respublika.lt
LRDT LYRAS

Tikras dainos riteris S.Žlibinasnuotraukos (4)

2017 kovo mėn. 29 d. 11:54:09
Vaclovas Juodpusis

Bėgant gyvenimo metams, tarsi vingiuojančio kelio kilometrams, pamatai ne tik mūsų žodžiais neapsakomą Lietuvos gamtos grožį. O juk jį geriau pajusti ir pajausti padeda mūsų poetinio žodžio, melodijų kūrėjai. Jų buvo praeityje, esama ir dabar. Ir kiekvienas jų yra išsakęs, išdainavęs jautriausias savo mintis. Tik ar mokame mes, to gyvenimo dalyviai, tuo pasidžiaugti, ar bemokame atsiminti, kas yra tų posmų, vingrių, jaudinančių melodijų autoriai. O kartais atsitinka ir taip, kad uždainuojame poetų ir kompozitorių sukurtą dainą kaip seniai pažįstamą, žinomą liaudies dainą ir nežinome, kas yra tikrieji jos autoriai. Taip jau, sakyčiau, yra nutikę ir su poeto Stasio Žlibino (80 m.) eilėmis, kurios mūsų kompozitoriams padėjo prakalbinti jautriausias jausmų stygas ir leido jas pasisavinti žmonėms.

 

Ant žolės ašarėlės sutvisko.

Ne rasa rytmetinė, oi ne...

Daina, Tau atidaviau viską,

Tu pasiėmei visą mane.


Tokiu ketureiliu prisipažinimu savo naujausią poezijos knygą, poezijos ir dainų rinktinę „Tu mums viena“, išleistą 2016 metais, pradėjo poetas S.Žlibinas, pasakydamas, kad DAINA jį, galima sakyti, pasiėmė daugiau kaip prieš pusę šimtmečio ir iš savo glėbio nebepaleidžia iki šiol. Toks jo poetinio talento sušvytėjimas, drįstu sakyti, yra Dievo dovana mums visiems, kurie gyvename jo kūrybos laikotarpiu, kurie galime pajausti jo eilių dvasinę šilumą, taurumą, meilę gimtajai Lietuvai visais jos gyvavimo laikotarpiais, kai reikėjo užuovėjos, susikaupimo. Visa tai, man regis, ir pajuto mūsų kompozitoriai dainų kūrėjai, kuriems jo eilių šiluma ir dainingumas leido išdainuoti pačias gražiausias melodijas. Net paprasčiausi, juodžiausius darbus atliekantys žmonės bet kada gali uždainuoti „Kur tas kelelis“, kartais ir nežinodami, kad šios populiarios dainos teksto autorius yra S.Žlibinas, o muziką, įtaigią melodiją sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas. Taip ši daina nuplasnojo ir tebeplasnoja per Lietuvą. Reikia džiaugtis, kad tas pats kompozitorius surado raktą ir kitam S.Žlibino tekstui „Berniukai“, dainai, kurią išpopuliarinti padėjo žavusis Edmundo Kuodžio ir Jono Girijoto vokalinis duetas.

Ne mažesnio Tautos pripažinimo sulaukė ir su kompozitoriumi Rimvydu Racevičiumi sukurta „Atsiliepk dainoj“. Jei per gyvenimą irsimės atgal, tai žavi šio poeto bendrystė su kompozitoriumi Eduardu Balsiu įsiamžino daina „Elektrėnų žiburiai“, kuri gali būti ir yra šio miesto himnas, nuskambėjęs dar 1963 metais, o sėkmingai interpretuotas Jono Mašanausko, tapo gražiu šio miesto įvaizdžiu. Tad užpernai ši kūrybinė sėkmė atnešė S.Žlibinui Elektrėnų savivaldybės garbės piliečio vardą, o nuo 2013-ųjų jis yra ir gimtojo Rietavo savivaldybės garbės pilietis.

Jau antrą dešimtmetį jo krūtinę puošia LDK Gedimino ordino Karininko kryžius. Tų apdovanojimų kasmet į jo namus ritosi kaip iš gausybės rago - juk ne juokas pelnyti daugiau kaip 40 premijų dainų konkursuose. Tarp tų apdovanojimų ryškiai šviečia septynios Stasio Šimkaus premijos, kurias jam pelnyti padėjo ir garbūs Lietuvos kompozitoriai, su kuriais darbavosi nuo pat kūrybinės veiklos pradžios. Tai jau ir Amžinybėn išėję Benjaminas Gorbulskis, Balys Dvarionas, Antanas Račiūnas, Vytautas Klova, Jurgis Gaižauskas, Vygandas Telksnys, Valentinas Bagdonas, Mikas Vaitkevičius, Viktoras Budrevičius, Vytautas Mikalauskas, Leonas Povilaitis, Borisas Borisovas, Julijus Andrejevas, sukūrę ne po vieną dainą pagal jo eiles.

O kur dar nūdien sėkmingai besidarbuojantys kompozitoriai Vytautas Juozapaitis („Ridig do“, „Ir atskrido sakalėlis“, „Sutrinko keleliai“, „Medžiokliai parjojo“), Jurgis Juozapaitis („Tekėk, saulele“, „Giružė“, „Motinai“), Vytautas Laurušas („Tėvynei“, „Tu Nemunėli“ ir kt.), T.Makačinas („Kur tas kelelis“, „Berniukai“, „Lietuviškas valio“, „Jūros laiškai“, „Gimtinės dangus“, „Grįžkite, paukščiai“, „Vakaro Vilnius“), Algimantas Bražinskas („Jau pražydo papartėlis“, „Oi dū-dū - bus grūdų“, „Pabaigtuvės“, „Jaunystei pašaukus“, „Leidos saulė“ ir kt.), Algimantas Raudonikis („Iš glėbio vasaros ugnies“, „Sugrįžimas“, „Kariūnų daina“, „Medžioklės ragas“, „Girių Lietuva“, „Brangioji mama“, „Dunda traukiniai“), Mikalojus Novikas („Šypsena“, „Kai tu išeisi“, „Saulė, daina ir tu“, „Suskambo varpeliai“, „Du garniai“, „Tu netikėjai“, „Laimės tau linkiu“, „Lauksiu“), Anatolijus Lapinskas, Galina Savinienė, Algirdas Motuza, Vytautas Šiškauskas ir kiti, su kuriais poetas S.Žlibinas išaudė stebėtinai spalvingą muzikinę tautinę juostą, o jos skambesys, neabejoju, puoš dar ne vienos kartos mūsų tautiečių gyvenimus.

S.Žlibinas - ne tik aukštos prabos poetas, subtilių dainų kūrėjas, bet ir įžvalgus žurnalistas - daug metų praleido kuruodamas savaitraščio „Kalba Vilnius“ muzikos barus. Ir šiuose rašiniuose, atsiliepdamas į televizijos ir radijo laidas, bendraudamas su kompozitoriais, atlikėjais, laidų dalyviais ir kūrėjais, jis pateikė neįkainojamos vertės rašinius, kurie sėkmingai tarnauja Lietuvos muzikos istorijos pažinimui, padeda geriau suvokti buvusio kūrybinio darbo užmojus ir įvairovę. Pagaliau, padeda geriau pažinti muzikinę praeitį, kuri daugeliui tampa beveik nebepažįstama. Bet svarbiausia ir tada S.Žlibinui buvo, ir dabar yra eilių kūrimas apie Lietuvą, kovą už laisvę, Motiną, meilę, gimtąją žemę ir jos žmones, ir, kaip tęsia pats poetas, apie „paukštį, medį, dangaus žydrynę ir lašą šaltinio gryno“.

Rašydamas šiomis mus, suaugusiuosius, jaudinančiomis temomis, poetas yra pažėręs ir daugybę posmų vaikams, jautriai prabildamas ir apie gyvūnėlius. Štai kaip subtiliai ir visiems suprantamai S.Žlibinas eiliuoja:

Aš šuniukas -

Mažas mažas.

Ant snukučio -

Pieno lašas...

Labas rytas

Pasakau -

Žodeliu -

Au, au, au, au!


Taigi galime didžiuotis, kad esame poeto S.Žlibino amžininkai, kad jo kūryba puošia mūsų nūdieną, mūsų svajones, kad jo kūrybinės mintys nuspalvintos tikru, žmogišku jausmu, kuris paliečia kiekvieną gyvenimo sūkuriuose besiiriantį žmogų, ir tą, kuris dalyvauja dainų šventėse, ir tuos, kurie „Dainų dainelės“ konkursuose tik pradeda savąjį gyvenimo kelią. O pats poetas yra dažno dainų koncerto klausytojas, kuris sako: „Labai miela, kad yra kūrinių, kurie jau išlaikė metų patikrinimą... Kas yra didžiausi dainų teisėjai? Tai laikas ir klausytojas. Jų niekaip nepapirksi, neapgausi, kaip vaiko neapgausi blogu vaikišku eilėraščiu - iš karto suklus ir reikės eilėraštį taisyti. Yra keliolika dainų, kaip su Teisučiu Makačinu parašytos „Kur tas kelelis“, „Berniukai“, su Vytautu Juozapaičiu - „Gromatėlę parašiau“, „Ridig do“... Aš jau nebepykstu, kai apie mano dainą pasako: „O dabar ansamblis atliks lietuvių liaudies dainą „Kur tas kelelis“... „Sėdžiu ir taip gera širdy...“

Nuaidėjo į praeitį poeto S.Žlibino gyvenimo aštuoni dešimtmečiai, nudundėjo kaip ta Lietuvos geležinkeliams sukurta daina „Dunda traukiniai“, kurią sueiliuoti paragino Lietuvos muzikų rėmimo fondas, ją savo muzika papuošė kompozitorius A.Raudonikis, o pirmasis geležinkelininkams atliko mūsų dienų dainius Virgilijus Noreika, pritariant pianistei Linai Giedraitytei. Ir tai yra kūrybinė nūdiena, kai ant rašomojo stalo atsiranda nauji eilių posmai, kuriuos savo muzika naujam ir nenuspėjamam gyvenimui prakalbins kompozitoriai...

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUGO: šių metų sausį, palyginti su pernai sausiu, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, pramonės produkcija padidėjo 5,8 proc.
  • KELIAI: vasario 21-ąją Lietuvos keliuose ir gatvėse, pirminiais duomenimis, įvyko 6 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti 8 žmonės, 4 iš jų - pėsčiųjų perėjose.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
LRDT LEDAS

Kaip vertinate procedūrų įdarbinant užsieniečius lengvinimą?

balsuoti rezultatai

Ar dėl duobių keliuose jums teko patirti automobilio gedimų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9     -6 C

-9    -6 C

 

-2    +1 C

-2     0 C

 0    +2 C

 

+4    +7 C

5-10 m/s

3-5 m/s

 

 2-5 m/s

 

USD - 1.1354 PLN - 4.3346
RUB - 74.3534 CHF - 1.1367
GBP - 0.8681 NOK - 9.7808
reklama
samba
reklama
Sveikata ir grožis