respublika.lt

Gedinčiai šeimai valstybė skėlė antausį

(0)
Publikuota: 2012 rugpjūčio 13 09:43:52, Virginija GRIGALIŪNIENĖ, zinioskaune@vakarozinios.lt
×

Būtų juokinga, jei nebūtų graudu: pagal mūsų šalies socialinės paramos įstatymus į šeimos pajamas įskaičiuojamos net kompensacijos laidotuvių išlaidoms padengti ir paminklui pastatyti, nors pinigų tam nukentėjusiesiems ir teko pasiskolinti! Valdininkai - beširdžiai: „Kaip įstatyme parašyta, taip ir skaičiuojame“.

Dvigubas skausmas

Pernai liepos 2-ąją Kupiškio rajono Subačiaus seniūnijoje gyvenčią Vilmą N. (pavardė redakcijai žinoma) aplankė skaudi nelaimė. Jos vairuojamą automobilį taranavo lyg akis išdegusios lėkusios moters vairuojama mašina. Po galingo smūgio Vilmos automobilis atsidūrė griovyje. Avarija pareikalavo aukų - neatlaikęs sužalojimų mirė sūnelis, o Vilma su dukra sunkias traumas ilgai gydėsi ligoninėje.

Neįmanoma nusakyti, kokį skausmą teko išgyventi vaiko netekusiai motinai, kai trumpam išleistai iš ligoninės atsisveikinti su vaikeliu, sutvarstytai ir kenčiančiai skausmą, teko gedėti prie sūnaus karsto. Dar vieną smūgį Vilma patyrė ir šiemet, kai birželį anksčiau laiko gimus dvynukėms, nuėjo į Subačiaus seniūniją pasidomėti, ar jos šeimai, kaip sunkiai besiverčiančiai, galima tikėtis pašalpos kanceliarinėms prekėms, kad išleistų į mokyklą vyresnėlę dukrą, jos nemokamo maitinimo mokykloje bei „vaiko“ pinigų.

Kompensacija padengė skolas


„Pasakė, kad jokios pašalpos nepriklauso, - neišsilaikiusi pravirko Vilma. - Mat per pastaruosius dvylika mėnesių gavau iš avarijos kaltininkės pinigų - kompensaciją už sūnaus laidojimo išlaidas ir paminklo pastatymą, pirktus vaistus bei patirtą neturtinę žalą. Bet juk aš tų pinigų jau seniai neturiu - laidotuvėms teko skolintis, o kai gavau kompensaciją, skolas grąžinau.“

Valdininkai paskaičiavo, kad su visomis išmokomis pajamos vienam Vilmos šeimos nariui šiek tiek viršija valstybės nustatytą minimalią ribą, ir tragediją išgyvenusiai moteriai atkišo špygą.

Įstatymas nepajudinamas

Kupiškio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Laima Bartulienė pareiškė, kad skaičiuojant, ar priklauso šeimai valstybės parama, į pajamas įtraukiama viskas, taip pat ir draudimo išmokos ar išlaidų laidotuvėms kompensacija.

Ar moralu valstybei apiplėšinėti tragediją patyrusius piliečius, tarnautoja taip ir neatsakė. „Mes suprantame, bet kitaip nėra numatyta įstatyme, - atsiduso ji. - Ne mes įstatymus priiminėjame.“

Vis dėlto valdininkė patvirtino galinti imtis iniciatyvos teikti siūlymą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos klerkams, kad šie imtųsi priemonių įstatymą pakeisti. Kartu L.Bartulienė paminėjo, kad sunkiai besiverčianti šeima gali kreiptis į Socialinės paramos skyrių dėl vienkartinės pašalpos.

Valstybė moka skaičiuoti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Tatjana Knyzienė „Vakaro žinioms“ teigė, kad skiriant piniginę paramą vertinamos visos aplinkybės, todėl tikslų atsakymą, ar šeimai priklauso „kanceliarinė“ pašalpa, nemokamas maitinimas mokykloje bei „vaiko“ pinigai, esą galima pateikti tik viską išanalizavus. Ji pridūrė, kad į šeimos pajamas, kai sprendžiamas klausimas dėl piniginės paramos šeimai, įskaičiuojama ir turtinės bei neturtinės žalos atlyginimas, ir draudimo bendrovės išmokos, ir t. t., o šeimos turėtos išlaidos ir jų panaudojimas (kam gauti pinigai išleisti) nevertinama. Tiesa, į pajamas nėra įtraukiama tik vienkartinė 1040 litų dydžio laidojimo pašalpa.

Faktai

Išmoka vaikui (52 litai per mėnesį), anot ministerijos valdininkės, mokama atsižvelgiant į šeimos praėjusių kalendorinių metų pajamas, jei jos neviršija 525 litų vienam nariui.

Lygiai tokie patys reikalavimai yra ir norint gauti pašalpą kanceliarinėms priemonėms ar vaiko nemokamam maitinimui mokykloje.

Edita MILDAŽYTĖ, TV laidų vedėja:

Aš apskritai mūsų pašalpų sistemą vertinu labai blogai. Todėl, kad ji veikia nepaprastai blogai. Tie žmonės, kurie galėtų tų pašalpų iš tikrųjų negauti, neimti ir net turėtų neturėti tam teisės, naudojasi ydinga pašalpų sistema. O žmonių, kurie iš tikrųjų realiai susiduria su bėdomis ir nelaimėmis, įplaukas valstybė fiksuoja visas. Kitaip sakant, valstybė daro viską, kad žmonės nerodytų pajamų.

Ir su panašiomis istorijomis aš susiduriu ne tik dirbdama laidoje „Bėdų turgus“, bet ir realiame gyvenime. Žmonės yra susiskaičiavę savo gaunamas įplaukas iki cento ir daro viską, kad tik jiems nereikėtų išsiimti kokio verslo liudijimo. Kadangi tokiu atveju jie negaus išmokų už vaikų maitinimą mokykloje. Arba nerodo savo darbinių pajamų vien todėl, kad, pvz., gauna našlės pensiją ir nenori jos prarasti. Valstybėje yra sudaryta tokia išmokų sistemą, kuri skatina slėpti pajamas. Lygiai tas pats yra su dirbančiais ir nedirbančiais. Kam dirbti, jei žmogus gauna 2,5 tūkst. pašalpų. Tai ko jam tada dirbti?

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s