Iš naujojo izoliatoriaus gali likti tik tvoranuotraukos

2019 vasario mėn. 12 d. 14:16:00 Perskaitė 267

Naujojo Šiaulių tardymo izoliatoriaus (ŠTI) statybai šiemet biudžete neskirta nė cento, nors Kalėjimų departamentas tvirtina, kad planų pastatyti šią įkalinimo įstaigą „nuosekliai laikosi ir vykdo“. Izoliatorius statomas netoli uždaryto Šiaulių miesto sąvartyno.

 

Statybų vietoje matyti tik 5 metrų aukščio tvora, kainavusi beveik pusantro milijono eurų. Dar apie milijoną eurų išleista kitiems darbams. Ar ši statybvietė netaps paminklu iššvaistytiems valstybės milijonams?

„Šalia Šiaulių statoma nauja Europos Sąjungos reikalavimus atitinkanti įkalinimo įstaiga, kurioje kamerinio tipo patalpose bus laikoma iki 600 įkalintų asmenų (suimtųjų ir nuteistųjų). Numatomas naujos įkalinimo įstaigos atidarymas 2022 m. Ją atidarius, dabartinis ŠTI, įsikūręs netoli miesto centro bus uždarytas ir jame laikomi asmenys perkelti į naują įstaigą“. Tokį pranešimą ŠTI dar tebeskelbia savo tinklalapyje. Kalėjimų departamentas „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad „šiais metais lėšų biudžete ŠTI statyboms nėra numatyta“.

Dabartinis ŠTI veikia 1911 m. statytame raudonų plytų kalėjime. Nors pastatas yra vis paremontuojamas, čia atsidūrę suimtieji dėl prastų laikymo sąlygų nuolat skundžiasi teismams.

Nuo 2017 m. liepos ŠTI vadovaujantis Saulius Rajunčius pripažino: „Švelniai tariant, sąlygos nėra geros...“ Jam tenka kasdien susidurti su suimtųjų skundais, tačiau šimtamečio pastato įstaiga nepajėgi pertvarkyti.

Dėl prastų laikymo sąlygų pernai buvo iškeltos 387 bylos, iš valstybės suimtiesiems priteista 120 tūkst. eurų. Izoliatoriaus darbuotojams tenka kone ketvirtadalį laiko skirti byloms, nes jų skaičius, palyginti su čia laikomais asmenimis, yra didelis - čia vienu metu būna laikoma vidutiniškai apie 380 asmenų.

Pagrūmojus prezidentei, Vyriausybė priėmė Laisvės atėmimo įstaigų modernizavimo programą. Į ją pateko ir ŠTI. Iš pradžių buvo parinkta vieta izoliatoriaus statybai - 8,1 ha sklypas netoli uždaryto Kairių sąvartyno.

Pirmasis projekto „Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškėlimas iš miesto centrinės dalies į Malavėniukų kaimą 1, Ginkūnų seniūnija, Šiaulių rajonas“ etapas buvo tvoros statyba. ŠTI pateiktais duomenimis, UAB „Conresta“ pagal 2015 m. lapkričio 16 d. statybos darbų rangos sutartį tvorą pastatė už 1 485 607,17 euro.

Antrasis etapas - inžinerinių tinklų (vandentiekio, kanalizacijos ir elektros ryšių) įrengimas. UAB „KRS“ už atliktus darbus sumokėta 566 820,92 euro.

Dabar vykdomas trečiasis projekto etapas. Jo metu turėtų iškilti dalis pastatų: administracinis, medicininis ir paskirstymo. Darbus vykdo UAB „Versina“. 2017 m. gruodžio 27 d. ŠTI su „Versina“ pasirašė rangos darbų sutartį - už 8,746 mln. eurų. Rangovas įsipareigojo statybas užbaigti per trejus metus.

Dabar atlikta tik apie 14 proc. darbų. Už juos rangovui sumokėta apie 294 tūkst. eurų: 12,1 tūkst. eurų už projektavimą, 124 tūkst. eurų - už žemės ir gręžtinių polių darbus, polių betonavimą - 157 tūks. eurų.

„Versinai“ pervestas ir daugiau negu 3 mln. eurų avansas. Pasak ŠTI direktoriaus S.Rajunčiaus, šie pinigai buvo numatyti „priemonėms pirkti“, tačiau „kam tos priemonės, jeigu šiais metais neatliksime darbų“?

Direktorius sakė išsiuntęs pakartotinį paklausimą į Kalėjimų departamentą: ką daryti su avansu - gal grąžinti valstybei?

Ar projektas žlunga? Kalėjimų departamentas „Šiaulių kraštą“ patikino, jog nuosekliai laikosi ir vykdo planus.

Tiesa, departamentas negalėjo atsakyti, kodėl finansavimas šiemet neskirtas. Šį klausimą persiuntė Teisingumo ministerijai. Ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius atsakė, kad „šios įkalinimo įstaigos statybai planuojama padidinti finansavimą 2020-2021 metais“.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net