respublika.lt

2018 rugsėjo 25, antradienis

Sovietų valstybės vadovo gyvenimo užkulisiainuotraukos (34)

2018 liepos mėn. 23 d. 07:01:03
Milda KUNSKAITĖ

Buvęs sovietų lyderis, generalinis sekretorius L.Brežnevas mėgo su vėjeliu lakstyti prabangiais automobiliais, jam padovanotais užsienio šalių vadovų, žiūrėti ledo ritulio rungtynes ir medžioti. Jis save apdovanojo daugybe ordinų ir medalių, teikė sau premijas ir gaudavo pasakiškus honorarus, o šalis tuo metu skendėjo sąstingyje. Beje, daug kas jį iki šiol laiko sėkmingiausiu ir talentingiausiu sovietų lyderiu.

 

Amerikos prezidentas Ričardas Niksonas (Richard Nixon) kolegą iš Sovietų Sąjungos Leonidą Brežnevą priėmė savo užmiesčio rezidencijoje Kemp Deivide. Ten jis jam padovanojo naujutėlaičio tamsiai mėlynos spalvos 1973 m. „Lincoln Continental“ su juodu aksomu aptrauktomis sėdynėmis raktus. Tokiu automobiliu važinėjo pats JAV prezidentas. Ant prietaisų skydelio buvo užrašas „Prisiminimui! Su geriausiais linkėjimais“. Įteikdamas raktus L.Brežnevui, R.Niksonas ir pagalvoti negalėjo, kuo tai baigsis. Nuoširdžiai padėkojęs amerikiečiams už tokią prašmatnią dovaną, SSRS generalinis sekretorius akimirksniu atsidūrė prie vairo, pasikvietęs įsėsti ir Baltųjų rūmų šeimininką. Suglumę apsaugininkai nespėjo ir apsidairyti, kai dviejų didžiųjų valstybių lyderiai jau riedėjo vingiuotu ir kalvotu Merilendo valstijos keliu. L.Brežnevas nežinojo maršruto, tačiau mašiną ginė vis greičiau. Štai „Lincoln“ jau išvystė 80 km/val. greitį. Staiga pasirodė pavojingas posūkis. Išsigandęs R.Niksonas kelis kartus prašė svečią mažinti greitį. L.Brežnevas staigiai spustelėjo stabdžius, mašina gražiai atliko posūkį.

Dovanos ir brangios pramogos

Sovietų lyderis visada buvo šaunus vairuotojas. Automobiliai buvo jo aistra. Liudytojai pasakojo, kad generalinio sekretoriaus automobilių parke buvo nuo 50 iki 300 mašinų. Žinodami apie jo pomėgį, daugelis garsių to meto politikų jam dovanodavo automobilius. Be R.Niksono, automobilį jam padovanojo Italijos komunistų partijos vadovas - „Maserati Quattroporte“, o VFR kancleris - „Mercedes 600“ .

L.Brežnevas mėgo gyventi plačiai. 1973 m. generalinis sekretorius sau paskyrė Lenino premiją, kuri siekė 25 tūkst. rublių. Tais laikais tai buvo pasakiški pinigai, tačiau palyginti su tuo, kokius honorarus jis gaudavo už parduotas knygas - kapeikos. Sovietų šalies vadovas buvo laikomas tokių literatūros kūrinių kaip „Mažoji žemė“, „Plėšiniai“ ir „Atgimimas“ autoriumi. Už juos jis gavo 180 tūkst. rublių honorarą. O knygų tiražai buvo didžiuliai - per 15 milijonų kiekvienos. Vado memuarai buvo įtraukti į mokyklos programą, todėl nuolatos leidžiami pakartotinai, o L.Brežnevas gaudavo vis didesnes pajamas.

KP centro komiteto generalinis sekretorius daugybę metų gyveno Maskvos Kutuzovo prospekte. Tačiau duomenys apie jo butą nesutampa. Vieni tvirtina, kad tai buvo nedidelis būstas - apie 65 kv. metrų ploto. Kiti - kad buto plotas buvo 185 kv. m, jame buvo 6 kambariai, du tualetai ir vonios kambarys. Tie, kas žinojo apie generalinio sekretoriaus pomėgį gyventi plačiai, labiau buvo linkę tikėti antrąja versija. Sklido kalbos, kad 1978 m. Granato skersgatvyje specialiai L.Brežnevui ir kitiems aukšto rango valdininkams buvo pastatytas devynaukštis, kuriame generaliniam sekretoriui buvo skirtas 500 kv. m ploto butas. Tačiau valstybės galva taip ir liko Kutuzovo prospekte, neva pareiškęs, kad naujasis būstas esantis „tiesiog nepadoriai prabangus“.

