respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Gyventi vėl bus geriaunuotraukos (34)

2017 spalio mėn. 17 d. 08:01:39
Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt

Dėmesio, nuo šiol Lietuvoje gyventi bus geriau. Nereikia jokių naujų įstatymų, mokesčių mažinimo ar grįžtančių emigrantų, pakanka kelių įtakingų asmenų parašo - ir Lietuvos padangė prašviesėja. Tuo įsitikinę politikai ir verslo atstovai, vakar pasirašę Nacionalinį susitarimą. Juo bus siekiama pagerinti socialinę, ekonominę situaciją šalyje. „Vakaro žinios“ skaičiavo, kiek tokių susitarimų ir deklaracijų yra buvę, ir kaip pagerėjo gyvenimas.

 

Nacionalinį susitarimą pasirašė premjeras Saulius Skvernelis, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas, Pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, Prekybos ir pramonės amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas, Darbdavių konfederacijos prezidentas Benediktas Juodka, Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Vakar dėl vieno dokumento susirinkę socialiniai partneriai ketina siekti mokesčių sistemos suderinamumo ir stabilumo, aukšto šalies konkurencingumo. Ketinama mažinti darbo jėgos apmokestinimą, didinant mažiau ekonomikos augimui įtakos turinčius mokesčius. Žadama nedidinti bendros mokestinės naštos verslui ir vadovautis principu, kad vieni mokesčiai būtų didinami mažinant kitus. Visus siūlomus mokestinius pakeitimus numatoma iš anksto aptarti su socialiniais partneriais.

Atsižvelgiant į ekonomikos augimą įsipareigojama didinti darbuotojų darbo užmokestį, sukurti efektyvų bendrojo ugdymo mokyklų, profesinio mokymo ir aukštojo mokslo įstaigų tinklą. Bus siekiama investuoti į darbuotojų kvalifikaciją, darbo sąlygų gerinimą ir veiklos svarbą atitinkantį darbo užmokestį.

Susitarime numatyta didinti viešojo sektoriaus efektyvumą, optimizuoti darbuotojų skaičių ir gerinti teikiamų paslaugų kokybę. Didelį dėmesį žadama skirti švietimo ir mokslo kokybės, efektyvumo ir mokymosi visą gyvenimą užtikrinimui.


- Ar politikams ir darbdaviams susitarus gerinti sąlygas darbo rinkoje, gyvenimas tikrai pagerės?
- „Vakaro žinios“ paklausė filosofo ir publicisto Vytauto RUBAVIČIAUS.

- Nieko realaus tokie susitarimai negali nulemti, tai gali būti nebent geras ženklas, kad apie tai bent jau imama kalbėti. Nes jei apie tai bent kalbama, žmonės ima geriau susivokti, kokioje aplinkoje gyvena. Tarsi sutariama, kad tai labai svarbios problemos. Bet kaip šias iškeltas problemas išspręsti. Juk esminė problema - didėjanti socialinė atskirtis.

Juk šiuo metu visą bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugį ar kitus gerus ekonomikos bruožus pasisavina tik nedidelė visuomenės dalis - koks penktadalis žmonių. O didžiąją dalį - dar mažiau. Taip vargingiesiems nieko nelieka, o pensijų ar minimalaus atlyginimo kėlimas iš tiesų nepaveja nei infliacijos, nei klaikiai brangstančių maisto produktų, būtiniausių prekių ir paslaugų kainų.

- Prieš euro įvedimą Lietuvoje politikai ir verslo atstovai taip pat buvo pasirašę geros valios susitarimą, kad įvedus eurą nekils kainos. Gal todėl pašokus kainoms politikai kaip susitarę tvirtino, esą niekas nebrangsta?

- Tai leido pamatyti, kad šis susitarimas tebuvo širma, pridengianti visų ekonomistų ir net politikų labai aiškiai suprantamą tiesą - kad kainos staigiai kils. Tik buvo norima tą kilimą pristabdyti. Nors jį pristabdžius vėliau kainų kilimas buvo dar staigesnis. Kam buvo naudingas euro įvedimas? Tik didžiajam verslui. Tad dabar galime suprasti, iš kur atsirado vadinamasis perteklinis biudžetas - iš pridedamosios vertės mokesčio ir kainų kilimo. Ne iš kažkur kitur. Nors pats kainų kilimas yra tiesiogine prasme žmonių apiplėšimas. Dabar matome, kaip didžioji Lietuvos žmonių dalis buvo apiplėšta prisidengiant taip pat nacionaliniu susitarimu.

Akivaizdu, kad tokių susitarimų patirtis kartoka, tad niekas negalėtų smerkti žmonių, kurie ironiškai ar visiškai skeptiškai žvelgia į dabartinį Nacionalinį susitarimą. Juolab kad tokių esminių dalykų, kuriuos reikėtų padaryti, politikai nesiima ir netgi negalvoja, kaip tai reikėtų padaryti.

Pavyzdžiui, mūsų sistemą ir visuomenę išlaisvintų savivaldos klausimas, nors apie tai iš viso nekalbama. Dar vienas dalykas - ekonomistų skaičiavimas, kaip pasiskirsto sukuriamos pridedamosios vertės dalis. Kiek jos skiriama žmonių atlyginimas, o kiek patenka į turtingųjų kišenes? Kažkodėl apie tai niekuomet realiai nenorima kalbėti, nes, pasirodo, tas visų sukurtos pridedamosios vertės perskirstymas yra labai neteisingas. Akivaizdu, kad realus susitarimas kaip tik ir turėtų būti susijęs su pridedamosios vertės perskirstymo mechanizmo kūrimu. Kad visų darbo vaisiai būtų teisingiau perskirstomi. Bet aš neabejoju, kad dabartiniame susitarime apie tai nebus užsiminta, o kalbama tik apie šiokį tokį atlyginimų kėlimą. Tačiau atlyginimų kėlimas visada vėluos ir jis niekuomet nepavys brangstančių produktų bei paslaugų kainų. Šis kainų kilimas jau pranoko kokio dešimtmečio atlyginimų kėlimus.

- Dar šių metų pradžioje buvo kalbėta ir apie kitą nacionalinį susitarimą - Nacionalinį parlamentinių partijų susitarimą dėl migracijos ir demografinės politikos. Emigracijai ir toliau nemažėjant, regis, tokie susitarimai lieka tik reklaminis triukas?


- Juokinga, kai visuomenė suvokia, kad tai didžiulė problema, o galiausiai sušoka partijos ir ima politikai apie tai kalbėti televizijoje, net bankų aptarnautojai eteryje ima kramtyti tą problemą, o viskas baigiasi kokiais nors rašteliais.

Juk mes neturime jokių valstybinių įrankių savo ūkiui tvarkyti, nes visų jų esame jau atsisakę. Mes neturime savarankiško centrinio banko, kuris galėtų įgyvendinti fiskalinę politiką, nes mes neturime savos valiutos. Visi aiškiai supranta, kad euro įvedimas buvo politinis, o ne ekonominis žingsnis. Deja, daugeliui Lietuvos gyventojų šis žingsnis ekonomiškai buvo labai nenaudingas. Pavyzdžiui, Lenkija tai puikiai suvokia. Bet dalis mūsų visuomenės - verslas, didžiojo kapitalo atstovai - labai aiškiai suvokė, kad įvedus eurą galės nusunkti tą nepasiturinčiąją klasę ir vidutinį žmonių sluoksnį papildomai. Jie tai darė, daro ir darys toliau.

Taip pat mes neturime ir realios politikos bruožų, kad galėtume realiai valdyti ar bent derėtis su vadinamosiomis rinkomis, kurioms dabar esame atsidavę. Tai kaip mes galime rimtai kalbėti apie atlyginimų kėlimą ir ekonomikos perskirstymą? Mes galime tik rašyti įvairiausius susitarimus, nors iš tiesų jie bus niekiniai.

- Kažkodėl ir pristatant vakarykštį Nacionalinį susitarimą tiek politikų, tiek darbuotojų atstovų lūpomis buvo linksniuojamas minimalios mėnesio algos kėlimo klausimas, tarsi tai būtų panacėja sprendžiant visas šalies problemas. Tačiau čia pamirštama apie viduriniąją klasę, kurios perkamoji galia dėl to kaskart mažėja?

