respublika.lt

2018 rugsėjo 21, penktadienis

Dvi įžūlios idėjos Lietuvainuotraukos (21)

2017 gruodžio mėn. 16 d. 12:31:43
Ferdinandas Kauzonas, „Respublikos“ apžvalgininkas

 

 

1. Kaip padidinti pensijas ir pristabdyti emigraciją

Šios Idėjos veiksnumas patikrintas gyvenime. Ją sugalvojęs buvau kiek ankstėliau, tik vis nerasdavau progos atlikti jos patikrą. Ir proga atėjo pati...

Važiavau traukiniu iš Palangos. Priešais mane sėdėjo dvi dailios moterys. Viena dar ne pensininkė, antroji - dar tik studentiško amžiaus. Plepėjome su bendrakeleivėmis apie šį bei tą. Supratau, kad tai motina su dukra. Suvalkietės. Motina gyvena Vilniuje, dukra po studijų Anglijoje jau suspėjo ten sėkmingai įsidarbinti ir dar sėkmingiau ištekėti už bendramokslio iš turtingos Londono šeimos. Taigi atostogauti galėtų gražiausiuose pasaulio pajūriuose ir „pavandenynuose“. Bet labai myli Lietuvą ir jai esą nieko nėra jaukesnio už Palangos paplūdimį. Kasmet, sugrįžusi po atostogų į Londoną, visiems pasakoja apie lietuviškus saulėlydžius, už kuriuos gražesnių nesą pasaulyje.

Staiga, mintis man tik trinkt į galvą - taigi tokia proga eksperimentui daugiau gali nepasikaroti. Ir imu joms... meluoti. Ne iš gero - jeigu pasakysiu, kad tai mano idėja, gali apipilti kava, kurią abi ką tik pradėjo gerti... Paprastai žmonės yra linkę vogti idėjas, o aš - atvirkščiai: savo idėją „atidaviau“ Seimui. Neseniai, sakau, užregistruotas naujas įstatymo projektas, kuris gali paliesti ir judvi. Moteriškės sukluso... Toliau „kabinu makaronus“: įstatymo projekte yra tokia labai akiplėšiška nuostata - nutraukti pensijos mokėjimą tėvams, kurių vaikai yra emigravę.

Kad šoks abi, net motinos kava išsipylė. Ant jos pačios. Imu raminti: atimta, sakau, bus ne visa pensija - jeigu, pavyzdžiui, turite iš viso 3 pilnamečius ir jau dirbančius vaikus, bet iš jų tik ši jūsų dukra gyvena svetur, tai jūs, sakau, labai nepergyvenkit - du trečdalius pensijos vis tiek gausite. Ir staiga - vienu metu abi: „Bet aš esu vienturtė“ ir „Man dar ne laikas į pensiją“! Tai jūs, sakau vienturtei, turėsite siuntinėti kas mėnesį motulei pensiją, nes atėjus pensiniam amžiui ji jos iš Lietuvos valstybės negaus... Visi suaugę dirbantieji, aiškinu, Lietuvoje per „Sodrą“ moka pensijas savo tėvams ir jų kartai. Aš irgi, sakau, tokiu būdu mokėjau pensiją savo tėvų kartai, o mano vaikai dabar moka mano kartai. O jūsų dukra, tikslinu jos situaciją, jums ir jūsų kartai nemoka. Tai kodėl mūsų valstybė jums turėtų mokėti pensiją?.. Tik, prašau jos, ant manęs neširskite, čia ne aš jums taip kalbu, čia, sakau, tas įstatymo projektas tokią žinią jums siunčia.

Motina su dukra susmeigia žvilgsnius pirmiausiai į mane, paskui viena į kitą. Gal kokias 10 sekundžių truko tas žiūrėjimas, o abiejų žvilgsniai rėkte rėkė: tai ką dabar mes darysime? Kai moteriškės kiek atsitokėjo, mūsų kalba jau nebesimezgė. O ir Vilnius jau buvo čia pat. Traukinys sustojo. Atsisveikindama motina liūdnai paklausė, kas gi tokį juodą įstatymo projektą galėjo pasiūlyti. Pakišau joms pavardes, kurios kalbant apie pensijas dažniausiai yra minimos: Sysas ir Dagys... Atsiprašau gerbiamų Seimo narių - pakišau juos idėjos labui.

Su savo šeimyna pasukome stoties durų link. Atsigręžęs mačiau ir net girdėjau, kaip mūsų bendrakeleivės kažką labai energingai aiškino prie vagono jas sutikusiam vyriškiui, iš pažiūros irgi dar ne pensininkui. Motina, labai aistringai mojuodama rankomis, linksniavo žodį „Dagys“, o jaunesnioji, dar aistringiau mojuodama - „Sysas“...

Taigi ši Idėja Lietuvai savo neakivaizdinį egzaminą jau išlaikė! Bet derėtų ją vos vos papildyti.

1. Puikiai suprantu, kad tokia Idėja nesugrąžins beveik milijono tėvus palikusiųjų. Bet susimąstyti privers visą milijoną - kol (jei) Idėja pasieks „dievo ausį“, tikiuosi, jau būsime perkopę šį skaičių. Tik pabandykime įsivaizduoti kokį erzelį TEN, už jūrų marių, sukeltų vien gandas apie tokią idėją pasklidęs. Kiek mūsų tautiečių visu rimtumu iškart imtų sverti savo vaidmenį tėvų, neretu atveju Lietuvoje galo su galu imančių nesudurti, likime. Ir esu tikras, bent jau kas dešimtas iš to milijono, pradžioje jau prakutusių arba ir šiaip padoresnių, žiūrėk, gal ir imtų krautis mantą, svarus, dolerius ar euriukus ir suktų ienas Lietuvos link, kad ČIA imtųsi „verslą daryti“.

2. Idėjai realizuoti nereikalingas joks finansavimas. Užtat kiek šimtų milijonų eurų papildytų Lietuvos biudžetą. O „Sodros“ biudžetą?.. Vadinasi, net ir mūsų pensininkų kišenę!?.

3. O štai ir svarbiausias šios idėjos efektas. Lietuvoje jauni tėvai iš pat savo vaikų mažumėlės imtų jiems diegti įsitikinimą, kad savo tėviškę ir Tėvynę visai nesunku mylėti ir iš arti. Kad visai nebūtina tai daryti iš užu jūrų, iš užu marių, kaip kad dažnu atveju mylima šiandien. O Lietuvos vaikų darželiuose pypliai, vos pramokę kalbėti, jau bando vienas kitam girtis, kad užaugę važiuos gyventi į Londoną.

2. Idėja, be kurios visos kitos - utopija

Mano pirmoji Idėja, kaip ir šimtai kitų jau pasiūlytų Idėjų Lietuvai, liks negyva, jeigu nebus įgyvendinta... manoji, pastaroji!

Deguto šaukšto, supilto į dar skysto geriausio bičių medaus statinę, neiškrapštysi jokiu pincetu. Mesk lauk su visa statine. Tas pats su mūsų valstybe - jauna, šviežia, dar skysta. Kiek į jos saldžias viltis buvo supilta juodo korupcijos deguto... Ne šaukštas. Net ne samtis. Kibirais pylė! Iki šiol pila. Ir esu linkęs manyti, kad nemažiau dviejų trečdalių to deguto vienaip ar kitaip yra susiję su partijų finansavimu.

Pats pavojingiausias Lietuvai tas juodas degutas tuo, kad partijos ima atidirbinėti verslui, vykdo pažadus, duotus keliems rėmėjams, o ne keliems šimtams tūkstančių rinkėjų. Nes rėmėjas prieš kitus rinkimus gali neparemti, o rinkėjas... Rinkėjas juk be atminties. Jis jau seniai nebeprisimena ką jam esi žadėjęs - vis tiek rinks. O rėmėjas - oi, kokia bjauri jo atmintis.

