respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Išgyvenę Černobylio tragediją, šiandien palikti likimo valiainuotraukos (11)

2018 balandžio mėn. 26 d. 07:03:33
Danas NAGELĖ

Šiandien visas pasaulis mini 32-ąsias tragedijos Černobylio AE metines. Lietuvoje ši nelaimė į atmintį ypač įsirėžė maždaug 7 tūkst. mūsų šalies gyventojų, kurie per prievartą buvo nusiųsti likviduoti avarijos padarinių ir tiesiogine šio žodžio prasme buvo paaukoti: žmonėms net nebuvo suteiktos būtiniausios apsaugos priemonės. Lietuvos valdžia, saviems černobyliečiams iš pradžių rodžiusi šiokį tokį dėmesį, dabar mano, kad ir to jie nenusipelno, todėl socialinės garantijos vis mažinamos.

 

- Kasmet per Černobylio avarijos metines černobyliečiai kviečiami į Seimą, su jais bendrauja ir kiti politikai. Ar dėmesys tik proginis, ar dar liko ir socialinės garantijos, kurios buvo numatytos prieš 20 metų ir daugiau? - „Vakaro žinios“ teiravosi judėjimo „Černobylis“ veterano, laikraščio „Černobylietis“ įkūrėjo bei redaktoriaus Kęstučio KAZLAUSKO.

- Iš pradžių nukentėjusiesiems dar buvo rodomas deramas dėmesys, dabar praktiškai jis pasireiškia tik per nelaimės sukaktis. Prieš 20 metų Vyriausybė buvo mums patvirtinusi normalias sąlygas, net nemokamus vaistus, vieną kartą per metus galėjome gydytis sanatorijoje. Vėliau visa tai dingo. Dabar tik esame socialiai apdrausti. Ir dar jei kas sulauktų pensijos, prie jos gautų priedą - po 58 eurus arba 2,5 karto mažesnį, nei numatyta nukentėjusiems per Sausio įvykius. Be to, numatytas nemokamas gydymas, kuris pas mus neegzistuoja, nes eilėje reikia laukti mėnesius. Mūsų gyvenimo vidurkis - 51 metai, tad ir to priedo prie pensijos nelabai kas ir sulaukia. Buvo numatyta, kad mes į pensiją išeisime sulaukę 50-ies, o dabar - jau 65-erių.

- Černobylio avarijos padarinius likvidavo ir kitų šalių žmonės. Ten jie turbūt sulaukia daugiau savų valstybių dėmesio? Pavyzdžiui, Ukrainoje mirties atveju visų černobyliečių artimiesiems mokamos vienkartinės išmokos, nepriklausomai nuo mirties priežasties...

- Ne tik Ukrainoje. Tas pat numatyta ir Rusijoje. O pas mus reikia įrodinėti, kad mirties priežastis - tikrai avarijos likvidavimo pasekmė, tačiau ne visada tai pavyksta. Reikia tiek popierių surasti, kad našlė ir iš proto spėja išeiti. Ukrainoje ir Rusijoje išmokos mokamos bet kokiu atveju, net jei mašina suvažinėja. Juk galbūt tai nuo senos radiacijos dozės apsisuko galva. Latvijoje yra „Černobylio“ medicinos centras, kuriame kiekvieno černobyliečio sveikata profilaktiškai patikrinama per 1-2 dienas ir, jei reikia, skiriamas gydymas.

- Ar buvo įmanoma išsisukti nuo prievolės vykti į nelaimės zoną?

- Aš 1986 m. liepos mėnesį buvau išvežtas. Pirmojo vežimo metu išsisukti nuo prievolės nebuvo įmanoma. Mus vežė kaip į karą. Bandžiau išsipirkti, į komisariatą atėjau su konjako buteliu ir dar girtas, paprašiau, kad vežtų į blaivyklą. Man pasakė: Černobylyje išsiblaivysi. Kaip tu sovietmečiu išsisuksi? Šaukimus atnešė du - ir į darbą, ir į namus. Nuo 1987-ųjų išsisukti jau buvo įmanoma. Tai kainuodavo 300 rublių.

- Ar bent jau avarijos padarinių likviduotojams buvo suteiktos reikiamos apsaugos priemonės?

- Pusei metų vienam žmogui duodavo vos vieną respiratorių! O reikėdavo respiratorius keisti ne tik kasdien, bet ir kelis kartus per dieną. Per tokį laiką pats respiratorius jau tapdavo radioaktyvus.


Faktai

* Černobylio avarija įvyko 1986 m. balandžio 26 d. ketvirtajame Černobylio atominės elektrinės bloke, esančiame netoli Ukrainos miesto Pripetės. Prireikė daugiau nei šešių dienų degantiems griuvėsiams užgesinti.

* Sprogus branduoliniam reaktoriui, jis buvo visiškai sunaikintas, o į aplinką išmestas didelis kiekis radioaktyvių medžiagų, tarp jų radioaktyvūs cezio ir jodo izotopai. Debesis, susidaręs nuo degančio reaktoriaus, išnešiojo įvairias radioaktyvias medžiagas didžiojoje Europos dalyje. Per radioaktyvius kritulius labiausiai užterštas regionas į šiaurės rytus nuo branduolinės jėgainės (dabartinėje Baltarusijoje, Rusijoje ir Ukrainoje).

