respublika.lt

2018 rugpjūčio 21, antradienis

Briuselis čia niekuo dėtas. Tikrai?nuotraukos (28)

2018 balandžio mėn. 22 d. 08:58:08
Danutė ŠEPETYTĖ

Neseniai vykusi Lietuvos universitetų rektorių konferencija, vadovaujama Vilniaus universiteto rektoriaus Artūro Žukausko, nusprendė, jog pats metas keisti Valstybinės kalbos įstatymą. Mat, rektorių nuomone, aukštųjų mokyklų vadovams neturėtų būti taikomas reikalavimas mokėti valstybinę lietuvių kalbą. Tai leistų vadovavimą aukštosioms mokykloms patikėti kitų ES valstybių piliečiams.

 

Dar vienas žingsnelis lietuvių kalbos neigimo link. Juk jau dabar atvertus internete penktą šimtmetį einančio Vilniaus universiteto puslapį, neberandi Lietuvių kalbos instituto. Filologijos fakultete Užsienio kalbų institutas yra, Lietuvių - nėra. Kai paslepi nuo akių daiktą, jo kaip ir nebelieka.

VU Užsienio kalbų instituto direktorė profesorė Roma KRIAUČIŪNIENĖ paneigia įsivaizdavimą, neva taip vykdomos Briuselio direktyvos. Europos Sąjungos kalbų politiką ji žino ne iš nuogirdų, nes nuo 2017 metų yra Europos kalbų tarybos, atspindinčios ES politiką kalbų atžvilgiu, narė.

- Ko gero, lietuvybės neigimo kontekste jūsiškis institutas išgyvena aukso amžių?

- Ne, tas laikas jau praėjo. Tik atgavus Nepriklausomybę, užsienio kalbų dėstytojai turėjo darbuotis išsijuosę; dabar pastebima šiokia tokia paklausos mažėjimo tendencija.

- Pagal svarstyklių principą turėtų būti atvirkščiai - jei tarp fakulteto institutų neliko lietuviškojo, galima manyti, kad Užsienio kalbų institutas laikomas svarbesniu.


- Nenorėčiau jums pritarti. Nuo 1999 metų Užsienio kalbų institutas universitete buvo atskiras padalinys, kurio funkcija - užsienio kalbų dėstymas kituose fakultetuose. Mes buvome atskirti nuo Filologijos fakulteto, kadangi institute dirbo daug dėstytojų, neturinčių mokslinio laipsnio. Dabar situacija iš esmės pasikeitė ir nuo 2017 metų institutas vėl integruotas į Filologijos fakultetą tuo pačiu pavadinimu; gal jis keisis, o gal ir ne. Mūsų funkcija išliko - mes orientuojamės į kalbų dėstymą kituose fakultetuose. Dabar esame sustiprėję, tarp 80 dėstytojų turime 23 mokslininkus. Dėl lietuvių kalbos instituto - juk žinote, toks buvo kolegų sprendimas. Mes į tą procesą nesikišome, tik reorganizacijos procese išreiškėme nuostabą, kaip Vilniaus universiteto Filologijos fakultete gali nebūti lituanistikos instituto...

- Kokia tad Europos Sąjungos politika kalbų atžvilgiu?

- Paskutiniame Europos kalbų tarybos posėdyje šių metų vasarį išsakyti šie pagrindiniai orientyrai aukštosioms mokykloms: užsienio kalbų mokymo universitetuose plėtra, akcentuojant modelį - gimtoji kalba plius dvi užsienio kalbos. Buvo aptarta ir kita svarbi tema - anglų kalbos, kaip mokslo ir tyrinėjimų kalbos, statusas ir jos santykis su nacionalinėmis kalbomis. Europos kalbų taryba pabrėžia, kad didėjant anglų kalbos dominavimui, būtina išlaikyti kaip mokslinę kalbą ir nacionalines kalbas.

- Vadinasi, kai kurios lietuvių intencijos pranoksta pačios ES „svajones“?