Prezidentė ne kartą yra kritikavusi politinių partijų ir politinių organizacijų finansavimo praktiką ir pati yra teikusi Seimui politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymo pataisas, o 2011-ųjų, trečiųjų savo kadencijos metų, prioritetu netgi įvardijo „politinės korupcijos užkardymą“. Kardė ji, kardė tą prakeiktą korupciją, o toji, it Sosnovskio barščiai, vis labiau veši. Gal, sakau, ne tuo kardu kardė...

O kardas yra. Oi, galingas. Ir visai negiliai paslėptas - Politinių partijų ir politinių organizacijų įstatymo 19 straipsnyje. Jo 6 dalis labai santūriai primena, kad nuolatinis Lietuvos gyventojas turi teisę savo pasirinktai partijai skirti 1 procentą savo sumokėto metinio pajamų mokesčio.

Ir kas iš to procentėlio? Lietuvoje nuolat gyvenantis žmogus, pasakysite, mieliau savo procentus skirs vaikų globos namams, o ne partijai. Ot ir ne! Štai čia ir slypi didysis stebuklas. Tereikia tik kad valstybės biudžeto milijonai, skiriami partijoms, būtų skirstomi ne pagal Seimo, Europos Parlamento ar savivaldybių rinkimų rezultatus, o tuo santykiu, kuriuo savo pajamų mokesčio 1 procentą kiekvienai partijai skyrė Lietuvos žmonės.

Partijos būtų tiesiog priverstos dirbti ne tik Vilniuje, šalies miestuose ar rajonų centruose. Jos nertųsi iš kailio ir Krosnoje, ir Turgeliuose, ir Nemenčinėje. Ir dirbtų ne rėmėjui ir ne rinkimams. Pagaliau imtų dirbti Lietuvos žmogui ir Lietuvai. Ir dirbtų kasdien. Partijoms, norinčioms išlikti politiniame gyvenime, kito kelio neliktų. Net Seimas imtų dirbti Lietuvai! Prasidėtų tokios partijų lenktynės, kad prieš penkerius metus prezidentės ištarti žodžiai: „kad partijos konkuruotų idėjomis, o ne pinigais“ pagaliau virstų kūnu. Tik aš dar drįsčiau po prezidentės žodžių kyštelėti ir savo triskatikį: „ne tik idėjomis, bet ir konkrečiais darbais Lietuvos žmogui“. Tai kas, kad irgi dirbtų už pinigus. Bet užtat švarius. Ir ne tik dirbtų - nertųsi iš kailio!


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (21)

 • ir 2017 gruodžio mėn. 17 d. 08:20:33

  kam tokias nesąmones rašinėt

 • taigi 2017 gruodžio mėn. 17 d. 07:53:51

  antroji idėja puiki ,bet nebus idinendinta nes valdžiai tai netinka

 • Hau 2017 gruodžio mėn. 17 d. 05:46:15

  Finansuoti partijas iś biudžeto yra nusikalstama.

 • Suvalkiotas 2017 gruodžio mėn. 16 d. 23:24:37

  Dėl emigracijos - patarlė sako, kad žuvis ieško, kur giliau, o žmogus
  - kur geriau. Ieškoti niekas ir niekada nedraudė, išskyrus Stalino
  diktatūrą. O kad lietuviams būtų gerai Lietuvoje, valstybės valdžia
  turi leisti žmonėms dirbti ir uždirbti. Ir ne tik leisti, bet ir padėti
  savo piliečiams, juk ne visi vienodai gabūs darbe ar versle. Visas
  KONTROLĖS organizacijas pakeisti į KONTROLĖS-PAGALBOS organizacijas, kad
  dirbantysis vietoj visokių baudų ir gasdinimų galėtų gauti dalykinę
  pagalbą, bet ne žlugdymą. Valstybė savo piliečiams turi būti kaip
  motina, o ne kaip dvarponio prievaizdas su bizūnu, tada niekas nebėgs
  svetimos duonos ieškoti.

