Įtakingųjų namai - kone beverčiai? Jokiu būdu!nuotraukos (27)

2019 gegužės mėn. 04 d. 14:01:57 Perskaitė 3204

Po to, kai debatuose kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis kitam kandidatui Valentinui Mazuroniui juokais ar ne pažadėjo parduoti savo namą, viešojoje erdvėje kilo diskusijos apie nekilnojamojo turto vertę ir mokesčius.

 

Gegužės 2-ąją vykę kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai sulaukė nemažo visuomenės susidomėjimo. Ypač daugeliui įstrigo žodinis dabartinio šalies premjero S.Skvernelio ir europarlamentaro V.Mazuronio „žodžių karas“ apie privalomus mokėti nekilnojamojo turto mokesčius. V.Mazuronio teigimu, S.Skvernelio ir Gitano Nausėdos namai yra „aukščiausio lygio pastatai ir geriausiose Lietuvos vietose“.

„Ar jūs apmokestinsit savo namus pirmiausia?“ - oponentų teiravosi V.Mazuronis.

Atsakydamas apie tikrąją savo namo kainą ir nuo jo mokamus mokesčius, S.Skvernelis pasirėmė pavyzdžiu apie kostiumą: „Ponas Valentinai, jeigu jūs pasisiuvote kostiumą ir sumokėjote 100 eurų, tai tas kostiumas ir vertas šimto eurų. Ar jūs galvojate, kad po penkiolikos metų, kaip iškilaus politiko, kostiumas bus parduotas už 500 eurų? Tokia yra realybė. Deklaruojama ta suma, kuri yra realiai išleista, investuota. Prabangos turo mokestis yra šitos daugumos įvestas, diferencijuotas, pagal tą vertę, kurią nustato valstybės institucijos“, - tikino S.Skvernelis.

Po šios frazės V.Mazuronis pareiškė: „Gerbiamas premjere, už tą jūsų deklaruotą kainą (maždaug 130 tūkst. eurų) rytoj perku jūsų namą. Parduosite?“ S.Skvernelis iškart atsakė: „Sutariam!“

Ar teisus yra premjeras, pareiškęs, kad turto vertę apsprendžia investicijos į jį, o ne tikroji rinkos kaina?

Premjero namas yra Vilniaus rajone, prie pat Neries upės. Pušų apsuptyje esančiame 0,25 hektaro sklype stovi 203,6 kv. m namas ir 54 kv. m pirtis. VRK deklaracijoje įrašyta šio NT vertė siekia 135,8 tūkst. eurų. Įvertinus tai, kad namai buvo statyti už 144 800 eurų paskolą, išeitų, kad premjero namas netgi „nuvertėjo“.

G.Nausėdai priklausantis 0,16 hektaro sklypas Pavilnyje ir jame stovintis sodybinio tipo į „akvariumą“ įkištas gyvenamasis namas yra 324 kv. m ploto. Sklypas oficialiai įvertintas 157 tūkst. eurų, jame esantis namas - 213 tūkst. eurų.

Išeitų, kad nei vieno, nei kito kandidato valdomas NT nepatenka į „prabangaus turto kategoriją“, nes nesiekia 220 tūkst. eurų, tad papildomai jų apmokestinti negalima. Ir viskas būtų aišku, bet rinkos kainas išmanančių nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, pardavus „pigų“ S.Skvernelio namą būtų galima gauti apie 500 tūkst. eurų, pardavus G.Nausėdos valdas - apie 1,5 mln. eurų.

VMI Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės komentaras

Kai gyventojui priklausančio nekilnojamojo turto individuali vertė viršija 220 tūkst. eurų, jam privalu pateikti NT mokesčio deklaraciją ir sumokėti mokestį.

Pagal Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymą, NT mokestinė vertė yra NT vidutinė rinkos vertė. Nekilnojamojo turto vertinimą atlieka turto vertintojas - Valstybės įmonė Registrų centras. Paprastai NT vidutinė rinkos vertė nustatoma atliekant nekilnojamojo turto masinį vertinimą ir jį atlikus yra parengiama bendra tam tikroje teritorijoje esančio nekilnojamojo turto vertinimo ataskaita. Kiekvienas objektas nėra įvertinamas atskirai. Todėl, atlikus nekilnojamojo turto masinį vertinimą ir nustačius objektų vertę tik tam tikroje teritorijoje, vidutinė rinkos vertė gali skirtis nuo įsigyjamo konkretaus objekto rinkos (ar pardavimo) kainos.

Kai gyventojams nuosavybės teise priklausančių ar jų įsigyjamų gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių bendra vertė viršija 220 tūkst. eurų, ji taip pat apmokestinama NT mokesčiu. Asmenims, auginantiems tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų, ir asmenims, auginantiems neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų, taip pat vyresnį neįgalų vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, NT mokestis taikomas turtui, kurio bendra vertė viršija 286 tūkst. eurų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net