respublika.lt

Gydyti pigiau nei slaugyti

(0)
Publikuota: 2011 kovo 28 19:30:37, Parengė Alia ZINKUVIENĖ
×

Net pusė nedarbingumo pažymėjimų Lietuvoje išrašoma sergantiesiems kaulų ir raumenų sistemos ligomis. Beveik kas antras iš jų per 10 metų tampa neįgalus. Išvengti negalios ir sutaupyti valstybės pinigų tokių ligonių priežiūrai būtų galima laiku skiriant jiems biologinius vaistus, bet Lietuva šioje srityje beviltiškai atsilieka.

Kausto ne tik liga, bet ir neviltis

Lietuvos jūrų skautijos tarybos pirmininkė, didžiausios Tauragės rajone “Šaltinio” vidurinės mokyklos direktorė Jūratė Lazdauskienė šiandien ir pati sunkiai betiki, kad visai nedaug trūko, jog būtų likusi prie patalo prikaustyta ligonė, prašanti pašalpų ir neišsiverčianti be aplinkinių pagalbos.

“Liga mane užklupo prieš devynerius metus. Esu veikli moteris, todėl ir tuomet, pirmąkart suskaudus pėdoms, neturėjau kada dejuoti. Maniau, kad paprasčiausiai išvargau skautų žygyje, - prisimena J.Lazdauskienė. - Buvau nedrausminga - ilgai nesirūpinau savo sveikata, ligos kraipomus sąnarius vyniojau storais šalikais, šlubčiojau ir kantriai kenčiau. Skausmą galima iškentėti, bet galiausiai jis palaužia. Tuomet kausto ne tik liga, bet ir neviltis”.

Pedagogės vyras darbo reikalais dažnai važinėdavo į užsienį. Vaikai jau suaugę, studijavo toli nuo namų, jie taip pat negalėdavo padėti skausmus kenčiančiai mamai. Ji pasakoja, kaip klaikiai jausdavosi naktimis pažadinta beprotiško skausmo, suvokdama, kad pati negali net pagalbos išsikviesti. O jei pagalba ir būtų atvažiavusi, nebūtų pajėgusi išlipti iš lovos ir atidaryti durų.

Išsivadavo iš skausmo gniaužtų

Šiandien J.Lazdauskienė vėl stipri, jaučiasi puikiai ir gali šypsotis. Užmiršti ligoninių maratoną jai padėjo inovatyvūs biologiniai vaistai.

“Kas dabar mane mato, netiki, kad sergu. Turiu daugybę pareigų ir darbų, vėl galiu rūpintis savo mokyklos mokiniais, rengti šventes savo artimiesiems ir net kopti į kalnus!” - džiaugiasi moteris.

Be pagrindinių mokyklos direktorės pareigų, J.Lazdauskienė dar yra ir Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų vadovų asociacijos Tauragės skyriaus tarybos sekretorė, Ugdymo plėtotės centro vieno iš projektų ekspertė-metodininkė. Ir, žinoma, aktyvi keliauninkė, drauge su skautais vasaras leidžianti gamtoje.

“Vien optimizmu, be adekvataus gydymo, visaverčio gyvenimo nebūčiau galėjusi pasiekti”, - pripažįsta į ligonę šiandien visiškai nepanaši moteris.

Kasmet prarandama po 1,8 milijardo

Sergančiųjų kaulų ir raumenų ligomis Lietuvoje yra apie 250 tūkst., o veiksmingais biologiniais vaistais gydomi tik 310 pacientų. Vaistai brangūs - metams kainuoja apie 30 tūkst. litų.

Tačiau, pasak Lietuvos reumatologų asociacijos pirmininko profesoriaus Algirdo Venalio, gydymas atsieina gerokai pigiau nei slaugyti ir išlaikyti neįgalų tapusį žmogų.

Pavyzdžiui, Estijoje biologiniais vaistais, padedančiais pacientams išvengti neįgalumo, gydoma 3 kartus daugiau ligonių nei Lietuvoje, o Danijoje tokį gydymą gauna apie 30 proc. visų sergančiųjų kaulų ir raumenų ligomis.

Naujausio tyrimo duomenimis, kaulų ir raumenų ligų sukeltas nedarbas per metus Lietuvai atsieina apie 1,8 mlrd. litų - apie 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Šios išlaidos - ne tik vaistai ar ligoninėje ir sanatorijoje praleistos dienos, bet ir nedarbingumo pašalpos, ir galiausiai - neįgalaus tapusio žmogaus slaugos išlaidos.

“Mūsų šalyje finansavimą gydymui biologine terapija reikėtų padidinti bent dešimteriopai”, - įsitikinęs profesorius.

Ragina valdžią skaičiuoti

Lietuvoje, kaip ir dar 24 Europos šalyse, jau metus vykdomas tarptautinis projektas “Fit for work” (liet. “Pasiruošęs darbui”), kuriuo siekiama atkreipti valdžios įstaigų ir politikų dėmesį į kaulų ir raumenų sistemos ligas bei įvertinti jų naštą šaliai ir visuomenei.

Atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje tarp darbingo amžiaus žmonių kaulų ir raumenų sistemos pažeidimai yra antri pagal dažnį tarp ilgalaikę negalią lemiančių priežasčių.

Pavyzdžiui, vidutinis reumatoidiniu artritu sergančių pacientų nedarbingumo dienų skaičius yra 31,9 dienos, o vidutinis Lietuvos gyventojų nedarbingumas siekia 10,8 dienos per metus.

Neseniai Seime vykusios apskritojo stalo diskusijos metu priimtas sprendimas kurti Nacionalinę artrito programą, į kurios darbą bus įtraukti Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai, gydytojai reumatologai ir pacientų organizacijų atstovai.

Specialistai siūlo rengiamoje programoje numatyti reikalingą finansavimą ankstyvai reumatinių ligų diagnostikai, laiku atliekamam gydymui ir reabilitacijai. Lėšas, skiriamas biologinei terapijai, artimiausiais metais raginama bent padvigubinti, užtikrinti, kad bent 10 proc. autoimuniniu artritu sergančių vaikų gautų efektyvius vaistus ir kad gydymas būtų tęsiamas jiems sulaukus 18 metų.

Irena BUTRIMIENĖ, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėja, profesorė:

Iš kaulų ir raumenų sistemos ligų labiausiai negalią sukelia reumatoidinis artritas. Mitas, kad tai tik senų žmonių negalavimas, - šia liga serga daug jaunų darbingų žmonių ir net vaikų.

Tai progresuojanti lėtinė autoimuninė liga, kuriai būdingas viso organizmo sąnarius apimantis audinio uždegimas. Uždegimas sutrikdo sąnarių funkciją, sukelia skausmą, sustingimą ir patinimą. Ilgainiui dėl ligos vyksta negrįžtami sąnario pakitimai, žmogus tampa neįgalus. Reumatoidinis artritas pažeidžia ir kitus žmogaus organus bei sistemas - plaučius, širdį, inkstus, akis, nervus.

Moterys reumatoidiniu artritu serga dažniau nei vyrai. Susirgti gali bet kokio amžiaus žmogus, tačiau dažniausiai liga užklumpa sulaukus 35-45 metų. Jei liga atsitraukia, gera savijauta žmogus džiaugiasi neilgai. Nevartojant tinkamų vaistų reumatinę ligą gali išprovokuoti net paprasčiausia sloga. Per 10 metų apie pusę sergančiųjų tampa neįgalūs, iš jų nemaža dalis lieka prikaustyti prie lovos ar vežimėlio.

 

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s