respublika.lt

Danga Neringoje piktina gamtos mylėtojus

(0)
Publikuota: 2019 birželio 09 07:45:25, Vidmantas Misevičius
×
nuotr. 1 nuotr.
Jono Jučo nuotr.

Kuršių nerija, liaudyje dažniau vadinama tiesiog Neringa, yra išskirtinis, unikalus, į UNESCO sąrašus įtrauktas gamtos kampelis. Pusiasalyje malonu ilsėtis tiek vasarą, tiek žiemą, kadangi kiekvienas metų laikas Kuršių nerijai suteikia tam tikro žavesio. Ir viskas būtų gražu, bet šiuo metu kurorte vykdomi aplinkos tvarkymo darbai kai kuriems čia gyvenantiems žmonėms kelia nerimą.

 

Plastikiniai takai į kopas?

Viešojoje erdvėje pasirodė nustebusio ir pasipiktinusio Jono Jučo komentaras apie tai, kad mediniai Nidos kopų takai ardomi, o jų vietoje pilamas molio ir žvyro mišinys bei klojama naftos kvapo plastmasė: „Kvapo perteikti negaliu. Aromatas visiškai priešingas kopų kvapui... Šiuo metu ES planuojama atsisakyti plastmasinių maišelių, indų, net šiaudelių kokteiliams!! Gal, kai sutvarkys, bus gerai, nors sunku paaiškinti sprendimus.“

Vyro teigimu, radikaliai keičiami takai, kuriuose būtų užtekę pakeisti 20 senų lentelių.

Tiesa, jis pripažįsta, kad gavo Kuršių nerijos parko direkcijos paaiškinimą, kad vietoje senosios klojama nauja, eksperimentinė, tačiau ilgiau turinti tarnauti danga ir daro prielaidą, kad nelabai malonus dangos kvapas, pabaigus rekonstrukciją, gali ir išnykti.

Ieškoma optimaliausių sprendimų

Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser „Vakaro žinioms“ patikslino, kad šiuo metu vykdomas didelis apsauginio kopagūbio tvarkymo projektas, apimantis ir perėjimus nuo kopų į paplūdimį. „Turime 75 perėjimus, kurie turi būti sutvarkyti. Laiptai daugiausia buvo mediniai, takai - molio-žvyro, tačiau kas 3-4 metus juos tenka remontuoti, - situaciją paaiškino A.Feser. - Ne molio-žvyro takai, smėliui judant, per metų 10 susidėvi ir juos tenka tvarkyti. Ieškodami optimaliausio sprendimo, praėjusiais metais išbandėme naują - sukietinto grunto - technologiją, tačiau paaiškėjo, kad ji smėliui irgi netinka.“

Direktorės teigimu, prieš imantis darbų buvo daug konsultacijų su parkų ir kraštovaizdžio tvarkymo srities specialistais.

„Pasitarus buvo pasirinkta dabar naudojama technologija - įrengti sukietintą tako dangą, panaudojant korėtą dangą, gaminamą iš aukšto slėgio polietileno. Tai - plačiai naudojamas aukštos kokybės gaminys, kurį, specialiai parkams, perkame net ne juodą, o žalios spalvos. Tikimės, kad ši danga, ten kur kitaip neišeina, galės pakeisti tradicinius takus ir tarnaus ne vienerius metus. 7 tokios dangos dalys bus nutiestos miške, 2 dalys - Pervalkoje.

Jos privalumas - kad ji ne tik ilgaamžė, bet ir, priklausomai nuo aplinkybių, gali būti perkeliama kitur. Danga yra sertifikuota, atspari nusidėvėjimui, tad turėtų atlaikyti didesnes apkrovas. Tikimės, kad ji „įveiks“ ir vietos smėlį. Pagal technologinius reikalavimus, patiesus, danga bus užpilta skalda, tad jos nesimatys. Kvapas taip pat nebus juntamas. Visur kitur, kur tik sąlygos leidžia, toliau naudosime medinius takelius, nors juos tenka dažniau remontuoti ar keisti“, - patikino pašnekovė, priminus, kad pėsčiųjų ir dviračių takų Kuršių nerijoje - labai daug, o jų priežiūrai skiriami piniginiai ir žmonių resursai - riboti.

Pagal reikalavimus

Pasak Agnės Jasinavičiūtės, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Kraštovaizdžio apsaugos skyrius vedėjos, pažintiniai takai saugomose teritorijose įrengiami pagal parengtus planus, kuriuose aiškiai numatytos tokių takų įrengimo galimybės ir vietos.

„Kalbant apie medžiagiškumą, daugelio metų patirtis rodo, kad mediniai takai, nors ir gražūs, yra trumpalaikiai. Tipiškas medinis takas, dažniausiai, tarnauja apie 5-erius metus. Tuomet jį tenka tvarkyti ar keisti, todėl nuolat ieškomos alternatyvios, tinkančios prie aplinkos, bet atsparesnės, medžiagos“, - bendrą situaciją įvertinto pašnekovė.

Kalbėdama apie Kuršių neriją, A.Jasinavičiūtė pažymėjo, kad tokioje vietoje įrengti kažką ilgaamžio ir stabilaus yra ypač sudėtinga: „Todėl ir vykdomi tokie eksperimentai, kurių tikslas tas pats - rasti prie aplinkos tinkančias, konkrečiai vietai derančias, medžiagas, kurios būtų patvarios ir ilgalaikės. Tai daroma siekiant, kad visi parkų takai tarnautų ilgai ir būtų saugūs lankytojams. Konkrečių reikalavimų medžiagoms nėra, bet yra rekomenduojama, pagal galimybes, naudoti kuo natūralesnes.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s