respublika.lt

Karas dėl hidroelektrinių

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 18 13:30:23, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Neseniai kilo skandalas dėl Kuodžių hidroelektrinės (Mažeikių r.), kuomet Ventos upėje smarkiai nukritus vandens lygiui išgaišo daugiau nei 200 kg žuvų. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Aplinkos ministerija užsimojo griežčiau stebėti hidroelektrinių veiklą ir jau ieško būdų, kaip vandens lygio svyravimus stebėti realiu laiku. Tokia priemonė, anot Aplinkos ministerijos, hidroelektrinių savininkams užkirstų kelią keisti vandens lygį nesilaikant nustatyto plano. Hidroenergetikų asociacijos atstovai rėžia, jog hidroelektrinių savininkai kaltinami nepelnytai.

 

Vandens svyravimus žada stebėti realiu laiku

Neseniai kilo skandalas dėl Kuodžių hidroelektrinės (Mažeikių r.), kuomet Ventos upėje smarkiai nukritus vandens lygiui išgaišo daugiau nei 200 kg žuvų. Aplinkosaugininkai suskaičiavo, kad žala gamtai siekia daugiau nei 20 tūkst. eurų. Teigiama, kad incidentas galėjo kilti dėl to, jog hidroelektrinė nesilaikė eksploatacijos taisyklių. Pagal reikalavimus, visos mažosios hidroelektrinės negali vykdyti vandens lygio paros reguliavimo, kitaip sakant, kiek vandens atiteka, tiek per turbinas jo reikia ir praleisti. Pasak Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojo Andriaus Kairio, šiuo metu vyksta Kuodžių hidroelektrinės neplaninis patikrinimas. „Jei bus nustatyta, kad hidroelektrinė eksploatuodama įrenginį pažeidė hidroelektrinių eksploatavimo taisykles, bus taikomos administracinio poveikio priemonės. Šiuo metu vyksta tyrimas, baudos dar nėra skirtos, - teigė A.Kairys. - Per pastaruosius trejus metus bausti trys hidroelektrinių savininkai. Per pastaruosius metus poveikio priemonės buvo taikytos dar 6 hidroelektrinių savininkams. Iš viso nubausti 9.“

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas sakė, jog ministerija mato, kad planas, kurį turi vykdyti kiekviena hidroelektrinė „ne visiškai pasiteisina“. „Tie planai arba paruošti, arba neparuošti, jie nepateikiami laiku, o jų laikymasis yra daugiau paties savininko atsakomybė. Kai mūsų inspektoriams reikia sužiūrėti, ar vanduo krito, ar ne, yra gana sudėtinga. Gyventojai praneša, kad vandens lygis yra nesilaikant plano, o atvažiuoja inspektorius, per kelias minutes vandens lygis pasikeičia, ir vėl mes negalime fiksuoti realaus pažeidimo“, - kalbėjo aplinkos viceministras ir pridūrė, jog šiuo metu vyksta diskusijos apie tai, kad reikėtų gerokai didinti baudas dėl (hidroelektrinių savininkų, - aut. past.) turimų planų nesilaikymo. Aplinkos ministerija svarsto, kokiu būdu būtų galima realiu laiku stebėti vandens svyravimus. Pasak viceministro, turint tiesioginius duomenis (kurie realiu laiku būtų nuskaitomi iš hidroelektrinių), būtų galima adekvačiau reaguoti, kai yra koks nors vandens lygio neatitikimas.

Aplinkos ministerija neseniai išplatino pranešimą, kuriame cituojamas aplinkos viceministras M.Nor-butas. „Pastarasis įvykis Ventos upėje dar kartą rodo, kad hidroelektrinių savininkai, gaudami asmeninės naudos, daro didelę žalą aplinkai. Turime rimtai galvoti apie užtvankų ir kai kurių hidroelektrinių demontavimą“, - pranešime teigia jis.

