Gedimino kalnas atidaromas lankytojams (3)
Eleonora Budzinauskienė ir Laima Žemulienė, Elta

Pirmadienį susirinkęs Gedimino kalno gelbėjimo darbų koordinavimo štabas, įvertinęs visus šiuo metu turimus duomenis, taip pat atsižvelgdamas į Lenkijos geologų preliminarias tyrimų išvadas ir jiems konstatavus, kad šiandien realios grėsmės lankytojams nėra, nusprendė atidaryti Gedimino kalną lankytojams.
Šiuo metu pavojus sumažintas, situacija stebima visą parą. Pastebėjus grunto deformacijas pagal iš anksto sutartą reagavimo protokolą iš karto būtų taikomos prevencinės priemonės - nukasamos susiformavusio grunto briaunos, išlaikant ir jų atramines savybes.
Šiuo metu pavojingos zonos yra atitvertos, į jas lankytojai patekti negali, tačiau vilniečiai ir miesto svečiai gali pakilti į Gedimino kalną vakarinio bokšto link istoriniu keliu nuo Vilnelės pusės.
Pasikeitus aplinkybėms (gavus duomenų, kad artėja liūtis, iš esmės pasikeitus jutiklių duomenims), Gedimino kalnas gali būti vėl trumpam uždaromas, siekiant apsaugoti žmones.
Gedimino kalnas buvo uždarytas ketvirtadienį dėl prognozuojamų liūčių.
Visą praėjusią savaitę buvo įgyvendinamas Gedimino kalno prevencinių priemonių planas: Lietuvos nacionalinio muziejaus specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų sienų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengta archeologinių tyrimų vieta kalno aikštelėje.
Nelaidi danga lietaus vandeniui neleidžia susigerti į gruntą ir jį nukreipia į miesto nuotekų sistemas. Buvo patikrintos lietaus nuvedimo sistemos, jos išvalytos.
Kultūros ministerija primena, kad Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite šį mėnesį pradėti tvarkybos darbai, kurie bus baigti 2018 m. antrojoje pusėje. Pietrytinio šlaito tvarkybos projektas yra rengiamas. Jį planuojama pristatyti rugsėjį.
Bus sprendžiama, ar leisti lankytojus ant Gedimino kalno
Kultūros ministerija pirmadienį spręs, ar avarinės būklės Gedimino kalną vėl atidaryti lankytojams. Jis uždarytas po praėjusios savaitės liūčių, baiminantis galinčių pasikartoti nuošliaužų.
Kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius teigė, kad sprendimai bus priimti pasitarus su specialistais.
„Naujausiais duomenimis, būklė yra stabilizavusis, bet nuošliaužų tikimybė yra. Gelbėjimo darbų štabas su operacijos vadovu rinksis ir spręs, ar atidaryti lankytojams Gedimino kalną. Kadangi visą parą vyksta fizinė apžiūra, specialūs matavimai, tai paprašysime, kad specialistai juos trumpai pristatytų. Ir įvertinę visus duomenis, spręsime tą klausimą“, - sakė R. Augustinavičius.
Kultūros ministerija, sinoptikams prognozuojant gausias liūtis Vilniuje, ketvirtadienį nusprendė uždaryti Gedimino kalną lankytojams iki liepos 17 d. dėl pakartotinų nuošliaužų pavojaus, primena ELTA.
Gedimino kalno operacijų štabas naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį ėmėsi prevencinių priemonių. Specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų sienų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengta archeologinių tyrimų vietos kalno aikštelėje.
Nelaidi danga lietaus vandeniui neleis susigerti į gruntą, vanduo bus nukreipiamas į miesto nuotekų sistemas.
Dėl Gedimino kalno būklės birželio pabaigoje paskelbta ekstremali situacija. Šiuo metu Gedimino kalnas ir ant jo esančios Gedimino pilies komplekso liekanos yra pavojingos būklės: linijinės deformacijos pietrytiniame šlaite artimiausiu metu gali susijungti, sudarydamos daug didesnę nuošliaužą negu pernai spalį įvykusi nuošliauža šiaurės vakariniame šlaite.
Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite šį mėnesį pradėti tvarkybos darbai, kurie bus baigti 2018 m. antroje pusėje.
Pasidalink:


Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
-
Aldona
2017 liepos mėn. 17 d. 19:21:46
Nepakartojama Gedimino kalno istorinė vertė. Tuoj bus tūkstantmetis.
Kalno modernizuoti nereikia. Kalno viršų galima sutvirtinti akmenukais.
Apačioje galėtų būti tvora. Nakčiai pilis turi būti užrakinta. -
zm
2017 liepos mėn. 17 d. 18:29:38
O kodėl geologai, o ne dirvožemių erozijos specialistai ? Mat pastarieji
pasakytų karčią tiesą (vienas portugalas jau pasakė), kad kalnas
pradėjo bijoti lietaus dėl medžių iškirtimo.
O tai reikštų, kad ne tik ponėkams, davusiems komandas grėstų šis bei
tas, bet ir visai sistemai paauksuotų šūdų užsipirkinėjimui su
atkatais iš vargo bitelių suneštų mokesčių...
Todėl ir toliau vaizduoja šikančius katinus. -
senis
2017 liepos mėn. 17 d. 12:39:04
jeigu Lansbergis realiai vietoj Gedimino pilies ruosiasi statyti sau
mauzolieju, leiti reiketu tik konservatorius.
