respublika.lt

Dehumanizacijos vietos: valstybė kratosi, norinčiųjų gyventi - eilės

(0)
Publikuota: 2018 rugsėjo 18 16:36:30, Ieva Urbonaitė-Vainienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Eltos nuotr.

Tobulos dehumanizacijos vietos. Taip socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis įvardijo sovietmečio palikimą, iš kurio sunkiai vaduojasi Lietuva - vaikų namus, internatus, valstybines įstaigas, kuriose gyvena protinę ir fizinę negalią turintys žmonės.

 

Vaikų namų deinstitucionalizacija juda į priekį, bet žmonės su psichine ir fizine negalia vis dar atskirti. „Yra pozityvių pokyčių, maksimaliai gerinamos jų gyvenimo sąlygos, bet institucinis principas, deja, labai stipriai egzistuojantis“, - antradienį Vyriausybės pusvalandyje Seime konstatavo L. Kukuraitis.

Kaip pabrėžė ministras, svarbu ne tik žmones iš institucijų perkelti į namus. Svarbiausia, kad šeimos, auginančios vaikus ar prižiūrinčios neįgaliuosius, galintys savarankiškai gyventi neįgalieji gautų reikalingas paslaugas.

Visiškai nauja alternatyvia institucinei globai paslauga L. Kukuraitis vadino bendruomeninius vaikų globos namus, kurių šiuo metu yra 58. „Tai įstaigos, per kurias savivaldybės tvarko vaiko globą, ieško ir apmoko laikinuosius ir nuolatinius vaikų globėjus. Šiuo metu turime 177 budinčius globotojus - šeimas, kurios pasiruošusios paimti vaikus iš jiems nesaugios aplinkos“, - sakė ministras.

Kaip pabrėžė L. Kukuraitis, budintys globėjai neturi pagal įstatymą vaiko atstovo teisės, jie priima vaiką laikotarpiui, kol jam surandamas nuolatinis globėjas.

„Veikia aiški schema, kur kokia institucija veikia paėmus vaiką iš nesaugios aplinkos“, - pabrėžė ministras.

L. Kukuraičiui svarbu, kad nuo liepos iki rugsėjo 14 dienos, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, veikiant centralizuotos vaiko teisių apsaugos sistemos principu, į globą buvo paimta mažiau vaikų. „Tai reiškia, kad tiek socialiniai darbuotojai, tiek pačios šeimos daugiau nuveikia, kad vaikai grįžtų į šeimas, mažiau jų patektų į globos įstaigas“, - akcentavo ministras.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 8400 laikinai globojamų vaikų, tačiau didesniuose kolektyvuose nei 8 vaikai, gyvena 1666 vaikai.

„Mūsų tikslas, kad 2020 metais pasibaigus deinstitucionalizacijos procese, tie 1666 vaikai nebegyventų įstaigose, nes geriausia vieta vaikams augti - šeima“, - sakė ministras.

Kaip pabrėžė L. Kukuraitis, su neįgaliaisiais situacija daug sudėtingesnė ir dėl visuomenės pasirengimo priimti proto bei fizinę negalią turinčius žmones. Šiuo metu 5512 neįgaliųjų gyvena institucinėje globoje, kiti grupinio gyvenimo namuose, nors yra ir gyvenančiųjų savarankiškai.

17 tūkst. neįgaliųjų lanko dienos centrus.

„Kad neįgalieji nepatektų į institucijas, diegiamos naujos paslaugos - asmeninis asistentas, savarankiško gyvenimo namai ir kitos alternatyvos institucinei globai“, - vardijo L. Kukuraitis.

Paradoksu ministras vadino tai, kad vykstant deinstitucionalizacijos procesui nenyksta eilės patekti į globos įstaigas fizinę ar proto negalią turintiems žmonėms.

ELTA primena, kad institucinės globos pertvarkos įgyvendinimą koordinuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ji finansuojama Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšomis.


Turintiems proto negalią ar psichikos sutrikimų numatoma riboti patekimą į globos namus

Asmenims su proto negalia ar psichikos sutrikimais numatoma riboti patekimą į valstybinius globos namus. Apie tai socialinės apsaugos ministras Linas Kukuraitis užsiminė antradienį Vyriausybės pusvalandyje Seime pristatydamas deinstitucionalizacijos procesą.

Paradoksu ministras vadino tai, kad vykstant deinstitucionalizacijos procesui nenyksta eilės patekti į globos įstaigas fizinę ar proto negalią turintiems žmonėms.

„Vis dėlto numatomi ribojimai“, - sakė L. Kukuraitis.

Pasak jo, nuo 2019 metų sausio 1 dienos į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) pavaldumo įstaigas galės patekti tik tie asmenys, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros poreikis.

Nuo 2019 metų sausio 1 dienos atskirais atvejais gali būti ribojamas naujų neįgalių asmenų apgyvendinimas į Pertvarkomų įstaigų sąrašą įtrauktose įstaigose, kol bus baigti jų pertvarkos procesai.

„Nuo 2024 metų sausio 1 dienos numatoma nebepriimti naujų neįgalių asmenų, kuriems nustatyta proto negalia ar psichikos sutrikimai, institucinei ilgalaikei socialinei globai į likusius pertvarkytų įstaigų institucinės ilgalaikės socialinės globos padalinius, o nuo 2030 metų numatoma nebepriimti naujų asmenų, kuriems nustatyta proto negalia ar psichikos sutrikimai, institucinei ilgalaikei socialinei globai (stacionariuose globos padaliniuose) į jokias socialinės globos įstaigas, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina SADM“, - vardijo ministras.

SADM duomenimis, šalyje veikia 38 stacionarios globos įstaigos neįgaliesiems, kuriose gyvena 6,1 tūkst. neįgalių suaugusių asmenų, iš jų daugiau nei 51,6 proc. turi psichikos negalią, proto negalią - daugiau nei 35,4 proc.

Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje kasmet diagnozuojama per 300 naujų psichikos ir elgesio sutrikimų atvejų 100 tūkst. gyventojų ir yra daugiau nei 5,5 tūkst. sergančiųjų 100 tūkst. gyventojų.

Šalyje yra apie 15,5 tūkst. vaikų su proto ar fizine negalia, veikia 3 neįgalių vaikų ir jaunimo globos įstaigos, kuriose gyvena per 100 vaikų ir per 450 jaunuolių, iš kurių net 94 proc. turi proto ir (ar) psichikos negalią.

5 sutrikusio vystymosi kūdikių namuose gyvena daugiau nei 300 vaikų - iš jų 21 proc. turi proto ar psichikos negalią. Į kūdikių namus pakliūva ne tik specialių poreikių ar sunkią negalią turintys kūdikiai, bet ir sveiki vaikai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s