respublika.lt

Ar mokyti vaikus yra prabanga?

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 13 13:09:28, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Artėjant rugsėjui mokinių tėvai vėl skaičiuoja, kiek teks mokėti už mokyklines prekes. Negi teks už kuprinę skirti 20-60 Eur, už akvarelinius dažus suploti 3-10 Eur? O suskaičiavus iš pažiūros nedideles rašiklių, skriestuvų, drožtukų, trintukų, penalų, pieštukų, piešimo albumų ir t.t. kainas, vargiai „įtilpsi“ į 100 Eur. Bet gal ir už tiek ar net už mažesnę sumą galima paruošti savo mokinuką į mokyklą?

 

Kiekvienam po 100 Eur

Keturių vaikų - devintokės Pajautos, septintokės Mortos, šeštokės Barboros ir ketvirtoko Kerniaus - mama Jurgita Pocienė kiekvienam savo vaikui mokyklinėms prekėms nusipirkti duos po 100 Eur.

„Iš tikrųjų per daug neskaičiavau, kiek viskas kainuoja, - prisipažino J.Pocienė, - vaikai žino, jog jų poreikiai turi „sutilpti“ į šimtą eurų. Už juos neperku. Tegul pratinasi skaičiuoti. Kad neprisipirktų per brangių rašiklių ar flomasterių. Visko naujo juk neperki kiekvienais metais. Nėra to baisaus bazinio pirkimo, kai išleidi į mokyklą pirmokėlį. Kernius turi labai gerą kuprinę, pernykščią. Parkerį naują pirks, bet tikrai ne su auksine plunksna. Vis tiek rašiklius, pieštukus išmėto.

Mokyklinių prekių kainos tikrai labai užkeltos. Dažų, akvarelės. Kur matyta, pakuotė su 24 spalvotais flomasteriais kainuoja 8,5 euro. Man net žandikaulis atvipo tokią kainą pamačius. Tiesa, prieš rugsėjį prekybos centrai paprastai taiko 40 proc. nuolaidas, tačiau vis vien tokios kainos, kad man net silpna pasidarė. Mano vaikai lanko mokyklą, kurioje sustiprintai mokoma dailės. Einame ir į parduotuvę, kur prekiaujama priemonėmis dailininkams. Bet nereikia tų prekių prisipirkti neprotingai daug. Vadovėlių pirkti nereikia.“

Drabužių mainai

Bet mokiniui reikia ne tik sąsiuvinių, kuprinių, rašiklių, bet ir sportinės aprangos. J.Pocienė paaiškino, kad vaikai turi įvairių timpų, marškinėlių, sportbačių, todėl naujos sportinės aprangos jiems nepirks:

„Mes, daugiavaikės šeimos, keičiamės daiktais, darome tarpusavio mainus, todėl skaičiuojame, ar verta, ką nors naujo pirkti. Kasmet po naują kuprinę tikrai neperkame. Mokyklinių uniformų taip pat. Mūsų mokykloje privalomos tamsiai mėlynos kelnės ir sijonai, švarkelis arba megztinis, o marškiniai turi būti šviesūs ir vienspalviai. Nebūtinai balti, bet vienspalviai. Mano visi keturi vaikai mūvi tamsiai mėlynais džinsais. Mokyklos emblemos jau anksčiau nupirktos. Tik reikia jas kasmet persiuvinėti ant marškinėlių, švarkelių ar megztinių.

Mūsų Daugiavaikių šeimų asociacija, kuriai vadovauju, yra labai bendruomeniška. Turime internete susibūrusią „Mūsų mainai“ grupę. Daug mūsų problemų išsprendžia bendravimas. Tik reikia atvirumo. Nebijoti pasakyti, kokio daikto trūksta. Labai puiku, kai galime daiktais keistis. Juk vaikai labai greitai rūbus išauga. Galima kitai šeimai pasiūlyti. Mes nesame asocialūs, esame šviesūs, išsilavinę žmonės. Rūpinamės savo vaikais, dirbame. Dar ir kitiems galime padėti, paaukoti.