* Nuo tada mirė dešimtys tūkstančių žmonių, tūkstančiai iki šiol jaučia katastrofos padarinius. Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius likvidavo per 7 tūkst. Lietuvos gyventojų, nors oficialus išsiųstųjų skaičius - 5966. Iš jų gyvų likę apie 3,3 tūkst., apie 500 (daugiausiai - rusakalbių) emigravo. O iš viso avarijos padarinius likvidavo per 600 tūkst. žmonių. Buvusiems černobyliečiams diagnozuotos vidutiniškai 5-6 sunkios ligos, siejamos su gauta didžiule apšvitos doze, iš kurių dažniausios - kraujotakos sistemos, jungiamojo audinio ir raumenų ligos.

* Černobylio avarija yra viena iš dviejų istorijoje įvertintų 7 balais pagal tarptautinę branduolinių avarijų skalę. Antroji buvo Fukušimos avarija 2011 m. Japonijoje.

* Beje, sovietų valdžia Černobylyje įvykusią nelaimę iš pradžių bandė nuslėpti. Pirmieji pranešimai apie Černobylio avariją sovietinėje žiniasklaidoje pasirodė praėjus net 36 valandoms po sprogimo ketvirtajame bloke: Pripetės radijo stoties diktorius pranešė apie miesto gyventojų surinkimą ir laikiną evakuaciją.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

 • tam >Gėda 2018 balandžio mėn. 26 d. 10:57:47 2018 gegužės mėn. 01 d. 15:05:28

  Tai valstybei,kurios žmonės kenčia...Šiuo atveju Lithuanijai

 • abc 2018 balandžio mėn. 27 d. 08:32:43

  Jie tada gelbėjo žmones, tėvynę, negailėdami savęs. Gerbiu šituos
  žmones, labai gaila dėl jų.
  O bėdos ir vėžys ėda visą valstybę, beveik be išskirtinumų. Kas iš
  to, jei skiriamas finansavimas, jei jis išvagiamas ir nieko už jį
  nepadaroma. Visi lietuvos piliečiai neteko sanatorijų, gidyklų,
  sveikatos priežiūros. Ruošias ir draudimus atimt. Tai genocidas. Visos
  tautos duskaldymas ir sunaikinimas. Neturim atstovų. Tik kalbas ir vėjus

 • Tai va 2018 balandžio mėn. 26 d. 19:45:35

  O aš gerai prisimenu vieno proto korifėjaus,žmogaus artimo ponui
  Dievui,žymaus tarybinio profesoriaus pasakytus žodžius apie Afganistaną
  ir Černobilį "O kodėl jūs ten važiavote,mes jūsų nesiuntėme?Ir ko
  dabar norite?".Štai,broliai "afganai" ir "černobiliečiai",kiek jūs
  esate verti.

 • valdas 2018 balandžio mėn. 26 d. 17:49:51

  Juos prievarta vare,o neisvaziavo...
  Ir jei neturejai "blato",turejai duot komisariate,ar neuzemiai pareigu,tai
  niekas nesiceckindavo,nei i paprastus apmokymus,nei ten...

 • emigrants 2018 balandžio mėn. 26 d. 17:36:08

  esu dirbęs didžiulėje autotransporto įmonėje, kiek atsimenu iš ten
  siunčiama,jai gerai pamenu tai apie 10 automobilių zilų su cisternomis
  arup , tai kiek žinau, penki vairuotojai yra mirę jau praėjusį
  dešimtmetį, būtent nuo radiacijos problemų, o kas pastaraisiais metais
  dedasi su tais vyrais, tai ir nežinau

 • Stan 2018 balandžio mėn. 26 d. 17:22:11

  Sveikatos visiem buvusiem.Linkėjimai pirmiesiems,kurie išvažiavo
  gegužės 11d. iš Karmėlavos > Kauno g.stoties.A.t.A.mūsų pirmiesiems
  išėjusiem į geresnį pasaulį.Kartais pasakoma,jog mes visi gelbėjome
  Europą.

 • Na ką gi - 2018 balandžio mėn. 26 d. 11:52:14

  Lietuvai gėda, juk jos žmonės.

 • Na ką gi - >Gėda 2018 balandžio mėn. 26 d. 11:50:31

  Lietuvai gėda, juk jos monės.

 • taip 2018 balandžio mėn. 26 d. 11:02:08

  Baisu pagalvoti jei dabar Lietuvoje dar būtų veikianti IAE ir sprogtų
  reaktorius. Kaip valdžia surinktų likvidatorius ? Tada buvo įmanoma , o
  dabar kiekvienas už save . Valdžiai vienodai žmogaus problemos, todėl
  ir žmogui pofik valdžios problemos. Turbūt kandidatai į likvidatorius
  pasiųsti valdžią ant trijų raidžių ir mautų į užsienį.

 • >Gėda 2018 balandžio mėn. 26 d. 10:57:47

  Kuriai valstybei gėda?

 • GĖDA 2018 balandžio mėn. 26 d. 10:34:03

  kOŠMARAS. ŽMONĖS BUVO PAAUKOTI, SVEIKATA SUGADINTA NEGRĮŽTAMAI, O
  DABAR DAR TURI STOVETI SU IŠTEISTA RANKA. kOKIA GĖDA VALSTYBEI

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • GINKLAI: Izraelio vyriausybė leis šimtams tūkstančių piliečių įsigyti ginklus. Remiantis naujomis taisyklėmis, leidimo laikyti ginklą galės prašyti iki 600 000 izraeliečių - iki šiol šis skaičius buvo 140 000.
 • TAIFŪNAI: Japonijos link artėja iš karto du taifūnai; nacionalinė meteorologijos tarnyba perspėjo dėl smarkių liūčių, stipraus vėjo ir didelio bangavimo.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar jums teko kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Sveikata Grožis