Su šautuvu rankose

L.Brežnevas labai mėgo medžioti, tad visą laisvą laiką stengėsi leisti užmiestyje, artimiausioje viloje Zalesjėje ir tolimesnėje - Zavidove. Nors Zavidovo draustinis oficialiai nebuvo laikomas valstybės vadovo rezidencija, L.Brežnevas ten lankydavosi dažnai, todėl draustinis labai pasikeitė, išgražėjo. Ant vaizdingo Lamos upės kranto buvo pastatytas granitu, marmuru ir brangia mediena aptaisytas dviejų aukštų namas, specialus viešbutis su 12 liukso numerių ir kino sale, biliardo salėmis ir židiniais. 8-ojo deš. pradžioje generaliniam sekretoriui ir jo draugams buvo įrengtas baseinas. Papildomai teritorijoje buvo išgręžti trys nauji arteziniai šuliniai, pastatyti valymo įrenginiai, skalbykla, taip pat šaldymo kamera medžioklės trofėjams laikyti.

Užkietėjęs medžiotojas L.Brežnevas ypač mėgo medžioti šernus. Jo pavaldiniai pasakojo, kad jis šaudydavo juos iš bokštelio, valandas juose sėdėdavo laukdamas žvėries. Tačiau neniekino ir ančių. Po kiekvienos medžioklės L.Brežnevas tvarkingai užsirašydavo į medžioklės dienoraštį rezultatus. Kadangi L.Brežnevas mėgo medžioti ir žiemą, Zavidove buvo įrengti specialūs apšiltinti bokšteliai su įvairiais patogumais. Be to, per radijo stotelę generalinis sekretorius visada būdavo įspėjamas, kad artinasi žvėris.

Pasak L.Brežnevo asmeninės apsaugos viršininko pavaduotojo V.Medvedevo, sekretorius puikiai šaudė ir nusimanė apie šautuvus. Taigi, per gimtadienius ir kitomis progomis jis gaudavo dovanų ir prabangių ginklų. Viloje Zarečjėje trijuose dideliuose seifuose L.Brežnevas laikė 90 šaunamųjų ginklų, tarp jų du išskirtinius revolverius su gamykliniais numeriais LIB-1 (Leonidas Iljičius Brežnevas) ir LIB-2. Jie atrodė tikri meno kūriniai: išgraviruoti, aptaisyti auksu ir dramblio kaulu. Iki Zavidovo ir atgal L.Brežnevas dažnai važiuodavo „Cadillac Eldorado“, kurį jam taip pat padovanojo JAV prezidentas R.Niksonas, arba „Rolls-Royce“, amerikiečių verslininko Armando Hamerio (Armand Hammer) dovana.

Su L.Brežnevu dirbę nomenklatūros atstovai pasakojo, kad išvykos į Zavidovą vykdavo pagal „atidirbtą“ scenarijų: išgertuvės, pirtis ir medžioklė. Žiemą jis ten mėgdavo važinėtis sniegaeigiu. Į neoficialią rezidenciją pas L.Brežnevą atvykdavo aukštų svečių. 1974 m. kovą SSRS lankėsi JAV valstybės sekretorius Henris Kisindžeris (Henry Kissinger), kuris taip pat vyko medžioti su sovietų lyderiu. Šis vizitas ne kartą yra tapęs L.Brežnevo juokelių objektu. Generalinis sekretorius ironizuodavo, kad Valstybės departamento galva taip neįgudusiai elgėsi su šautuvu, kad vietoj šerno galėjo nušauti savo palydovus. H.Kisindžeris jau po medžioklės juokėsi, kad „vienas iš šernų mirė plyšus širdžiai, kai pamatė tokį nemokšą medžiotoją“.

6 kilogramai ordinų

Valstybės vadovas sukaupė didelę kolekciją apdovanojimų, tikslus jų skaičius yra nežinomas. Sovietų laikais L.Brežnevas buvo ironiškai pramintas „Sovietų Sąjungos dukart Iljičiumi“. Jis pateko į Gineso rekordų knygą kaip „daugiausia apdovanojamas žmogus pasaulyje“. Buvo pranešama, kad generalinis sekretorius turi 15 sovietinių ordinų ir 18 medalių, taip pat 29 užsienio šalių medalius ir 49 ordinus. Beje, „perestrojkos“ laikais iš Leonido Iljičiaus buvo atimtas aukščiausiasis karinis SSRS apdovanojimas - Pergalės ordinas. Buvo kalbama, kad L.Brežnevo švarkas su visais medaliais ir ordinais svėrė apie 6 kilogramus.

