respublika.lt

Vaikų literatūros klasikas Vytautas Tamulaitis (1)

2018 balandžio mėn. 08 d. 09:06:11
Albinas Vaičiūnas

Žymus rašytojas, redaktorius, vertėjas, karininkas, vienas talentingiausių lietuvių rašytojų jaunimui yra tapęs net pasaulinės reikšmės vaikų literatūros klasiku, yra parašęs net vienuolika knygų, iš kurių šešios buvo išleistos jam gyvenant Lietuvoje, o kitos - pasitraukus į Vakarus - Vokietiją ir Kanadą.

 

Rašytojas Vytautas Tamulaitis gimė 1913 m. sausio 17 d. ant Nemuno kranto tuometinėje Svetošino gminoje, Vladislavovo (Naumiesčio) apskrityje, dabartinėje Kriūkų seniūnijoje, Sutkiškių kaime, Šakių rajone. Mokėsi Žemosios Panemunės pradžios mokykloje. Jo mokytoja buvo žymi Sūduvos krašto švietėja Cecilija Bindokaitė. Baigęs pradinę mokyklą įstojo į Marijampolės Marijonų gimnaziją, kur mokėsi vyresnis brolis Stasys. Besimokydamas gimnazijoje pradėjo savo kūrybinę veiklą to meto vaikų žurnaluose ir laikraščiuose. Pradžioje rašė nedideles žinutes ir straipsnelius. Vienas pirmųjų jo straipsnelių „Kaip kunigas pašventino pypkes“ buvo paskelbtas „Žvaigždutėje“, net trejetą metų buvo spausdinama jo novelė „Dėdės Vingilio pasakojimas“. Pradedantysis rašytojas jaunystėje kūrė ir eilėraščius. Per aštuonerius metus jų buvo išspausdinta daugiau kaip keturios dešimtys, daugiausia „Ateities spinduliuose“ ir „Šaltinyje“. Besimokydamas gimnazijoje dalyvavo jaunųjų studentų veikloje. Baigęs gimnaziją 1933 m. įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą. Pradžioje studijavo teisę, vėliau - gamtos mokslus.

Pirmoji jo knyga „Skruzdėlytės Greitutės nuotykiai“ buvo išleista 1935 m. Ją Raudonojo Kryžiaus draugija apdovanojo 1000 litų premija. Tais pačiais metais buvo išleista jo knyga „Kiškelio užrašai“. Po dvejų metų išleistos dar dvi jo knygos jaunimui: „Ateina pavasaris“ ir „Vytuko užrašai“. Prieškariu išleistas rašytojo knygas jaunieji skaitytojai labai mėgo. Jis tapo populiariausiu pasakojamojo žanro vaikams rašytoju. Išmanė ir rašė daugiausia apie vabzdžių ir mažųjų gyvūnėlių gyvenimą. Buvo surinkęs įspūdingą vabzdžių kolekciją. Rašytojui buvo pasiūlyta aukštąjį mokslą tęsti Prancūzijoje, Paryžiuje, bet buvo pašauktas į privalomąją karinę tarnybą. Nuo 1939-ųjų redagavo žurnalą „Kariūnas“.

Prieš pat karą 1938 m. Kauno „Sakalo“ leidykla išleido rašytojo apsakymą „Naktis ant Nemuno“, iliustruotą dailininko Antano Kučo.

Antrojo Pasaulinio karo metais Vytautas Tamulaitis gyveno Vilniuje ir redagavo „Žiburėlio“ žurnalą. Artėjant frontui prie Lietuvos, jis su šeima, žmona Marija ir dukra Vida, pasitraukė į Vokietiją. Lietuviškuose laikraščiuose bei žurnaluose paskelbė nemažai apsakymų. „Lietuvių žodžio“ paskelbtame novelės konkurse laimėjo pirmąją premiją. Vokietijoje 1948 m. buvo išleistas jo apsakymų rinkinys „Sugrįžimas“. Tais pačiais metais rašytojas su šeima persikėlė į Kanadą, kur gyveno iki gyvenimo pabaigos.

Iš pradžių Toronte dirbo fizinį darbą, o vėliau susirado darbą Meno galerijoje. Ten 1951 m. išleido knygelę apie 1863 m. anticarinį sukilimą „Raguvos malūnininkas“. Amerikoje 1960 m. buvo išleista jo dviejų dalių knyga „Svirplio muzikanto kelionės“. Kūrinyje vaikai supažindinami su istorinės Lietuvos vietovėmis, žmonėmis bei papročiais. Svirplys nukeliauja į Kauną, užkopia ant Veliuonos piliakalnio, aplanko ir kitas mūsų krašto vietoves.

Skaitydamas V.Tamulaičio kūrinius jaunasis skaitytojas tampa gamtos draugu, sužadinamas noras mokytis, ugdomas darbštumas ir sąžiningumas.

Pirmoji išversta į anglų kalbą, puikiai iliustruota rašytojo knyga „Skruzdėlytės Greitutės nuotykiai“, 1965 m. buvo išleista Niujorke, JAV. Vėliau Kanadoje parašė apysaką-pasaką „Vasaros pasaka“ apie darbštuolių bitučių gyvenimą. Jos nespėta išleisti Kanadoje, bet, atkūrus Nepriklausomybę, dailiai išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla. Šią knygą iliustravo dailininkas Arvydas Každailis.

Jungtinėms Tautoms 1970-uosius metus paskelbus Tarptautiniais vaikų metais ir surengus vaikų literatūros konkursą, buvo sudaryta komisija, kuri rinko trisdešimt geriausių įvairių pasaulio valstybių rašytojų kūrinius. Rašytojas V.Tamulaitis tam konkursui parašė apsakymą „Petriuko vėliava“. Jį į anglų kalbą išvertė rašytojo sūnus Vytautas. Šis apsakymas pateko tarp geriausių pasaulio rašytojų kūrinių. Tais metais, išleidus visų šių kūrinių rinktinę, vaikų skaitinių antologiją „Vaikai visur“ („Children everywhere“) anglų kalba, 1970 m., į Niujorką, Jungtinių Tautų būstinę buvo sukviesti visų tų kūrinių autoriai. Visą savaitę nuo ryto iki vakaro pasirašinėjo knygas, jas įsigijusiems skaitytojams. Įdomi detalė - ant V.Tamulaičiui knygoms pasirašyti skirto stalo plevėsavo tiktai lietuviška trispalvė, nors tuo metu Lietuvoje buvo gūdus sovietmetis ir buvo naudojama visiškai kitokia, okupacinė vėliava. Taip pat svarbu pastebėti, kad tarp tų atrinktų geriausių 30-ies kūrinių nepateko mūsų kaimynų latvių, estų, net norvegų, ispanų ir daugelio kitų valstybių rašytojų kūrinių.

Apsakyme „Petriuko vėliava“ pavaizduotas berniukas, kuris sovietams okupavus Lietuvą, 1941 metais vasario 16-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės dieną, senos pilies bokšte iškėlė trispalvę.

Atkūrus Nepriklausomybę Lietuvoje buvo perleisti beveik visi rašytojo kūriniai, naujai iliustruoti šiuolaikinių lietuvių dailininkų.

Nuo 1998-ųjų buvo rengiami V.Tamulaičio vaikų literatūros konkursai. Šių konkursų pirmuoju laureatu už poemą „Kalvio pasaka“ tapo rašytojas Martynas Vainilaitis. 2000-aisiais premija buvo įteikta poetui Jonui Strielkūnui, 2003 m. - prozininkui Vytautui Račickui už kūrinį „Nauji Zuikos nuotykiai“, o 2008-aisiais - rašytojai Emilijai Liegutei.

Apsakymas „Petriuko vėliava“ 1988 m. lietuviškai buvo publikuotas etnokultūros žurnale „Suvalkija“, vėliau ištraukos spausdintos laikraštyje „Kregždutė“. Dar vieną knygą - pasaką „Balsas anapus upės“, iliustruotą Dalios Dubonienės, 1995 m. išleido leidykla „Džiugas“. „Petriuko vėliavą“, minint rašytojo gimimo šimtmetį, 2013 m. išleido „Versmės“ leidykla ir „Gimtojo žodžio“ redakcija. Taip pat 2013 m. leidykla „Žara“ išleido dailininkės Daivos Kairevičiūtės iliustruotą rašytojo pasakų knygą „Aukso maišas“.

Parengta pagal  savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ORO SĄLYGOS: antradienio pavakarę šalyje be kritulių, tačiau naktį daug kur pasnigs, oro temperatūra - nuo 2 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos; kelių dangos daugiausia drėgnos.
  • REKORDAS: Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine vyrų estafetėje 4x100 m laisvuoju stiliumi naują pasaulio rekordą pasiekė JAV rinktinė, finale antradienį finišavusi per 3 min. 3,03 sek.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dalyvaujate protesto akcijose, mitinguose?

balsuoti rezultatai

Ar jums yra tekę apsinuodyti kavinėse suvartotu maistu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  -3     0 C

-2     0 C

 

   -2   -1 C

  0    +2 C

 0   +2  C

 

  -1   0 C

    2-7 m/s

    3-4 m/s

 

   5-6 m/s

 

USD - 1.1425 PLN - 4.2921
RUB - 75.8985 CHF - 1.1295
GBP - 0.9025 NOK - 9.6885