respublika.lt

12 mėnesių: skandalais prasidėję metai atnešė ir gražių istorinių akimirkųnuotraukos (11)

2018 gruodžio mėn. 31 d. 08:10:00
Irena BABKAUSKIENĖ

 

 

Sausis

SKANDALAS. Iš JAV atsiritusi seksualinio priekabiavimo banga pasiekė ir Lietuvą, kuri vis labiau ėmė panašėti į inkvizicinę išankstinių pasmerkimų ir etikečių klijavimo valstybę. Pirmosiomis „Mee Too“ aukomis tapo Vilniaus Dailės akademijos dėstytojai Jonas Gasiūnas, Gintautas Trimakas, Arvydas Liepuonius, kuriuos seksualiniu priekabiavimu apkaltino buvusios studentės. Kai kurios prisiminė net 17 metų senumo įvykius. Aktorės seksualiniu priekabiavimu apkaltino garsų režisierių Joną Vaitkų. Ir nors vėliau kaltinimai, prokurorų sprendimu, subliūško, garsių žmonių reputacija smarkiai nukentėjo.

BOMBA. Tikra KGB bomba buvo pavadintas pasirodęs neva KGB agentų sąrašas, kuriame įrašytos jau anapilin išėjusių iškilių asmenybių pavardės, tarp kurių - maestro Saulius Sondeckis, aktorius Donatas Banionis ir arkivyskupas Vincentas Sladkevičius. Visuomenę nustebino ir papiktino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, nutaręs paskelbti šią KGB paliktą rašliavą, surašytą 1989 metais. Tikėtina, jog iš Lietuvos atsitraukiantys kagėbistai pakišo lietuviams miną, kad būtų sugriauti visi mūsų moraliniai tiltai.

PASKOLINO. Prezidentūroje, iškilmingoje ceremonijoje, sausio 17 dieną Vokietijos archyvo vadovė Lietuvai perdavė profesoriaus Liudo Mažylio Vokietijoje rastą Vasario 16-osios Akto originalą. Jis Lietuvai paskolintas penkeriems metams.

Vasaris

ABSURDAS.
Alkoholio draudimai tampa cirku. Kaltinimai alkoholio propagavimu krito net Lietuvos kunigaikščiui Gediminui. Mat ekspertai siūlo ne tik reguliuoti šiuolaikinę alkoholio reklamą, bet išcenzūruoti ir literatūros kūrinius. Būtent tokio nuosprendžio sulaukė Ugdymo plėtotės centro vertintas 6 klasės vadovėlis, kuriame pateikiama ištrauka iš Balio Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“. Joje rašoma, kaip Gediminas kelia midaus taurę, o tai ekspertams - akivaizdus skatinimas vartoti. Tad šias eilutes siūlyta išbraukti.

NETEKTIS. Viso pasaulio tekvondo šeimą sukrėtė skaudi žinia. Vasario antrąją netikėtai mirė geriausias mūsų šalies šios sporto šakos atstovas Aurimas Klemas. Jam tebuvo 19 metų. „US Open“ varžybose Las Vegase (JAV) dalyvavusiam šiauliečiui sustojo širdis. Praėjusiais metais lietuviui šiose varžybose pavyko triumfuoti. Aurimas pasaulio tekvondo kovotojų reitinge tarp 1500 sportininkų buvo 17-as.

PAGAVO. Vasario 22 dieną beveik penkerius metus Lietuvos teisėsaugos „ieškota“ dėl įvairių nusikaltimų įtariama buvusi teisėja ir Seimo narė Neringa Venckienė suimta Čikagoje (JAV). Pradėtas jos ekstradicijos į Lietuvą teisminis procesas. Vadinamųjų „Garliavos įvykių“ centrine figūra buvusi teisėja iš Lietuvos išvyko 2013 m. balandžio pradžioje, o po mėnesio teisėsauga paskelbė jos tarptautinę paiešką.

Kovas

ATSISVEIKINIMAS. Kovo 6 dieną į Menininkų kalnelį Antakalnio kapinėse palydėtas Maestro Virgilijus Noreika. Eidamas 83-iuosius garsus tenoras, legendinis operos dainininkas, ilgametis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius po sunkios ligos mirė kovo 3-iąją.

GYNYBA. Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Valstybės gynimo taryba, apeliuodama į geopolitinę situaciją ir galimas socialines įtampas šalies viduje, pasiūlė 2019 m. gynybai skirti 2,05 proc. BVP. Bet vėliau imta kalbėti, kad išlaidos gynybai turėtų būti palaipsniui didinamos ir 2030 metais pasiekti 2,5 proc. BVP.