- Daugelis Europos šalių universitetų turi aiškią kalbų politiką, tačiau mūsų aukštosios mokyklos tikrai ne visos. Juk tiek siekiant tarptautinio pripažinimo, tiek dėl įvairių atestacijų, kurioms būtinos publikacijos užsienio moksliniuose leidiniuose, mokslininkai rašo straipsnius daugiausiai anglų kalba. Europos kalbų taryba tvirtina, kad būtina plėtoti nacionalinę mokslinę kalbą, pasisako už kalbinę įvairovę ir daugiakalbystę mokslo srityje, kviečia mokslininkus ir lingvistus diskutuoti ir kurti daugiakalbystės įtvirtinimo mokslo srityje strategiją. Suprantama, kad aukštojo mokslo institucijos yra skirtingos, turi savo autonomiją, tačiau jas turėtų vienyti tokie patys kalbų mokymo ir mokymosi, daugiakalbystės sklaidos principai. 2017 metų pradžioje mūsų universitetas kartu su Lietuvos kalbų pedagogų asociacija ir Valstybine lietuvių kalbos komisija organizavome diskusiją, kurios rezoliuciją dėl strateginių kalbos politikos gairių, kurios būtų bendros visoms aukštosioms mokykloms, įteikėme Seimo Švietimo ir mokslo komitetui, bet prasidėjo aukštojo mokslo reforma ir tas reikalas įstrigo...

- Jau matome tos daugiakalbystės vaisių - jums nerėžia ausies lietuvių kalbą kaip niekada užteršę svetimžodžiai?..

- Man atrodo, daugelis tai laiko modernėjimo žyme ir, reikia ar nereikia, papuošia savo frazes svetimybėmis. Mes išties modernėjame, ir tai yra pasaulinė tendencija. Jaunimas, kuris labiausiai nori atrodyti modernus ir kuris yra imliausias įtakoms, ne visada pasirenka pačius gražiausius dalykus. Bet tokie įterpiniai, manau, nieku gyvu nereiškia, jog jiems nesvarbi lietuvių kalba, - greičiausiai tai tik būdas parodyti savo išprusimą, gebėjimą kai ką sakyti ir svetima kalba. Tai vyksta visoje Europoje ir mes mažai ką galime padaryti. Nebent ugdyti meilę unikaliai, vienai seniausių ir gražiausių kalbų pasaulyje - gimtajai lietuvių kalbai. Tiesa, lig šiol vis kyla ginčų dėl jos norminimo vingrybių: vieni mokslininkai sako, kad reikia ją griežtai drausminti, kiti siūlo palikti kalbą savieigai. Pavyzdžiui, britų lingvistai netrukdo tekėti kalbai kaip upei, susirenkančiai iš pakraščių įvairius „šapelius“, užtat anglų kalbos variantų yra ne vienas, bet reikia turėti galvoje, kad jų situacija visiškai kita. Anglų kalba apskritai yra pasklidusi po visą pasaulį, o mes esame maža, nykstanti tauta ir turime saugoti savo kalbą. Kartais užsienio kalbų specialistai lyg ir norėtų ginčytis, kai tai jiems primeni, bet juk mūsų pareiga bent jau kuo tiksliau išversti žodžius iš vienos kalbos į kitą kalbą.

- Apskritai ar jums neatrodo keista, kad kažkas iš pašalies ima nurodinėti, kokią kalbą mokytis, tarkime, save nepriklausoma laikančioje valstybėje?

- Ko gero, tokio griežto nurodymo čia negirdėti, tai tiesiog rekomendacijos, tarp kurių, kaip sakiau, yra ir paskatinimas stiprinti gimtosios kalbos pozicijas, drauge neignoruojant ir užsienio kalbų studijų, kurių nauda dabarties pasaulyje, manau, niekas nedrįstų abejoti. Iš tikrųjų, juk mes patys užsibrėžiame savo tikslus. Anksčiau Vilniaus universitete buvo galimybė rinktis antrąją užsienio kalbą kaip laisvą discipliną, dabar studijų programose toji galimybė yra nykstanti. Dėl to nuo 2012 metų antrosios užsienio kalbos besimokančių studentų skaičius sumažėjo perpus. Dažniausiai renkamasi vokiečių kalbą, prancūzų, italų, ispanų; rusų kalbos paklausa yra žymiai sumažėjusi. Yra norinčių išmokti, sakysime, gruzinų, rumunų, - kalbų pasirinkimo skalė universitete yra pakankamai plati. Bet niekas mums nesako, uždarykit lituanistikos institutus, rašykite tik užsienio kalbomis... Gal ne į savo sritį lendu, bet, pavyzdžiui, klausimas, kaip žiūrėsime į akis savo vaikams, anūkams, jei kitose pasaulio šalyse, tarkim, bus lituanistikos centrų, o pačioje Lietuvoje jų paieškoti teks su žiburiu, lieka atviras...


Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (28)

 • gedy 2018 balandžio mėn. 23 d. 20:23:15

  beje atsiminkite visiems laikams ,kadangi lietuviska nekrofiline spauda ir
  mass media cenzuruoja laisva ir nepriklausoma zodi ,kuomet parasius zodi
  debilas-lietuvis - ti automatiskai cenzuruojama O kas esti isties tas
  daunas -tai zmogus ,kuris savo smegenyse neturi racionalumo ir logikos
  pradu-ir jis nekaltas ,jis gime su tokiu smegenu pusrutuliu t.y.
  desiniuoju ,kuris atsakingas uz fantazijas ,svajones ,bet ne logika ir
  racionaluma
  Ziur Lietuvos gyvenima Ar regite racionalu sistemos egzistavima Ar regite
  protinga politine-ekonomine -socialine stacija???? neregite ,vadinas daunai
  sukure status quo

 • jonas 2018 balandžio mėn. 23 d. 15:55:55

  (neetiškas komentaras, - red. past.)

 • A.Kvietkauskas(Alytus) 2018 balandžio mėn. 23 d. 10:09:09

  Estija toj pačioj ES ir Nato daug sėkmingiau tvarkos patys. Ir nieko
  nekaltina. Lietuvoj patys prisirenka valdžios, kur blogindami dar kitus
  kaltina. Esmėj pagrinde atsakomybė TAUTAI -ką renkas ir kontroliuojas.
  Pas estus kadangi vieningi ir vieni už kitus stoja todėl ir išsisprendę
  problemas. Kurios Lietuvoj su kasmet blogėja...

 • ozas 2018 balandžio mėn. 23 d. 09:30:39

  cia apsurdas tai jau mes ne lietuviai ir nemokam vadovauti savo istaigom
  kas per marazmas ten Vilniuje nezino kaip itikti briuselio klierkams tas
  pat buvo ir sovietmeciu tai mes neturime savo nepriklausomybes jau
  pardavem tikedamiesi musu klerkai sau naudos nuo to anglisko slamsto jau
  pavargome grazinkite lietuviska kalba

 • kaunietis 2018 balandžio mėn. 23 d. 08:18:33

  didesnės nesąmonės jau negalėjot sugalvoti ? Lietuviškai aukštajai
  mokyklai vadovaus žmogus ,nemokantis lietuvių kalbos ? Absurdas. Kaip
  žemai mes kritom...

 • Pudeliukai 2018 balandžio mėn. 22 d. 23:35:39

  Tik laiżyt ponui ranka sugeba.Neturi jokios pagarbos savo kalba
  !naikinamatauta tokiu poniu,kaip šita .Lita panaikino ,kalba ,yoac Vilniuj
  lietuviski żodżiai kveicia angliški .Nei ispanai ,italai graikai
  żydai ,rusai neteršia savo kalbos ,o mes ? Tv ,radija šlykštu klausyt .

 • Austėja 2018 balandžio mėn. 22 d. 21:21:10

  Galima juos, VU dėstytojus, tik užjausti: bijodami prarasti savo
  neįkainojamą darbo vietą ar postą, tyliai tūno, leidžiasi minkomi
  kaip tešla. Viena visuomenės dalis (tame tarpe ir aš

 • Safyras 2018 balandžio mėn. 22 d. 21:01:36

  Nereikia pamiršti, jog yra šnekamoji kalba, literatūrinė kalba ir
  techninė kalba. Tačiau aukštųjų mokyklų tikslas yra gerai išmokyti
  specialybės, o ne užsienio kalbų. Tačiau mokslas tapo preke, kur yra
  svarbūs pinigai už mokinį ar studentą, o ne už mokslo kokybę. Todėl
  ir kepami specialistai , kurie baigę mokslus, kursus negauna darbo pagal
  specialybę, o dirba atsitiktinius darbus. Įdomu, kaip rektorius,
  nemokėdamas lietuvių kalbos nueis pas gydytoją, kaip susišnekės su
  personalu? Visur tampysis vertėją? Ar viena koja bus Lietuvoje, o kita-
  kokioje nors kitoje šalyje, kaip daro politikai...

 • Grynoji kalba 2018 balandžio mėn. 22 d. 20:29:31

  Eina pimpis per balotas , koks zarplatas toks rabotas.

