V.Hjuston: talentinga ir nelaiminganuotraukos (2)

2018 rugpjūčio mėn. 17 d. 13:46:32 Perskaitė 2229

Vitni Hjuston (Whitney Houston) - dainininkė, kurią neabejotinai galima pavadinti viena ryškiausių atlikėjų pasaulio muzikos industrijos istorijoje. Bendras jos albumų tiražas viršijo 170 mln. egzempliorių, o pelnytų apdovanojimų ir titulų skaičius Gineso rekordų knygos duomenimis yra didžiausias iš visų mūsų planetos atlikėjų.

 

Vaikystė ir šeima

Vitni Hjuston gimė 1963 metų rugpjūčio 9-ąją Niuarko mieste (Naujojo Džersio valstijoje). Ji buvo jauniausia iš trijų vaikų, todėl ankstyvojoje vaikystėje mergaitė visada buvo apgaubta meile ir rūpesčiu. Tiesa, su bendraklasiais pradinėje mokykloje Vitni nesutarė. Vaikai nemėgo mergaitės ir dažnai persekiodavo ją, kai ji eidavo namo. V.Hjuston tekdavo nuo jų sprukti. Kartą vyresnysis brolis neištvėrė ir skriaudėjus nubaudė. Po incidento būsimoji žvaigždė buvo perkelta į kitą mokyklą, kurioje galėjo normaliai mokytis. Jos tėvai priklausė baptistų bažnyčiai, todėl nuo pirmųjų gyvenimo metų bažnytinis muzikos menas tapo reikšminga jaunosios dainininkės likimo dalimi... Mergaitė gospelų chore dainavo solo, dainavimo mokėsi iš vietos meistrų. Be to, labai svarbi mūsų herojės gyvenimo aplinkybė buvo ta, kad jos mama Sisi bei pusseserė Dajon Vorvik (Dione Warwick) buvo tikros Niuarko juodaodžių kvartalų žvaigždės. Klausytojai tiesiog nešiodavo jas ant rankų. Todėl Vitni nuo vaikystės aiškiai įsivaizdavo, kas yra estrados žvaigždės gyvenimas ir paslaptingas užkulisių pasaulis.

Jaunystėje ji dažnai keliaudavo kartu su mama, taip pat pasirodydavo jos koncertuose. Kiek vėliau jauna dainininkė pradėjo dirbti pritariančiąja vokaliste garsios atlikėjos Čakos Han (Chaka Khan) komandoje. Kopdama nuo laiptelio ant laiptelio, Vitni Hjuston planingai tiesė sau kelią į Amerikos šou verslo pasaulį. Ji dainuodavo baruose ir klubuose, todėl jau baigiantis 8-ajam dešimtmečiui buvo sudariusi dvi pelningas sutartis su garso įrašų kompanijomis. Tačiau tikra sėkmė ją ištiko tik 1983 metais: mergina pasirašė sutartį su „Arista Records“ ir pradėjo įrašinėti savo solinį albumą.

Sėkmė scenoje ir kine

Pirmoji atlikėjos plokštelė, lakoniškai pavadinta „Whitney Houston“, išvydo pasaulį 1985 m. Albumas sulaukė nemažo pasisekimo, Vitni dainos skambėjo per visas šalies radijo stotis. O po dvejų metų ant Šiaurės Amerikos muzikos prekių parduotuvių prekystalių pasirodė antroji dainininkės plokštelė „Whitney“. Nuo tos akimirkos ji sparčiai ėmė kopti karjeros laiptais. Vienas po kito atlikėjos kolekciją papildė prestižiniai apdovanojimai, gastrolių geografija plėtėsi. Ryškiu jos karjeros akcentu tapo pasirodymas prieš amerikietiškojo futbolo čempionato finalines rungtynes. Šis epizodas aiškiai rodo tuometinio V.Hjuston populiarumo lygį.

