vyras pasakojo, jog prieš kreipiantis į teismą šeima rašė Sveikatos apsaugos ministerijos Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijai. Jos išvada buvo, kad ligoninė nekalta, nors tuo metu jau buvo ekspertų išvados dėl ko mirė vaikas. „Kaip ministerijos komisija gali pripažinti ligoninės kaltę, jei ligoninė priklauso Sveikatos apsaugos ministerijai? Ar savi savus skriaus?“ - svarsto E.Drėzas.

Jam nesuprantama ir tai, kas nustatys, kokia suma žmogui atlygintų žalą? Kas bus, jei nukentėjusiojo suma netenkins? Jam vis tiek beliks vienintelis kelias - kreiptis į teismą.

„Kaip mūsų situacijoje: ligoninė advokatams išleido 70 tūkst. eurų, o mums pasiūlė 15 tūkst. eurų. Privalai eiti į teismą, nes tai paprasčiausias pasityčiojimas iš žmogaus. Teismo priteisti 100 tūkst. eurų ligoninei jau atrodo didelė suma. Tačiau kai pirma instancija priteisė mums tą sumą, kiek žinau, tą pačią dieną iš ligoninės buvo atleidžiamas kažkoks vadovas ir jam buvo išmokėta 120 tūkst. eurų išeitinė kompensacija. Jeigu išmokamos tokios išeitinės kompensacijos, tai ta suma nukentėjusiems, manau turėtų būti daugiau negu milijonas.“

Sūnaus netekęs tėvas teigia, jog po netekties labiausiai skaudino pačios ligoninės personalo požiūris, išsisukinėjimas, vengimas atsiprašyti už tai, kas įvyko. „Gal reikėjo iš karto susitikti, pasikalbėti - gal nebūtų net to skandalo buvę. Bet jie įsivaizduoja, kad yra visagaliai.“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (9)

 • šaunu, kad drąsiai kovojo 2018 gegužės mėn. 13 d. 18:51:43

  Daugelis numoja ranka ir nutyli...šaunuoliai, kad viską viešino dėl
  nužudyto vaikučio. Stiprūs žmonės, linkiu sėkmės.

 • PASIRODO 2018 gegužės mėn. 13 d. 09:00:55

  ir iš vaiko mirties galima daryti didelius pinigus.

 • to seniui 2018 gegužės mėn. 13 d. 08:26:07

  Nera nei laukinio, nei naminio kapitalizmo. Cia lopatologu ismislai. Yra
  kapitalizmaskur zmogui zmogus vilkas.

 • Egis 2018 gegužės mėn. 13 d. 06:03:03

  Gydytojas - tai gydytojas, o ne burtininkas visagalis. Ir visur ta
  priekaišta - net neatsipraše . Jus su advokaitais millijona reikalaujate.
  !!! Jei jusu darbe uz kiekviena klaida reikalautu atsiprašyti ir i teisma
  klientai paduotu kaskart? Neseniai močutei 85m pasidare bloga. Atvažiavo
  jauna paramedike. Ir ji iškart puolė teisintys kad bobutė gali
  nedavešti , ar mes tikrai sutinkame . Žmogus uždirbdamas nedideli
  atliginima gelbeja zmoniu gyvybes ir turi bijoti - nesekmes atveju,
  prisiziurejusiu ameriketišku filmu plešiku su advokatais

 • Safyras 2018 gegužės mėn. 12 d. 20:46:50

  Žmogaus netektis yra didelis smūgis šeimai, bet reikalauti tiek daug
  pinigų, tai jau prasiveržia gobšumas, o ne teisybės ieškojimas. O
  aplamai Lietuvoje finansai tvarkomi labai prastai. Privačios medicinos
  įstaigos kažkodėl gali iš ligonių prašyti labai daug pinigų už
  paslaugas, konsultacijas, o valdiškose reikia atstovėti milžiniškas
  eiles, kol pateksi pas gydytoją. O gydymo kokybė priklauso nuo konkretaus
  gydytojo, o ne nuo įstaigos pavadinimo... Todėl gaila, kad per tiek metų
  politikai nesutvarkė įstatymų ir nutarimų, kai vieni gauna
  milžiniškas algas, o kiti -tik trupinius, bet darbo kokybė nesiskiria...

 • senis 2018 gegužės mėn. 12 d. 15:40:29

  nieko gero Lietuvoje nebus, kol nepradesime kurti savo Valstybes. Kol kas
  Lietuvoje veikia tik paliktas tarybinis administracinis aparatas. Lietuva,
  nuo 1945 metu valdo ta pati LKP. Po 1985 metu LKP susiskirste i frakcijas,
  kad niekas negaletu atimti is ju valdzios. Galima balsuoti uz konservu,
  socdemu ar lyberastu frakcijas, vistiek puse seimo, pagal sarasus tures
  LKP. Veikia laukinis kapitalizmas, kiekvienas klerkas teritorijos gyventoja
  siuncia:vyksta tyrimas, lietuviskai tai reiskia, pasol na..ui!

 • Nieko naujo 2018 gegužės mėn. 12 d. 14:30:11

  taip yra ,kiekviename zingsnyje.

 • Gytė 2018 gegužės mėn. 12 d. 13:46:30

  Kaip įdomu - savo vaiką vertina pinigais. Nesiseks tai jaunai šeimai
  tikrai.

 • Stebėtojas 2018 gegužės mėn. 12 d. 11:08:08

  Tautiečiai,supraskit.Esam tik žaliava pinigų gamyboje.Dar gerai davė
  ,,net''102 tūkstančius perpus su advokatais.Idomu,kiek duotų,jei
  ,,daktarai,,nuknekcytų įžyaus senelio,ne tokį įžymų anūką ?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018