respublika.lt

2018 rugsėjo 26, trečiadienis

Sovietų valstybės vadovo gyvenimo užkulisiainuotraukos (34)

2018 liepos mėn. 23 d. 07:01:03
Milda KUNSKAITĖ

Buvęs sovietų lyderis, generalinis sekretorius L.Brežnevas mėgo su vėjeliu lakstyti prabangiais automobiliais, jam padovanotais užsienio šalių vadovų, žiūrėti ledo ritulio rungtynes ir medžioti. Jis save apdovanojo daugybe ordinų ir medalių, teikė sau premijas ir gaudavo pasakiškus honorarus, o šalis tuo metu skendėjo sąstingyje. Beje, daug kas jį iki šiol laiko sėkmingiausiu ir talentingiausiu sovietų lyderiu.

 

Amerikos prezidentas Ričardas Niksonas (Richard Nixon) kolegą iš Sovietų Sąjungos Leonidą Brežnevą priėmė savo užmiesčio rezidencijoje Kemp Deivide. Ten jis jam padovanojo naujutėlaičio tamsiai mėlynos spalvos 1973 m. „Lincoln Continental“ su juodu aksomu aptrauktomis sėdynėmis raktus. Tokiu automobiliu važinėjo pats JAV prezidentas. Ant prietaisų skydelio buvo užrašas „Prisiminimui! Su geriausiais linkėjimais“. Įteikdamas raktus L.Brežnevui, R.Niksonas ir pagalvoti negalėjo, kuo tai baigsis. Nuoširdžiai padėkojęs amerikiečiams už tokią prašmatnią dovaną, SSRS generalinis sekretorius akimirksniu atsidūrė prie vairo, pasikvietęs įsėsti ir Baltųjų rūmų šeimininką. Suglumę apsaugininkai nespėjo ir apsidairyti, kai dviejų didžiųjų valstybių lyderiai jau riedėjo vingiuotu ir kalvotu Merilendo valstijos keliu. L.Brežnevas nežinojo maršruto, tačiau mašiną ginė vis greičiau. Štai „Lincoln“ jau išvystė 80 km/val. greitį. Staiga pasirodė pavojingas posūkis. Išsigandęs R.Niksonas kelis kartus prašė svečią mažinti greitį. L.Brežnevas staigiai spustelėjo stabdžius, mašina gražiai atliko posūkį.

Dovanos ir brangios pramogos

Sovietų lyderis visada buvo šaunus vairuotojas. Automobiliai buvo jo aistra. Liudytojai pasakojo, kad generalinio sekretoriaus automobilių parke buvo nuo 50 iki 300 mašinų. Žinodami apie jo pomėgį, daugelis garsių to meto politikų jam dovanodavo automobilius. Be R.Niksono, automobilį jam padovanojo Italijos komunistų partijos vadovas - „Maserati Quattroporte“, o VFR kancleris - „Mercedes 600“ .

L.Brežnevas mėgo gyventi plačiai. 1973 m. generalinis sekretorius sau paskyrė Lenino premiją, kuri siekė 25 tūkst. rublių. Tais laikais tai buvo pasakiški pinigai, tačiau palyginti su tuo, kokius honorarus jis gaudavo už parduotas knygas - kapeikos. Sovietų šalies vadovas buvo laikomas tokių literatūros kūrinių kaip „Mažoji žemė“, „Plėšiniai“ ir „Atgimimas“ autoriumi. Už juos jis gavo 180 tūkst. rublių honorarą. O knygų tiražai buvo didžiuliai - per 15 milijonų kiekvienos. Vado memuarai buvo įtraukti į mokyklos programą, todėl nuolatos leidžiami pakartotinai, o L.Brežnevas gaudavo vis didesnes pajamas.

KP centro komiteto generalinis sekretorius daugybę metų gyveno Maskvos Kutuzovo prospekte. Tačiau duomenys apie jo butą nesutampa. Vieni tvirtina, kad tai buvo nedidelis būstas - apie 65 kv. metrų ploto. Kiti - kad buto plotas buvo 185 kv. m, jame buvo 6 kambariai, du tualetai ir vonios kambarys. Tie, kas žinojo apie generalinio sekretoriaus pomėgį gyventi plačiai, labiau buvo linkę tikėti antrąja versija. Sklido kalbos, kad 1978 m. Granato skersgatvyje specialiai L.Brežnevui ir kitiems aukšto rango valdininkams buvo pastatytas devynaukštis, kuriame generaliniam sekretoriui buvo skirtas 500 kv. m ploto butas. Tačiau valstybės galva taip ir liko Kutuzovo prospekte, neva pareiškęs, kad naujasis būstas esantis „tiesiog nepadoriai prabangus“.

Su šautuvu rankose

L.Brežnevas labai mėgo medžioti, tad visą laisvą laiką stengėsi leisti užmiestyje, artimiausioje viloje Zalesjėje ir tolimesnėje - Zavidove. Nors Zavidovo draustinis oficialiai nebuvo laikomas valstybės vadovo rezidencija, L.Brežnevas ten lankydavosi dažnai, todėl draustinis labai pasikeitė, išgražėjo. Ant vaizdingo Lamos upės kranto buvo pastatytas granitu, marmuru ir brangia mediena aptaisytas dviejų aukštų namas, specialus viešbutis su 12 liukso numerių ir kino sale, biliardo salėmis ir židiniais. 8-ojo deš. pradžioje generaliniam sekretoriui ir jo draugams buvo įrengtas baseinas. Papildomai teritorijoje buvo išgręžti trys nauji arteziniai šuliniai, pastatyti valymo įrenginiai, skalbykla, taip pat šaldymo kamera medžioklės trofėjams laikyti.

Užkietėjęs medžiotojas L.Brežnevas ypač mėgo medžioti šernus. Jo pavaldiniai pasakojo, kad jis šaudydavo juos iš bokštelio, valandas juose sėdėdavo laukdamas žvėries. Tačiau neniekino ir ančių. Po kiekvienos medžioklės L.Brežnevas tvarkingai užsirašydavo į medžioklės dienoraštį rezultatus. Kadangi L.Brežnevas mėgo medžioti ir žiemą, Zavidove buvo įrengti specialūs apšiltinti bokšteliai su įvairiais patogumais. Be to, per radijo stotelę generalinis sekretorius visada būdavo įspėjamas, kad artinasi žvėris.

Pasak L.Brežnevo asmeninės apsaugos viršininko pavaduotojo V.Medvedevo, sekretorius puikiai šaudė ir nusimanė apie šautuvus. Taigi, per gimtadienius ir kitomis progomis jis gaudavo dovanų ir prabangių ginklų. Viloje Zarečjėje trijuose dideliuose seifuose L.Brežnevas laikė 90 šaunamųjų ginklų, tarp jų du išskirtinius revolverius su gamykliniais numeriais LIB-1 (Leonidas Iljičius Brežnevas) ir LIB-2. Jie atrodė tikri meno kūriniai: išgraviruoti, aptaisyti auksu ir dramblio kaulu. Iki Zavidovo ir atgal L.Brežnevas dažnai važiuodavo „Cadillac Eldorado“, kurį jam taip pat padovanojo JAV prezidentas R.Niksonas, arba „Rolls-Royce“, amerikiečių verslininko Armando Hamerio (Armand Hammer) dovana.

Su L.Brežnevu dirbę nomenklatūros atstovai pasakojo, kad išvykos į Zavidovą vykdavo pagal „atidirbtą“ scenarijų: išgertuvės, pirtis ir medžioklė. Žiemą jis ten mėgdavo važinėtis sniegaeigiu. Į neoficialią rezidenciją pas L.Brežnevą atvykdavo aukštų svečių. 1974 m. kovą SSRS lankėsi JAV valstybės sekretorius Henris Kisindžeris (Henry Kissinger), kuris taip pat vyko medžioti su sovietų lyderiu. Šis vizitas ne kartą yra tapęs L.Brežnevo juokelių objektu. Generalinis sekretorius ironizuodavo, kad Valstybės departamento galva taip neįgudusiai elgėsi su šautuvu, kad vietoj šerno galėjo nušauti savo palydovus. H.Kisindžeris jau po medžioklės juokėsi, kad „vienas iš šernų mirė plyšus širdžiai, kai pamatė tokį nemokšą medžiotoją“.

6 kilogramai ordinų

Valstybės vadovas sukaupė didelę kolekciją apdovanojimų, tikslus jų skaičius yra nežinomas. Sovietų laikais L.Brežnevas buvo ironiškai pramintas „Sovietų Sąjungos dukart Iljičiumi“. Jis pateko į Gineso rekordų knygą kaip „daugiausia apdovanojamas žmogus pasaulyje“. Buvo pranešama, kad generalinis sekretorius turi 15 sovietinių ordinų ir 18 medalių, taip pat 29 užsienio šalių medalius ir 49 ordinus. Beje, „perestrojkos“ laikais iš Leonido Iljičiaus buvo atimtas aukščiausiasis karinis SSRS apdovanojimas - Pergalės ordinas. Buvo kalbama, kad L.Brežnevo švarkas su visais medaliais ir ordinais svėrė apie 6 kilogramus.

Kaip ir maršalas G.Žukovas, jis tapo keturiskart Sovietų Sąjungos didvyriu, o kartu su Socialistinio darbo didvyrio apdovanojimu generalinis sekretorius gavo iškart penkias „Aukso žvaigždes“ - be jo niekas tokių apdovanojimų neturėjo. Stebina ir užsienio valstybių apdovanojimų gausybė. Įvairiais skaičiavimais, L.Brežnevą pagerbė nuo 50 iki 70 valstybių: jis turėjo Argentinos, Vietnamo, Gvinėjos, Bulgarijos, Vengrijos, Indonezijos, VDR, Kubos, Šiaurės Korėjos, Jemeno, Laoso, Mongolijos, Lenkijos, Jugoslavijos, Čekoslovakijos, Suomijos, Rumunijos ir daugybės kitų šalių ordinų ir medalių.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • algiukas 2018 liepos mėn. 23 d. 14:02:10

  Na ar nusinese tas breznevas savo sautuvus ir medalius i kita pasauli?
  iskridusi sieliukste suprato, kad ji nemateareli ir egsistuja visai kitos
  vertybes. dabar tikriausiai atgime kokiame somalyje su dideliu pilvu.

 • pastaba 2018 liepos mėn. 23 d. 13:52:54

  pritariu safyrai,o "sovietų valdžia "lietuvių kalba reiškia "tarybų
  valdžia"{vertimas iš rusų į lietuvių kalbą}

 • >Niekalynė 2018 liepos mėn. 23 d. 13:08:54

  Apie Dalios ir Vytauto nuotykius taip pat šimtus kartų buvo rašyta. Net
  į prokuratūrą. Tačiau niekam neįdomu. Net prokurorams.
  P.S. Labai jau įnoringi skaitytojai - neįtiksi. Skaito chaliavnai, o
  reikalauja temų, kaip susimokėję

 • Niekalynė 2018 liepos mėn. 23 d. 10:51:15

  Kam gi rašyt tokius visiems žinomus dalykus,yra ir dokumentiniai filmai
  ir anekdotus dar atsimenam.Tas pats per tą patį.Jau šimtus kartų buvo
  rašyta ir rodyta.Kur kas įdomiau būtų paskaityti apie Dalios gyvenimo
  kasdienybę ir nekasdienybę.

 • Brezneva 2018 liepos mėn. 23 d. 08:45:19

  apdovanodavo,14-nas apsidovanoja pats save pasiskirdamas sau
  alga,privilegijas

 • Gedas 2018 liepos mėn. 23 d. 08:33:19

  Palaikau Safyrą.

 • valdas 2018 liepos mėn. 23 d. 08:32:33

  Kas sukurta ,isugdyta Zmoniu,izgamos - musmires,oziu,nihilistines
  teises,banku pagalba ,sunaikino,ateme,nusavino,isvoge Zmoniu turta,puse
  isgyne manydami,kad taip sunaikino Lietuva,lietuvius...deja
  "Sitie bande taip palaidoti lietuvius,bet uzmirso,kad mes seklos..."
  Meksikieciu patarle

 • Safyras 2018 liepos mėn. 23 d. 07:57:21

  Netoli ir mūsų išrinktieji pasistūmėjo, nes dabar jau atvirai gali
  demonstruoti savo turtus, kaip ir gauti premijas, garbės vardus, tik
  neaišku už kokius konkrečius darbus. O svarbiausia , visas savo klaidas
  nurašyti sovietiniam auklėjimui. Tik skirtumas, kad tada ir paprastų
  tėvų vaikai galėjo savo atžalas už simbolinę kainą nuvežti į
  pionierių stovyklas prie ežerų, jūros ir patys paatostogauti. Visi
  gaudavo laiku atlyginimą ir atostogas, kurios yra labai svarbios visai
  šeimai. Todėl dabar darbdaviai labai vertina tuos darbuotojus, kurie
  dirba kada tik jų paprašo, neturi sergančių vaikų, patys neserga, bet
  dideles algas pasiima sau, nes mėgsta vaidinti geradarius, kai kameros
  įjungtos... Todėl ir emigracija tokia didelė, nes pagarbos žmogui
  neliko, tik tuščios kalbos...

 • klounai 2018 liepos mėn. 23 d. 07:45:16

  141 ir gauna 'dovaneles'.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • RANKINIS: Lietuvos vyrų rankinio lygos rungtynėse antradienį Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai 40:20 (22:9) nugalėjo Utenos „Utenos“ rankininkus.
 • IŠKRITO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio „Futures“ serijos turnyro „GB Pro Series Barnstaple“ vienetų varžybų pirmajame rate antradienį lietuvis Simonas Žukauskas po beveik 3 val. trukusios kovos 6:7 (5-7), 6:3, 6:7 (3-7) nusileido britui Danieliui Martinui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas vadyb

Ar dar vis turite neiškeistų litų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +4   +8 C

   +2   +10 C

 

   +8  +12 C

  +9  +13 C

   +11  +15 C

 

   +15  +17 C

  7-12 m/s

 3-8 m/s

 

    2-7 m/s

 

reklama
Ukis 2018