Kaip ir maršalas G.Žukovas, jis tapo keturiskart Sovietų Sąjungos didvyriu, o kartu su Socialistinio darbo didvyrio apdovanojimu generalinis sekretorius gavo iškart penkias „Aukso žvaigždes“ - be jo niekas tokių apdovanojimų neturėjo. Stebina ir užsienio valstybių apdovanojimų gausybė. Įvairiais skaičiavimais, L.Brežnevą pagerbė nuo 50 iki 70 valstybių: jis turėjo Argentinos, Vietnamo, Gvinėjos, Bulgarijos, Vengrijos, Indonezijos, VDR, Kubos, Šiaurės Korėjos, Jemeno, Laoso, Mongolijos, Lenkijos, Jugoslavijos, Čekoslovakijos, Suomijos, Rumunijos ir daugybės kitų šalių ordinų ir medalių.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (34)

 • Prašalietis 2018 liepos mėn. 24 d. 12:33:00

  <

 • Prašalietis 2018 liepos mėn. 24 d. 12:31:37

  <

 • senis 2018 liepos mėn. 24 d. 11:26:03

  p rie Breznevo buvo Śluota, buvo Krokodilas, buvo Fitilis! Liko tik
  gestapas.

 • kur 2018 liepos mėn. 24 d. 05:56:35

  Kur dingo musu Vitas Tomkus? Seniai pasigendu.Kur jis? Kodel neraso,
  nebudina snaudziancios tautos?

 • Blinda 2018 liepos mėn. 24 d. 00:24:35

  Ne viska lemia pinigai ir materialine gerove, nors zinoma tai labai svarbu.
  Galbut ne maziau svarbu dvasine ramybe ir pusiausvyra. Tai kas dedasi sia
  dien , tai tikru tikriausias dvasios destabilizavimas, praradimas dvasinio
  balanso. Aiskiu vertybiu kur reikia eiti nera ir vedlio irgi nera. Kuom
  viskas baigsis visiskai neaisku. Destabilizuotas visas pasaulis.
  Vertybiniai lriterijiai visiskai susimaise, galvojat viskas lengvai
  issprendziama, nieko panasaus.

 • < <Prašaliečiui 2018 liepos mėn. 23 d. 22:07:01

  Pritariu prašaliečiui ! Duomenys apie gyvenamą plotą :
  Eurostato duomenimis 1970 -1990 m.(20- tis) ir
  1990 - 2010 m.( 20 - tis) Lietuvos kaimuose ir miestuose
  per 1 dvideš. pastatyta gyvenamo ploto ( individualūs ,komunaliniai namai
  ,studentų bendrabučiai ir kt.) ŠIMTĄ kartų daugiau negu per 2 -ą
  dešimtmetį .Ne % ,o kartai !
  O kur dar šimtai : gamyklų ,fabrikų ,ligoninių ,poliklinikų
  ,sanatorijų ,teatrų,mokyklų ,vaikų darželių ,sporto kompleksų,
  kultūros namų ir kt.

 • nunu 2018 liepos mėn. 23 d. 21:49:34

  šiais laikais daugiau vagia, prieš dabartinius - anie tikri vargšai.

 • Kaip gaila 2018 liepos mėn. 23 d. 21:33:27

  Ir Dalios G.ir Tamaros B. disertacijos apgintos Maskvoje neteko mokslinės
  reikšmės.Nepykit ant Leonido Iljičiaus.Vis tik išvairavo šalį be
  karo.Aš dar Nikitos Chrusčiovo laikus atsimenu.Dar mano artimas
  žmogus,kuriam yra 100 metų dar gyvas ir turi aiškų protą,kad tokio
  galėtų pavydėti ne vienas seimeris ir ministras(ypač Margarinas).Buvo
  ir gerų-buvo ir blogų ir net labai,labai blogų dalykų.Prieš ką nors
  rašant-labai nekenktų plačiau pasidomėt praeitimi.

 • uzklasinis burelis 2018 liepos mėn. 23 d. 20:50:27

  nera planingo plano gerbiamieji draugai rasytojai.

 • Nieko ypatingo ! 2018 liepos mėn. 23 d. 20:50:03

  Ir dabar milijonieriai turi dar daugiau automobilių ! Neseniai
  rašė apie S.Brunzą ,kuris turi kelių šimtų automobilių
  kolekciją, vilą Ispanijoje ,namus Lietuvoje ,o čia
  generalinis teturėjo tik butą ? Koks skirtumas tarp tų butų
  kvadratūros,bet vis tiek tai tik butas , o ne rūmai ?

