respublika.lt

Kai santuoka virsta panieka

(0)
Publikuota: 2019 kovo 27 17:00:00, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Jei jaunieji savo vestuvių dieną atrodo tarsi neperliejami vandeniu, tai dar nesako, kad po kelerių metų jie neišsilakstys į skirtingas puses. Statistikų duomenimis, vidutinis statistinės poros gyvenimo šeimoje laikas trunka apie 13 metų ir kasmet šis laikas trumpėja. O kiek porų santuokoje jaučiasi laimingomis?

 

Ne vienus metus besigilinantis į skyrybų priežastis porų psichologas Mykolas TRUNCĖ sako, kad skyrybų priežasčių yra ne viena, bet viena iš pagrindinių - nesugebėjimas kalbėtis.

- Pastaraisiais metais išaugęs skyrybų skaičius gąsdina. Ne visada taip buvo. Kada prasidėjo skyrybų bumas? - klausėme specialisto.

- 1950-aisiais metais įrašytos 625 skyrybos, o 1990 metais - 12 747 skyrybos. Tais metais, kai atgavome nepriklausomybę, skyrybų skaičius užregistruotas didžiausias per visą istoriją. Dabar kasmet išsituokia 8-10 tūkst. porų. Statistikai skaičiuoja, kad beveik kas antra besituokianti pora išsiskirs. Problema yra ne viena. Šit mano mama yra iš dešimties vaikų šeimos. Paskaičiuokime, jeigu moteris kas antrus metus gimdo po vaiką, tai trunka 20 metų. Kol paskutinis vaikas užauga iki 20-25 metų ir palieka namus, mama dirba trimis pamainomis trijuose darbuose be sustojimo 20 metų. Jokių galimybių eiti į darbą, uždirbti pinigų ir priimti sprendimus, kur panaudoti pinigus. Toks buvo gyvenimas žmonių, kurie gyveno kaime. Apie pusę Lietuvos gyventojų gyveno kaime. Taip per amžius susiformavo vyro ir žmonos tarpusavio bendravimas pagal paklusimo modelį. Tai modelis, kai dažniausiai žmona turėjo paklusti vyrui.

Dabar tik vis mažėja ir mažėja gyvenančių kaime. Beveik neliko ir tokių šeimų, kurios pasišvęstų gimdyti tiek vaikų. Vidutinė šeima šiais laikais augina 1,2 vaiko. Mergaitės ir berniukai kartu mokosi. Užaugę kartu ieško darbo, dirba kartu, gauna atlyginimą. Iš esmės pasikeitė vyro ir žmonos vaidmenys šeimoje, nes abu tapo lygiaverčiais partneriais.

- Apskritai šeimos santykių poros tarpusavy retai besprendžia. Atsiranda aštrių briaunų, vienas ar kita greičiau kalbasi su draugu, drauge, o ne bando be pykčio išsikalbėti tarpusavy. Įsižeidė, bėga iš namų, išsišėlsta, nuleidžia „garą“ vartodami alkoholį. Iš kur atsiranda toks santykių sprendimo tipas?

- Toks santykių aiškinimasis ateina iš nelygių pozicijų. Psichologai skaičiuoja, kad moteris vidutiniškai pasako per dieną apie 6 tūkst. žodžių, vyras tuo tarpu - 2 tūkst. žodžių, o jei vyras dar ir žemaitis, gali per dieną tepasakyti vos 200 žodžių (šypsosi). Poros nemoka bendrauti taip, kad po pokalbio norėtųsi būti kartu. Dažniausiai po pokalbio vienas nori pabėgti, kitas nori pabėgti arba abu išsilakstyti į skirtingas puses. Tas nemokėjimas kalbėtis ateina iš seno paklusnumo modelio. Ir Biblijoje yra parašyta, kad vyras yra šeimos galva, o moteris jam turi paklusti. Tokio modelio esame išmokę. Tada arba vyras „lipa ant galvos“ ir komanduoja žmonai, arba mergina, augdama prisižiūrėjusi savo tėvų bendravimo pagal paklusimo modelį šeimoje, pradeda „lipti ant galvos“ vyrui. Lygiaverčių santykių, kuriuos reikia konstruoti kaip lygiam su lygiu, kurti dar nesugebame.

Aš sakau, kad tas Archimedo taškas, kuris gali apversti pasaulį, yra tarpusavio pokalbis. Jei matai, kad po pokalbio viskas gerai, abu gerai jaučiasi - viskas gerai, o jei matai, kad kita pusė po pokalbio apsiniaukia kaip dangus rudenį, reiškia kalbėjai neteisingai.

- Ar daug šeimų, kurios ateina pas jus pagalbos, turėdamos vilties išsaugoti šeimą, pavyksta sutaikyti?

- 95 procentai porų, kurios išeina po pokalbio, supranta, kad nėra „angelo ir velnio“ santykio tarp jų, kad abu nėra tobuli, abu turi mokytis. Ar galima išgelbėti šeimą, ar ne, aš turiu tokį testą, kuris parodo, kiek pora vienas kitam jaučia paniekos. Santykiuose atsiradusi panieka yra šimtaprocentinis skyrybų požymis.

