respublika.lt

Gydytojo A.Petrovo pomėgis, tapęs legenda

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 09 20:16:55, Zenonas GRICIUS, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos narys
×
nuotr. 1 nuotr.
Jaunąjį gydytoją pastebėjo, siūlė darbą garsiose klinikose, tačiau jis visų nuostabai grįžo į gimtąja tapusią Kelmę. Reginos Musneckienės („Šiaulių krašto“) nuotr.

Ko gero, visos pasaulio poliklinikos ir ligoninės kažkuo vienodos. Nes šypsenoms ir džiaugsmui čia ne pati tinkamiausia vieta. Ir tos pačios slepiančios vienodą viltį - niekad negrįžti į šių sienų apsuptį. Čia bene aštriausiai suvoki ir tai, kaip svarbu kiekvienam iš mūsų, ypač medikui, rasti savo vienintelį ir nesumeluotą pašaukimą gyvenime! Todėl taip sunku pasverti, kam pasisekė labiau - Kelmės ligoninės gydytojui, vieninteliam rajono kardiologui Algimantui Petrovui ar jo pacientams.

 

Svarbiausia - medicina

Nors ir pats Petrovas neslepia pasirinkęs šią profesiją gana atsitiktinai. Nuo vaikystės judrus, vietoje nenustygstantis vaikinukas nuo ankstyvos vaikystės prapuldavo kieme, kur su bendraamžiais iki išnaktų gainiodavo kamuolį, vėliau iki išnaktų liedavo prakaitą Telšių vaikų-jaunimo sporto mokyklos salėje. Negalėdamas pasigirti įgimtais fiziniais duomenimis, viską pasiekdavo atkaklumu ir darbu. Žiemą lankydavo tinklinio treniruotes, kurias vasarą pakeisdavo futbolas. Pasiekė pirmų, kaip tada atrodė, su šypsena prisimena Algimantas, svarių rezultatų ir pradėjo svajoti apie trenerio kelią. Tačiau kartą papuolė į ligoninę ir išvydęs medikų triūsą, visų nuostabai, o gal ir šiek tiek sau pačiam, nuvežė dokumentus į tuometį Kauno medicinos institutą.

Kelmės rajono ligoninė, pirmoji ir vienintelė daktaro Petrovo darbovietė. Pradėjo gydytoju-ftiziatru, bet laiku susizgribo - pernelyg siauri specializacijos rėmai kliudė pasireikšti profesiniam polėkiui, pajusti kasdienį pasitenkinimą jo rezultatais. Ir, pasitaikius pirmai galimybei, pasiprašė į gimtojo instituto kardiologinę internatūrą. Jaunąjį gydytoją pastebėjo, siūlė darbą garsiose klinikose, tačiau jis visų nuostabai grįžo į gimtąja tapusią Kelmę.

Kardiologams jų artimiausi kolegos, terapeutai, jaučia nesuvaidintą pagarbą, ne veltui kardiologija jau daugelį dešimtmečių vadinama terapijos karalienė. Pastaruoju metu nemažėjantis širdies kraujagyslių susirgimų skaičius, ir kaip to išdava - nereti mirtingumo atvejai, reikalauja iš kardiologo maksimalaus profesionalumo, gebėjimo priimti vieninteliai teisingus sprendimus ekstremaliais atvejais. Gyvenimo ir mirties riba, kurią neretai nubrėžia vos keletas sekundžių. Į stebuklą panašūs išgijimai pasimiršta. Sunkūs ir kartais beviltiški - atmintyje dažniausiai lieka amžinai.

Todėl Kelmės rajono Garbės pilietis Algimantas Petrovas visada laukime - seminarų, mokslinių simpoziumų, tarptautinių stažuočių. Iš atminties neišblėsta kolegų ir dėstytojų geranoriškumas Sankt Peterburgo S.M.Kirovo gydytojų tobulinimosi institute, su nemaža dalimi kurių gydytojas ir dabar palaiko draugiškus santykius. Pasaulinį garsą pelniusiose Šveicarijos Langentalio klinikose žavėjosi paskutiniais mokslo pasiekimais ir fantastinėmis vietos medikų galimybėmis, ir pats stengėsi perimti šiuos laikinus širdies ligų diagnostikos metodus.

