respublika.lt

Jonas atvedė ant kalno

(0)
Publikuota: 2014 birželio 24 08:07:07, Selemonas Paltanavičius, gamtininkas
×

Dvejopi jausmai mūsų sielose - atėjo didžioji metų šventė, o mes lyg ir norime jos, lyg ir didžiuojamės, tačiau sykiu - nedrįstame pasakyti, kad ji gamtoje lemia svarbius, mūsų nelabai laukiamus pokyčius.

Taigi - Joninės, šventas Jonas, Rasos, Kupolinės... Mūsų vasaros šventė žymima ypatingais šviesos ženklais, nes diena yra pati pati ilgiausia, naktis trumpiausia. Šio meto šventumą ar išskirtinumą regėjo ir senieji mūsų protėviai, gamtai teikę daugiau reikšmės, nei tą daryti sugebame ir norime dabar.

Mūsų tautos santykio su gamta istorija yra labai jauna, kur kas jaunesnė už patį bendravimą su gamta. Tačiau ko negalėjo įamžinti rašytiniai šaltiniai, visa tai liko mūsų pasaulėjautoje ir papročiuose. Daugelis dalykų, dabar nekeliančių nuostabos, yra padiktuoti to, ką žinojo ir kaip gyveno protėviai. Jie tikrai neturėjo galimybių išmatuoti dienos ilgį, o dangaus kūnų stebėjimui naudojo „astronomo Šmukštaro“ metodikas, taigi - patys apibendrindavo tai, ką buvo pastebėję. Tiesa, pagal tam tikra tvarka išdėstytus, žemėn jau susmegusius, bet dangaus kūnų padėtį taikliai atspindinčius akmenis, pagal įvairias žymes paprastuose apyvokos daiktuose galima suprasti, kad tada protėviai žinojo ir suprato nemažai. Atrodo, kad jiems vasaros šviesos aukštis kėlė džiaugsmą ir pagarbą, bet nebuvo toks mįslingas ir nurašomas tik šventam Jonui ar Joninėms, kaip šiandien.

Tačiau pačios tikriausios Joninės - gamtoje. Vasaros regėjome tik tris savaites, tačiau šviesių dienų ir naktų (taip, pilnatyje jos taip pat labai blyškios) metas vasaros vidurio vietą pastumia, patraukia savo pusėn. Iš tikro - nereikėtų prisirišti prie mūsų, žmonių sugalvotojo kalendoriaus, kuris beveik nesiderina su gamta. Būtų paprasčiau, jeigu apie gamtą kalbėtume kitaip, nei apie savo, dirbtinai sudėliotų kanonų varžomą pasaulį. Tada viskas stotųsi į savo vietas, net ir mes suprastume, kad saulės stabtelėjimas aukščiausiame taške nežymi vasaros vidurio (kaip mano kai kas), bet gamtai praneša apie būsimus pokyčius. Iki jų - visas mėnuo, kai vasara subręs ir pakeis savo gyvenimo ritmą.

Ką matome ir jaučiame dabar, švento Jono užvesti ant šviesos kalno? Sieloje - šventės pojūtis. Nešienautoje pievoje - žolynų margumynas. Pašlaitėje - raudoni žemuogių taškai. Vieversio giesmė nuo paties anksčiausio ryto. Patys gardžiausi sumišusių visos vasaros kvapų aromatai... Visa tai pajausti gali kiekvienas - reikia tik rasti laiko sustoti, apsižvalgyti, užuosti. Neguoskite savęs ir nepasakokite, kokie jūs užimti, kad tam negalite skirti nė minutės. Tačiau jeigu mažiau bendrautumėte su kompiuteriu, jeigu... Nebūkite skeptikai ir netikėkite tuo! Mes tikrai nesame nutolę nuo gamtos, o daugelis saitų su ja sieja labai tampriai. Juos nutraukus visai, prarastume ne gamtą, o didžiąją dalį savęs. To neįvyks, jei bent vieną vakarą praleisime prie Joninių laužo, jei „pamaitinsime“ nors dešimtį uodų, būsime palaistyti lietučio, išprausti rasos ir rytą sutiksime patys pirmieji. Nuo tada šviesos kalnas visą gyvenimą bus psiekiamiausia viršūnė, į kurią norėsis užkopti kasmet.

 

Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios" priedą "Geras!“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s