SUSKILO. Kovo 24-ąją Lietuvos politinėje padangėje įsižiebė dar viena politinė partija - steigiamajame suvažiavime savo partinę veiklą, nepaisant Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko teiginių, kad tai neįmanoma, pradėjo Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP). Partijos, kuri buvo įregistruota balandžio 16 dieną, vadovu išrinktas Gediminas Kirkilas. Žvelgiant į socialdemokratais save laikančių G.Kirkilo ir G.Palucko komunikaciją, naujos partijos gimimas tik sustiprino destruktyvius - ne su vertybėmis, bet su konkrečiomis asmenybėmis susijusius - ginčus.

Balandis

KORUPCIJA.
Metų skandalu tapusi „MG Baltic“ korupcijos byla perduota teismui balandžio 18 d. Įtarimai pareikšti „MG Baltic“ koncernui, Darbo partijai ir Liberalų sąjūdžiui, taip pat Eligijui Masiuliui, Gintarui Steponavičiui, Šarūnui Gustainiui, Vytautui Gapšiui ir Raimondui Kurlianskiui. Darbo partija kaltinama kyšininkavimu ir prekyba poveikiu, Liberalų sąjūdis - kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu. „MG Baltic“ - šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu. Įtariama, kad politikai ėmė kyšius iš tuometinio „MG Baltic“ viceprezidento R.Kurlianskio, o vėliau Seime ir kitur palaikė koncernui palankias iniciatyvas. Byloje teigiama, kad E.Masiulis iš R.Kurlianskio paėmė 106 tūkst. eurų kyšį, kurį vėliau politikas pavadino paskola.

ŠIMTMETIS. Balandžio 25-ąją Vilniuje buvo iškilmingai paminėtas Lietuvos Trispalvės šimtmetis. Patriotinės nevyriausybinės organizacijos subūrė šalies istorijai neabejingus piliečius į šventinę eiseną ir surengė mitingą „Lietuva yra čia!“. Aukščiausieji šalies vadovai šventę ignoravo.

GIMDYVĖMS. Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui įteisinti gimdymus namuose, tačiau už medikų paslaugas reikės susimokėti pačioms.

PAKLIUVO. Premjeras Saulius Skvernelis, nufotografuotas per krepšinio rungtynes su alaus bokalu rankose, vėliau pasiteisino, alkoholį vartojąs saikingai ir niekada nemoralizuojąs kitų žmonių.

Gegužė

ŠVENTĖS. Vilniaus Tarybos nariai nusprendė, kad valstybinių švenčių metu - vasario 16-ąją, kovo 11-ąją ir liepos 6-ąją - vilniečiai bei miesto svečiai po šventinę sostinę galės keliauti viešuoju transportu nemokamai.

PARADOKSAS.
Premjeras Saulius Skvernelis tikino, kad teisinio išsilavinimo neturintis Elvinas Jankevičius atitinka profesionalų Vyriausybės reikalavimus, todėl gali eiti teisingumo ministro pareigas. Mat turi didelę politiko ir vadybininko patirtį.

Birželis

SURADO. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Vilniaus universiteto tyrėjai pranešė, kad Vilniaus Našlaičių kapinėse rasti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio gynybos pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai. Palaikų autentiškumas nustatytas atlikus teismo antropologinę analizę, kaukolės ir asmens fotografijų sugretinimus bei DNR tyrimus. Genocido centras jau kelis dešimtmečius ieškojo A.Ramanausko-Vanago palaikų.

VERDIKTAS. Europos Žmogaus Teisių Teismas paskelbė, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas. Jame kalintam palestiniečiui Abu Zubaydah mūsų šalis turi sumokėti 130 tūkst. eurų.

PATRIOTAI. Nors šiemet atlikti privalomąją karo tarnybą planuota pakviesti apie 3900 šaukiamojo amžiaus piliečių, kariuomenė sulaukė beveik 5000 prašymų atlikti karo tarnybą savanoriškai arba pirmumo tvarka.

LIPDINYS. Seimas pritarė, kad nuo 2019 metų sausio 1 dienos būtų reorganizuoti Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetai, prijungiant juos prie Vytauto Didžiojo universiteto.

Liepa

VYTIS. Prie istorinės Kauno pilies pastatytas Laisvės karys (Vytis). Nacionalinės premijos laureato Arūno Sakalausko šešių metrų aukščio, trijų tonų Laisvės kario (Vyčio) skulptūra nulieta iš bronzos Ukrainoje. Laisvės kario paminklą visuomeninių organizacijų iniciatyva buvo svajota pastatyti Vilniaus Lukiškių aikštėje, tačiau Vilniui Vytis buvo nereikalingas - pasirinktas visuomenės pasipiktinimą keliantis „bunkerių“ projektas.

SUGRĮŽIMAS. Liepos 9 dieną iš JAV į Lietuvą parskraidinti Vasario 16-osios akto signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos Bronislavos Biržiškienės ir visuomenės veikėjų profesorių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų palaikai. Garbūs ir Lietuvai nusipelnę Biržiškos liepos 11 dieną perlaidoti Vilniaus senosiose Rasų kapinėse. Sugrįžti gimtinėn, pasak signataro anūkų, buvusi paskutinė signataro valia.

