respublika.lt

Ar per daug iš policijos norime?

(0)
Publikuota: 2017 rugpjūčio 04 08:03:42, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Ar per daug iš policijos norime? Dainiaus Labučio nuotr.

Šiuo metu Lietuvoje dirba 8128 policijos pareigūnai, visų jų tikslas - ginti, saugoti, padėti visuomenei neskaičiuojant darbo valandų, rizikuojant savo sveikata ir gyvybe, šeimos gerove. Ar jie pasirengę, ar tinkamai parengti? Toks klausimas kyla žinant, kad per pastarąsias dvi savaites Lietuvos policija neteko dviejų pareigūnų. Iš gyvenimo pasitraukti nusprendė 16 metų policijoje tarnavusi vyriausioji patrulė ir 20 metų tarnavęs kriminalistas. „Vakaro žinios“ kalbasi su ilgamečiu Kauno kelių policijos vadovu Gediminu ŽEMAIČIU.

 

- Policijos kasdienybėje gali iškilti įvairių iššūkių, pradedant sudėtingais nusikaltimais, baigiant nelaimingais atsitikimais. Kaip policijos pareigūnas sugeba pasiruošti priimti tuos iššūkius kiekvieną dieną?

- Ar policijos pareigūno darbas žmogui tinkamas, jis turi apsispręsti jau pirmomis dienomis. Žinoma, gali būti taip, kad prieš priimant sprendimą nepavyko pasverti, kokie sunkumai laukia tarnyboje. Juk čia tarnyba, čia reikia dirbti ir šeštadieniais, ir sekmadieniais, ir švenčių dienomis, ir naktimis, rizikuojant savo sveikata ir gyvybe kiekvieną dieną. Gal žmogus tokiai kasdienybei nebuvo pasiruošęs, prisidėjo jo aplinkos veiksniai, asmeninio gyvenimo realijos ir tai nulėmė tragišką žmogaus apsisprendimą. Kas tą akimirką vyko žmogaus viduje ir mintyse, jokie mokslininkai negali išsiaiškinti. Nemanau, kad tai nulėmė tarnyba, jei žmogus jau buvo atitarnavęs kurį laiką ir susipažinęs su darbo specifika.

Žinoma, darbas tikrai nelengvas, juk reikia dirbti esant nuolatinei įtampai, viršininkai reikalauja iš pavaldinių aukštų rezultatų, liepia dirbti viršvalandžius, iš viršutinės valdžios nuleidžiami kiti reikalavimai, o namuose žmona priekaištauja, kad neskiri šeimai pakankamai laiko. Visa tai reikia žinoti dar prieš pradedant tarnybą. Aš ištarnavau 35 metus ir savo kailiu patyriau, kad šiame darbe nėra nei atostogų, nei laisvalaikio.

- Kviečiant jaunimą rinktis policijos pareigūno darbą, dažnai pasitelkiami tokie argumentai kaip kylantis atlyginimas, geros socialinės garantijos. Tačiau ar tai yra pagrindinis argumentas, kuris turėtų skatinti jaunimą rinktis šią profesiją?

- Visada sakau, kad einant į darbą nereikia pradėti pokalbio apie tai, kokia alga tavęs laukia ar kokias sąlygas darbdavys suteiks. Pirmiausia darbdavį turi įtikinti, kad gali būti jam naudingas. Policijoje lygiai taip pat. Juk tai darbas, už kurį žmonės gerbiami, jie turėtų ateiti tikrai ne dėl atlyginimo. Žinoma, niekas nedirbs nemokamai. Ypač kai į tarnybą ateina jauni pareigūnai, kuriems reikia išlaikyti šeimas ir vaikus. Bet tai nėra motyvas. Tarnyba policijoje yra šalies geresnio gyvenimo kūrimas. Todėl manau, kad policininkas pirmiausia turi būti ir patriotas.

Seniai praėjo tie laikai, kai pareigūnų pasiruošimas buvo Baudžiamojo kodekso straipsnių išmokimas atmintinai. Dabar prie darbo realijų būsimi pareigūnai pratinami dar prieš darbą. Jie baigia ne tik įvairius praktinius mokymus, susipažįsta su darbo specifika dalyvaudami iškvietimuose, dirbdami su kriminalinėmis bylomis, be to, daug dėmesio skiriama psichologiniam pasirengimui. Jau tada jaunuoliai supranta, kad policijos darbas - kaip pilotų: kiekvieną dieną, išėjęs iš namų, pabučiuoji žmoną ir nežinai, ar šiandien grįši sveikas ir gyvas namo po pamainos.

Prisimenu, kai aš pats nusprendžiau, kad turiu dirbti policijoje. Kol mano tėtis dirbo fermos vedėju „Paryžiaus komunos“ kolūkyje, čia buvo toks žirgas, vardu Praga. Tuomet man buvo beveik 18 metų, man kartais leisdavo tuo žirgu pajodinėti. Kartą su tuo žirgu jojau lenktynėse, Šakių rajone užėmiau pirmą vietą ir gavau didelę premiją. Už tuos pinigus nusipirkau smuiką. Aš mėgstu groti iki šiol, o smuikas jau tada man buvo labai brangus daiktas. Tačiau netrukus kažkas iš manęs jį pavogė. Tuomet, žinoma, kreipiausi į policiją, bet smuikas taip ir nebuvo surastas, tyrimas buvo nutrauktas. Tada supratau, kad man reikia eiti į policiją pačiam.