 • o-o-o 2018 balandžio mėn. 22 d. 20:22:17

  Dar 80- aisiais kondoliza rais, būdama jauna japė, garsiai išdėstė,
  kad nacionalinės valstybės atgyveno, todėl jas reikia naikinti vardan
  globalizmo, t.y. dėl pindostato interesų. Globalistų karas su
  nacionalinėmis valstybėmis vyksta visais frontais. Aukštosios mokyklos -
  vienas iš jų. Lietuva nebeturi nei nacionalinio ekonominio, nei
  finansinio pagrindo, kalba aktyviai naikinama, kultūra absoliučiai
  satanistinė-postmodernistinė, dabar atėjo laikas galutinai sunaikinti
  išsilavinimą. Šitame globalistiniame jovale išryškėja ir kita -
  banaliai korupcinė, jankiškai pragmatiška priežastis - nusamdai
  nesuvokiantį vietinių realijų svetimą už didelius pinigus, pasidalini
  su juo, baigėsi kadencija jis išdunda namo, niekas nieko nepatikrins. Su
  vietiniais vis vien išlįs kokie galai, kam tos bėdos. Berods, kėvišas
  šitą metodą gerai buvo įvaldęs. O kad valstybei amen, tai šitiems
  globalistų tarnams rektoriams giliai dzin, nes mąsto "po manęs nors ir
  tvanas" kategorijomis.

 • Gal ši ponia atstovauja sorošiniams iškrypėliaims,gal yra universitetuose įsiveisią liberastinės naikinančios gaujos. 2018 balandžio mėn. 22 d. 19:33:36

  Viešpatie Švenčiausias,kas vyksta Lietuvoje///Naikinama lietuvių kalba
  valstybinėse aukštosiose mokslo įstaigose.Ar čia tiesą rašo ,ar gali
  taip būti.Prie ruso taip nebuvo.Ką jūs čia dėstote tokias
  nesąmones,gal jūs kliedite...gal jau vyksta galutinis valstybės
  naikinimas.p.Premjere ,skubos tvarka tikrinti visus universitetus,stebėti
  koks čia nužmogėjimas vyksta žeminant,siaurinant valstybinę kalbą.

 • Nemokšai V. Ladui 2018 balandžio mėn. 22 d. 18:01:23

  Cit.:"...per tris metus išmokti...". TRIS metus??? O Tamsta jos ir
  neišmokote.

 • Nepasirodykit 2018 balandžio mėn. 22 d. 16:05:34

  liurbiais,bent jūs gerbiami profesoriai ir dėstytojai.Nejaugi runkeliai
  turi jus mokyti,kad tai yra labai pavojinga lietuvių tautai,kalbai ir
  kultūrai?Užtenka mums jau nupezusių valdininkų,kurie be užsienio
  ekspertų nesugalvoja,kaip net iki tualeto nueiti.Grubu,bet yra panašių
  situacijų.Turėkite savigarbos,nejaugi nesugebate vadovauti patys?Nejaugi
  vėl sugrįžta komunizmas,tik kitame variante?Būtinai vadovauti turi
  vyresnysis brolis ir visuose susibūrimuose,jam dalyvaujant ,ar be jo
  turime kalbėti būtinai jo kalba,net ir televizijoje žiopčioti patys
  nesuprasdami ką.Tokio "lygio",net anksčiau nebuvome
  pasiekę.Priešingai,tauta ir inteligentija puoselėjo lietuvybę, saugojo
  kalbą,raštą,abėcėlę,papročius,kultūrą.

 • Pillietis 2018 balandžio mėn. 22 d. 15:43:40

  Cit.:"...mes esame maža, nykstanti tauta...". Profesionali išvada, ką
  besakyti. Jei "nykstanti", tai iš tautos išnykimas jau užprogramuotas.
  Todėl emigraciją pasirinkę lietuviai laimės tie, kurie anksčiau
  emigravę. Viso gero, LIETUVA...

 • hgd 2018 balandžio mėn. 22 d. 15:09:00

  Universitetai Lietuvoje jau seniausiai virto europindosinių vertybių
  skleidėjais, tokių kaip tolerastija, ppederastija ir globalizmas. Ir
  dar, pasakysiu vieną mintį, kuri kai kam atrodys šventvagiška - per
  visą istorijos laikotarpį Vilniaus universitetas beveik visuomet dirbo ne
  Lietuvos ir lietuvių tautos labui. Jei reikės, tai uždarysime ir
  trečią kartą, šį kartą galbūt netgi patys, jei kitokiu būdu
  nepavyks iš jo einančių syvų, nuodijančių tautą, sunaikinti.

