respublika.lt

Iš sėklų auginti neverta

(0)
Publikuota: 2014 spalio 25 18:55:51, Edita ČEPELYTĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Arvydas Rutkauskas teigia, jog obuolių pasėjus sėklą teks laukti keletą metų, ir, tikėtina, jie bus rūgštūs ir maži

Medelynai mirga marga nuo sodinukų gausos, o ar įmanoma patiems iš paprasčiausios obuolio sėklelės išsiauginti puikų vaismedį, duodantį saldžių vaisių? Specialistai sėti pataria tiems, kuriuos labiau domina tik žaidimas, o ne vaisių gausa.

 

Lietuvos dendrologų draugijos pirmininkas Arvydas Rutkauskas tikino, jog pasėti sėklelę, žinoma, galima, tačiau tikėtis, kad iš jos išaugs puikus vaismedis, nederėtų.

„Dažniausiai sėja dauginimui antaninę obelį, o kai medelis paauga, tada skiepija. O namie sėti žmonėms, kurie nori sodo, tai galiu pasakyti, kad rezultato nebus, - sakė jis. - Ilgai laukti reikia: poskiepis - dveji metai, įskiepiji - dar dveji metai. Taigi 20 litų už trejų ketverių metų darbo rezultatą tikrai nėra daug, o nusipirkus sodinuką bent žinosi, kokia veislė, kokie obuoliai ir t.t.“

Žmonės neretai eksperimentuodami vazonuose pasodina skirtingus augalus, tačiau A.Rutkauskas pataria prieš sėjant dvi skirtingų rūšių sėklas pasidomėti tų augalų savybėmis. Nes augalai, pasodinti kartu, gali vienas kitą ir slopinti. Pavyzdžiui, su graikiniu riešutu ne visi augalai „draugauja“; rožės agresyvokos kitų augalų atžvilgiu. Geriausia žiūrėti gamtoje, kaip kokie augalai draugauja. Kalbant apie auginimą kambaryje, jeigu augalai iš to paties regiono ir abudu auga palei upes arba atogrąžų miškuose, vadinasi, jie sugyvens.

A.Rutkauskas tikino, jog tokie žoliniai augalai, kaip bananai, gali užaugti bei duoti derlių ir auginami kambariuose. O citrinmedžiai, apelsinmedžiai ilgiau auga, kol duoda derlių. Tas pats ir dėl obelų.

Pasak jo, labiausiai dauginti sėklomis yra tinkami šaltalankiai, sedulos, kai kurių veislių erškėčiai.

Žmonės keliaudami po įvairias šalis parsiveža ir invazinių augalų, kuriuos pasisėja ne tik namie vazonėlyje, bet ir lauke. Toks, iš pirmo žvilgsnio nekaltas, veiksmas gali baigtis nekaip.

Specialistas teigė, kad taip galima išplatinti invazines augalų rūšis, su kuriomis kova gali tapti panaši į kovą su vėjo malūnais.

„Kažkada taip į Lietuvą buvo atvežtas Sasnovskio barštis, kuris jau dešimtmečius mūsų šalyje - didžiulė problema. Nežinomų augalų nereikia vežti į savo šalį, juo labiau nesodinti jų laukuose, - patarė jis. - Jei nežinote, kokį augalą turite, tai bent su botanikais pasitarkite, koks tas augalas, kaip jo išplitimas gali paveikti aplinką.“

Kokių augalų geriau išvis neauginti? Lietuviai vis dažniau atsisako tujų auginimo, esą jos nuodingos. Biologiškai tuja - tai Šiaurės Amerikos augalas, jis mūsų akiai neįprastas. Visgi A.Rutkauskas teigė, kad daugelis augalų turi nuodingų sulčių, ne tik tuja.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s