respublika.lt

2018 rugpjūčio 16, ketvirtadienis

Dešimtmečius laukiau, kol prabils jų sąžinėnuotraukos (60)

2018 birželio mėn. 09 d. 11:50:22
Aida VALINSKIENĖ

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei Vilniaus universiteto mokslininkai labai simboliniu laiku pranešė žinią, kad pagaliau rasti ir identifikuoti Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio gynybos pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai. Mat šiemet minimos A.Ramanausko-Vanago 100-osios gimimo metinės, o Seimas 2018-uosius yra paskelbęs A.Ramanausko-Vanago metais.

 

„Simboliškas sutapimas, bet, matyt, taip turėjo būti. Pagaliau jis bus palaidotas kaip dera“, - „Vakaro žinioms“ vakar sakė A.Ramanausko-Vanago dukra Auksutė RAMANAUSKAITĖ-SKOKAUSKIENĖ.

- Žinia, kad rasti ir identifikuoti jūsų tėvelio palaikai, buvo netikėta?

- Nebuvo netikėta. Aš jos labai laukiau, labai vyliausi. Visą tyrimo ir kasinėjimų laiką bendravau su mokslininkais, stebėjau.

Žinoma, galutinė žinia, kad atlikti DNR tyrimai ir viskas sutampa, sukėlė daug emocijų. Tėvelis pagaliau bus palaidotas taip, kaip priklauso, turėsiu jo kapą, turėsiu pašventintą vietą. Tačiau išgyvenau, kad buvo įmestas į duobę, kad buvo kankintas... Viskas praplaukė prieš akis, kaip kokioje kino juostoje, ir skaudžiai skaudžiai palietė mano jausmus.

O žinia labai gera, nes aš tikrai labai ilgai tėvelio palaikų ieškojau. Prieš 10 metų, kai Seime vyko jo 90-metų minėjimas ir man buvo suteikta galimybė kalbėti, iš Seimo tribūnos kreipiausi į politikus ir prašiau valstybės pagalbos paieškose, nes man vienai labai sunku surasti. Po kiek laiko atsirado iniciatyva Seime ir rezoliucija, įpareigojanti tas institucijas, kurios turėtų rūpintis laisvės kovotojų palaikais, ieškoti palaikų. Bet ji ilgai „gulėjo popieriuje“, reikalai pajudėjo tik vėl man pradėjus domėtis, kas yra daroma.

Ačiū Dievui, dabar palaikai surasti. Iš žmonių skambučių, palinkėjimų galiu spręsti, kad tai svarbu ne tik man, bet ir kitiems Lietuvos žmonėms.

- Minėjote, kad daug metų ieškojote tėvelio palaikų pati. Kaip?


- Rinkdavau ir tikrindavau bet kokią žinią - kas kur ką buvo girdėjęs. Važiuodavau į įvairias Lietuvos vietas, jei tik išgirsdavau, kad yra žmogus, kuris gali kažką pasakyti. Vis tikėdavausi, kad gal atsirado kažkoks saugumietis, kuriam prabilo sąžinė, ir jis kažką papasakos. Bet tie rezultatai nebuvo tokie, už kurių būtų galima užsikabinti, informacija nedavė naudos, o kartais net suprasdavau, jog žmogus tiesiog norėjo pasikalbėti.

- Kur iki šiol nešdavote gėles, degdavote žvakutes?

- Labai įvairiai. Laisvės kovų brolių žūties minėjimai, pagerbimo renginiai vyksta visoje Lietuvoje, ir jei tik galiu, būtinai ten važiuoju. Juk ir mano tėvelio dalelė ten yra. Lazdijai, Alytus, Minaičiai, kur įvyko steigiamasis Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio suvažiavimas, kur buvo pasirašyta Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio tarybos deklaracija. Degdavau žvakutes jo suėmimo vietoje Kaune, kur dabar yra atminimo ženklas. Iš tiesų, juk visa Lietuva yra vienaip ar kitaip susijusi su jo kova už laisvę.

Kol dar buvo daugiau gyvų žmonių, kurie mano tėvelį pažinojo, iš jų pasakojimų supratau, kad žmonės jį gerbė, mylėjo. Jis buvo tikras kovotojas, idealistas, dėl Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės paaukojęs viską - savo darbą, savo svajones, savo jėgas, savo žinias ir savo gyvybę.

- Kai tėvelis buvo nužudytas, jums buvo devyneri. Koks jis išlikęs jūsų atmintyje?


- Paskutiniais metais mes dažnai būdavome kartu. Jis buvo mano pirmasis mokytojas: supažindino su raidėmis, išmokė skaityti, kiek galėdavo, mano vaikiškų klausimų išklausydavo, su meile atsakydavo, niekada nebuvo paniuręs, visada buvo giedro veido, visada rasdavo gerą žodį. Tokį jį aš ir prisimenu, jo bruožai puikiai įstrigę mano atmintyje. Tą paskutinį pasimatymą - ypatingai baisiomis aplinkybėmis KGB rūmuose - nešioju širdy visą laiką.

- Ar jūs, būdama vaiku, tada supratote jo kovą?

- Aš savo tėvais labai tikėjau, nes visi jų poelgiai buvo labai teisingi. Aš mačiau, kaip tie žmonės, kurie globodavo ir padėdavo, pagarbiai elgėsi su mano tėvais, kaip klausė jų nuomonės. Todėl tas jų gyvenimo būdas, tas vertybių supratimas man giliai įaugo į kraują kartu su oru, kuriuo su jais kvėpavau.

- Ar jau nusprendėte, kur norėtumėte palaidoti tėvelio palaikus?


- Kol kas nenoriu apie tai kalbėti, nes dar laukia pasitarimai, svarstymai. Suprantama, žiūrėsiu ne tik savo interesų. Tėvelis buvo Lietuvos žmogus, tam tikru laiku - svarbiausias žmogus valstybėje. Savo gyvenimą ir gyvybę jis atidavė už Lietuvos valstybę, tad aš negaliu žiūrėti savanaudiškai. Tada jis buvo pavyzdys žmonėms, kurie kovojo už laisvę. Tikiu, kad jo atminimas svarbus ir dabar, todėl nevalia to ignoruoti.

- Pernai viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė pareiškė, kad partizanų vadas „nėra joks didvyris“, nebuvo kankinamas ir galėjo bendradarbiauti su KGB. Kilus skandalui R.Vanagaitė viešai pripažino, kad paskelbė melagingus teiginius, ir viešai atsiprašė dėl savo „skubotų ir arogantiškų“ komentarų. O jūs asmeninio jos atsiprašymo sulaukėte?

- Ne, nesulaukiau. Bet pastarųjų įvykių kontekste aš nenoriu kalbėti apie žmones, kurie niekina mūsų didvyrius ir veikia prieš Lietuvą.

***

Svarbus įvykis Lietuvai

A.Ramanausko-Vanago palaikai rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje, palaikų autentiškumas nustatytas atlikus teismo antropologinę analizę, kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus bei DNR tyrimus.

„Paklaidos galimybė, kad tai yra ne Auksutės Ramanauskaitės-Skokauskienės tėvas, yra 1 iš 10 milijonų“, - sakė Vilniaus universiteto Mokslo prorektorius, Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros prof. Rimantas Jankauskas.

Nors partizanų vado palaikai buvo iškasti tik birželio 1-ąją ir per mažiau nei savaitę patvirtina, kad tai yra būtent A.Ramanausko-Vanago palaikai, darbas iki šio atradimo užtruko kelis dešimtmečius.

„Tai, kad pavyko surasti ir identifikuoti, įvardinti generolo A.Ramanausko-Vanago palaikus - nepaprastas įvykis ne tik centro darbuotojams, kurie dešimtmečius stengėsi surasti visų partizanų negarbingai užkastus palaikus. Tai yra įvykis, reikšmingas visai Lietuvai ir Lietuvos istorijai“, - sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

Memorialinio departamento direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Peikštenis teigė, kad tyrimas buvo sunkus.