Prieš rugsėjį planuojame surengti mūsų mainų gyvąją versiją. Galėsime keistis drabužiais, batais, sportbačiais, kai kuriuos daiktus net ir prie uniformų galėsime prisiderinti. Šiais laikais drabužiai yra mažiausia problema. Dalijimasis yra labai gajus. Jei vienam šeimos nariui per mėnesį tenka 183 eurai ar mažiau, galima ir iš savivaldybės gauti 50 eurų vienkartinę išmoką mokyklinėms prekėms. Už tiek pinigų galima nusipirkti pratybų visiems mokslo metams.“

Suprantu, kad mažiuką gali aprengti ir vyresnės sesutės išaugtu megztuku. Bet devintokė, 15 metų, Pajauta turbūt jau nori puoštis? J.Pocienė atsakė, jog savo „skudurams“ vyriausioji duktė pati užsidirbo per vasarą. Nes pusę etato dirbo vaikų darželyje auklėtojos padėjėja. Darbas su mažais vaikais jai labai patiko. Kitąmet, kai mergaitė jau bus šešiolikametė, gal dirbs visu etatu. Pati susigalvos, kur.

Nepasiduoti vartojimui

Šiais laikais, kai vaikai vos ne visą laiką spokso į išmaniojo telefono ekraną, daugiavaikė J.Pocienės šeima savaip išsprendė ir naujų telefonų klausimą:

„Turi telefonus, bet naujų kasmet neperkame. Turime šeimoje tradiciją, kad per 12-ąjį gimtadienį mūsų vaikas gauna dovanų geresnį, brangesnį daiktą ir tada jį labai saugo. Pavyzdžiui, naują telefoną. Mūsų šeimoje telefonų rotacijos vyksta. Jei aš ar vyras nusiperkame naują telefoną, senas telefonas atiduodamas kažkuriam iš vaikų, kurio telefonas buvo seniausias. Gauna arba mamos, arba tėčio. Viskas vyksta paeiliui.

Nesame daiktų kulto, besaikio vartojimo aukos. Dabar pasaulyje plinta mada mažiau vartoti ir puoselėti gamtą. Labai blogai, kai skubama pirkti naują daiktą, kai senasis dar nesugedęs.“

J.Pocienė sakė nepajutusi, kad jos vaikai būtų kaip nors mokykloje žeminami turtingesnių bendraamžių. Matyt, mokykloje, kurią lanko jos vaikai, „auksinio“, pasipūtusio jaunimėlio net nėra. Atvirkščiai. Vienturčiai mokinukai netgi pavydi brolio ir sesių. Sako - ir aš norėčiau turėti sesę, bet turiu tik šuniuką. Nes daugiavaikės šeimos vaikai yra komanda. Nors namie ir pasipeša, bet kitiems skriausti neleis.

Situaciją komentuoja Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos fizikos mokytojas, Meilės Lukšienės premijos laureatas:

Patyčios priklauso nuo to, kokia klasė. Turėjau keturias auklėjamas klases ir galiu pasakyti, jog vienoje klasėje gali sėdėtis vaikas suplyšusiais batais, bet niekas iš jos nesityčios. Nes su juo vaikai kartu augo, žaidė. Savas. Žino, kokioje šeimoje gyvena. O kitoje klasėje gali tyčiotis, kad draugo telefonas senas, nes pirktas prieš dvejus metus. O dėl rūbų - laimei, dabar plėšytų drabužių mada. Tai didelį pliusą duoda. Anksčiau kelnių skylės apie skurdą bylojo, o dabar - mada.

Blogai, kai į vieną klasę „sukrenta“ ir vargingų, ir pasiturinčių šeimų vaikai, o klasės auklėtojas organizuoja ekskursijas tik pasiturintiems. Išvažiuoja į ekskursiją su dešimčia vaikų, nes kiti ekskursijos neįperka. Negali užmokėti po 50 eurų ar daugiau. Taip pabrėžiama socialinė atskirtis, todėl mūsų mokyklos politika - geriau pigiau, bet visiems. Kad ekskursijos nebūtų skirtos tik išrinktiesiems. Dzūkija toks gražus kraštas. Galima surengti puikų žygį su nakvyne ir už du eurus. Vaikams žygiai į gamtą labai patinka. Pats ėjau su jais į žygį birželį. Puikiausia pažintinė pramoga gamtoje. Vaikų draugiškumą skatina. Vaikai tokius žygius labiau įsimena nei brangias ekskursijas išrinktiesiems.

Mokymosi prekės brangios? Nebūtina viską prieš rugsėjį nusipirkti. Galima pamažu supirkinėti nuo gegužės. Nepradėti nuo nulio. Jei liko pusė pieštuko, nebūtina išmesti ir pirkti naują. Galima palaipsniui atsinaujinti. Mokyklinė uniforma gerai dėvisi, tinka ne vieniems metams. Krepšelio pagrindas - pratybos, sąsiuviniai, rašymo priemonės. O drabužius, batus vaikui juk vis vien pirktume. Nebūtinai dėl rugsėjo pirmosios.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s