respublika.lt

Anarchistai žino, kas valdo šį pasaulį

(0)
Publikuota: 2019 balandžio 01 14:42:00, Danutė ŠEPETYTĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Laužančiame patogias tiesas forume Arūnas Povilas Paliulis jautėsi kaip žuvis vandenyje. Stasio Žumbio nuotr.

Kokios mintys tarpsta save anarchistais vadinančių žmonių galvose, praėjusį mėnesį patyrė ir verslininkas Arūnas Povilas PALIULIS, dalyvavęs jų forume Meksikos kurorte Akapulke. Pats būdamas anarchistinių pradų nestokojantis individas, vadina juos savaip - laisvamaniais, „vėjuotos prasmės“ nešėjais.

 

Matyt, valdžios atstovams kai kurios ten išsakytos „prasmės“ pasirodė net pavojingos, nes, anot A.P.Paliulio, porai pranešimus skaičiusių mokslininkų buvo užginta atvykti į Australiją - vienas jų kalbėjo kongrese apie žydų vykdomą genocidą palestiniečių atžvilgiu, kitas - apie JAV karo pramonę ir pasaulio valdymą. Tarp pranešėjų išties būta originaliai mąstančių mokslo žmonių; kai kurių pažiūros prieštaringai vertinamos net jų srities žinovų, nekalbant apie tai, kaip jos svetimos valdančiajam elitui.

Pranešimų temas lietuvis skirsto į keturias grupes: vienoje buvo apsistota prie sąmokslų teorijų, kitoje - gilintasi į pasaulinių procesų valdymą per finansus, trečioje - aiškintasi, kas laiduoja sveikatingumą bei gerovę, ir galiausiai susitelkta į individo laisves ieškant atsakymo, kaip galėtume būti dar labiau laisvi. Vis dėlto jų pranešimuose ryškėjo raginimas atsisakyti pašalpų tiems, kurie dar gali užsidirbti pragyvenimui: jų nuomone, įprotis gyventi kitų sąskaita gadina žmogų ir perduodamas iš kartos į kartą, formuoja pasyvų nekūrybišką pilietį.

Labiausiai saugotis reikia valdžios

Pusantro tūkstančio prasmės ieškotojų ar, sakykime, žingeidžių klausytojų nuo 20 iki 84 metų buvo apgyvendinti prabangiame viešbutyje ant vandenyno kranto. „Kurortas labai gražus, - pasakojo A.P.Paliulis, - 800 kambarių viešbutis su dešimties hektarų teritorija; privažiuoji prie registratūros - per pirmo aukšto erdves kiaurai matyti paplūdimys ir jo link bėgančios bangos... Visą parą veikiantis baras, vaikų darželis, poilsio kampelis, skaitykla... Keturi baseinai ir dar keturi prūdeliai su pulkeliais žąsų, gulbių ir flamingų. Jie visi turi savo vardus (Filomena, Margarita, Sofija...) ir pašaukti personalo darbuotojo eina prie jo; tas atkiša jiems kokį kukurūzo grūdelį... Tavo paslaugoms banglentės, burlentės, keturračiai, masažai ir... kanapės bei kokainas už tą pačią kainą - 10 dolerių už gramą. Keturi viešbučio apsaugininkai bei du policininkai į tai nekreipia dėmesio, jiems terūpi apsaugoti viešbučio gyventojus nuo pašalinių...“

Tame sambūryje verslininkas rado ir senų, ir naujų pažįstamų. Su vienu iš jų sakė gana ilgai bendravęs norėdamas suprasti, kodėl inteligentui, ekonomikos daktarui negana vieno šautuvo, kodėl jam reikia net 40 šaunamųjų ginklų. Kadangi šio tėvas ir senelis buvo ūkininkai, galiausiai ūkininku tapo ir jis pats, bet savo namus su privačia 40 ha žeme aptvėrė spygliuota tvora ir ėmė saugoti vaizdo kameromis bei šunimis. Sukauptų maisto atsargų, kaip atviravo A.P.Paliuliui, jam užtektų visam dešimtmečiui. „Aš jo klausiu, - pasakoja verslininkas, - nuo ko jis saugosi: nuo rusų, nuo arabų, kinų ar nuo plėšikų? Sako, nuo visko, bet labiausiai - nuo valdžios. Tas įdomus pilietis su 40 šaunamųjų ginklų ir 10 tūkstančių namie laikomų šovinių yra apsipratęs su ginklais - tarnavo JAV specialios paskirties daliniuose, kur visko matęs - žudynių, prievartavimų ir t.t.“