„Turėjome vienintelį dokumentą - 1957 m. A.Ramanausko mirties įvykdymo aktą, kuriame parašyta, kad kūnas yra atiduotas į žemę - daugiau nieko neturėjome, - pasakojo E.Peikštenis. - Departamento darbuotojas Darius Indrišionis rado kelis dokumentus, kuriuose rašoma, kad du kriminaliniai nusikaltėliai yra užkasti Našlaičių kapinėse. Tai jau mums buvo užsikabinimas, jog ir generolas gali būti užkastas ten.“

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikas Dalius Žygelis pasakojo, kada tyrimo eiga įsivažiavo.

„Mes nuvykome į kapines, įvertinome tyrimų galimybes. Kauburėlių praktiškai jau nesimatė, nes kapinės apleistos nuo 1973 metų, - pasakojo D.Žygelis. - Tyrimus pradėjome po liudininko pasakojimo - Našlaičių kapinių prižiūrėtojas ir duobkasys, jausdamas, kad jo sveikata prastėja, papasakojo apie savo darbą, o pasakojimą tyrėjams perdavė tą istoriją žinojęs žmogus.“

Kol kas Našlaičių kapinėse rasti 27 KGB ir Lukiškių kalėjimuose nužudytų asmenų palaikai. Šiuo metu vyksta identifikavimo darbai. Archeologiniai tyrinėjimai bus tęsiami. Pasak tyrėjų, tose pačiose kapinėse turėtų būti užkasta ir daugiau garsių Lietuvos partizanų palaikų.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (60)

 • >A.S. (Toronto) 2018 birželio mėn. 13 d. 21:08:07

  butu visus zyds (neetiška, - red. past.) isnaikino

 • teva nuzude ruskiai 2018 birželio mėn. 13 d. 21:06:51

  o dukra isdulkino skakat soldatas is jo tevo zudiku genties...likimo
  ironija

 • Auksinis pageidavimas 2018 birželio mėn. 12 d. 08:00:23

  Nei daugiau,nei mažiau kaip laidot Vanagą su prezidento rangui
  priklausančiomis ceremonijomis.O ko tada užsiprašant galima tikėtis
  drg Landsbergio užkastuvėse?

 • Sazine 2018 birželio mėn. 12 d. 06:22:01

  Istikruju, jei si poniute turi nors kruopelyte sazines, turi atsiprasyti
  savo tevo nuzudytu zmoniu artimuju. Bet, tokiems sazine pasiputimas
  pralenkia...

 • klausimas 2018 birželio mėn. 11 d. 18:30:30

  Kada bus iaiškinti tų "partizanų" aukų kapai? Visų, aišku, neras, bet
  nors keletą.

 • A.S. (Toronto) 2018 birželio mėn. 11 d. 14:31:00

  Ne visi partizanai buvo banditai, bet visi zydsaudziai tapo partizanais.

 • pastaba 2018 birželio mėn. 11 d. 14:28:45

  Vanagas laiko rankuose ginkla... Tai sako viska! Tik kad niekas negali
  suskaiciuoti nusautu. Zmogu su sautuvu NEGALIMA garbinti. Teisus ar ne
  teisus. Reikia imti pavyzdi is GANDI!

 • Kodėl 2018 birželio mėn. 11 d. 12:41:36

  Amerikos,Prancūzijos ,Anglijos politikieriai po karo 1945 m netarė tvirto
  žodžio 'Pabaltijio šalys Lietuva,Latvija,Estija yra laisvos šalys,bet
  paliko jas likimo valiai,tiksliau neprieštaravo,kad būtų TSRS sudėtyje?

 • ? 2018 birželio mėn. 11 d. 12:35:37

  kokia ginkluota kova jau po karo?Ar gali pakeisti santvarką ginkluotas
  žmogus besislapstantis miške?Ta kova buvo primityvi,įbauginti
  tautiečius,kad nedirbtų kolūkių pirmininkais,gamyklų
  vadovais,apylinkių
  pirmininkais,mokytojomis,traktoristais,nesimokytų,neitų į šokius
  šeštadieniais.Ar būtų buvę geriau,kad visus vadovaujančius
  postus,būtų užėmę atsiųsti veikėjai iš kitur,ar jie būtų saugoję
  ir išsaugoję lietuvybę?Tikrieji laisvės gynėjai,tai disidentai,jie
  padėjo pagrindą nepriklausomybės atgavimui.Lietuvos ,latvijos ,estijos
  likimą sprendė po karo didžiosios valstybės.Jos tarėsi su Stalinu ir
  dalinos mažas šalis,įtakos zonomis.O nutriušusios ,neturtigos jų
  nedomino,atidavė TSRS įtakos zonai.Ar Lietuva turėjo
  pasirinkimą,ne.Amerikos balsas tik ragino priešintis ir daugiau
  nieko,realios pagalbos nebuvo.Vyrai klausė,priešinosi kaip mokėjo ar
  norėjo.Vieni žudydami tautiečius,kiti diplomatiniu keliu,žodžiu.

 • Na 2018 birželio mėn. 11 d. 10:54:01

  ir kas,kad dori žmonės tarnavo "sovietams".Tai buvo planuotas santvarkos
  pasikeitimas.Kas ir įvyko.Ir kas tas "teisuolis",kuris gali atimti dėlto
  kitam gyvybę?Tik banditais tokie ir vadinosi.Kiek nekaltų žmonių jie
  išžudė.Visa Lietuva nuo tokių raudojo.

 • taip 2018 birželio mėn. 11 d. 10:25:15

  pagarba kovojusiems ir savo gyvenimus už Lietuvos nepriklausomybę
  atidavusiems vyrams ir moterims.O visi auštrevičiai kubiliai ir
  landsbergiai su pareiškimais apie Lietuvą Europos federacijoje,turėtų
  jausti gėdą,kad išduoda kovojusių atminimą

 • $ 2018 birželio mėn. 11 d. 10:15:18

  O ponia ,kaip miškinio dukra,ar nejaučia sąžinės graužimo prieš
  miškinių aukų palikuonis?Gal jie l irgi dešimtmečius laukia,kad ji
  atsiprašytų, tėvo ir jo bendrų nuskriaustų,o gal ir nužudytų
  žmonių palikuonių?

 • šį ,,didvyrį,žmonių naikintoją ,,tegul Dievas teis.Nes tik jo valioje kovoti su nusikaltėliais. 2018 birželio mėn. 10 d. 22:54:01

  Labai keistai atrodo,kaip kgb dinastiniai agentai stato paminklus
  banditams.Grubus klausimas ,bet Tautai labai svarbus.Užuojautos
  nereiškiu,nes šis klaikus žmogus 1945.o5.o9.dieną Balkasodžių
  kaime,Alytaus rajone nužudė du kaimo taikius žmones.vIENO IŠ JŲ
  NAŠLAIČIAIS LIKO DU SŪNŪS---VIENA TRIJŲ METŲ,KITAS SEPTYNIŲ
  SAVAIČIŲ.jūsų tėvas tuo metu vadovavo Nemunaičio apygardos
  rinktiniai.Jūs skelbėte tėvo dienoraštį ,kur klaidingai aprašėte,kad
  dori kaimo žmonės buvo tarnaujantys sovietams.TAIP ELGTIS GALĖJO TIK
  KRAŠTUTINIAI NIEKŠAI.jŪSŲ VIETOJE,BŪČIAU KUKLESNĖ.vIETINIAI ŽMONĖS
  KITAIP JO NEVADINA TIK BANDITU.

 • < reikalaukime panteono 2018 birželio mėn. 10 d. 22:16:56

  Kadangi panteonas yra pastatas ,graikiškai "pantheion" reiškia Dievų
  šventykla ,tai gal geriau mauzoliejus ?
  O kodėl neskirti pinigų žydų palaikams ? Juk kai kurie lietuviai
  "didvyriai" - buvo žydšaudžiai ? Kiek daug apie tai rašė
  žiniasklaida ? Skriaudas reikia atlyginti !
  Kodėl galvojate, kad palaidojimas visų kovotojų už laisvę Prezidentų
  kalnelyje būtų išniekinimas ?
  Kažkada ten atguls ir kiti prezidentai ? Juk jie beginklių žmonių ir
  vaikų nešaudė ? Vietos visiems užteks !

 • Reiklaukime panteono 2018 birželio mėn. 10 d. 20:00:35

  Matai šie ypatingi.Atrasti 1863 m sukilimo vadų ir partizaninio
  pasipriešinimo didvyrio palaikai.Bet kiek dar jų-pamiškėse,
  palaukėse?
  Skirta žydų palaikams 90000 Eur, o lietuvių? kada susitvarkysime,kada
  palaidosime, pagerbsime, nusilenksime Ir kur?
  nereikia laidoti prezidentų kalnelyje prie Brazausko, tai būtų
  -išniekinimas .Pareikalaukime didvyrių verto panteono, nes
  Lietuviams-gėda.

 • jau link pabaigos 2018 birželio mėn. 10 d. 18:19:37

  fašistų ir šlėktų nerštas. Garbė Aukščiausiajam

 • Taigi 2018 birželio mėn. 10 d. 16:40:18

  Anksčiau buvo sąvoka banditizmas,dabar- terorizmas.Kas yra teroras?Tai
  bauginimo politika,klasinių ir politinių priešininkų slopinimas
  prievartos,smurto priemonėmis iki pat jų fizinio sunaikinimo.Teroristų
  nieks nemėgsta.Jie naikinami.O banditai
  aukštinami,garbinami,teisinami.Keista.

 • senis 2018 birželio mėn. 10 d. 16:06:48

  dabar tokie vanagai valdzioje. Gal kas girdejo, kad nors vienoje gyvenimo
  srityje jie butu ka norspagerine? Pasiklausykit algio greitai, kasciuno,
  pavilionio, kubiliaus, broilerio, magnolijos, kalbu. Greitai bus rezidentes
  metinis pranesimas seimui, paklausykite ir ivertinkite. Vien tos, skia,
  dydvyrio dukters pavadinimas sako labai daug. Auksute, ne vardas,
  pavadinimas. Ji tokia pati, kaip tevelis. Godi devyndarbe. Jai devyni
  darbai, alga uz tai, Lietuvai desimtas badas. Pasiziurekite, kiek kunigu,
  tremtiniu, soka rateliu apie Rusijos valstybes paslapti, gosdepo rezidente
  Lietuvai, Magnolija. Gal jie nesupranta ka daro? Puikiai supranta. Judo
  sidabriniai nekvepia. Bezdzionzmogiai.

 • Irena 2018 birželio mėn. 10 d. 16:03:43

  Tikėjimas mus moko atleisti ,bet ar viską galima atleisti ?? Be
  reikalo mes keliam praeitį ,tuos baisius pokario metus . Daug nekaltų
  žmonių žuvo nuo tų partizanų. Konkrečiai ir nuo čia minimo didvyrio
  . Istorikai svaičioja buvo karo lauko teismas . Koks teismas , taikos metu
  ? Naktį miškiniai ,o dieną stribai ,o žmonės kentė . Išvežtieji į
  Sibirą sugrįžo ,o darbštūs žmonės sugrįžę ir namus nusipirko ,o
  miškiniai atėję išžudė ,nei senų ,nei vaikų nepagailėjo.

 • buvo 2018 birželio mėn. 10 d. 15:09:45

  rasyta spaudoje,kaip partizanai''laipsnius''gaudavo.Labai idomiai-susirinke
  keli vadai ir suteikdavo.Kad uzsitarnaut generola,reikejo daug geru
  darbu.Ju gal ir buvo,bet kad nutylima,kazkaip nesmagu.Sia proga prisiminkim
  TEVA STANISLOVA,kuris zmoniu isrinktas sirdziu generolu.Juk jo METAI.