1990 m. Vitni išleido trečiąjį albumą, o dar po dvejų metų debiutavo kine, suvaidinusi pagrindinį vaidmenį jau legenda tapusiame filme ‚Asmens sargybinis“. Filmas sulaukė tarptautinio pripažinimo, todėl 1992 m. atlikėjos karjera pasiekė iš esmės naujų aukštumų. Vitni Hjuston tapo pasauline superžvaigžde ir gastroliuodama apkeliavo pusę pasaulio. Jos kompozicija „I Will Always Love You“ tapo superhitu: ji ne tik užėmė pirmąją vietą amerikietiškajame hitparade „Billboard Hot 100“, bet ir buvo įvertinta premija „Grammy“, o po daugelio metų net buvo pripažinta viena ryškiausių dainų žmonijos istorijoje. Jeigu tikėsime gandais, kompozicija gimė po atlikėjos romano su Džermeinu Džeksonu (Jermaine Jackson), kuris buvo vedęs garso įrašų firmos „Motown Records“ įkūrėjo dukrą Heizel Gordi (Hazel Gordy). Šis romanas truko vos metus ir galėjo Dž.Džeksonui kainuoti muzikinę karjerą. Filmo „Asmens sargybinis“ garso takelis - neabejotinai ryškiausia daina V.Hjuston kūryboje. Tačiau daugelis prodiuserių ją vertino skeptiškai. Mat originalią „Aš visada tave mylėsiu“ versiją atlikdavo žinoma kantri dainininkė Doli Parton (Dolly Parton), ir atrodė, kad jos pranokti neįmanoma. Bet V.Hjuston sugebėjo tai padaryti ir savo hitu užtemdė tuomet populiarų Maiklą Džeksoną (Michael Jackson) ir Merają Keri (Mariah Carey). Beje, pasak gandų, D.Parton vien iš šios dainos autorystės susižėrė keletą milijonų.

2001 m. padedama savo prodiuserio Klaivo Deiviso (Clive Davis), Vitni pasirašė tuo metu muzikos istorijoje rekordinę 100 mln. dolerių ir 6 albumų sutartį. Vėliau superpopuliari dainininkė įrašė dar 4 albumus, paskutinis pasirodė 2009 m. Praktiškai visas jos muzikinis gyvenimas vyko neregėtose aukštumose, ir jau 10-ojo deš. viduryje V.Hjuston tapo viena iš komerciškai sėkmingiausių dainininkių populiariosios muzikos istorijoje. Sėkmė lydėjo ir kitus dainininkės projektus. Ji nusifilmavo penkiuose populiariuose filmuose, tai pat vaidino keliuose televizijos serialuose. Be to, kine Vitni dirbo ir kaip prodiuserė.

Skandalai ir krachas

Tik asmeniniame gyvenime jai ne viskas sekėsi taip puikiai. 1989 m. V.Hjuston pradėjo susitikinėti su dainininku Bobiu Braunu (Bobby Brown), ir šis romanas jai faktiškai tapo pabaigos pradžia. Deja, į istoriją V.Hjuston įėjo ne tik dėl balso ir neįtikėtino talento. Visų dėmesį traukė ir jos skandalingas elgesys, kuris buvo stiprios priklausomybės nuo narkotikų pasekmė, ir sudėtingi santykiai su vyru. Pasakojama, kad prieš sutikdama B.Brauną, Vitni buvo kuklumo ir apdairumo pavyzdys, bet po vedybų su šiuo dainininku ji tapo visiškai kitu žmogumi.

1992 m. pora paskelbė apie savo vestuves, ir neilgai trukus spaudoje pasirodė gandų, kad dainininkė įjunko į alkoholį ir narkotikus. Dažnai būdavo aptarinėjamas jos nenatūralus liesumas ir matomos mėlynės ant kūno. Nuo 10-ojo dešimtmečio pradžios V.Hjuston palaipsniui, diena po dienos, vis labiau nebesivaldė, nors ir būdama tokios būklės dar bandė dirbti. Tuo laikotarpiu ji dažnai atsidurdavo tai ligoninėje, tai kalėjime. Vėliau paaiškėjo, kad tuo metu Vitni vieną po kito patyrė du persileidimus. Nepaisant akivaizdžių šeimyninio gyvenimo sunkumų, 1993 m. dainininkė vis dėlto pagaliau susilaukė kūdikio. Jos dukra Kristina pasaulį išvydo kovo pradžioje. Tačiau Vitni ir Bobio šeimyninė idilė truko neilgai. Alkoholis ir narkotikai iš jos gyvenimo niekur nedingo. Negana to, analogiškų problemų turėjo ir jos sutuoktinis. Tad poros santykiai klostėsi šuoliškai: ramybės laikotarpius keitė triukšmingos bylos teismuose, rezonansiniai skandalai, abipusiai kaltinimai neištikimybe. 2002 m. dainininkė žurnalistei Dajanai Sojer (Diane Sawyer) davė vieną garsiausių interviu Amerikos televizijos istorijoje, kuris tik patvirtino gandus apie Vitni priklausomybę nuo narkotikų. Kai vedėja jos tiesiai paklausė, ar ji vartojanti kreką ir kokainą, ši atsakė uždirbanti pernelyg daug, kad „vartotų tokį pigų šlamštą“. Tačiau jos išvaizda ir nerišli kalba liudijo, kad yra priešingai.

Skyrybos ir mirtis

Karjeroje Vitni visada per kelis žingsnius lenkė vyrą. Ypač tai tapo akivaizdu ekranuose pasirodžius „Asmens sargybiniui“. Interviu Oprai Vinfri (Oprah Winfrey) artistė prisipažino, kad Bobis Braunas pavydėjo jai tokio populiarumo. Bandydamas prilygti žmonai B.Braunas sumanė realybės šou „Being Bobby Brown“. Būtent jame pora atrodė visiškai nepatraukliai, juk kameros juos stebėjo nuolat. Didelio populiarumo B.Braunui šou nesuteikė, užtat Vitni padėjo suprasti, kad jos padėtis yra apgailėtina, ir pareikalauti skyrybų.

Jau seniai pribrendusias skyrybas dainininkė įteisino tik 2007-iais. Po to ji sėkmingai gydėsi nuo priklausomybės nuo narkotikų. Bet ryžtingi žingsniai, kaip paaiškėjo, buvo žengti pernelyg vėlai. Po penkerių metų dainininkė mirė vieno Los Andželo viešbučio vonios kambaryje staiga sustojus širdžiai. Atlikus tyrimus, dainininkės kraujyje vėl buvo rasta narkotikų. Įdomu, kad prieš eidama į savo numerį, kuriame ir mirė, Vitni ekspromtu su Keli Prais (Kelly Price) sudainavo „Jėzus myli mane“. Jau tada visi buvusieji salėje pastebėjo, kad atlikėja yra keistos būsenos, o jos balsas stipriai prikimęs. Tai buvo visiškai kitokia Vitni Hjuston.

Dainininkės laidotuvės turėjo būti uždaros, tačiau daugybė gerbėjų sukėlė triukšmą, todėl bažnyčioje, kurioje vyko atsisveikinimas, buvo įrengta viena kamera. Vietoj planuotų dviejų valandų ceremonija truko keturias. V.Hjuston buvo palaidota šalia tėvo.

 Įdomūs faktai

* Kokių tik komplimentų dėl savo neįtikėtino balso neteko girdėti Vitni Hjuston! Tačiau nedidelis incidentas su broliu vaikystėje jai galėjo kainuoti muzikinę karjerą. Kai mažoji Vitni žaidė su drabužių pakabu, įsivaizduodama, kad tai yra mikrofonas, berniukas juokais ją stumtelėjo, ir pakabo galas įsirėžė tiesiai į mergaitės gomurį. Laimė, namuose buvo tėvas. Jis dukteriai į burną įkišo didelį vatos gabalą ir nuvežė į ligoninę. Gydytojai pasakė, kad Vitni labai pasisekė: jeigu žaizda būtų buvusi keliais centimetrais gilesnė, jos balsas galėjo labai nukentėti.
* Prieš tapdama dainininke, V.Hjuston dirbo modeliu. Ji buvo neįtikėtinai puikios figūros, ir atrodė, kad ši profesija tiesiog idealiai jai tinka. Vitni tapo pirmąja tamsiaode mergina, kurios nuotrauka papuošė amerikiečių žurnalo „Seventeen“ viršelį.
* Vitni Hjuston neslėpė savo simpatijų Nelsonui Mandelai. Būdama modeliu, ji atsisakydavo dirbti su agentūromis, bendradarbiaujančiomis su PAR ir palaikančiomis apartheidą. 1988 m. birželio 11 d. švenčiant šio politiko 70-metį, dainininkė pasirodė Londono Vemblio stadione. Tuo metu N.Mandela sėdėjo kalėjime.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net