respublika.lt

Geriau gyvensime, kai daugiau dirbsime

(0)
Publikuota: 2015 sausio 26 07:55:26, Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
KARTOS. Šakietė Raminta Bastytė su močiute Vitalija ir sūneliu Povilu. Ramintos Bastytės asmeninio albumo nuotr.

Kam šiandien Lietuvoje yra ramu? Galbūt tik tam, kas sėdi prie krosnies, nieko nebenorėdamas ir nebesitikėdamas iš būsimos dienos. Kaip mums išlipti iš tuos duobės, kad galėtume savo gimtinėje gyventi ir mąstyti apie savo vaikų ateitį, kalbamės su šakiete Raminta BASTYTE (30 m.), jau penkerius metus sėkmingai vadovaujančia mišria žemės ūkio veikla užsiimančiai bendrovei.

 


- Ar pradėdama vadovauti nebijojote, kad nesugebėsite. Po miesto šurmulio kaime turėtų būti nuobodoka.

- Priešingai - po miesto šurmulio kaime jaučiuosi savo vietoje. Prisimenu, kai mane pristatė komandai, labai jaudinausi. Sakiau: „Vyrai, dirbsime“, o pati nelabai įsivaizdavau, kaip dirbsime. (Juokiasi.) Mūsų komanda stipri. Aš daugiau užsiimu vadyba. Perku, parduodu. Jeigu reikia, pasitariu su kitais, padeda didelę vadovavimo žemės ūkio bendrovei patirtį turintis tėvas Kęstutis Bastys, brolis Vytautas. Anksčiau brolis dirbo kūno kultūros mokytoju. Prisivadinau jį į ūkį ir jis labai sėkmingai specializuojasi agronomijoje, padeda tėčiui ir, manau, jam bus gera pamaina. Mamos tik dar neįtraukiau, ji dirba mokytoja ir iš mokyklos niekur neketina bėgti. (Šypsosi.) Kaime nėra nuobodu, jeigu nori kažką daugiau nuveikti dėl kitų, negalvodamas tik apie save. Dešimt metų gyvenau sostinėje. Baigusi teisės ir valdymo bakalauro bei programų ir projektų rengimo, jų valdymo specializacijos magistro studijas, sostinėje dirbau viešųjų ryšių agentūroje vykdomąja direktore. Patiko ir sekėsi, bet tik savaitgaliais atvykusi aplankyti tėvų pasijusdavau tikrai laiminga. Nesigailiu, kad esu čia. Visus kaimynus, bendruomenės narius, jaunimą pažįstu, visi mane pažįsta. Kaime aš daug daugiau nuveikiu, negu nuveikčiau dirbdama mieste. Mieste visur komercija. Turėk maišą pinigų, ir visas paslaugas gausi. O čia mane supa nuoširdus, paprastas bendravimas.

- Juk kaime gyventojų mažėja. Mažiau gimsta vaikų, daugiau jaunimo išvažiuoja. Turėtų būti vis nykiau.

- Kaime gyventojų mažėja, tas tiesa, bet tai ne tik Lietuvos problema. Visoje Europoje kaime gyventojų mažėja. Iš kaimiškų vietovių jaunimas plūsta į sostines, ten, kur yra didesnės galimybės. Yra ir kita pusė. Žmogus, kuris turi emocinį ryšį su savo kraštu, gali ir kaime daug nuveikti. Galbūt mes čia neturime tiek daug, kiek mieste, tik vienas šviesoforas mūsų rajono centre, Šakiuose, tėra, bet mes čia turime gerą orą, sveiką maistą, gražią aplinką, šiltus žmones. Tam, kad jaunimas iš užsienio imtų sugrįžti į kaimus, reikia darbo. Kaip jie gali grįžti ant plyno lauko. Aš taip pat neįsivaizduoju, kaip būčiau galėjusi grįžti, jeigu manęs nebūtų pakvietę dirbti. Jeigu mes, šakiečiai, nesugebėsime jaunimui sukurti darbo vietų arba sudaryti sąlygų patiems pradėti verslą, situacija nesikeis. Ji keisis, jeigu bus kryptingai dirbama. Priemonių Lietuvoje yra. Yra sukurti fondai „Versli Lietuva“, „Investuok Lietuvoje“, prasideda naujas Europos finansavimo laikotarpis, ateina nauja parama bendruomenių verslumui skatinti. Tik, žmogau, domėkis, dirbk. Inkšti ir kritikuoti kitus visada yra lengviausia.

- Kaip vertinate jaunimo išvažiavimą į užsienį. Iš Kriūkų turbūt taip pat nemažai jaunų patraukė?


