respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Vilniui vaduoti sąjungos Panevėžio apygardanuotraukos (1)

2015 rugpjūčio mėn. 17 d. 13:38:11
Elena MARKUCKYTĖ, Donatas PILKAUSKAS

Vilniaus netektis buvo skaudus smūgis Lietuvai. Valstybė neteko savo sostinės. Buvo dedama nemažai pastangų, kad šis klausimas būtų keliamas tarptautiniu mastu. Lietuvoje buvo sudarytas Vilniui vaduoti sąjungos centro vykdomasis komitetas.

 

Vilniui vaduoti sąjungos skyriai kūrėsi visoje Lietuvoje. Tai buvo vienintelė visuomeninė organizacija Lietuvoje, kėlusi Vilniaus grąžinimo klausimą. Sąjunga organizavo nuolatinę moralinę ir materialinę paramą Vilniaus kraštui. Ji organizavo politines protesto akcijas, smerkė Lenkijos valdžios represijas prieš Vilniaus krašto gyventojus. Organizacijos steigiamasis susirinkimas įvyko 1925 m. gegužės 26 d. Iniciatorius buvo profesorius Mykolas Biržiška. Steigiamajame susirinkime dalyvavo apie 50 asmenų. Tarp jų buvo žymūs Lietuvos veikėjai: arkivyskupas Mečislovas Reinys, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius. Vėliau organizacijos skyriai kūrėsi ir užsienyje. Sąjungai vadovavo centro komitetas, renkamas slaptu balsavimu kasmetėje konferencijoje. Prie centro komiteto veikė įvairios sekcijos: moterų, švietimo, kultūros, žydų, socialinė globos ir kitos. Pirmaisiais veiklos metais buvo pasiūlyta spalio 9-ąją laikyti Vilniaus diena. Draugija leido leidinį „Mūsų Vilnius“.

1932 m. birželio 7 d. komiteto buvo patvirtinta Vilniui vaduoti sąjungos (VVS) Panevėžio apygarda. Jos pirmininku tapo Aleksandras Plungė, vicepirmininku - pradinės mokyklos vedėjas Juozas Švagždys, sekretoriumi - pradinių klasių mokytojas Justinas Micevičius, iždininku - Rotenšteinas ir nariu mokytojas Stasys Janauskas. Birželio 7-oji ir laikoma Panevėžio apygardos įsteigimo data. Panevėžio skyriaus nariai kasmet spalio 9 d. prie šaulių teatro iškeldavo vėliavą paminėdami Vilniaus netekties datą. Tą dieną vieną minutę buvo sustabdomas eismas ir darbas. Tai buvo gedulo ir protesto diena. Visą dieną vykdavo renginiai. Būdavo pamaldos Katedroje. Vakare įvairių organizacijų minia žygiuodavo į Katedros kapines ir pagerbdavo žuvusius karius. 1933 m. lapkričio mėnesio duomenimis, jau buvo nemažai skyrių: Krekenavos skyrius, Panevėžio geležinkelininkų skyrius, Rozalimo skyrius, Traupio skyrius, Naujamiesčio skyrius, Panevėžio kalėjimo tarnautojų skyrius, Paįstriečių skyrius, Ramygalos skyrius, Pelyšių ir Žibartonių skyriai. 1934 m. lapkričio 1 d. Panevėžyje vyko VVS apygardos atstovų suvažiavimas. Kaip labiausiai aktyvus paminėtas Panevėžio pašto skyrius. Ypač aktyviai dalyvavo pašto viršininkas J.Bielinis ir Steponas Zalėpūga. Labai aktyviai organizacijos veikloje dalyvavo mokytojas Petras Butėnas, vaistininkas Juozas Žemaitis. Labai gerai įvertinta ir Panevėžio moterų veikla. 1935 m. gruodžio 9 d. perrenkant skyriaus valdžią pirmininku liko A.Plungė, jo pavaduotoju Antanas Simutis, iždininku S.Zalėpūga, reikalų vedėju J.Micevičius, sekretoriumi J.Žemaitis. Be to, į komitetą kooptuotas nariu Andrius Makūnas. 1936 m. gruodžio 7 d. naujuose rinkimuose pirmininku liko A.Plungė, vicepirmininku Antanas Simutis, sekretoriumi J.Žemaitis, iždininku S.Zalepūga. Sąjungos nariams buvo išduodami Vilniaus pasai, juose buvo žymima, kiek sąjungos narys paaukojo lėšų.

1937 m. vasario 3 d. įkurtas Vilniui vaduoti sąjungos žydų skyrius. 1938 m. A.Plungė išvyko iš Panevėžio. Dabar Panevėžio apygardos pirmininku išrinktas Juozas Sideravičius, vicepirmininku S.Zalepūga, sekretoriumi J.Micevičius, iždininku P.Butėnas, o nariu A.Simutis. 1938 metais Vilniui vaduoti skyriai jau veikė daugelyje įmonių, valstybinių įstaigų, daugelyje valsčių. Veikla buvo labai išplėtota. Panevėžyje buvo 36 skyriai ir apie 500 narių. 1938 m. įvyko nemažų vadovybės pasikeitimų. Liepos 23 d. pirmininke tapo Magdalena Vaišnoraitė, vicepirmininku Juozas Butkus, sekretoriumi S.Vaičiulis, iždininku Jonas Kuzinas, nariu Pranas Aižinas.

1938 m. lapkričio 25 d. duotas vidaus reikalų ministro įsakymas apie skyriaus likvidavimą visoje Lietuvoje. Po Lenkijos ultimatumų 1938 m. ir sureguliavus santykius su Lenkija skyrių veikla darėsi problemiška. Gruodžio 2 d. pasiekė raštas apie Panevėžio apygardos skyriaus likvidavimą. Surinktos ir dar nepanaudotos lėšos 1939 m. gegužės 4 d. įsakymu perduodamos šaulių rinktinei.

Vilniui vaduoti sąjungos Panevėžio apygardos nariai nemažai nuveikė keldami Vilniaus klausimą įvairiomis formomis. Buvo rengiami vaidinimai, organizuojamos loterijos, skaitomos paskaitos. Stengiamasi buvo paremti tautiečius, kurie gyveno okupuotoje sostinėje. Sąjungą uždarius, 1939 m. sudarytas vyriausiasis komitetas Vilniaus kraštui remti.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (1)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRIZMAS: Rygoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre „Riga Pearl“ Lietuvos sportininkai iškovojo devynis medalius - tris aukso, penkis sidabro ir vieną bronzos.
  • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
2. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
3. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
4. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
5. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
6. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
7. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
8. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
9. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
10. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
11. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
12. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
13. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
14. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
15. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
16. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
17. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
18. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
19. Užsienio investicijos, kurios kenkia
20. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
21. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
22. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
23. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
24. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
25. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
reklama
balsyte desine

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Labas vasara