Atjauta, gebėjimas su pacientu rasti tarpusavio ryšį, suteikti jam reikalingą pagalbą, savybės, dėl kurių patekti pas gydytoją Petrovą, jei ne gydymo kursui, tai bent konsultacijai stengiasi pacientai ne tik iš Kelmės, bet ir tolimesnių šalies vietovių.

Apie tokius medikus liaudyje iš seno sakoma - „Daktaras iš Dievo malonės“!

Įkandin svajonės

Tinklinis, kaip mėgsta juokauti Algimantas, jo meilė iš pirmo žvilgsnio. Skirtumas nebent toks, kad dažniausiai ji lieka gražiais prisiminimais. Algimantas jai liko ištikimas visam gyvenimui. Mokantis Kaune garsėjo kaip vienas geriausių savo pozicijos žaidėjų šalyje, ir dar neaišku, kurion pusėn būtų pasisukęs likimas, jeigu ne rimtos, neleidžiančios atsipalaiduoti studijos institute.

Kai, baigus institutą, 1977 metais gavo paskyrimą į Kelmę, atvyko jau iš anksto žinodamas, kad čia tinklinis nedaug kam girdėta sporto šaka. Tiesa, rajono pirmenybės vargais negalais vegetavo, valdininkams reikėjo gražių ataskaitų apie sporto masiškumą. Komandos susiburdavo porai rungtynių ir vėl subirdavo, iki sekančio sezono pradžios. Netgi sporto komitete jį sutiko su neslepiamu nepasitikėjimu, gydytojo statusas ir aktyvi sporto veikla netilpo visuotinai priimtoje sampratoje. Iš kitos pusės, kvietė ir aukščiausios lygos komandų treneriai. Greta Šiauliai, visada garsėję turtingomis tinklinio tradicijomis. Laimė, perkalbėti užsispyrusį žemaitį niekam nepavyko. Prabėgo vos pora mėnesių, o jam pavyko ne tik suburti „Mediko“ tinklinio komandą, su kuria tapo rajono čempionais, bet ir sėkmingai debiutavo „Sporto“ laikraščio taurės turnyre. Jaunojo gydytojo ir debiutuojančio trenerio „het-trikas“ neliko nepastebėtas ir dabar daugelis šiuos kuklius mėgėjiškus pasiekimus laiko Kelmės tinklinio šlovės pradžia.

Po sėkmingo „apšilimo“ mėgėjiškos komandos žaidžiančio trenerio amplua lyg savaime atmintyje sukirbo ir nebedavė ramybės kažkada jaunystėje brandinta svajonė tapti tinklinio treneriu. Algimantas pradėjo rinkti jaunų tinklininkų grupę. Pradėjo nuo pokalbių su mokyklų fizinio lavinimo mokytojais ir pačiais vaikučiais, vertindamas ne tik jų norus, bet ir tinkliniui reikalingus fizinius duomenis.

Žmogus... iš nežinia kur

Ledai pajudėjo ir sportiniai rezultatai, tegu ir ne taip sparčiai kaip norėtasi, kasmet tapdavo vis ženklesni.

- Nebuvome iš tų komandų, kurios, kalbant sportine terminologija, būtų tapusios sezono atradimu. Kaupėme patirtį ir auginomės raumenukus visur, kur galėjome, įvairiausiuose turnyruose, šalies pirmenybėse, draugiškuose mačuose. Vaikinai kaupdavo sportinę, aš - trenerio patirtį, - prisimena Algimantas Petrovas.

Prireikė beveik penkiolikos įtemptų, beveik kasdieninėmis treniruotėmis kupinų metų, kol atėjo pirmosios viską atperkančios pergalės. 1992 metų rudenį Kelmė triumfavo, jų vaikinai šalies aukščiausioje tinklinio lygoje! Pagrindiniais pergalės vedliais tapo žaidžiantysis komandos treneris Algimantas ir jo sūnus Andrius Petrovai.

