respublika.lt

Iš savanorių ugniagesių tiesiog tyčiojamasi

(0)
Publikuota: 2018 rugpjūčio 21 12:00:11, Loreta RIPSKYTĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Siekis sukurti savanorių ugniagesių pajėgas - gražus, bet žmonėms nėra motyvacijos pasiryžti tokiai atsakingai pareigai, iki galo nesutvarkyta teisinė bazė neleidžia jiems mokėti kompensacijos už sugaištą laiką, išvykimus. Redakcijos archyvo nuotr.

Miestelių ir kaimų ugniagesiai į gaisrus neretai važiuoja po vieną, nors vandeniui paleisti reikia dviejų komandos narių. Jų technika - senesnė nei dvidešimties metų, o dalis yra regėjusi dar sovietų klestėjimo laikus. Gyventojai nebeapsikenčia - juk taip rizikuojama jų turtu, o kartais - galbūt net žmonių gyvybėmis.

 

Vadovai pripažįsta, kad problemų yra: siekis sukurti savanorių ugniagesių pajėgas - gražus, bet žmonėms nėra motyvacijos pasiryžti tokiai atsakingai pareigai, iki galo nesutvarkyta teisinė bazė neleidžia mokėti kompensacijos už sugaištą laiką, išvykimus, be to, kartais savanorius net pamirštama iškviesti į gaisrą.

Atvyko vienas ugniagesys

Liepos 21-osios naktį Stungių kaime kilusio gaisro gesinti pirmuoju ugniagesių automobiliu atvažiavo vienas ugniagesys, be komandos partnerio. Taip teigia gaisrą patyręs Artūras Kidelis bei ugnį padėję gesinti draugai ir kaimynai.

Atvažiavęs gelbėtojas automobilį paliko gana toli nuo paties degančio ūkinio pastato, sunkiai galėjo išvynioti vandens žarną, kuri pasirodė esanti trumpa, o atsukti kraną, pareguliuoti švirkštą, kad vanduo bėgtų, turėjo pagelbėti kaimo gyventojai.

Vienam ugniagesiui susidoroti su tokia užduotimi - praktiškai neįmanomas dalykas. Vandens cisternoje taip pat buvo labai mažai ir jis labai greitai išlietas, gal per 2-3 minutes, pasakojo vietos gyventojai. Žmonės kibirais daugiau sunešę.

Gesinti gaisro atvažiavo Skaistgirio, Žagarės, Kruopių (Akmenės r.) bei Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ekipažai.

„Tik joniškiečiai turėjo tinkamą įrangą, pakankamai vandens, pasiruošę gaisrui. Kiti išvis neaišku, kaip gali gesinti įsiplieskusią ugnį? Mašinos turbūt prieštvaninės,“ - pasakojo A.Kidelis.

Etatų nepakanka

Liepos pabaigoje Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko postą palikęs Giedrius Žilinskas dar spėjo atvirai pakomentuoti situaciją:
„Pagal Vyriausybės nutarimą ugniagesių etatų neužtenka „padengti“ visam darbo laikui, visoms 24 valandoms per parą, kai žmonės išeina atostogų arba turi nedarbingumo pažymėjimus. Todėl į gaisrus kartais tikrai atvyksta vienas gelbėtojas.“

Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnioji inspektorė Lina Garbenienė sakė, kad kur kas geresnė situacija būtų turint daugiau ugniagesių savanorių. Stungių kaime tokių nėra nė vieno. Subėgusių kaimynų, vietos gyventojų pagalba, labai reikalinga ir svarbi, tačiau ji ne visada tokia veiksminga, kaip apmokytų savanorių.

„Per žiniasklaidos priemones, socialinius tinklus, atvirų durų renginius, susitikimus su gyventojais platiname informaciją, kaip galima tapti ugniagesiais savanoriais. Tačiau norinčiųjų labai mažai arba visai neatsiranda“, - sakė L.Garbe-nienė.

Tik vienas savanoris „iš šalies“

Joniškio rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Virginijus Vasiliūnas atvirai sako, kad belieka džiaugtis, jog Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento dabartinė vadovybė nebespaudžia rajonų vos ne visas komandas pakeisti savanoriais ugniagesiais, kaip buvo užsimota anksčiau.

Reforma susidūrė su nenumatytomis kliūtimis, kurių iš valdžios aukštumų nesimato, tačiau jos labai suprantamos ir aiškios provincijos savivaldybėms.

„Realiai savanorių pajėgas pradėjome formuoti 2016 metų balandžio-gegužės mėnesiais, tačiau praėjus dvejiems metams turime tik vieną žmogų „iš šalies“, tai yra - ne iš mūsų sistemos. Visi kiti yra profesionalūs valstybinės ugniagesių tarnybos atstovai arba savivaldybės ugniagesiai, kurie budi nedarbo metu“, - sakė V.Vasiliūnas.

Neturi, ko pasiūlyti

Pritraukti savanorius labai sudėtinga, kai nėra ko jiems pasiūlyti, atvirauja pareigūnas: „Aš galiu jiems pažadėti tik specialią aprangą, draudimą nuo nelaimingų atsitikimų darbe ir per petį paploti, padėkoti. Gėda, kai nepajėgi žmonėms duoti to, kas jiems priklausytų: apmokėti už sugaištą laiką mokymuose, įvykiuose, skirti kelionpinigių. Trukdo tinkamai nesutvarkyta teisinė bazė. Įstatyme įrašytas žodis „atlyginimas“, o turėtų būti „kompensacija“. Mes, biudžetinė įstaiga, negalime mokėti atlyginimo savanoriui, negalime sudaryti sutarties su fiziniu asmeniu. Tad jie nieko ir negauna. O jeigu gautų, pagal dabartinius įstatymus, turėtų mokėti „Sodrai“ bei kitus mokesčius.

Negalima sakyti, kad žmonės visai nesidomi savanoryste šioje srityje. Ateina, teiraujasi, bet jiems svarbu, ar bus mokamas sveikatos draudimas, ar bus atleidžiami nuo tarnybos kariuomenėje. Tokių garantijų nėra.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s