respublika.lt

Aguonaičio žiedų botanikos sodas laukė šešerius metus. Buvo verta

(0)
Publikuota: 2019 birželio 21 10:14:56, Živilė Kavaliauskaitė, „Šiaulių krašto“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaulių universiteto Botanikos sodo nuotr.

Šiaulių universiteto (ŠU) Botanikos sode po šešerių metų laukimo pražydo aguonaitis (Meconopsis foresttii). Botanikos sodo mokslo darbuotoja dr. Rimanta Vainorienė sako, kad aguonaitis - kaprizingas augalas, bet žiedai atperka įdėtą triūsą.

 

„Botanikos sodas bendrauja su kitais pasaulio botanikos sodais, keičiasi sėklomis. Prieš šešerius metus pas mus atkeliavo aguonaitis ir buvo pasėtas“, - augalo istorijos pradžią prisimena R.Vainorienė. Pirmais metais aguonaičio daigus labai sunku išsaugoti, dažniausiai jie žūsta, reikia didžiulės priežiūros. ŠU Botanikos sode daigeliai augo vazonėlyje, prieš porą metų buvo pasodinti lauke. Pražydusio aguonaičio aukštis - 40-50 centimetrų.

„Beveik visos aguonaičių rūšys (jų yra 55) - iš Kinijos, Himalajų kalnų, tik 1-2 - Europos. Jų augimo sąlygos - šaltos žiemos, vėsios vasaros, musoniniai lietūs, drėgmė. Kai pas mus užkaitino iki 36 laipsnių, net negalvojau, kad gali pražysti. Ta vieta buvo daug laistoma, tai turbūt ir išgelbėjo“, - sako R.Vainorienė.

Pasak mokslininkės, aguonaitį galima pražydinti ir greičiau, bet Botanikos sode augalų yra labai daug, tad negali vieno išskirti ir suteikti jam idealių sąlygų.

Aguonaitis - kaprizingas augalas, nors priklauso aguoninių šeimai. Jam reikia drėgno, derlingo, lengvo substrato. Tai - pavėsio, sodo augalas. Jam reikia parinkti rytinę arba vakarinę pusę.

Pražydinti aguonaitį - iššūkis.

Aguonaičio žiedyne susiformuoja nemažai žiedų. Pirmieji skleidžiasi viršūniniai. Žiedai atsimerkia vienas paskui kitą. Patys dekoratyviausi - pirmieji.

Jei sąlygos bus vėsesnės, Botanikos sode šis augalas turėtų žydėti apie tris savaites.

„Didžiausias įspūdis būna, kai žydi didelis augalų sąžalynas. Mūsų Botanikos sode kol kas to nėra, bet džiaugiamės ir tuo, ką turime. Mums, botanikams, kiekvienas retesnis pražydintas augalas yra džiaugsmas. Lankytojams irgi įdomu pamatyti gyvą retenybę“, - sako R.Vainorienė.

Aguonaičiai nėra ilgaamžiai, juos reikia nuolat atsėjinėti, atauginti. R.Vainorienė tikisi, kad nužydėjęs augalas subrandins sėklas. Jei ne - teks vėl užsisakyti. Jei aguonaitis sėklas subrandins ir pats pasisės, tikėtina, kad bus labiau prisitaikęs prie mūsų klimato.

Pasak R.Vainorienės, pražydusi aguonaičių rūšis dar nėra pati gražiausia. Botanikos sode auga ir noteralapis aguonaitis, bet šiemet jis dar tikrai nežydės. Tai pati populiariausia rūšis, užauga iki 1 metro. Žiedai stambūs, dangaus mėlynumo - sodriai mėlynos spalvos. Tarp 55 rūšių yra ir raudonai, geltonai žydinčių aguonaičių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +5 C

-3 +4 C

+5 +11 C

+5 +9 C

+4 +10 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s