NETEKTYS. Liepos 14 dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos poetė, prozininkė, Kovo 11-osios akto signatarė Vidmantė Jasukaitytė. Ji palaidota Antakalnio kapinėse, Signatarų kalnelyje. Tą pačią dieną anapilin išėjo ir atkurtos Lietuvos Respublikos pirmosios vyriausybės miškų ūkio ministras, vienas iš Sąjūdžio steigėjų Vaidotas Antanaitis. Eidamas 91-uosius metus liepos 27 d. mirė architektas Algimantas Nasvytis.

Rugpjūtis

LERVUTĖS.
Marijampolėje kilo vandens užterštumo lervutėmis skandalas. Nors miesto ir „Sūduvos vandenų“ valdžia ramino, kad panika skleidžiama be reikalo, žmonės ilgai vengė vartoti vandenį iš čiaupo. Jei jame nebėra buvusių lervučių, gali būti likę chemijos, naudotos joms naikinti, - svarstė jie. Kol marijampoliečiai buvo priversti pirkti geriamąjį vandenį parduotuvėse, „Marijampolės pieno konservų“ atstovai baiminosi, kad galėjo būti užteršta jų produkcija. Mat apie tai, kad vanduo užterštas lervutėmis, jie nebuvo įspėti - apie tai sužinojo tik iš spaudos. O juk „Marijampolės pieno konservų“ produkcija iškeliauja į 65 pasaulio valstybes.

SKIEPAI. Panorę skiepytis nuo gripo, žmonės šiemet vėl buvo apgauti. Mat Valstybinė ligonių kasa vėl pripirko ne efektyvesnės keturvalentės, o mažiau efektyvios trivalentės vakcinos. Kodėl? Aišku, nes toji - pigesnė. Nors specialistai jau praėjusį gripo sezoną įspėjo - cirkuliuoja tokia gripo atmaina, nuo kurios apsaugos valstybės pirktoje vakcinoje nėra.

SKURDAS.
Oficialiai paskelbta, kad žemiau skurdo rizikos ribos gyvena trečdalis Lietuvos gyventojų. Skurdo rizikos riba - 307 eurai per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 644 eurai - šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.

ATMINIMAS. Vilniuje, Latvių gatvėje, priešais Rusijos ambasadą esantis skveras, pavadintas Maskvos centre nušauto Rusijos opozicijos lyderio Boriso Nemcovo, tapusio kovos už demokartiją Rusijoje simboliu, vardu.

TURTAI. VMI paskelbtose metinėse gyventojų turto deklaracijose matyti, kad turtingiausias Lietuvos meras - Visvaldas Matijošaits. Kauno mero turtas vertinamas 7,9 mln. eurų. Iš 60 savivaldybių milijonieriais pripažinti 6 merai. Pats neturtingiausias šalyje - Zarasų r. meras Nikolajus Gusevas, neturintis turto, jo žmona turi 13,6 tūkst. eurų vertės nekilnojamąjį turtą.

Rugsėjis

POPIEŽIUS. Rugsėjo 22 dieną Lietuvoje apaštališkąjį vizitą pradėjo popiežius Pranciškus. Jis yra antrasis pontifikas, aplankęs mūsų šalį. Prieš 25 metus Lietuvoje lankėsi popiežius Jonas Paulius II. Vizito metu popiežius Pranciškus kelias naktis nakvojo sostinės T.Kosciuškos gatvėje esančioje Apaštališkojoje nunciatūroje, iš kur vyko į Latviją ir Estiją.

LIŪDNA. Nors per trejus metus Lietuvoje savižudybių skaičius sumažėjo 6 proc. (pernai netekome 748 žmonių, iš gyvenimo išėjusių savo noru), tačiau vis vien pagal savižudybių skaičių tebepirmaujame Europos Sąjungoje.

APETITAS. Paskelbta, kad „Kauno energija“ turės vartotojams grąžinti beveik 15 mln. eurų - tiek, Kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, 2015-2016 metais žmonės bendrovei permokėjo už šilumą.

NEĮTIKĖTINA. Rokiškėnai negali patikėti savo ausimis - dvi Indijos bendrovės rajone žada statyti skardinių ir tekstilės gamyklas, namus jose dirbantiems darbininkams, o investicija gali siekti beveik 200 mln. eurų.

Spalis


PAGARBA. Vilniaus Šventų Jonų bažnyčia, kurioje buvo pašarvoti enkavėdistų nužudyto Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai, sulaukė neregėto antplūdžio. Atsisveikinti su partizanų vadu žmonės plūdo iš visos Lietuvos. Birželį Vilniuje, Našlaičių kapinėse, rasti A.Ramanausko-Vanago palaikai buvo iškilmingai palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone, spalio 6 dieną.