Taip mūsų vardo neterš


Lietuvos hidroenergetikų asociacijos tarybos pirmininkas Vilmantas Tornau „Vakaro žinioms“ sakė, kad aplinkos viceministro kaltinimai dėl neatsakingo hidroelektrinių valdymo yra iš piršto laužti. „Įsivaizduokite situaciją, vandens pritekėjimas į tvenkinį yra žymiai mažesnis, nei nustatytas gamtosauginis debitas, - tiesiog nėra vandens. Jeigu mes dabar nuleidinėsime pagal gamtosauginį debitą, o ne pagal pritekėjimą, tai nuleisime tvenkinį. Bus taip, kad po kurio laiko nuseks ir tvenkinys, ir visur bus bloga situacija. Išdvės žuvys ir tvenkinyje“, - aiškino jis.

V.Tornau tikino, jog hidroelektrinių įrengimas atitinka visus reikalavimus, o viešumoje pasirodžiusius aplinkos viceministro Martyno Norbuto teiginius vertina kaip visišką neišmanymą. „Šitas Norbutas, jis nieko neišmano ir šneka nesąmones, galit taip ir parašyti. Kaltinti dėl visko hidroenergetikus yra nesąmonė, - piktinosi Hidroenergetikų asociacijos tarybos pirmininkas. - Kodėl visoje Europoje žuvys krinta nuo kaitros, o Lietuvoje - nuo mažųjų hidroelektrinių? Jeigu nebus nieko įrodyta, mes pasiryžę eiti tolyn, taip mūsų vardo neterš“, - kad žada imtis priemonių, rėžė V.Tornau.

Į Aplinkos apsaugos agentūrą plaukia raštai

Lietuvoje yra 100 hidroelektrinių, iš jų 98 mažosios hidroelekterinės. Jos sudaro apie 26 megavatus, Kauno hidrolektrinė - 100 megavatų, Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė - 800 megavatų. Aplinkos apsaugos agentūros Hidrografinio tinklo skyriaus vedėjas Gintautas Sabas informavo, kad pagrindiniai hidroelektrinių įrengimo reikalavimai, jog draudžiama įrengti užtvankas ekologiniu-kultūriniu požiūriu svarbiose upėse; turi būti atliekama poveikio aplinkai vertinimo procedūros atranka; statomos hidroelektrinės turi įrengti žuvitakius; hidroelektrinės turi būti eksploatuojamos pagal tvenkinių naudojimo ir priežiūros taisykles; privalo būti užtikrintas tranzitinis vandens praleidimas per užtvanką; išlaikyti leistinieji vandens lygiai ir pan.

„Kai gamtinės sąlygos ekstremalios, vandens per mažai, sudėtinga eksploatuoti hidroelektrines ir laikytis aplinkosauginių reikalavimų. Kai kada įvyksta turbinų avarijos, hidroenergetikai būna nepasiruošę tokiems atvejams, neturi nuolatinio personalo, hidroelektrinės valdomos automatiniu būdu. Kai būna žaibavimai, išsijungia ir nesugeba praleisti to vandens. Techniškai kai kur yra problemų, turbinos daugeliu atvejų parinktos netinkamai, netinkamo pralaidumo. Jeigu nori daugiau gaminti elektros energijos, turi tvenkinyje kaupti vandenį, tada sumažina vandens praleidimą žemiau užtvankos ir nusausėja“, - dėstė G.Sabas.

Aplinkos apsaugos agentūra nuo birželio sulaukė kelių raštų iš hidroelektrinių savininkų, juose savininkai skundžiasi, kad yra sausra ir jie negali išlaikyti aplinkosauginių reikalavimų, klausia, kaip toliau elgtis ar prašo sumažinti gamtosauginį debitą. „Yra procedūra ir vertiname individualiai, kokia situacija. Vertiname ir orų prognozes, gamtines sąlygas. Šįmet sausra, bet ji ne pirmą kartą šiame amžiuje. Turime patirties iš anksčiau. Kontaktuojame su vietos inspektoriais, aiškinamės konkrečias situacijas, taip sprendimai ir priimami“, - aiškino G.Sabas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s