- Taip, mes jau turime patirties, kaip to realaus padidėjimo išvengiama perskirstant darbo etatus, verčiant dirbti intensyviau. Bet visa tai tik skaičiukai, kurie neva turėtų rodyti padidėjimą. Mūsų Vyriausybė yra įsivėlusi į tokią skaičiukų magiją, kur svarbu, kad būtų rodomas nors šioks toks padidėjimas. Padidėja keliais procentais atlyginimai, ir jau tarsi nebesvarbu, kad sviestas pabrango 50 proc. Svarbu parodyti tais 20 eurų padidėjusį minimalų atlyginimą, o pavertus procentais dar gražiau atrodys. Esame perpratę šią politinę magiją, kurioje gyvename.

Juk šiuo metu Vyriausybės atstovai kažkodėl džiaugiasi eksporto didėjimu ir pradeda kalbėti, kad vidaus vartojimas nėra svarbus, nes ekonomiką kelia eksportas. Tai didžiulė šalies tragedija, nes toks kalbėjimas rodo, kad vietinis gyventojas, kuris gyvena vartodamas, politikui yra visiškai nesvarbus. Jis yra tik darbo jėga, kuri kuria eksportą. Vis dėlto realus valstybės gyvenimo kokybės matas yra emigracija.

- Būtų sunku patikėti, kad žmonės bėga nuo gero gyvenimo, apie kurį kasdien kalbama viešojoje erdvėje?

- Be abejo. Emigracija yra atsakymas į daugelį klausimų. Akivaizdus ir nedviprasmiškas. Tačiau tuos atsakymus bus bandoma vėl užtušuoti BVP, eksporto augimu, ekonomikos kilimu, o dabar ir pertekliniu biudžetu, kuris atsirado apiplėšus žmones.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Jo 2017 spalio mėn. 18 d. 21:35:45

  ir ką mes išsirinkome, jei dar praėjus tik metams valstiečiai pardavė
  darbininkus ponams, gal gana žmonės tylėti, laikas parodyti, kad veltui
  dirbti gana, tegul valstiečiai dirba veltui.

 • o-o-o 2017 spalio mėn. 18 d. 19:39:31

  Labai norėjome kapitalizmo. Gavom. Džiaukimės, nes puikiai veikia
  kapitalizmo dėsnis-didinti pajamas ir mažinti išlaidas. Atlyginimai ir
  yra tos verslinykų išlaidos, todėl net nesvajokim apie didesnius
  atlyginimus. Todėl visa šita niekšų šutvė muilina mums akis visokiais
  savo susitarimais ir memorandumais, kurie verti vinies lauko išvietėje.
  Vieni nekelia atlyginimų, kiti kelia kainas, treti pasiima iš pirmųjų
  savo dalį ir sukurpia palankius šutvei įstatymus. Noriu paklausti
  jūsų, niekšeliai ir rinkos sektantai, kaip čia veikia jūsų
  rinka-dievas, kai yra prekių perteklius, o kainos tik kyla, nors turėtų
  būti atvirkščiai? Aišku kaip dieną, kad kainas jūs dirbtinai
  reguliuojate, kad papilnėtų jūsų, parazitų, mašnos. Ar trūkio
  negausite? o gal jūs gulsite į grabus su kišenėmis? Kaip ten su kainų
  kėlimu spalio 31 ir sausio 1? Kada jums bus gana? kada nusprogsite ir
  sienas savo rūmuose aptaškysite? Kaip jūs visiems dirbantiesiems
  įkyrėjote, gelmintai, ėdantys valstybės kūną.

 • Mikas 2017 spalio mėn. 18 d. 17:51:20

  Pensijas nuo spalio pakėlė po 4-5 eurus,O trimitavo Skvernelis ir kiti
  kad vidutiniškai pakels 13 eurų. Kodėl begėdiškai meluojama, ar tai
  yra įgimta.

 • Giriasi 2017 spalio mėn. 18 d. 13:57:20

  Giriasi Butkevičius, kad jam bus geriau gyvent, sėkmės.

 • Giriasi 2017 spalio mėn. 18 d. 13:56:44

  Giriasi Butkevičius, kad jam bus geriau gyvent, sėkmės.

 • NUOMONĖ 2017 spalio mėn. 18 d. 11:57:32

  Prieš įsivedant eurą Butkevičius kaip visados neturėjo įžvalgos .
  Po euro įsivedimo visuose valstybėse kainos kilo , o Butkevičius
  tikėjosi , kad Lietuvoje nekils , o gavosi taip, kaip yra , visi matom ,
  visi jaučiam , papildomų įrodinėjimų ieškoti nereikia .