- Yra nemažai išvažiavusiųjų. Ir mano mokyklos suolo draugė išvažiavo, ir kitų draugų bei pažįstamų. Kaip aš tai vertinu? Privalau vertinti pozityviai, nes jie ieško savo kelio, naujų galimybių. Nė vienas mano pažįstamas išvykėlis apie Lietuvą nekalba kaip apie aborigenų šalį. Jie džiaugiasi, kad Lietuva keičiasi į gerąją pusę. Didelis pliusas, kad daug emigrantų, sukaupę kapitalo, pradeda dairytis, kaip ir kur įsitvirtinti Lietuvoje, o mes, kurie čia likome, turime nemiegoti ir padėti jiems. Nieko blogo nematau, kad jaunimas emigruoja, svarbu sudaryti sąlygas jam sugrįžti. Jeigu mano situacija būtų buvusi kita, gal ir aš būčiau išvažiavusi. Pamatyti pasaulio, kultūrų, išmokti kalbų, įgyti žinių, gebėjimų. Ar tai blogai? Sutikime, kiekvienas mes asmeniškai esame atsakingi dėl to, kaip savo gimtinėje gyvename. Neseniai teko pavėžėti moterį, kuri su šeima pragyvena iš pašalpų. Skundėsi, kad mažą pašalpą gauna. Klausiau, ar jai to gana, ar negalvoja pasinaudoti darbo biržos siūlymu persikvalifikuoti. Juk pašalpos taip pat nenukrenta iš dangaus, pašalpas, kad ir nedideles, mes, dirbantieji, jiems uždirbame. Gal ir mes norėtume plačiau gyventi, bet tokia yra valstybės politika, - turime remti tuos, kurie neturi kitų pajamų. Galų gale, jeigu nerandi darbo savo kaime, galima važinėti dirbti kitur. Žmogui, kuris nenori dirbti, pasmerkia save gyvenimui nuo pašalpos iki pašalpos ir nieko nedarydamas dejuoja, tikrai nerandu paguodos žodžių.

- Gal atlyginimas prilygsta pašalpai, jeigu renkasi pašalpą? Ar galima pragyventi iš minimumo?

- Nesakau, kad minimumas yra kažkas. Iš minimumo tikrai nelieka gerovei kurti, bet norint ir tuose pačiuose Kriūkuose galima susirasti darbo tikrai daugiau negu už minimumą. Daniško kapitalo baldų fabrike tikrai daugiau negu minimumą moka, mūsų bendrovėje atlyginimo vidurkis - didesnis negu minimumas, tik du mūsų darbuotojai už minimumą dirba. Norint dirbti ir užsidirbti galimybių yra, tik žmogus pats turi stengtis, rodyti, kad jis nori dirbti, nori būti naudingas. Niekur, taip pat ir užsienyje, nėra taip, kad atlyginimą už nieką mokėtų. Aš nesakau, kad ir mūsų bendrovėje darbo neatsiras, nors šiuo metu nelabai ką turėtume pasiūlyti, bet darbuotojų rotacija visada vyksta. Ateina darbininkų ir iš darbo biržos. Du darbuotojus po laikino darbo pasilikome, vėl du nauji netrukus ateis. Pabandysime, jeigu vieni kitiems įtiksime, dirbsime toliau.

- Kaip reikėtų pradėti savo verslą? Daugelis sako verslo pradžiai neturintis nei supratimo, nei pinigų. Ką jiems daryti?


- Viskas priklauso nuo pastangų, idėjų. Netiesa, kad nėra galimybių pradėti verslą neturint savo kapitalo. Tam yra fondai, teikiama parama, reikia tik tuos žmones pastebėti. Ateina žmonės konsultuotis į savivaldybės verslo informacijos centrą, reikia jiems padėti, jeigu patys nesugebame - siųsti pas tuos, kurie sugeba. Manau, nė vienas savo verslą susikūręs įmonės savininkas neatsisakys patarti, parodyti teisingą kelią. Bet reikia ir paties pradedančiojo didelių pastangų. Verslas, kaip ir visa kita, neatsiranda iš niekur. Mokslininkų skaičiavimais, veiklių žmonių yra apie 10 proc. Daugiau yra tokių, kurie neturi gebėjimų kažką patys sukurti. Tegul jie ateis dirbti pas tuos, kurie yra veiklesni, turintys didesnių užmojų. Aš jau dabar matau ne vieną nišą, kurioje būtų galima pradėti savo verslą. Mūsų žemdirbiškoje vietovėje galima kurti žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmonėles, perspektyvu būtų įsteigti agroserviso paslaugas teikiančią įmonę. Suprantu, niekas lengvai nepasidaro. Pati daug dėjau pastangų, kad šį tą gebėčiau. Vidurinėje mokykloje labai norėjau anglų kalbą išmokti. Užsispyriau važiuoti mokytis į Šakius. Giminaičiai pakvietė atvažiuoti į sostinę, lankyti čia vidurinę mokyklą ir čia siekti savo tikslo. Būdama 15 metų atsidūriau dideliame ir svetimame mieste. Buvo labai sunku, trūko mamos, tėčio, vaikystės draugų. Metus praverkiau, bet užsispyriau ir įveikiau. Pradėjusi mokytis svetimą kalbą nuo 9-os klasės išlaikiau valstybinį egzaminą ne blogiau negu mano draugai, kalbos mokęsi nuo 2-os klasės. Taigi viskas priklauso nuo mūsų pačių.

- Vis dėlto kodėl daug yra tokių, kurie nenori nieko kito, tik gaudami pašalpas vegetuoti, kai galima užsispirti ir pasiekti tai, ko nori.

- Sakyčiau, kad labai daug priklauso nuo asmeninių savybių, aplinkos, kurioje žmogus užaugo. Man didelę įtaką darė mano šeima, mano senelis Juozas Bastys. Neapsiribokime tik savo artimaisiais, jeigu tarp jų stiprių žmonių nėra, sekime kitais. Lietuvoje tikrai yra iš ko mokytis ir kuo sekti.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Žalgiris“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s