- Iš kur panieka tarp žmonių atsiranda?


- Kai užduodu tokį klausimą poroms, jie žiūri į mane sutrikę. Sako, niekas neturi teisės žeminti ir niekinti vienam kito. Aiškinu, tai jūs taip pradėjot galvoti, įtikėjote, kad jis ar ji po vestuvių priklauso man, aš už jį geriau viską žinau, pradedate elgtis su tuo žmogumi taip, kad jam norisi atkeršyti, įgelti, o ne padėti jums. Viskas susiveda į bendravimą... Vyro pagarbą moteriai gali sunaikinti ji pati, arba atvirkščiai - žmonos pagarbą vyrui nužudo jis pats. Kai pagarba išnyksta, jos vieton ateina panieka, o kai ši ponia užsuka - ruošk pinigus skyryboms.

Skyrybų skaičiai būtų dar didesni, jei įvertintume visas aplinkybes. 27 procentai porų dabar gyvena „susidėjusios“. Statistika, iš kurios galima daryti šią išvadą, rodo, kad 27 proc. vaikų gimsta nesusituokusioms poroms. Jeigu tos poros nusprendžia baigti santykius, jų sprendimas nepapuls į jokią statistiką. Yra kita statistika. Ji nurodo, kad šiais laikais pirmą kartą moterys tuokiasi vidutiniškai 27 metų, vyrai - 29 metų. Iki to jie retai gyvena po vieną. Jie gyvena porose.

- Ar nemeluoja sau gyvenantys ne santuokoje, sakydami, kad nuo to, ar jie susituokę, ar „susidėję“, nesijaučia nei geriau, nei blogiau?

- Dažniausiai vyrams, jie yra laisvesni, šeimyninis statusas mažiau svarbus, tačiau moteriai tai labai svarbu. Susituokus ją gina įstatymas. Moterys santuokoje jaučiasi daug saugesnės, jeigu santuoka registruota. 44 proc. susituokusių porų tvirtina, esą laimingi vedę, o iš gyvenančių „susidėjus“ esą laimingi pripažįsta tik 22 proc. Yra įvairių atvejų. Tarkime, moteris nuteka į vyro namus ir ten gyvena „žvirblio teisėmis“. Vos tik vyras ją pagąsdino, žvirblis (žmona) skrenda. O kur skristi, jei neturi bendro turto? Dar vienas veiksnys, kilstelėjęs pas mus skyrybų statistiką - išaugusi butų pasiūla. Prisistatėme butų, ir jei turi pinigų, gali išsinuomoti kambarį, namą ar kotedžą. O anksčiau kur galėjai eiti? Kur galėjo išeiti Katrė nuo Vingių Jono?

Kitas dalykas - kas moko sutuoktinius pasidalinti pajamas ir turtą. Dažnas vyras galvoja, kad jo uždirbti pinigai priklauso jam ir tik jis gali spręsti, ką daryti su pinigais. O jo žmona augina jam du vaikus ir turi prašyti pinigų pėdkelnėms. Ar tai normalu?

- Ar jaunimas mokomas, kaip sukurti darnią šeimą?

- Sutuoktinius reikia ruošti santykiams. Dabar jie susieina į šeimą nepasiruošę. Neretai jie išvis net nežino, kam kuria šeimą. Pasakysiu savo nuomonę - šeima kuriama tam, kad žmonės turėtų saugią erdvę. Kai mes pareiname po darbo pavargę, ką norime rasti namuose - karą ar saugią erdvę?

Kai mergina draugauja su vaikinu, ar jie turi bendrą tikslą? Turi - apsigyventi kartu. O kai apsigyvena kartu, ar beturi tikslą? Tikslas - svarbiausias dalykas, dėl kurio pora turi susitarti prieš vestuves. Jeigu mato, kad tikslas atitinka, tada turi suvienodinti savo iki tol buvusias skirtingas vertybes. Turi susitarti dėl bendro gyvenimo taisyklių. Kada baigiasi šeimos vakarienė? Ar tada, kai visi pavalgo, o žmona nuneša indus, pasilieka juos plauti, valo viryklę? O gal tada vakarienė baigiasi, kai visi pavalgo, išsiplauna lėkštes, vyras išplauna puodus, žmona nuvalo viryklę? Galima susitarti ir kitaip, bet svarbiausia - susitarti.

***

Liūdna statistika

Santuokų skaičius praėjusiais metais mažėjo, ištuokų - didėjo. Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais buvo įregistruota 19,7 tūkst. santuokų ir 8,6 tūkst. ištuokų. Santuokų skaičius, palyginti su 2017 m., sumažėjo 1,5 tūkst. (7 proc.), ištuokų padidėjo 122 (1 proc.). Pernai 100-ui santuokų teko 43,8 ištuokos (2017 m. - 40,2).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s