 • hh 2017 spalio mėn. 18 d. 11:51:27

  viena dalyvė įsidėjus kiaulės akis sakė kad tuoj gyvensim kaip
  šveicarijoj

 • hh 2017 spalio mėn. 18 d. 11:49:31

  viena dalyvė įsidėjus kiaulės akis sakė kad tuoj gyvensim kaip
  šveicarijoj

 • kaunietis 2017 spalio mėn. 18 d. 07:41:22

  Kiek jau buvo tų susitarimų ,o naudos iš jų - kaip iš ožio pieno.

 • Safyras 2017 spalio mėn. 18 d. 07:41:00

  Kai TV ekranuose šmėkščioja tie patys veidai ir bando išsisukinėti
  nuo akivaizdžios tiesos, tai primena spektaklį "Amerika pirtyje".
  Skirtumas, kad spektaklis daug įdomesnis nei politikų ir jų šeimų ,
  bei draugų aiškinimai ekonomikos ir gyvenimo klausimais... Kai iš
  nemokamo mokslo padarė mokamą, kai bet kas gali tapti turtuolis ne savo
  proto, gabumų , talento dėka , o netobulų įstatymų , nutarimų ir
  geros kontrolės nebuvimo dėka, tai labai liūdna, kad taip nusirito
  šalis, jog gyventojas tapo pigi darbo jėga ir reikalinga tik per
  rinkimus ...

 • Aitvaras teisėjas 2017 spalio mėn. 18 d. 07:24:52

  Kiaulė Degloji. Aš bekonu vadinuosi. Aš į Londoną važiuosiu.

 • gretute 2017 spalio mėn. 17 d. 23:08:00

  patikėk, seime pilna turtingų senių, ištekėk, paprašyk, kad turtą
  žmonai užrašytų, o paskui naktį pamylėk iki atšals. Ir vėl gyvensi
  viena bet su namu ir su turtu...išsirinksi ką norėsi, ką turėsi, to
  norėsi...

 • gerbiamieji idiotai 2017 spalio mėn. 17 d. 23:03:21

  Ką jūs vadinate vidurine klase? Gaunančius vidutinį atlyginimą? Betgi
  vidutinis atlyginimas Vilniuje lygus minimaliai algai Akmenėje?Realiai mes
  turime tik vergvaldžius ir vergus.Gera mintis, kad verslininkas neapmoka
  darbuotojams pagal jų reikšmę ir indėlį pridėtinės vertės kūrime.
  Štai idiotizmas-vyriausias buhalteris, kuris nedaro jokios įtakos verslo
  plėtojimui ar gamybos skatinimui, o tik atlieka apskaitininko
  funkcijas-užsiprašo kolosolaus atlyginimo, nors nežino nė smulkmenos,
  kaip vyksta gamyba ir kaip pasiskirsto gamyboje išlaidos. O kūrybiški
  žmonės, teikdami pasiūlymus kaip pagreitinti gamybą, sumažinti gamybos
  išlaidas-pasirodo verslininkams nereikšmingi. Taigi išsilavinę
  ekonomistai su universitetiniu išsilavinimu verslininkMS NEREIKŠMINGI,
  REIKŠMINGI BUHALTERIAI, BAIGĘ DVIEJŲ MĖNESIŲ APSKAITININKŲ KURSUS...

 • SIAIP 2017 spalio mėn. 17 d. 19:26:47

  Lietuvoj gyvent normaliai reikia kad seima gautu bent 4000 euru
  pajamu,kitaip tik isvaziuot,yra Vilniuj kurie tiek gauna ir dziaugias,bet
  kiek tokiu tai jau kitas klausimas

 • Jurgaitis E 2017 spalio mėn. 17 d. 18:59:29

  Nieko nebaigę vadovauja Lietuvos valstybei ir parodo ant popieriaus kaip
  kyla ekonomika apsurdas su tokiu vadovavimu.

 • Tutis 2017 spalio mėn. 17 d. 17:23:44

  Kada baigsit pusti demagogiją ir rimtai imsite galvoti,kaip žmonėms
  sukurti normalų gyvenimą.Mums reikia ne popieriukų,o veiksmingo darbo.