 • Suvalkiotas 2017 gruodžio mėn. 16 d. 23:05:24

  Pirmoji autoriaus idėja yra visai niekam tikusi, nes įžeidžia
  sąžiningai visą gyvenimą dirbusius ir mokesčius mokėjusius
  pensininkus - nejaugi jie per savo gyvenimą neužsidirbo pensijos?
  Demagogai tuoj ras paaiškinimą, bet tai ir liks demagogija. Antra idėja
  - aukščiau už viską. Jei žmogus remia kurią nors partiją, tegul jai
  ir skiria tą 1-ną procentą. Ir išviso to būtų aišku, kokios partijos
  palaikomos žmonių, o kokios gali pasiskelbti bankrutuojančios.
  Nereikėtų nei Gaidžio dirbtinų reitingų. Tik visa bėda, kad šitas
  balsas iki dievo ausies nedaeis -per daug trukdžių iš "velnių" pusės.

 • Bravo! 2017 gruodžio mėn. 16 d. 21:51:12

  Idėja labai gera ir svarbiausia - įgyvendinama. Bet 141 buratinas kažin
  ar ryšis, skystablauzdžiai jie.

 • >liuksui 2017 gruodžio mėn. 16 d. 21:33:37

  na jau ne ,brangusis:tamstos siūlyme nėra elementarios logikos - tai kur
  nuėjo TADA MANO SUMOKĖTI MOKESČIAI jei tau reikia melžti mano
  vaikus.Jie privalo sau paruošti ateitį pensijiniam amžiui - užteks
  durnių klijuot ir žmonėms kišmšt į galvas pusines "tiesas" .Pensijas
  privalo surinkt iš didžiausią naudą apturėjusiųjų (tik niekaip
  nesuprantančiųjų ,kad dalintis reikia ne tik su "stogais" ,bet ir su
  silpnaisiais,kurie ir uždirbo jiems visas tas gėrybes.Ne tik finansines
  ,tarp kitko.Tiek žinių ,brangusis- idėja Lietuvai reikalinga realiai
  naudinga ,o ne priešinanti jos žmones ir naudinga tik turtingiesiems.

 • liuks ideja 2017 gruodžio mėn. 16 d. 21:00:00

  žinau daug pensininkų, kurių visis vaikai užsienyje, o jie pensijas
  gauna Lietuvoje, ir kuo toliau, tuo tokių pensininkų daugės. Būtinas
  įstatymas, pagal kurį tokių pensininkų vaikai privalėtų kažkokią
  nustatytą pensijų dalį kompensuoti Lietuvai. Dabar labai neteisinga, jie
  mokesčius moka Anglijoms, Airijos ir tt, o tėvus išlaiko palikta
  tėvynė. Juk pas mus pensijos mokamos ne iš sukauptų pajamų, o pagal
  solidarumą iš dabar dirbančių mokamų mokesčių. Reikia spręsti šį
  klausimą, išimtys tik bevaikiams.

 • BIRUTE 2017 gruodžio mėn. 16 d. 20:31:32

  jusu ideja turbut logiska ir beveik suprantama bet as turedama 40 metu
  staza dar ir daugiau bet visu metu neskaicioyuoja gvau 700 litu paskui du
  simtus euru dabar dar pridejo dvidesim as is tokiu pinigui nepragiovenu
  jokiu budu nes mokesciams atiduodu daug va uz praeita menesi uz sildima
  sumokejau 45 eurus uz 32 kv m buta laiptinbe isjungta vien tik uz sildima o
  kitos paslaugos 16 euru o dar elektra tai ir susideda virs simto vaistu
  tenka pirkt iregi kainuojan nemazai maistui lieka per mazai jei nevalgitum
  uztektuo jei vALGAI LABAI MAZAI VISTIEK NEUZTEKS TAI TA I IR TURI PRIDET
  KAZKAS JUK AS KARO METU MAZIAU BADA IR DABAR BADAUT NEGALIU IR NENORIU
  NORIU VALGIT BET PINIGU PER MAZAI TURI KAZKAS PADET KAD NEBADAUT O JEI CIA
  DIRBS UZ 400 TAI IR DIRBDAMAS BADAUS

