respublika.lt
LRDT LYRAS

Utenos krašto režisierė A.Eigerdienėnuotraukos

2015 spalio mėn. 08 d. 16:16:02
Joana Viga ČIPLYTĖ, istorikė

Utenos „Žaliaduonių“ teatras - neatskiriamas kultūros ir švietimo židinys mieste. Per dvidešimt aštuonerius teatro veiklos metus (nuo 1983-iųjų), uteniškiai išvydo gražiausius režisierės Almos Eigerdienės sukurtus spektaklius. Pasirinkusi nacionalinės dramaturgijos sklaidą visuomenėje, sulaukė garbingiausių apdovanojimų.

 

Scenoje buvo rodomi Utenos krašto rašytojų, dramaturgų kūriniai: A.Miškinio, J.Kulnio, K.Čiplio-Vijūno, P.Panavo, A.Gasperaičio, R.Kalyčio, P.Andriušio, S.Šaltenio, E.Druskino, P.Daunio. Net aštuoni spektakliai vaidinti vietos aukštaičių tarme. Teatro sambūrio veikloje dalyvavo daugiau kaip 100 įvairių profesijų vaidintojų: mokytojai, medikai, švietimo ir kultūros darbuotojai, moksleiviai. Aktorius Ferdinandas Jakšys rašė, kad A.Eigerdienė pasireiškė kaip epinio pobūdžio menininkė, kurianti scenoje sudėtingus iškilių savo krašto žmonių ir paprastų kaimiečių charakterius su didžiu išmanymu, atskleidė vietos istoriją, kalbą, tarmę.

Teatro repertuarą rinko ir sudarė režisierė. Patys pirmieji A.Eigerdienės režisūriniai pastatymai - poezijos vakarai - vyko miesto bibliotekoje, pjesių ir dramų pastatymai - Utenos kultūros namuose (Utenos kultūros centre).

Meilė poezijai Almą lydėjo nuo pat jaunų dienų. Baigusi vidurinę mokyklą ketino studijuoti VU lietuvių kalbą ir literatūrą. Tačiau laikraštyje perskaičiusi žinutę, kad Vilniaus kultūros ir švietimo technikume naujai įsteigtas režisūros skyrius kviečia jaunuolius studijuoti, nuvyko, dalyvavo ir laimėjo. Treji metai studijų. Mokėsi režisūros meno pagrindų, scenos judesio, grimo paslapčių ir kt. Baigusi mokslus grįžo į gimtąjį kraštą - Uteną. Dirbo Utenos rajoniniuose kultūros namuose. Atlyginimas menkas, darbas neapibrėžtas. Perėjo dirbti į Utenos centrinę biblioteką. Dirbdama bibliotekoje baigė bibliotekininkystę. Atėjo į biblioteką ir septyniolikai metų liko tarp knygų. Alma pradėjo rengti teatralizuotas knygos šventes. Kvietė gabius bibliotekos lankytojus burtis į skaitovų gretas, rengti poezijos spektaklius. Sukūrė poetinę kompoziciją „Meilės spalvos“ - joje dalyvavo 11 skaitovų. Skambėjo O.Baliukonės, J.Jakšto, M.Kontrimaitės ir kitų poetų eilės. Pasisekimas vėliau paskatino pastatyti spektaklį „Meilės spalvos“. Vaidinta 4 kartus. Spektaklis buvo rodomas Jurbarko respublikiniame konkurse. Laimėtas laureatų vardas - pirmas ir toli gražu ne paskutinis darbo įvertinimas.

Taip palengva augo A.Eigerdienės, kaip subtilios režisierės, profesinis meistriškumas, profesionalus polinkis į literatūrą. Atėjo metas kurti savo teatrą. 1983 metais A.Eigerdienė tapo mėgėjų teatro režisiere. Pirmųjų pjesių pasirinkimas įvairus: K.Sajos „Palangos liūtas“, A.Fišerio „Raktas nuo prarajos“, V.Arbuzovo „Irkutsko istorija“, M.Barkir-Marinjė „Meilė yra dosni“, A.Sokolovos „Žmonės, žvėrys ir bananai“. Pastaroji pjesė buvo įvertinta už gerą vertimą iš rusų kalbos į lietuvių ir rekomenduota kaip tinkama kitiems mėgėjų teatrams. Tapo laureatais respublikinėje apžiūroje. Uteniškiai konkurse „Dobilėlis penkialapis“ už šį spektaklį buvo apdovanoti - penkiems aktoriams buvo įteikti meno saviveiklos žymūnų ženkleliai. Dalyvavo „Raudonojo šermukšnio“ festivalyje Klaipėdoje. Vėl sulaukė apdovanojimų. Sėkmė ėjo viena po kitos. Dalyvauta beveik visuose rengtuose mėgėjų teatro konkursuose, festivaliuose. Nuo 1991 metų dalyvauta tradicinėje tapusioje šventėje „Atspindžiai“, festivalyje „Kauno rampa“, „Interrampa“, „Pjero dienos Utenoje“ ir kt.

Gražią iniciatyvą parodė Utenos kultūros rūmų mėgėjų teatras (kultūros centro „Žaliaduonių“ teatras) - režisierė A.Eigerdienė į teatro repertuarą įtraukė kraštiečio dramaturgo kun. Kazimiero Čiplio-Vijūno kūrybą. Teatras pastatė komediją „Maušos karčiama“ (rež. A.Eigerdienė). Komedija buvo vaidinta 5 kartus Utenoje, rodyta Sudeikiuose ir kituose miesteliuose, Vilniaus jaunimo teatre - respublikiniame komedijų festivalyje, Rokiškyje - tarptautiniame mėgėjų teatrų festivalyje „Interrampa“ ir mėgėjų teatro šventėje „Atspindžiai“. Buvo įteiktas diplomas. Lietuvos TV nupirko spektaklį ir nufilmavo. Per LTV rodytas 3 kartus.

„Žaliaduonių“ teatras pastatė to paties autoriaus pjesę „Dalia, dalužė“ (rež. A.Eigerdienės interpretacija pagal K.Čiplio-Vijūno pjesę „Motinos dalia“). Pjesė 4 kartus vaidinta Utenoje, rodyta Sudeikiuose, Tauragnuose, Molėtuose, Švenčionėliuose, Vilniuje, Mokytojų namų kiemelyje, pasaulio lietuvių dainų šventės „Mes“ proga.

Spektakliai, pastatyti pagal rašytojo Antano Miškinio kūrybą, pelnė išskirtinius apdovanojimus. Pjesės „Žaliaduonių gegužė“, „Sugrįžimas į Juknėnus“ teatrui atnešė šlovę. Mėgėjų teatras gavo naują vardą - „Žaliaduonių“ teatras, jo krikštatėviu tapo kraštietis aktorius F.Jakšys. Buvo įteiktos dvi Boriso Dauguviečio premijos, viena iš jų - A.Eigerdienei.

Už sėkmingą P.Panavos istorinės dramos „Daumantas“ pastatymą „Žaliaduonių“ teatras buvo įvertintas aukščiausiu apdovanojimu - į Utenos teatrą atskrido „Aukso paukštė“.

Dramaturgo R.Kalyčio pjesė „Atodangos“ įrašyta į Lietuvos radijo fondą. Tai tik keli iškilūs pavyzdžiai, bylojantys apie A.Eigerdienės profesionalią veiklą.

Ant tvirtų „Žaliaduonių“ teatro pamatų jau kelinti metai puikiai jaučiasi naujasis teatro vadovas ir režisierius Šarūnas Kunickas, buvęs A.Eigerdienės mokinys.

Režisierius, dailininkas Erikas Druskinas rašo, kad „Žaliaduonių“ teatras turi ypatingas tradicijas, ypatingą dvasią. Galbūt čia yra tikrieji aukštaičiai, nebijantys kalbėti apie savo gimtinę, savo žmones ir „prietelius“. Apie „Žaliaduonius“ ir po penkiasdešimt metų rašys ypatingai, juk visos legendos neturi pabaigos.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽPUOLIMAS: grupė nežinomų ginkluotų žmonių Malio pietuose užpuolė automobilį, kuriuo važiavo JT misijos šioje šalyje (MINUSMA) atstovai; kaip sakoma misijos pranešime, žuvo trys taikdariai.
  • KELIŲ BŪKLĖ: vakarėjant šeštadieniui šiaurės ir šiaurės rytų Lietuvoje dėl buvusio snygio pagrindinių kelių dangos daugiausia yra drėgnos, likusioje šalies dalyje - jos sausos; mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai daugiausia drėgni, tik šiaurės ir rytų Lietuvoje miškingose vietovėse jie yra provėžoti, vietomis padengti prispausto sniego sluoksniu, slidūs.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -10 C

-1    -2 C

 

0 C

-1     -2 C

 1 C

 

+3    +5 C

2-5 m/s

3-4 m/s

 

 4-5 m/s

 

reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis