respublika.lt

Antroji šalies armija

(0)
Publikuota: 2013 rugsėjo 15 12:21:01, Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 3 nuotr.
ĮKALČIAI. Lietuvos ginklų fondo direktorius Gintautas Mišeikis yra sukaupęs didelę konfiskuotų ir "kruvinų" ginklų kolekciją

Lietuvos krašto apsaugos sistemoje šiandien tarnauja apie 13 tūkst. karių. Bet kritinę Tėvynei dieną jos ginti galėtų išeiti ir nematoma kariauna - net 119 777 piliečiai turi pistoletus bei šautuvus. Kuo ginkluota nematoma - civilinė lietuvių gvardija?

XIX amžiaus Amerikos pramonininkas ir išradėjas Samuelis Koltas (Samuel Colt) kartą pasakė, kad Dievas žmones sukūrė stiprius ir silpnus, o jis padarysiąs juos lygius. Ir sukūrė legendinį pistoletą - koltą.

Tie lietuviai, kurie jaučiasi silp­nesni už kitus, medžioja arba tiesiog mėgsta ginklus, pačių įvairiausių modelių pistoletų ar šautuvų šiais laikais gali įsigyti kone taip pat paprastai kaip duonos kepalą prekybos centre.

Tiesa, prieš tai lauks tik viena sunkesnė užduotis - gauti leidimą įsigyti ginklą. Toks asmuo turi būti fiziškai ir psichiškai sveikas, neįrašytas į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos, turintis kartu gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą.

Tūkstančiai šautuvų

Lietuvos ginklų fondo direktorius Gintautas Mišeikis „Respubliką“ informavo, kad šių metų rugsėjo 10 dieną lietuvių arsenale buvo 119 777 šaunamieji ginklai.

Šalyje yra daugiau kaip 30 tūkst. medžiotojų, kurie savo seifuose laiko 48 906 ilguosius lygiavamzdžius šautuvus. Medžiotojai dar turi ir 29 752 ilguosius graižtvinius šautuvus, tad medžioklės pomėgio vienijama šalies piliečių grupė yra labiausiai ginkluota.

Į šią statistiką patenka ir labai seni ginklai, kurie jau nėra tinkami ar net pavojingi naudoti.

Tokius šautuvus medžiotojai dažniausiai saugo kaip kadaise gautą vardinę dovaną, prisiminimą. Kadangi jie registruoti kaip geri ginklai, neperdaryti į nešaudančius, t.y. nedeaktyvuoti, jų negalima namuose eksponuoti šalia medžioklės trofėjų. Juos privalu laikyti seife.

Ginklų fondo vadovas G.Mišeikis pataria senus ar nebenaudojamus ginklus kuo skubiau atiduoti deaktyvuoti, nes nuo spalio 1-osios įsigalios griežtesnės šios procedūros taisyklės.

Dabar deaktyvuotas šautuvas ar pistoletas tampa nebešaudantis, t.y. D kategorijos ginklu, tačiau jį galima ir užtaisyti, ir nepavojingai nuspausti gaiduką. Po spalio 1 dienos tokia funkcija bus panaikinta.

Šiuo metu Lietuvoje yra 64 564 piliečiai, kurie namuose laiko bent vieną ginklą. Apie 70 proc. šalies medžiotojų įprastai turi leidimus ir laikyti savigynai pistoletą.

„Lietuvos įstatymai draudžia medžiotojams į medžioklę neštis ir joje naudoti pistoletą, nors visoje Europos Sąjungoje leidžiama būtent pistoletu pribaigti sužeistą, besikankinantį žvėrį. Paradoksas, bet pistoletą mūsų medžiotojas gali turėti visada, išskyrus medžiok­lę, - sakė G.Mišeikis. - Gal Lietuvoje bijoma, kad miške žmogus bus pernelyg daug apsiginklavęs? Mes ne kartą kėlėme šį klausimą, siekėme legalizuoti pistoletus ir medžioklėje, nes pamiškėse pasitaiko visokių žmonių, tad medžiotojas net negalėtų apsiginti, prarastų šautuvą. Deja, mūsų balsas liko neišgirstas - pistoletai medžioklėse tebėra draudžiami“.

Tačiau su pistoletu, kukliai paslėptu dėkle po švarku, kad ir visu Gedimino prospektu gali pereiti bet kuris pilietis, turintis leidimą jį nešiotis. Su legaliu šautuvu, permestu per petį, to daryti būtų nevalia.

Griežta kontrolė

Šiuo metu ginkluoti pistoletais Lietuvoje yra 31 804 asmenys. Populiariausi tarp lietuvių yra austriški pistoletai „Glock“, šios markės ginklą šiandien turi ir dauguma policininkų. Patikimus rusiškus „Makarov“ markės pistoletus kaip prisiminimą daugiausia pasilieka į pensiją išėję vyresnės kartos pareigūnai.

Tarp šautuvų tebėra populiariausi Rusijoje pagaminti lygiavamzdžiai ar graižtviniai TOZ bei IŽ.

„Ginklų kontrolės sistema Lietuvoje yra labai griežta, net vokiečiai mus rodo pavyzdžiu ir galbūt todėl Lietuvoje beveik nebuvo padaryta nusikaltimų naudojant legaliai laikomą ginklą, - teigė Ginklų fondo vadovas G.Mišeikis. - Per paskutinį dešimtmetį prisiminčiau gal tik du tokius atvejus - šio mėnesio tragediją Biržuose, kai septyniolikmetis buvo nušautas iš legalaus „Makarov“ pistoleto, bei tragediją Kaune prieš 3-4 metus, kai du nusikaltėliai lošdami kortomis susiginčijo ir vienas nušovė bendrą“.

Pasak G.Mišeikio, itin griežta ginklų kontrolė tikriausiai padeda išvengti tokių tragedijų, kokios nuolat kartojasi Amerikoje, kai nestabilūs žmonės surengia masines žudynes mokyklose, viešosiose vietose. JAV ginklų parduotuvėj pakanka parodyti vairuotojo pažymėjimą, pagal jo duomenis patikrinama, ar kliento neieško policija, o netrukus jis gali išeiti į gatvę kad ir su naujintėlaičiu automatiniu ginklu.

Šveicarijoje beveik visi vyrai taip pat yra ginkluoti, tačiau masinės žudynės čia beveik neįsivaizduojamos. Kiekvienas šveicaras garbės reikalu laiko tarnybą kariuomenėje, o po jos turi teisę savo ginklą pasiimti ir laisvai laikyti namuose. Tik automatinius privalu perdaryti į vienašūvius.

Atsisveikinimas su ginklais

Dažniausiai lietuviai savo ginklus atiduoda į Ginklų fondą deaktyvuoti, sunaikinti ar parduoti tik sulaukę garbaus amžiaus.

Prieš penkerius metus prasidėjusi ekonominė krizė ginklų savininkų neprivertė masiškai parduoti savo pistoletų ar šautuvų. Į Ginklų fondo komisą buvo atnešta parduoti labai nedaug, tačiau istorinių, nemenką vertę turinčių ginklų.

Bet sunkmetis lietuvius išmokė pirkti ir pigesnius ginklus, todėl žmonės ėmė labiau domėtis CZ, „Makarov“ markių pistoletais, kainuojančiais apie 500 litų. Iki tol savigynai daugiausiai buvo perkami ginklai, vidutiniškai kainuojantys apie 3 tūkst. litų.

Į Ginklų fondą patenka ir specia­liųjų tarnybų naudoti bei iš nusikaltėlių atimti „kruvini“ ginklai, kurie, patikrinus specialiai komisijai, jos narių akivaizdoje yra išardomi iki smulkiausių detalių ir vienoje ketaus liejykloje sugrąžinami į pirmykštę būseną - metalo gabalą. Arba patenka į Ginklų fondo muziejų.

Ginklų fondo komisija turėjo atsakingo darbo ir mirus prezidentui Algirdui Brazauskui, kai jo medžioklės priemonių arsenalas be šeimininko automatiškai tapo nelegalus. Politiko žentui, taip pat medžiotojui Algirdui Usoniui testamentu paliktus 19 prezidentinių ginklų komisija įvertino 206 tūkst. litų.

Šaudantis auksas

Įvairiose šalyse ginklus perkantis Lietuvos ginklų fondas 2008 metų kovo 3-iąją Belgijoje užsakė išskirtinius pistoletus, dengtus auksu, platina bei sidabru.

Du auksiniai pistoletai „Browning GP Renaissance OR“ lietuviams teko iš tos pačios nedidelės partijos, kurioje buvo ir tuometiniam Libijos diktatoriui Muamarui Kadafiui (Muamar Gaddafi) užsakytas lygiai toks pat auksuotas pistoletas.

Vienas išskirtinis auksinis pistoletas, kainuojantis 20 356 litus, jau turi šeimininką. Šį brauningą nupirko vienos Klaipėdos bendrovės darbuotojai, nusprendę taip apdovanoti savo direktorių Kalėdų proga. Platina dengtas „Browning“ už 20 638 litus bei sidabrinis jo „brolis“ už 16 577 litus tebėra parduotuvėje.

Apsiginkluoti neturėtų taikaus būdo, nekariški žmonės

Praeityje populiarus televizijos žurnalistas, o šiandien verslininkas Ričardas Sartatavičius legaliai laiko keturis pistoletus. Savigynai vyras jau keliolika metų turi itališką „Beretta“ bei vokišką „Walther“.

Dūminio parako mėgėjų klubui priklausantis R.Sartatavičius pastaruoju metu itin žavisi istoriniais revolveriais. Jo arsenale - 1858 metais pagamintas „Remington“ ir 1860 metų gamybos „Colt“.

Šie vilniečio ginklai, kokius matome tik filmuose apie Laukinių Vakarų kaubojus, užtaisomi kaip ir XIX amžiuje - į šešias būgno talpyklas pilamas parakas, dedamas šratas ir anga užklijuojama kiaulių lajaus bei bičių vaško plėvele.

Su tokiais ginklais, pasipuošęs kaubojiškais rūbais, R.Sartatavičius bei jo kolegos iš Dūminio parako mėgėjų klubo neretai susitinka Rūdninkų kariniame poligone. Vyrai čia rengia įspūdingas šaudymo varžybas, pailsi po įtemptos darbo savaitės.

„Pirmiausia žmogus privalo apsispręsti, ar ginklas jam apskritai yra reikalingas, ar sugebėtų panaudoti jį prieš žmogų? - svarstė R.Sartatavičius. - Nesiūlyčiau apsiginkluoti jautriems, taikaus, ramaus būdo arba iš prigimties nekariškiems žmonėms.

Įsigijusysis pistoletą privalo nuolat lankytis šaudykloje, treniruotis ne tik šaudyti, bet ir akimirksniu išsitraukti ginklą iš dėklo. Ginklas yra skirtas šaudyti, o ne gąsdinti. Tad užpuolimo atveju bet koks gąsdinimas ar puikavimasis ginklu gali baigtis labai liūdnai - stipresnis užpuolikas pistoletą tiesiog atims ar net panaudos prieš tave.

Ką aš daryčiau, jei kokiame tamsiame skersgatvyje, tarkim, mane su žmona užpultų agresyvus tipas? Įvertinčiau situaciją, stengčiausi žmogų nuraminti, atsitraukčiau. Jei tai nepadėtų, mikliai išsitraukčiau pistoletą, šaučiau į orą ir į užpuoliką. Duok Dieve, kad tokia situacija nepasitaikytų“.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s