 • senis 2017 gruodžio mėn. 16 d. 18:56:18

  seimas nei vienos Kauzono idejos palakyti negali is principo. Pirma.
  Istatymus priima tik pagal Briuselio direktyvas, o Briuselis nesiruosia
  atsisakyti milijono darbininku is Lietuvos. Antra. Dabartinis partju
  islaikymo istatymas tenkina visas t. v.partijas, realiai, Lietuva valdanti
  LTSR administracini aparata. Yra gera ideja, kuri turetu tenkinti ir seima.
  Sumazinti adm.aparata 12 kartu, ir iteisinti prostitucija. Sutaupytume
  islaidas teritorijos administravimui, ir valdininkai neliktu be darbo.
  Pakiltu buvusiu valdininku saviverte, nes viena, sedeti ant mazos algos,
  visai kas kita, gauti normalu, oru atlyginima uz savo darba.

 • kabarda 2017 gruodžio mėn. 16 d. 17:49:41

  visos partijos nupirktos valstybes musu, net ir pensininku, plesimo
  pinigais.NUPIRKTOS!Is pensininko lupa uz kiekviena kasni batono ir
  antipolitinem partijos moka, net ir vagianciom. KOMUNIZMAS atvirksciai

 • Rupšys A. 2017 gruodžio mėn. 16 d. 17:05:14

  Nebeatsigauti išvogtai Lietuvai nes Seimas jokių teigiamų idėjų
  netūri jie geriau tarpusavyje riesis vienas kitą šmeiš butelius
  Ministras skaičiuos nors pats prieš kamerą gers šampaną ir jis nei
  nebandys ką gero pasiūlyti nes netūri idėjų.

 • Kalavratas 2017 gruodžio mėn. 16 d. 16:29:33

  Pagal tokią logiką bevaikiams pensininkams - špyga ?
  Kažkaip suktai gaunasi - moki mokesčius, bet tavo ateitis priklauso ne
  nuo jų, o nuo vyriausybės nesugebėjimo tvarkytis.

 • Aklad 2017 gruodžio mėn. 16 d. 16:14:58

  Kvailesniu ideju jau nesugalvosi.Gal zmogus dirbdamas 30-45 metus ir
  mokedamas mokescius ta ismalda pavadinta "pensija" uzsidirbo? Kazkodel nera
  idejos apmokestinti praturtejusius vagis. Nes ju turtai neatitinka ju
  pajamu.Mat jiems bobutes palieka palikimus.

 • pritariu 2017 gruodžio mėn. 16 d. 15:39:16

  100 % pritariu. Labai paprastai įgyvendinamos ir tikrai naudą
  duosiančios įdėjos, ypač pirmoji. Kodėl mano vaikai gali dirbti
  Lietuvoje ir Lietuvai, o kitų bastosi po pasaulį, o tėvus užkaria
  mūsų varganai šalelei (žinoma, kad žmogus per savo gyvenimą
  užsidirbą sau pensiją), bet tai paskatintų diegti vaikams atsakomybę
  už savo tėvus ir nuo pat mažens įkalti į sąmonę, kad jie dirbdami
  Lietuvoje prisideda prie tėvų, kurie juos užaugino gerovės. O kad
  tokios įdėjos būtų įgyvendintos, gal ir šviesos spindulys tunelio
  gale pasirodytų. Šaunuolis Kauzonas, kaip visada tiesiai ir aiškiai,
  pagarba!

 • ne visai taip pons ... 2017 gruodžio mėn. 16 d. 15:27:25

  mano vaikai iš Lietuvos buvo "išspausti" laukinio kapitalizmo:jie buvo
  pakankamai išsimokslinę,išsiauklėję,pakankamai kultūringi,kad
  nepultų į Lietuvoje paskelbtas visuotinas žiurkių bačkoje bado
  lenktynes.O paprasčiau tariant :sistemos apologetai visad pabrėždavo tą
  pasaką apie nemokamą sūrį.Tik ,kaip visad būna pas mus, tą teisingą
  taisyklę visai pamiršo pradėt taikyt nuo savęs.O juk laukinė sistema
  atvirai pripažįsta,kad be badaujančių bedarbių tiesiog negalėtų
  egzistuot .Praktiškai tai reiškias kad ir "verslinykų" minimu pasakymu:
  jei nenori dirbt - ir nereikia .Už vartų ,skant....laukia šimtai į tavo
  vietą .Todėl Lietuvai turiu kitokį pasiūlymą ,ne visai originalų ,dar
  "verslingųjų " amerikiečių sėkmingai prisitaikytą: pinigus valstybės
  socialinėms reikmėms būtina imti tik iš ten ,kur jų realiai yra (o ne
  ieškoti užsienyje).KAUZONUI išduosiu didžiulę "paslaptį":kaip ir USA
  ,taip ir LT turim ir turtingų piliečių ,didelių prabangos gerbėjų. Va
  ją,prabangą, ir reikia apmokestint,o ne

 • kazys 2017 gruodžio mėn. 16 d. 14:56:19

  eilini karta izuliai teigiama kad per visus savo darbingo amziaus metus
  zmogus nieko neuzdirba S A U tai yra musu nepriklausomybes valdzios tautai
  brukamas absurdas...

 • Mix 2017 gruodžio mėn. 16 d. 14:38:56

  Labai logiški pasiūlymai. Pritariu 100 proc. Panašią Finansų
  ministerijos idėją dėl Sodros įmokų padidinimo (nuo MMA), Vyriausybė
  įgyvendino. O apžvalgininko pasiūlytos idėjos yra logiškesnės nei
  pastaroji.

 • >> to Gerardui 2017 gruodžio mėn. 16 d. 13:57:48

  Kaip tik aš ir esu ta moteris,kuri iš išgąsčio,kad turės sugrįžti
  mano dukra į Lietuvą dirbti ir mokėti savai Sodrai mokesčius - kava
  apsipyliau ! O traukinys iš Palangos į Vilnių vyksta,tik reikia kelis km
  su autobusu atvykti į KRETINGĄ .
  Todėl p.F.Kauzonas ne melagis ,o visomis prasmėmis TEISUS !

 • Man 2017 gruodžio mėn. 16 d. 13:28:18

  tai labai patiko pirmoji. Tiesiog reikia relizuoti ir kuo greičiau.

 • gerardas 2017 gruodžio mėn. 16 d. 12:59:05

  Esi melagis nuo pradžios iki galo. Pirmiausia tai, kad traukiniai iš
  Palangos į Vilnių nevažiuoja. Antra,kad apsipylusi kava moteriškė su
  jumis nebediskutuotu.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PASVEIKINO: Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius pasveikino metinės augančio smulkiojo ir vidutinio verslo konferencijos „Gazelė 2018“ apdovanojimų ceremonijos dalyvius.
 • STABDYS: per popiežiaus vizitą bus stabdoma dalis darbų keliuose
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar stebėsite su popiežiaus Pranciškaus vizitu Lietuvoje susijusius renginius?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +11 +16 C

   +13  +15 C

 

   +12  +13 C

  +23  +26 C

   +24  +26 C

 

   +16  +17 C

  4-8 m/s

 2-5 m/s

 

    3-5 m/s

 

reklama
Ukis 2018