Maištingų minčių, nukreiptų prieš perdėtą valdžios kišimąsi į privatų žmogaus gyvenimą, sambūryje skambėjo ne viena. Akapulko anarchistai, pasak A.P.Paliulio, akcentuoja žmogaus atsakomybę dėl jo paties gerovės, užtat itin skeptiški valstybinio sveikatos draudimo bei valstybinio švietimo atžvilgiu. Jų nuomone, valstybė turėtų garantuoti nacionalinį saugumą bei teisingumą, - visose kitose srityse privatininkai tvarkytųsi daug geriau nei valstybinės institucijos. Jie nepasitiki jokia valdžia, nes, anot jų, visos valdžios yra perkamos ir parduodamos, t.y. korumpuotos.

Griežtam požiūriui nelinkęs prieštarauti ir lietuvis verslininkas, sutikdamas ir su kita forume kartota mintimi, kad daugiau visuomenės reikalų derėtų patikėti bendruomenėms, t.y. savivaldai, priimančiai sprendimus apklausų ar referendumų, kaip daro šveicarai, būdu. „Tokiu atveju, - argumentuoja A.P.Paliulis, - dėl atominės elektrinės uždarymo, dėl „Independence“ ar dėl homoseksualų santuokų sprendimus priimtų piliečiai, o ne seimūnai, liberalai, Šimašius ar Briuselis.“ Jis yra tikras, kad šiandien daugelis sprendimų, direktyvų ar įstatymų gimsta lobistų, atliepiančių pramoninės ir finansinės oligarchijos nurodymams, pastangomis: Briuselyje ir Vašingtone priskaičiuojama apie 12 tūkstančių specialių interesų lobistų.

Papasakoti apie nueitą kelią bendruomeniškumo link suvažiavimo organizatoriai buvo pakvietę dešimt Pietų Meksikos autonominiame regione gyvenančios genties indėnų. „Toji gentis, kurią sudaro apie 100 tūkst. gyventojų, augina galvijus, sėja kukurūzus, pupeles, medžioja, žvejoja, - pasakojo A.P.Paliulis, - ji buvo nuolat engiama banditų, narkoprekeivių, ateinančių į jų restoranus ar ūkius ir pasiimančių visa, ko tik panorėję. Genties žmonės kentėjo plėšikavimus ir jautėsi visiški bejėgiai, kai šiems sudarius sutartis su medienos įmonėmis, per porą metų buvo iškirsta didžioji dalis jų saugomų šventųjų ąžuolynų. Bet vieną gražią dieną banditizmo neapsikentusios jų moterys pradėjo rinkti parašus, neleisti vaikų į mokyklas, kol galiausiai su asilais pritempusios rąstų, jais užvertė visus praėjimus šventųjų ąžuolynų link ir ėmė trukdyti medkirčiams bei regiono valdžiai vykdyti jų planus. Priešprieša gilėjo, o prasidėjus kaktomušai su policija, moterų ginti stojo vyrai puldami lazdomis, akmenimis ir kas tiktai papuolė po ranka. Šešis mėnesius trukęs 2011-ųjų metų pasipriešinimas baigėsi indėnų pergale, tačiau jiems šito pasirodė per mažai. Jie pareikalavo, kad visi valdžios administratoriai, biurokratai išsinešdintų iš jų krašto, o šiems dingus iš akiračio, sukūrė bendruomenę, išrinko jos tarybą ir visus klausimus sprendžia bendru sutarimu.“

Milijardai ne gydymui, bet žudymui

Anarchistai, anot A.P.Paliulio, neskaito laikraščių ir nežiūri televizijos, nes, jų manymu, ten daugiau dezinformacijos, reklamos ir rinkodaros, negu tikros informacijos. Daug dėmesio skyrę neteisėtiems medicinos kompanijų veiksmams, anarchistai darė išvadą, jog modernioji medicina nori gydyti, bet ne išgydyti. A.P.Paliulis pritaria, kad ji ieško vaistų, kurie leistų žmogui susigyventi su liga ir verstų metų metais juos vartoti, iš tikrųjų veikdami simptomus, o ne priežastis. Akapulke verslininkas sako išgirdęs itin įdomų faktą: pasirodo, farmakologijos kompanijos triskart daugiau milijardų išleidžia reklamai ir marketingui, o ne tyrinėjimams. Kadangi šių dienų žmogus kasdieną yra nuodijamas per maistą ir vandenį, anarchistų nuomone, labai svarbu, kad medicinos tyrimai ir pranešimai pasižymėtų skaidrumu. Šia tema forume teko išklausyti ir išties anarchistinių teiginių: neva vienas didžiausių krūties vėžio sukėlėjų yra aliuminio sulfatas, aptinkamas dezodorantuose, Alzheimerio - šampūnai, o išsėtinės sklerozės - hepatito B skiepai...

Vadinamajame anarchistų forume skambėjo minčių ir apie būtinybę Vakarų pasauliui mažinti karinės pramonės apimtis, pirmenybę teikiant savo sienų saugumui bei gynybai. Atsisakyti karų bei karinių operacijų, sukeliančių tiek skausmo žmonijai bei tiek nuostolių aplinkai. Vienas pranešėjas šią mintį gana išsamiai iliustravo pavyzdžiais ir skaičiais iš Jungtinių Amerikos Valstijų istorijos.

„Įsivaizduojat, - tęsė A. P. Paliulis, - Amerika per 243 nepriklausomybės metus į svetimus kraštus buvo įsiveržusi 262 kartus. Žinoma, šitie įsiveržimai buvo vadinami ne karais, bet intervencijomis, operacijomis, nes jie vykdavo prezidentui nepaskelbus karo ir jo žodžio nepatvirtinus Senato sprendimu. Amerikai reikia tų karų: ji bombarduoja ir sprogdina besipriešinančias diktatūras (Jemenas, Sirija, Afganistanas, Irakas, Somalis, Sudanas, Libija), o draugiškų, paklusnių, perkančių amerikiečių ginklus diktatūrų (Saudo Arabija, JAE, Kataras, Kuveitas, Marokas, Alžyras, Jordanija), nekliudo. Amerika turi ginkluotų pajėgų 177 iš 193 pasaulio valstybių, Rusija - tik devyniose. Amerikoje kasmet gynybos ir karo išlaidos siekia 800 milijardų dolerių, - tiek pat, kiek joms išleidžia visos kitos valstybės kartu sudėjus. Pavyzdžiui, Kinija tam skiria 200 milijardų, Saudo Arabija - 80 milijardų.“

Ką pranašauja anarchistai

A.P.Paliulis cituoja anarchistų nuostatą, jog būrelis pasaulio bankininkų, pramonininkų ir investuotojų diktuoja atitinkamą palūkanų ir finansavimo politiką, jog tarp valdžios atstovų, pramonininkų ir finansininkų egzistuoja tam tikri susitarimai ir kad 2008 metų ekonominė krizė jokiu būdu nebuvo atsitiktinumas. „Anarchistai, - sako jis, - prognozuoja, kad dabartinė mokesčių, palūkanų ir biudžetinio deficito politika 2020 metais smogs pasauliui nauja krizės banga, ne menkesne už buvusią prieš dešimt metų.“ Ir priduria: „Anarchistai supranta anarchiją kaip laisvę, praturtintą atsakomybe.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s