respublika.lt

2018 rugsėjo 22, šeštadienis

F.Kauzonas: Už Vasario 16-osios šviesą! (beveik tostas, tik ne itin linksmas)nuotraukos (21)

2018 vasario mėn. 16 d. 07:56:44
Ferdinandas KAUZONAS, „Respublikos“ apžvalgininkas

Šio tosto, ko gero, niekada nebūčiau ryžęsis skelbti, jeigu ne viena graudi istorija... 1990-ųjų spalio 31 dieną „Respublikoje“ buvo publikuotas istorikės, karių kapinių tyrinėjimo autoriteto Vidos Girininkienės rašinys „Sunaikintos Vilniaus kapinės“. Istorikė, remdamasi įvairiais šaltiniais, kėlė mintį, kad Antakalnyje, Karių kapinėse, visai šalia Lenkijos karių kapų, galėjo būti masiškai palaidota daugiau kaip du šimtai lietuvių savanorių, buvusių lenkų nelaisvėje 1919-1921 metais.

 

Prieš porą metų „Respublika“ atliko žurnalistinį tyrimą, susijusį su V.Girininkienės minimais kapais, jau virtusiais vos pastebimais žemės kauburėliais. Mūsų tyrimui labai padėjo istorikas Stanislovas Urbonas, dar studijų laikais iš savo profesorės Pranės Dundulienės sužinojęs, kad būtent toje vietoje buvo palaidotas ir jos giminaitis, Lietuvos karys. Galbūt tai paskatino Stanislovą surinkti raštiškus liudijimus žmonių, čia dar mačiusių medinius kryžius su jau vos įskaitomomis Lietuvos karių pavardėmis.

Kiek beldėsi į Kultūros paveldo departamento dabuotojų sąžinę „Respublikos“ žurnalistai, savo rašiniais, telefonais ar ir tiesiogiai pačiose kapinėse diskutuodami su jais, o dar daugiau Stanislovas Urbonas, savo laiškais tiesiog „bombarduodamas“ departamentą - viskas atsimušdavo kaip į sieną. Visiems vienodas atsakymas: nesant istorinių dokumentų, liudijančių, kad ten palaidoti Lietuvos kariai savanoriai, žuvę už Lietuvos laisvę, departamentas organizuoti antropologinius tyrimus neturįs teisės.

Ir štai praėjusį penktadenį, vakare, netikėtas telefono skambutis. Vienos Vilniaus mokyklos mokytoja pranešė, kad jos mokyklos moksleiviai uždegė šimtą žvakučių ant tų žemės kauburėlių Antakalnio kapinėse. Pasirodo, viena jų mokytoja neseniai prisiminė tas užpernykštes „Respublikos“ publikacijas ir apie nežinomus kauburėlius papasakojo mokykloje. Kilo mintis likus savaitei iki mūsų Vasario 16-osios šimtmečio pagerbti po tais kauburėliais gulinčius nežinomus Lietuvos karius. Ir šiandien pusšimtis moksleivių ten uždegė 100 žvakučių.

Kitąryt, vos prašvitus, atlėkiau į karių kapines. Žvakutės jau buvo užgesę, užtat iš po sniego, šviežiai pabalinto santūriai krentančių snaigių iškišę geltonus-žalius-raudonus žiedlapius, ryškiausiai mirgėjo keli šimtai trispalvių tulpių. Tiesa, dirbtinių, pačių moksleivių iš anksto specialiai šiam kauburėlių laukui pasigamintų. O dar kai žinai, kad tie moksleiviai iš Verkių mokyklos... Ir kad tos mokyklos pavadinime dar yra ir žodžiai „daugiafunkcis centras“... Ir kad šio centro moksleiviai yra intelekto sutrikimą turintys vaikai... Ir kai prisimeni telefonu pasakytus mokytojos žodžius: „Kad jūs būtumėt matę, su kokiu jauduliu, kokiu susikaupimu vaikai prie tų kauburėlių klausėsi mokyklos direktorės pasakojimo apie savanorius, gynusius savo Vasario 16-ąją...

Ir tu, žiūrėdamas į trispalves tulpes ne tik sniege, ne tik ant kauburėlių, o ir „užsiropščiusias“ ant čia pat augančių šimtamečių medžių kamienų, imi visai kitaip matyti Vasario 16-ąją. Ir pačią Lietuvą. Nes čia, kauburėlių ir trispalvių tulpių lauke, jos abi kitokios. Labai kitokios. Tikresnės. Švaresnės. Tauresnės. Šventesnės... Tų vaikų, jų tulpių, žvakučių, net tų žemės kauburėlių nerasite jokiuose šimtmečio minėjimo renginių planuose. Viskas čia ne iš planų, o iš širdžių. Mokytojų ir jų mokinių. Viskas - ne pagal komandas iš viršaus: „Švęsk Vasario 16-ąją: pasveikink su artėjančiu valstybės gimtadieniu artimuosius, draugus, kolegas ar kaimynus, iškelk Trispalvę ir praleisk laiką drauge...“ Ir t.t. ir t.t.

Galima įtarti, kad valdžios raginimai, taip primityviai išreikšti liepiamąja nuosaka, skirti ne Lietuvos žmonėms, o kažkokiame konclageryje kalinamiems nusikaltėliams ar, geriausiu atveju, kareiviams: „Vėliavą kelk!“, „Prezidentę ginklu gerbk!“, „Šautuvus užtaisyt!“. Žmogų tai žeidžia, jis jaučiasi pažemintas, nes laikomas pilietiniu ir politiniu nebrendyla. Kam gali patikti, kai mylėti Tėvynę tau liepiama!.. O dar labiau, kai tarp liepiančiųjų nemaža tokių, kurių net negali įtarti, kad patys Tėvynę myli. Tiesiog nemoka jos mylėti. Arba moka, bet turi ką mylėti ir be jos... Skirtingai nei Verkių mokyklos moksleiviai su savo trispalvėmis tulpėmis širdyse ir ant kauburėlių.

Rašinio pavadinimu žadėjau skaitytojui tostą. Tuoj tuoj...

Nuo kauburėlių ėjau kapinių taku. Dešinėje tvarkingai išsirikiavę stovėjo ištisos žuvusių Lenkijos karių gretų gretos, o kairėje, kukliai iš po sniego iškėlę savo trispalvius žiedus, į mane žvelgė tos stebuklingos tulpės. Užlipau į kalnelį, kur vos už keliasdešimt metrų nuo kauburėlių ilsisi monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas. Pasisveikinau, su artėjančia Vasario 16-ąja pasveikinau. Išsitraukiau iš rankinės termosiuką, įsipyliau sau, jam šlakelį nupyliau lietuviškų mėtų arbatos... Ir ėmiau pasakoti apie nuostabius Verkių mokyklos moksleivius, jų mokytojus. Ir trispalves tulpes, sušildžiusias nežinomų Lietuvos karių kauburėlius. Paskui ėmiau pasakoti apie... autobusą, kurį šįryt mačiau. Ant jo šono, to, kuris buvo atgręžtas į mane, puikavosi Šimtmečiui skirtas užrašas. Kaip tostas: „Tebūnie šviesa - bus ir laisvė. Jonas Basanavičius“.

Laisvę turime. Daug daug laisvės. O šviesos?.. Kur-ne-kur. Ir vis tiek visai dar neprastai laikomės. Tik kažkodėl nenorime to pastebėti. Gal todėl, kad jau puikiai žinome, kaip gyvena britai, švedai, norvegai... Jau ėmėme žinoti, net kaip gyvena estai... Jau net norisi būti panašiems į estus. Ir niekas mums netrukdo. Tik reikia, kad ta saulė Lietuvoj tamsumas prašalintų. Ar pagalvodavome giedodami tuos žodžius ir ar pagalvosime juos giedodami rytoj, kad Vincas Kudirka rašydamas tuos žodžius, galėjo turėti galvoje visai ne tą saulę, kuri pateka ir nusileidžia. Esu įsitikinęs, kad jis galvojo apie tą, kuri nenusileidžia. Kuri šviečia visada. Tai ŠVIETIMAS, KULTŪRA, TIESA. Tie paprasti, elementarūs dalykai, kurie mūsų valstybėje atsidūrė paskutinėje vietoje... Kaip ir Lietuva įvairiausiose Europos Sąjungos šalių laimėjimų lentelėse.