Dabar Kelmės „Etovio“ tinklinio komanda vienintelė šalyje tris kartus iš eilės - 2002-2004 metais - iškovojusi šalies taurę. Nors patys žaidėjai ir aistruoliai, prie kurių save išdidžiai priskiria beveik visi šio nedidelio miestelio gyventojai, labiausiai didžiuojasi savo pirmaisiais čempionų medaliais. 2005 metais dėl jų buvo kovojama su dvigubu azartu, pirmenybės buvo skirtos iškilniai Lietuvos tinklinio datai, šios sporto šakos 75-mečiui! Tradicijos kelmiečiai nepažeidė ir šiemet, medalių kraitis papilnėjo dar vienu sidabro medalių komplektu. Tik labai jau keistoku atrodo šalies sporto vadovų požiūris - legendinis šalies tinklinio treneris, šios sporto šakos pradininkas Kelmėje Algimantas Petrovas nepagerbtas nė vienu sportiniu apdovanojimu ar garbės vardu. Žmogus sporto valdininkams tarsi... iš nežinia kur. Visuomenininkas. Keistuolis. Dirba geriau už daugelį šalies trenerių? Ir tegu sau dirba... Nekliudysim...

Tinklininkų „pasakos“

Daugeliui neįmanoma patikėti, kad viskas, kas Kelmėje daroma tinklinio labui, remiasi sunkiai šiais pragmatizmo laikais sutinkamu entuziazmu ir gimtinės patriotizmo samprata, nes rėmėjų įnašus tenka kaupti po kruopelytę, jų pakanka tik būtiniausiems poreikiams. Problema, su kuria susiduria visų nedidelių miestelių sporto entuziastai. Ką bekalbėti apie Kelmę, vieną mažiausių rajono centrų šalyje, kuriame tik... devyni tūkstančiai gyventojų, kur nėra didesnių pramonės įmonių ar miestelio vardą garsinančių firmų.

Tinklinio populiarumas Kelmėje jau pradėjo duoti savo vaisius. Nuo 2000 metų vietos sporto mokykloje veikia tinklinio skyrius, kuriame darbuojasi trys treneriai. Šiame skyriuje norinčių sportuoti netrūksta, kasmet treniruotis pasiprašo po keliasdešimt į tinklinio paslaptis pasišovusių gilintis pramuštgalvių. Gydytojas Algimantas Petrovas, beveik keturis dešimtmečius atidavęs Kelmės tinkliniui, komandos vairą perleido Ramūnui Barauskiui, vienam iš pirmųjų savo ugdytinių. Barauskių pavardė greta Algimanto Petrovo jau irgi tapo savotiška kelmiškių tinklininkų vizitinė kortelė. Ne vien todėl, kad iš jų giminės atstovų galėtum sudaryti varžovams grėsmingą tinklinio komandą. Barauskių pavardė puikiai žinoma ir visiems Lietuvos sporto aistruoliams. Ramūno brolis Darius, ne tik gerai žinomas sporto specialistas, bet ir vienas geriausių šios sporto šakos teisėjų šalyje. Arnoldas Barauskis į Kelmę parvežė Europos jaunių paplūdimio tinklinio pirmenybių bronzos medalį. Nors nuo komandos reikalų neatitrūksta ir Algimantas Petrovas. Tiesa, dabar jo amplua labiau analitinis, įžvelgti savo ir varžovų komandų ir jų žaidėjų pliusus ir minusus. Tad pamačius veteraną salėje, varžovams belieka laužyti galvas, kokius siurprizus jiems žada tie niekada nenuspėjami kelmiškiai?

Netrukus Kelmės sportininkų laukia didžiulė ir pelnyta šventė. Baigiama statyti modernų šiuolaikišką daugiafunkcinį sporto centrą, kuriame bus įrengta universali sporto salė su 500 vietų žiūrovams. Sportininkų patogumui ir aerobikos, imtynių bei treniruoklių salės, greta futbolo aikštė su 350 vietų tribūnomis žiūrovams, bėgimo takais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s