 • Susimildami sustokite! 2017 spalio mėn. 17 d. 15:12:07

  Nuo to nuolatinio "gerejimo" jau stogas vaziuoja! Gal pabukime nors
  metelius be to "progreso"!?

 • Sikau 2017 spalio mėn. 17 d. 13:52:54

  Is to popierelio lygiai tiek pat naudos kaip is sikpopierio.

 • žopa-grėta 2017 spalio mėn. 17 d. 13:05:55

  O jūs optimistinė,jūs bent suvokiate kiek kainuoja būstas?

 • žopa 2017 spalio mėn. 17 d. 13:00:40

  Žulikų gauja.Apie Butkevičių buvau geresnės nuomonės,bet jis toks pat
  žulikas,kaip ir kiti.Jo svarbiausias tikslas išsaugoti kėdę po subine.

 • Juozas 2017 spalio mėn. 17 d. 12:26:46

  Labai geras ir protingas straipsnis !

 • labai 2017 spalio mėn. 17 d. 11:45:20

  norėtųsi sulaukti tos dienos,kai ši supuvusi plėšrių hienų santvarka
  žlugs... Oi bus verksmo ir dantų griežimo kai neteks suplėštų
  turtelių. Bus linksma

 • Henrikas 2017 spalio mėn. 17 d. 11:28:08

  Kol kas nepastebiu. Tai, ką politikai kalba, dar nieko nereiškia. Reikia
  ne žodžių ar pasižadėjimų popieriuje, o realių darbų. Kol kas
  nematome, kad iš viso kažkas keistųsi.

 • Baimė 2017 spalio mėn. 17 d. 11:27:52

  Atrodo, kad atsikėlė didysis pasakininkas - sovietų veikėjas Nikita
  Chruščiovas ir įsikūnijo į premjerą Skvernelį. Tai ko čia bijotis?
  Kad ir mūsų premjeras nepasidarytų plikas kaip kulnas.

 • namo,, 2017 spalio mėn. 17 d. 11:16:00

  absoliučios amžinybės nėra nes viskas laikina ,pabaigos neturi tik
  procesas o toliau pažadu taktikos jausmų skersvėjai trukdo šaltai
  galvai, va jūsų ponu mąstymas be tikrovės debesų graibymas,tuščiomis
  rankomis , jeigu sudaiginęs visą žinių Lietuvos aruodą mūsų Lietuvos
  pažadus naisiu karabasas, ir tie kurie tiek daug ministru portfelius
  išsidalino sykiu ir seimo vyrai išeitu iš proto juk korupcijos niekas
  dar nepažabojo, o vagis negali nevogti nes ,kitaip negali išreikšti
  savęs , o toliau sprendžia kaip parlamentas susėda pinigai pabėga ,,
  nuo mūsų sudedamu , ir tyla švara demokratija trintis aplinkui savus
  švogerius švagerkas, darbo yra tik savo akiračio sebrams ,, va jums kaip
  žmonės nebėgs tvarkos nėra nebuvo ir nebus ,,, baikite demagogija
  pasakoti, sotus visi esame , ae žlugus valdžiai soc,demo partijos
  tramdytojai nugaištų Lietuviai, oi ne , o biznio karas kainų kėlimu
  baigsis vis vien bankrotu,unijoj, o ponia briuselio ponia net ašaras
  liejo kaip širdelė skaudėjo juk su

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • APSISPRENDĖ: prezidento posto 2019 m. sieksiantis diplomatas Vygaudas Ušackas skelbia dalyvausiantis TS-LKD organizuojamuose pirminiuose rinkimuose; šį sprendimą politikas pranešė iš karto po to, kai apie savo dalyvavimą prezidento rinkimuose patvirtino Seimo narė Ingrida Šimonytė, o ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė, kad prezidento rinkimuose dalyvaus kaip nepriklausomas kandidatas.
 • REAKCIJA: Mianmaro ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas generolas Minas Aungas Hlaingas pareiškė, kad Jungtinės Tautos neturi teisės kištis į šalies vidaus reikalus; taip jis reagavo į JT kaltinimus, kad Rachinų valstijoje vykdomas musulmonų rohinjų genocidas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018