O juk mums tiek nedaug trūksta. Tik kad būtų mažiau tamsos. Mažiau konkursų, politinių ir finansinių susitarimų, sandėrių, sandorių ir suokalbių tamsoje. Tik kad mažiau ŠEŠĖLIO! Nieko nėra baisiau už laisvę tamsoje... Taip ir rašyčiau ant autobuso kito šono. Ir Basanavičius, ko gero, už tokį autobusą ant manęs nebūtų supykęs....


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

 • Šalis gęsta... 2018 vasario mėn. 19 d. 09:56:44

  Perdinandai, uzteks tokius rasinelius rasyt. Salis eina velniop, reikia
  skubiai organizuoti atgaivinima! Nera laiko skirti mirusiems.
  Mums daug trūksta!
  Mokinukai kapinese. Kareivukai kapinese... Gal uzteks?

 • Dvigubi standartai 2018 vasario mėn. 18 d. 18:59:35

  Ko verkete ir ką kaltinate? Kokia valdze rinkote tokia turite bet manau
  kad ir ši karta ant to pacio grieblio uzlipoteProsenelis GALVOKITE. O
  nebeeeeee.

 • Valdui žinok 2018 vasario mėn. 18 d. 16:20:39

  Kalba pečių. Nevargina nie vieno ir jos ant pečių nešioti nereikia aš
  kalbu trimis kalbomis lietuviskai lenkiškai rusiškai jaigu mokosi
  lietuvių kalba tai reikia dzeugtis su lenku dalinomės kąsniu duonos
  Sibiro lageri ją ir buvome geriausi draugai žmogus lieka žmogumi
  nesvarbu kuokia kalba kalba Prosenelis

 • vb 2018 vasario mėn. 17 d. 21:41:05

  "ŠVIETIMAS, KULTŪRA, TIESA. Tie paprasti, elementarūs dalykai, kurie
  mūsų valstybėje atsidūrė paskutinėje vietoje..." Ferdinandai, ar
  atkreipei dėmesį, kad visoms šioms trims sritims Lietuvoje vadovauja
  moterys. Ką tai galėtų reikšti?

 • Vladas 2018 vasario mėn. 16 d. 17:43:36

  Šaunūs mokiniai ir jų mokytojai.

 • Ačiū !!! 2018 vasario mėn. 16 d. 12:01:14

  Verkių m-los Mokinukams ir Jiems padėjusiems už pagarbą žuvusiems.

 • Pagarba 2018 vasario mėn. 16 d. 08:37:14

  Mokytojams ir Mokiniams ,kurie nenaikina Istorijos ,taip kai 141nas.

 • Savi okupantai 2018 vasario mėn. 15 d. 23:26:44

  Šventės ateina ir praeina, o skurdas lieka. Ypač pensininkams.
  Politikai gyrėsi, kad pakėlė pensiją keliais eurais, bet tiesa yra ta,
  kad pensijos dydis savo perkamaja galia yra daug mažesnis , nei prieš
  dešimtį metų. Apie tai politikai tyli, nes jie apgavikai, švelniai
  tariant.

 • dvigubi 2018 vasario mėn. 15 d. 22:59:47

  Klaipėda švenčia labai pakiliai, nugalėjo Vilniaus vamzdį ir pastatė
  VARTUS Į HAREMĄ. Gražūs tie vartai, tik progas supainiojo.

 • Dvigubi standartai 2018 vasario mėn. 15 d. 22:48:16

  Pagarba Verkių m- klos Vadovams,Mokytojams ir Žurnalistui
  Gerb.F.Kauzonui ! Tikrai,kad būna laisvė tamsoje,jei per 28 m.
  valdžios vyrai nesugebėjo paliepti savivaldybei sutvarkyti žuvusių
  lietuvių kapus !
  Ypač konservatoriai,labai skelbiasi vos ne vieninteliai mylintys
  Lietuvą,bet,matomai, tik žodžiai,o darbų nematyti,turint mintyse,kad
  tos kapinės ne kokiam užkampyje,o pačioje sostinėje! !

 • Pensininkas 2018 vasario mėn. 15 d. 20:36:18

  Aciu uz straipsni is sirdies! Ir dar- aciu Verkiu mokyklos pedagogams...ir
  ,aisku, vaikuciams! Pagarba !!!

 • Valdas kaip ir Adamkuis 2018 vasario mėn. 15 d. 19:57:34

  Kauzonas kaip visada teisus. Ir apie švietimą ir tiesą. Kodel
  lituanistai moko lenkiukus lietuvių kalbos?

 • petras 2018 vasario mėn. 15 d. 19:52:56

  Kol yra dar Lietuvoj tokiu mokyklu,mokytoju ir mokiniu kaip sios Verkiu
  mokyklos-galima tiketi sviesia Lietuvos ateitimi,na jie tikri lietuvos
  saunuoliai !
  Is kitos puses-kol svietimo,kulturos ,tiesos svarba musu valdziai yra
  sunkiai suvokiami , baisoka darosi ...

 • Pasakykit 2018 vasario mėn. 15 d. 18:50:26

  Kas per laisvė šviesoje, jei 100-čio proga uždraustos eitynės??? Ne
  man jų reikėjo, nes amžius neleistų, bet buvo tokių, kurie norėjo
  kitaip švesti be pompastikos...

 • Gyvename metu, 2018 vasario mėn. 15 d. 18:48:52

  .kada tiesos ir teisybės žodis daug kam kliuva kaip kaulas gerklėje.

 • >Na, nors vienas 2018 vasario mėn. 15 d. 18:44:56

  Jei smegeninė nedirba, tad ir mintys paklydusios tarp nežinomybės ir
  dausų. Ne visiems vienodai ir Putlerio kaip ir Stalino saulė švietė ir
  šviečia. Buvau konservatorių gretose 10 metų, bet Lansbergio negerbiau
  nuo Sąjūdžio laikų ir jei man kas nors pridėtų prie smilkinio
  šautuvą, ištarčiau tą patį...Žmones reikia suprasti ir atskirti
  sąžiningumą nuo veidmainystės...

 • to Na 2018 vasario mėn. 15 d. 17:32:50

  Briuselio ir merkel saulė šviečia kitaip, nei Stalino? Tikrai daug
  išmanai.

 • Na , nors vienas 2018 vasario mėn. 15 d. 17:16:24

  straipsnis , kuriame nėra šmeižiamas V.Lansbergis ir konservatoriai ,
  bet atstatytą laisvę ir nepriklausomybę Kremliaus mišrūnai ir
  komunistai mato vistiek tamsoje , nes čia Lietuvoje jos jau jiems
  neapšviečia ir jau negali apšviesti Stalino saulė ,nes čia jau ne
  jūsų reikalas , važiuokite pas savo "pasaulio prezidentą" Putlerį ir
  laisvė iš karto sušvis.

 • Kęstutis 2018 vasario mėn. 15 d. 16:40:05

  Pagarba Tau Stanislovai Urbonai ir p. Ferdinandui.

 • R.K 2018 vasario mėn. 15 d. 15:59:23

  Kokia teisinga metafora-laisvė tamsoje.

 • ... 2018 vasario mėn. 15 d. 15:34:17

  graudu...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PRIEMONĖS: Ūkio ministerija siūlo patobulinti pelno mokesčio lengvatos taikymą investiciniams projektams, taip pat ją taikyti elektromobiliams; šios priemonės, pasak ministerijos, svarbios šalies ūkio konkurencingumui ilguoju laikotarpiu.
 • DOVANOS: šalies vadovė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos nepriklausomybės simbolį - Laisvės varpą ir kūrinio „Gloria Lietuvai“ įrašą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13 +16 C

   +12  +14 C

 

   +8  +11 C

  +24  +27 C

   +15  +17 C

 

   +14  +15 C

  8-12 m/s

 2-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018