 • Kaunietei 2018 birželio mėn. 10 d. 14:44:20

  Pritariu jūsų mintims.Kiek nekaltų nužudyta žmonių,jaunimo nuo tų
  partizanų..Kiek vaikų liko našlaičiais arba suluošinti likę dar
  šiandien.Nes visada yra dvi tiesos.Ir tos tiesos yra priešingos.Ramus
  žmogus gyvena su savo tiesa ir blogo niekam nedaro. O piktoji dvasia imasi
  ginklo.Bet dangus viską registruoja.Ir po mirties atsiskaitymo valanda
  ateina.

 • ggg 2018 birželio mėn. 10 d. 12:48:45

  Mano a.a.Mamytė sakydavo, kad Lietuvos partizanai buvo pasiaukoję
  Lietuvai, nes jiems teko iškentėti tokius vargus, tokius baisumus. Mama
  pasakojo, kad ir pas juos (pas mano Senelį) jie ateidavo, bet nieko blogo
  nedarydavo. Senelio šeima juos apskalbdavo, pavalgydindavo, įdėdavo
  valgio. Reikėjo labai bijoti tame kaime gyvenusių sentikių, nes jei ką
  suuosdavo, tuoj pat pranešdavo stribams. Jų palikuonys nors ir gimę
  Lietuvoje, bet lietuviškai net ir dabar nesistengia kalbėti. Toks buvo
  tada laikas. Jei nebūtų buvę okupacijos, tai taip nebūtų buvę.

 • buras 2018 birželio mėn. 10 d. 11:07:01

  filmas niekas nenorejo mirti viska p[asako apie tu laiku bandsitus

 • buras 2018 birželio mėn. 10 d. 11:04:54

  turi simta darbu kuriu dirbt nereikia tik uz tai pinigus pasiimt rei kia
  nes ji dukte to kuris zude zmones o dabvar kitaip jie nezudo jie isvaro
  milikjona isvare i anglijas nes nutare kad lietuva priklaquso tik jiems o
  tarnu kyrie dirbtu jiems veltui atsives atsioveze bet anie pabego nediorbo
  jiems veltui o anglija dziaugiasio gavusi daug labai geru darbuotoju jiems
  labai gerai mokauz darba

 • Kaunietė 2018 birželio mėn. 10 d. 10:34:57

  Nesuprantu tų buvusių partizanų kovos už laisvę. Ar tai, kad žudė
  tautiečius, įstojusius į kolūkį,traktorininkus, mokytojus,
  bibliotekininkus, komjaunuolius ir kitus, tai jau buvo kova už laisvę? O
  kuo dėti šioje kovoje buvo jų vaikai ir net maži kūdikėliai, kurie
  irgi buvo nagailestingai žudomi.Iš ko gyveno tie partizanai? Ką jie
  valgė? Tai žinau iš savo vyresnės kartos giminių pasakojimų.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • FINALE: Dubline vyksiančio Europos neįgaliųjų plaukimo čempionato vyrų 100 m plaukimo nugara atrankos varžybose ketvirtadienį Lietuvos atstovas Mindaugas Dvylaitis užėmė šeštąją vietą ir pateko į finalą.
 • NEPATVIRTINO: ketvirtadienį Vyriausioji rinkimų komisija nepatvirtino Lauros Radzevičiūtės kandidatūros į Seimą vienmandatėje Zanavykų rinkimų apygardoje dėl nepakankamo rinkėjų parašų skaičiaus; po VRK patikrinimo rasta 34 proc. negaliojančių rinkėjų parašų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jūsų vartojamų vaistų kaina pakito?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate naująją Vilniaus miesto reklamą "G taškas"?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +14   +16 C

   +14  +16 C

 

   +15 +18 C

  +20  +23 C

   +24  +26 C

 

   +24  +27 C

   3-6 m/s

  1-2 m/s

 

    1-2 m/s

 

USD - 1.1321 PLN - 4.3284
RUB - 75.9875 CHF - 1.1289
GBP - 0.8913 NOK - 9.5508
reklama
Ukis 2018