 • EJ 2018 balandžio mėn. 22 d. 15:01:54

  Cia nera ka labai pridurti. "Mes modernejame". Ar zodis moderneti reiskia
  moketi angliskai ir atsisakyti lietuviu kalbos, kaip nemodernios ir
  neperspektyvios? Blogiausia, kad lietuviska valdzia (svelniai tariant)
  netarnauja savo tautieciams, bet Briuseliui. O Briuselio valdzia tarnauja
  amerikonu interesams. Is to kyla visi ES kvaili sprendimai. Bet kadangi
  lietuviski liokajai savo galvu neturi ir nieko patys spresti nesugeba-
  apsimeta, kad moderneja, giriasi savo "pasiekimais"...

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 22 d. 14:45:49

  SKVERNELIS po tokio straipsnio turietu susimastyti jaigu save vadina
  lietuviu.

 • Aiskei matosi 2018 balandžio mėn. 22 d. 14:37:50

  Prie ko veda tautos isigimeliai mankurtai prie TAUTOS sunaikinimo nuo tokiu
  nieksu butina atsikratyti ir vyti von isuzimamu vietu tai ne lietuvei o
  sulosintos dvasios ubagai Prosenelis.

 • Prosenelis 2018 balandžio mėn. 22 d. 14:26:51

  As taip suprantu mokslininku supratima kam laizai keusius to ir kalba turi
  mokieti bet mokslininkai reika manyti gime okupantu laikais ir pamirso kad
  daug kraujo pralieta tievu seneliu ir Prosenelis kurie kovojo uz laive
  tievyne ir lietuviu kalba as manau kad tos mokslininkus galima vadynti
  TAUTOS isigimeliai o ne lietuveis tikras lietuvis savo kalba ir tievine
  didziojasi nes ji to ismokie tievai seneliai ir jo mankurtu ne
  pavadinsi o tos kurie isduoda savo tievyne kalba galima drasei vadynti
  isigimeliais mankurtai tautos tievynies isdavikai s.

 • NE TIK 2018 balandžio mėn. 22 d. 13:46:38

  kitiems ES ,BET IR AFRIKOS,AZIJOS PILIECIAMS IR KT..JUK ABORIGENAI NE
  KVAILESNI UZ DAUGELIO ES SALIU PILIECIUS,KODEL JIEMS NEPABUVUS REKTORIAIS.

 • Juozapas 2018 balandžio mėn. 22 d. 13:23:04

  viskas ES vardu ir tokių kaip V. Ladas nusišnekėjimas. Šlykštu.

 • V. Ladai, 2018 balandžio mėn. 22 d. 11:51:31

  iš kokios berlogos išlindai, kad nežinai - ir nūnai universitete ir
  kitur netrūksta mokslininkų užsieniečių?

 • pilietis Lietuvos 2018 balandžio mėn. 22 d. 11:49:20

  Uždarykit ne liet.k. institutą, bet kolaborantus. Visus iki vieno
  uždarykit. Lukiškėse.

 • SENELIS 2018 balandžio mėn. 22 d. 11:42:48

  Į VDU rektorius išrinkim eskimą arba bušmeną (nors išmoktume
  originalios kalbos).

 • Kas visa tai daro 2018 balandžio mėn. 22 d. 11:35:08

  Ar čia neprikišo nagų globalistas rektorius ir švietimo ir mokslo
  ministrė? O prezidentūra? Pati prezidentė, prastai tarianti lietuviškus
  žodžius (konkurencyja, emigracyja, kodifikacyja)? Kas darosi, kad
  Lietuvoje atsisakoma lietuvių kalbos? Kodėl tokia neapykanta sunormintai
  kalbai sklinda iš nerijų šepečių, loretų vaicekauskienių viešų
  sapaliojimų?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NUTRAUKĖ: Salvadoro vyriausybė priėmė sprendimą nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu; po šio Salvadoro žingsnio Taivano suverenitetą pripažįstančių valstybių skaičius sumažėjo iki 17.
 • KALTINIMAI: JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį dar kartą pažėrė kritikos Federaliniam atsargų bankui dėl jo palūkanų didinimo politikos ir apkaltino jį nesugebėjimu paremti jo vykdomą ekonominę politiką.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Kiek pinigų išleidžiate savo vaikų reikmėms prieš Rugsėjo 1-ąją?

balsuoti rezultatai

Ar dalyvaujate klasės susitikimuose?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +13   +17 C

   +6  +13 C

 

   +11  +15 C

  +20  +23 C

   +21  +23 C

 

   +25  +27 C

  7-11 m/s

  1-2 m/s

 

    2-4 m/s

 

USD - 1.1420 PLN - 4.3037
RUB - 76.7235 CHF - 1.1366
GBP - 0.8948 NOK - 9.6720
reklama
Ukis 2018