PĖSTIESIEMS. Vyriausybė patvirtino Kelių eismo taisyklių pakeitimus, kurie itin svarbūs pėstiesiems. Juose numatyta, kad per perėjas einantys ir mobiliaisiais telefonais besinaudojantys pėstieji bus įspėjami arba baudžiami baudomis.

MO. Metų Lietuvos kultūros įvykiu vadinamo MO muziejaus atidarymo Vilniuje iškilmės, prasidėjusios spalio 18 dieną, truko 4 dienas, per kurias organizuota daugiau kaip 70 renginių.

KETURI. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje pasaulį išvydo ketvertukas - jaunai šeimai iš Panevėžio gimė trys sūnūs ir dukra.

TĖVELIAMS. Paskelbta, jog nuo 2019 metų bus galima iki 2000 eurų susimažinti pajamų mokestį už į namus ateinančių auklių paslaugas ir vaikų priežiūrą popamokinėse grupėse. Tačiau reikia žinoti, jog tokios paslaugos turės būti teikiamos oficialiai.

Lapkritis

PATRIARCHAS. Lapkričio 23 dieną, minint daktaro Jono Basanavičiaus 167-ąsias gimimo metines, Vilniuje, aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją, atidengtas skulptoriaus Gedimino Piekuro sukurtas paminklas Tautos patriarchui, Nepriklausomybės Akto signatarui.

PRIPAŽINIMAS. Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sulaukė dar vieno pagarbos ženklo - Komunizmo aukų memorialinis fondas Vašingtone jį apdovanojo Trumano-Reigano Laisvės medaliu.

KARŪNA. Aušros Vartų Gailestingumo Motinos atlaidų dieną garsusis Gailestingumo Motinos paveikslas vainikuotas iš žmonių suaukotų auksinių votų pagaminta karūna. Ją palaimino Lietuvoje lankęsis popiežius Pranciškus.

STREIKAS. Lapkričio 12 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) pradėjo neterminuotą mokytojų streiką. Mokytojus streikuoti privertė valdžios nenoras derybų keliu spręsti problemų dėl mokytojus žeminančios naujos darbo apmokėjimo sistemos. Lapkričio 28 dieną kelios dešimtys mokytojų ėmėsi kraštutinės priemonės - liko nakvoti Švietimo ir mokslo ministerijoje, kad priverstų švietimo ministrę Jurgitą Petrauskienę sėsti prie derybų stalo.

NETEKTYS. Lapkričio 6 d., eidamas 69-uosius metus mirė žinomas kino ir teatro aktorius Arūnas Storpirštis - jis palaidotas Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje. Lapkričio 20 d. netekome pasaulinės šlovės sulaukusio režisieriaus Eimunto Nekrošiaus. Jo giminės, pageidavę privačių laidotuvių, garsųjį režisierių palaidojo Raseinių rajono Šiluvos kapinėse.

Gruodis

VALDOVAS. Pasvalio centre atidengtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Žygimantui Augustui, 1557 metais šiame mieste pasirašiusiam sutartį su Livonijos ordinu dėl bendrų veiksmų prieš stiprėjančią Rusiją.

ATSIKRATĖ. Premjeras Saulius Skvernelis gruodžio 3 dieną paskelbė, kad iš pareigų atleidžia tris Vyriausybės ministrus: švietimo ministrę Jurgitą Petrauskienę, kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson ir aplinkos apsaugos ministrą Kęstutį Navicką. Tačiau premjeras nenorėjo sutikti, kad tai rodo, jog profesionalų Vyriausybė, kuria visada didžiavosi „valstiečiai“, nepasiteisino. Pasak jo, jeigu ministerijoms vadovauti būtų paskirti politikai, nebūtų net kalbos apie jokias reformas.

TRAUKIAMĖS. Lietuvoje gruodžio pradžioje buvo 2 mln. 794 tūkst. nuolatinių gyventojų. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, tai - 1540 gyventojų mažiau nei jų buvo lapkričio pradžioje. Per metus (šių metų gruodį, palyginti su 2017 m. gruodžiu) nuolatinių gyventojų Lietuvoje skaičius sumažėjo beveik 15,5 tūkst.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar Lietuva rūpinasi savo kultūra?

balsuoti rezultatai

Kaip vertinate Lietuvos kelius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +17 C

 +14 +16 C

 

 +15 +16 C

+22 +24 C

 +25 +27 C

 

 +24 +26 C

0-4 m/s

 0-3 m/s

 

 0-4 m/s

 

USD - 1.1215 PLN - 4.2480
RUB - 70.6525 CHF - 1.1007
GBP - 0.8997 NOK - 9.6275
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis