Į Žinių šalį iškeliaujantnuotraukos

2018 rugsėjo mėn. 01 d. 10:45:22 Perskaitė 351

Net nežinia, ką geriau reikėtų sakyti šį rytą, su kuo visus sveikinti. Taip, tai jau rugsėjo pirmoji, mokslo metų pradžia, dar skelbiama ir Žinių, Mokslo diena. Kalendorius neabejodamas primena, kad taip prasideda ruduo.

 

Tačiau mes nesiūlome su tuo sutikti - su rudeniu. Nors gamtoje daug kas pasikeitė, sutrumpėjo diena, o dangaus kūnų padėtis ir ilgėjanti naktis sukuria nemažai vėsos, tačiau dienos vasariškai šiltos ir siūlančios mums išeitį - kol kas sakyti sau, kad gyvename dar vasaroje. Po ilgos šių metų vasaros taip ją galima dar labiau pailginti. Ar mums to reikia?

Rugsėjo pirmoji daug dešimtmečių primena apie mokslo metų pradžią. Žinia, tai nereiškia, kad visa vasara gali apsieiti be ugdymo, mokymo ir tobulėjimo. Tačiau nuo dabar vaikai (ir ne tik jie) privalo priimti komandinį, visuotinį, programinį mokymą ir ugdymą. Tai nesvarstoma, tai yra žinoma visiems. Įdomu, kaip savo mokslo metų pradžią prisimenate jūs, vyresnieji? Man, pamiškių kaimo vaikui, rugsėjo pirmoji nebuvo labai laukiama. Arba - aš žinojau, kad turiu jai paklusti, todėl visam gyvenimui išliko ne džiaugsmas, o prievolės skonis. Prieš mokslo metus visada išeidavau į savo miškus, keliaudavau iki pušynų ir čia, išsitiesęs tarp žydinčių viržių kupstų, ilgai žiūrėdavau į danguje plaukiančius baltus debesis, o tarp jų ar aukščiau už juos ore žaidžiančius erelius rėksnius, ratus sukančius suopius ar juoduosius gandrus. Tyla, ramybė, gamtos darna... Toks pabuvimas gamtoje lyg maža baterija pakraudavo ilgiems mėnesiams, o širdy likdavo nepaprasta gamtos trauka. Žinojau, kad tą patį vėl darysiu tik po metų, o visą tą laiką skirsiu mokslui. Niūrią šaltą žiemą žydinčio viržyno aromatai ir tarp baltų debesų plaukiantys paukščiai būdavo dovana, kurią galėjau turėti tik pats vienas. Matyt, ji tikrai buvo labai vertinga ir brangi.

Rugsėjis, ypač jo pradžia, dar nelabai primena rudenį. Net ir ženkliai sutrumpėjusios dienos negali paneigti to, ką sukuria šiluma ir saulė: vasaros įvaizdį. Tad groja žiogai, skraido drugiai ir laumžirgiai, žydi augalai. Kol kas rasime tik vieną kitą geltoną lapelį, ir jis bus veikiau to augalo fiziologinės būsenos liudininkas, bet ne sausros ir rudens padarinys. Savo gyvenimus turime derinti prie naujo režimo, prie mokyklų ir pamokų. Tą jaučiame visi, net tie, kurie mokyklon neturi ką lydėti - pagaliau pamatome, kiek mūsų yra ir kokia judri yra jaunoji mūsų tautos dalis. Be to, ji labai žingeidi. Taigi, kaip tik dabar yra metas jiems perteikti žinias apie pasaulį, Lietuvą, gamtą ir mus pačius. Vadinkime tai įvadu į pasaulį; manau, pirmoji mokslo metų savaitė turėtų būti skirta tik šiems tikslams. Ar tai neatims laiko, skiriamo kitoms disciplinoms? Tikrai ne, nes staiga pailginus mokslo metus, iki šiol nebuvo sugalvota, ką mokykloje veikti vasarą. Taigi, visa tai gali pasistumti laike...

Sakoma, kad šiandien viskas, ypač žinios, yra taip lengvai pasiekiama, kad tuo rūpintis ir to mokyti visai neverta. Leiskite nesutikti - be įvado, be mokėjimo ir žinojimo, ką su tomis žiniomis veikti, kaip jas derinti su tikrove, yra visiška sumaištis. Jos rezultatas - nemokėjimas pažinti savo aplinkos, gamtos. O apie gamtos pajautimą niekas net ir nesvajoja. O gaila...

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net