Kaip tik mane pašaukė tarnauti ir grįžęs po 3 metų ir 9 mėnesių tą pačią dieną kreipiausi, kad noriu mokytis ir stoti į policiją. Žinoma, to smuiko taip ir neradau, bet mane vedė mintis, kad policijos darbas yra ištirti kiekvieną nusikaltimą ir padėti žmonėms. Nes tu gali būti laimingas tik tuomet, jei kažkam padedi, darai kažkam gera.

- Policininkas kasdien savo darbe turi būti ir geras psichologas?

- Taip. Policininkas turi būti geras psichologas. Jau pamatęs žmogų jis turi nuspėti, ko iš jo galima tikėtis ir kaip su juo reikia bendrauti. Negali važiuoti į iškvietimą ir bijoti, nežinoti, ką daryti. Juk negali atvažiuoti prie kraupios avarijos ir pamatęs realybę pradėti verkti, nes nebegalėsi dirbti. Kito ekipažo niekas nekvies todėl, kad tu bijai kraujo ar nesusitvarkai. O juk būna, kad pareigūnai ir patys per iškvietimą būna sužaloti. Važiuodamas niekuomet nežinai, kas tavęs laukia, bet privalai būti pasiruošęs išspręsti problemą, kad ir kokia ji būtų. Net jei žinai, kad ten, kur važiuoji, kažkas su kirviu laksto, tu privalai nuvažiuoti nebijodamas ir išspręsti situaciją.

- Tačiau kažkaip reikia susitvarkyti ir su psichologiniais dalykais, kad pavyktų bent namuose atsiriboti nuo sudėtingų minčių ir išgyvenimų?

- Dabar kiekviename policijos komisariate yra psichologų, jie po kiekvieno rezonansinio įvykio ar pareigūnui panaudojus ginklą suteikia pagalbą pareigūnui. Tam tikroms operacijoms taip pat reikia pasiruošti ir po jų reikia psichologinės pagalbos ir policininkams. Juk jie taip pat žmonės su jausmais. Ir jiems reikalinga psichologinė pagalba. O policijos tarnyboje niekuomet nesi vienas, visa tavo šeima įtraukta į tą tarnybą, tad psichologai taip pat dirba ir su pareigūnų šeimomis.

- Po rezonansinių įvykių kritikos strėlės krypsta į policiją, nuolat kaltiname pareigūnus, kad šie dirbo atmestinai. Ar policininkų nežeidžia, kad visuomenė dažnai pyksta, jog jiems kyla atlyginimai, ir kartu reikalauja, kad jie dirbtų nepriekaištingai?

- Šiandien nei patruliuojantys pareigūnai, nei kriminalistai kabinetuose jau nesėdi ir į kiekvieną iškvietimą gali nuvykti per 10-15 minučių. O kalbų visuomenėje visuomet buvo ir jų tikrai bus. Juk ir kelininkai nuolat kaltinami dėl sniego naktį arba kad pakilus audrai gyventojai neteko elektros. Prieš mesdamas tokius kaltinimus, manau, kiekvienas turėtų pagalvoti, ar jis tokioje situacijoje sugebėtų per 5 audros minutes viską suspėti ir sutaisyti. Bet mes, lietuviai, tokie esame - mėgstame skųsti ir kritikuoti kitus.

Man atrodo, tie, kurie pirštais bado vieni kitus, nesupranta, kad tas pirštas pirmiausia turi būti nukreiptas į save. Visuomenė tai yra mes, kiekvienas mūsų. Pirmiausia reikia pačiam jaustis visuomenės dalimi ir įnešti savo indėlį, o tik tuomet reikalauti iš kitų. Dabar mes pripratę manyti, kad viską turi duoti valstybė, ir algas mokėti, ir pašalpas. Bet pirmiausia reikia pačiam prisidėti prie gerovės.

Galiu tik pasidžiaugti, kad šiandien visuomenės pasitikėjimas policija yra smarkiai pakilęs. Buvo laikai, kai policija pasitikėjo 20-30 proc. gyventojų, o dabar šis skaičius perkopė 70 proc. Tai rodo, kad yra pagarba policijai ir jos darbui. Nuolat kyla reikalavimai policijos pareigūnams, tad, manau, ir pasitikėjimas tik augs. Juk žmonės mato, kad mažėja korupcijos, kad policija dirba tiesiog žmogiškiau. Įstatymai įstatymais, bet visur turi būti žmogiškumo faktorius ir situacijos supratimas. Reikia atskirti žmogų, kuris kelis kartus daro tą patį nusikaltimą, nuo to, kuris netyčia nusižengė įstatymui. Policininko pareiga yra tarnauti žmogui.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s