respublika.lt

Brandi visuomenė paminklų nebijo

(0)
Publikuota: 2018 lapkričio 21 12:34:11, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Instaliacija „Į šaltą mūrą atsitrenkus/Iš savo sapno nubudau“. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vilniaus dailės akademijos Aukštųjų studijų fakulteto doktorantė, keturių vaikų mama, buvusi manekenė Eglė Grėbliauskaitė-Tursienė sostinėje iki gruodžio 5 dienos demonstruos savo sukurtą meninę instaliaciją, kurios tikslas - kviesti visuomenę permąstyti Salomėjos Nėries (1904-1945) ir kitų to laikmečio istorinių figūrų vertinimą. Ne poetės, ne rašytojo, bet būtent istorinės figūros.

 

Ta proga kalbinu instaliacijos kūrėją E.Grėbliauskaitę-Tursienę. Ar iš viso mes jau subrendę vertinti mūsų tragiško likimo kūrėjus, atsidūrusius Lietuvai tragiškose istorinėse aplinkybėse. Juk tuo metu vertindami istorines aplinkybes, klydo ir Bernardas Šo, ir kai kurie kiti Vakarų Europos intelektualai. S.Nėris teišgyveno 41 metus. Petras Cvirka (1909-1947) - tik 38 metus. Tokio amžiaus žmonės, įmesti į istorijos katilą, gali padaryti ir lemtingų, bet klaidingų pasirinkimų.

- Manau, kad tie klausimai tokie pat komplikuoti kaip ir gyvenimas. Sudėtinga pati S.Nėries asmenybė, o ir laikas buvo labai sudėtingas. Visuomenė ir dabar susiskirsčiusi į dvi stovyklas. Viena stovykla S.Nėrį labai keikia, siūlo viską nubraukti, sunaikinti, o kita - S.Nėrį tik aukština, tik poetinį talentą akcentuoja.

Mes labai greiti nuteisti, uždėti antspaudus, bet tiesa - per vidurį. Turime ne tik poetę, bet istorinę personą, kurios kaip žmogaus nepažinojome, ir jau nepažinsime, todėl prisiminsime tik kaip herojų, personažą. S.Nėries atveju mums yra galimybė apmąstyti tą laiką. Kas turėjo atsitikti, kokiame kontekste buvo daromi konkretūs pasirinkimai. Kai kas nepritaria, kodėl jos eilėse skamba posmai ir apie Staliną, bet mes neturime imtis cenzūros, užsimerkti irgi neturime. Džordžas Orvelas (George Orwell) yra pasakęs, kad efektyviausias būdas sunaikinti žmones yra nesuteikti jiems galimybės apmąstyti savo istorijos. Tai didžiulė pamoka man pačiai kaip menininkei. Labai svarbu apmąstyti, kokia laikmečio ideologija ir kaip ji veikia kūrybą.

- Tačiau dalis visuomenės dar nėra subrendusi priimti visą savo istorinę praeitį. Lengviau nuversti skulptūras nuo Žaliojo tilto ar Kryžkalnyje ir įsivaizduoti, jog praeities nebuvo.

- Diskutuojant apie Žaliojo tilto skulptūras nebuvo svarstytas menininko atsakomybės klausimas. Buvo diskutuojama tik apie skulptūrų meninę vertę ar apie fizinį jų nusidėvėjimą. O menininko vaidmuo nebuvo diskutuojamas. Kaip menininkai tuo metu gyveno, kas dėjosi jų galvose, ko galėtume iš jų pasimokyti šiandien.

P.Cvirkos, kaip rašytojo, taip pat negalima ignoruoti, tačiau nepamirštant, jog jam ne už kūrybą buvo pastatytas šis paminklas. Diskusijos dėl P.Cvirkos paminklo nugriovimo ar nenugriovimo taip pat būtų visuomenės tam tikras išbandymas. Jei visuomenė pakankamai brandi, stovintis P.Cvirkos paminklas būtų kaip galimybė nepamiršti istorinės praeities, istorinių aplinkybių, kuriomis tas paminklas buvo pastatytas. Ragintų: „Būk budrus!“ Paminklas veiktų kaip antibiotikas. Brandi visuomenė gali sau leisti tokį paminklą. O jei visuomenė dar nesuaugusi - paminklą nukels. Aš asmeniškai atsivesčiau savo vaikus prie bet kokių paminklų ir papasakočiau jų atsiradimo istorines aplinkybes. Jos taptų mūsų istorijos priminimais ir nauja analize. Nes istorijas rašo tie, kurie tuo metu yra valdžioje, todėl būna labai kategoriškų vertinimų.

Dabar žmonės apie S.Nėries poeziją netgi sako - kas tokius negražius eilėraščius skaito? Nes supratimas apie eilėraštį jau pakitęs.

- Gal eilėraščiai vien todėl negražūs, kad poetės asmenybė nepatinka? Maironio eilėraščiai, nors dauguma buvo parašyti anksčiau nei S.Nėries, vis vien atrodo gražūs.

- Maironis jau nėra kvestionuojamas. Jis suvokiamas kaip neginčytinas, moralinis status quo. Dabar labai daug diskutuojama apie S.Nėrį, todėl aktualus laikas šiuos klausimus kelti. Gaunu skirtingų atsiliepimų. Jei poetės portretai kabo mieste, tai gal ją garbiname? Ne. S.Nėris ir P.Cvirka aiškiai nurodo į dabarties diskurso centrą. Turime diskutuoti apie jų laikotarpį ir apie mus pačius pačiais įvairiausiais aspektais.

O poezijos gatvėje skaitymo tikslas - iškelti klausimus. Todėl skaitomi eilėraščiai ir apie Staliną. Galime į tamsų stalčių kai kurią jos poeziją uždaryti ir nežinoti, bet negi mes tokie nebrandūs, kad negalėtume jų pasiklausyti ir diskutuoti? Ypač pabrėžiu, kad turime neabejoti tikrosiomis vertybėmis. O jos yra šalies bei žmogaus laisvė bei palaikymas vienas kito. Jei istoriniai klausimai padeda mums išsigryninti vertybes, o svarbiausia - kovoti už savo vertybes, tai kodėl Lietuvos istorijos nepanagrinėjus visais, net ir pačiais skaudžiausiais, aspektais?

Instaliacija „Į šaltą mūrą atsitrenkus/Iš savo sapno nubudau“

Ant namo, esančio Pylimo ir Islandijos gatvių sankirtoje, lapkričio 17-ąją, S.Nėries gimimo dieną, buvo pakabinta didžiulė, šviečianti poetės fotografija. Žvelgianti į savo amžininko P.Cvirkos paminklą. Ir tarsi su juo diskutuojanti.

Antras instaliacijos akcentas - Vokiečių gatvėje, prie S.Nėries gimnazijos. Čia bus skaitomi aktorės Nelės Savičenko įgarsinti S.Nėries poezijos įrašai. Eilės skambės dvi savaites nuo 7.30 val. iki 22.00 val. Čia bus skaitomi ir literatūrologės Danutės Kalinauskaitės autoriniai tekstai, jog visuomenė neturi naikinti istorijos, ją slapstyti.

Tekstai bei S.Nėries poezija bus skaitomi ir Pamėnkalnio gatvėje esančioje kavinėje “Elska Cofee“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s