 • Prašalietis 2018 liepos mėn. 23 d. 20:41:19

  Linksmiausia šiandiena skaityti nei kur buvusios nei ką mačiusios,gal
  kažkur kažkiek paskaičiusios ar lansberginio tipo savo senelio
  šiandienines blevyzgas paklaususios Kunskaičių Mildukės"tautinius
  pasamprotavimu"tema-Sovietų valstybės vadovo gyvenimo užkulisiai.Prie
  Mildukės blevyzgų galiu tik pridurti,kad tais"sąstingio laikais"TSRS
  buvo antra ekonomika pasaulyje ir pirma karinė galia pasaulyje.Tuomet TSRS
  statė baikalo-amūro magistralę ir miestus bei infrastruktūrą prie
  jos,leido į kosmosą raketas,pati statė ir eksploatavo kosmines
  stotis.Brežnevo"sąstingio laikais"Lietuvoje buvo pastatyta daugybė
  gamyklų,atominė elektrinė ir kitos elektrinės,visuose miestuose kilo
  ištisi gyvenamų namų kvartalai,kaimuose statė kinoteatrus ir kultūros
  namus,gyvulininkystės kompleksus ir t.t.Šiandieninis
  lansberginio-brazauskinio durnių laivo ekonominis ir
  kitokis"audringas"vystymasis eurokolūkyje,palyginus su
  Brežnevo"sąstingiu",būtų kaip kapinėse beretinio numirėlio bandymas
  krustelti .

 • dar 2018 liepos mėn. 23 d. 20:24:39

  Brežnevas bent jau nesirgo valdžios troškimu ir pašlijus sveikatai
  politinio biuro prašėsi išleidžiamas į pensiją, deja, dėl
  nusistovėjusio politinio biuro požiūrio, L. Brežnevui šį vargą teko
  nešti iki gyvenimo pabaigos. Vašingtone valdžios ištroškę klanai
  žudė vienas kitą, Tarybų Sąjungoje valdžią politinis biuras dalinosi
  taikiai.

 • budriškis 2018 liepos mėn. 23 d. 20:24:38

  LAVONIDAS - tas veikėjas g e r a d a ri s ,nuvaręs TSRS į
  BANKROTĄ .Visiškas v a r g u o l i s lyginant su
  šiandieniniu didžiosios RUSIJOS VALDOVU V.V.P.

 • grazus 2018 liepos mėn. 23 d. 20:14:23

  yra apie L.B filmas sukurtas,?nuostabus tipazas.siuolaikinem akim
  zveelgiant.

 • paradoksas 2018 liepos mėn. 23 d. 19:40:29

  trockistų gaujos ir šiomis dienomis vis dar renkasi į Jūsų minimus
  "sovietų" posėdžius. Milda, ar šito nežinote? Pasirodo gyvenam de
  facto sovietų litchujanijoj. Manau, stipriai sužurnalistėjusiems
  liežuvis nesivarto tariant tayba, tarybinis

 • senis-pastabai 2018 liepos mėn. 23 d. 18:57:28

  del bolseviku. Visose demokratijose valdo rinkta dauguma-BOLSEVIKAI. Meslas
  iskylantys i pavirsiu permainu laikotarpiais, didziausia Lietuvos Nelaime.
  Iz griazi v kniazi.

 • senis-pastabai 2018 liepos mėn. 23 d. 18:46:48

  tai kuo, tu gnida, skiriasi sielskij soviet, rajonnyj coviet, nuo ucionyj
  coviet.? Visi sitie sovietai verciami i lietuviu kalba, kaip taryba. Nebuvo
  lietuvoje sovietu, buvo tarybos. Kas lietuvoje vartoja zodi sovietai? Tik
  uzsislaptine Lansbergio kgbistai. Pirma, pripratimas yra baisiau negu
  prigimimas, kgbistai negali greitai atprasti, vagia dar tik 30 metu. Antra,
  jie, uzsislaptine kgbistai, tai naudoja kaip idetifikavimo priemone. Jeigu
  kokia utele atropojusi i seima daznai vartoja zodi sovietai, ji duoda
  zenkla śtabui, kad tarnaus atsakingai ir nebrangiai.

 • simonas 2018 liepos mėn. 23 d. 18:10:24

  Brežnevui ir jo aplinkai tada buvo gerai gyventi, bet kaip toliau gyveno
  jo dukra, dukros dukra ar dabar ir proanūkė- net šlykštu ir žiūrėti.
  O juk "1-as Baltijos TV" kanalas dabar labai mėgsta rodyti šio lizdo
  palikuonių gyvenimus.

 • Lavonidas brežnevas - lyderis? 2018 liepos mėn. 23 d. 17:54:49

  Čia ką, naujas anekdodas apie šitą atsilupusį komunistą, dirbusį
  uždanga komunistinei mafijai? Tarp kitko, šitas nususėlis į Pergalės
  ordiną turėjo tiek pat teisių, kiek mano katinas.Netgi mažiau. Mano
  katinas yra laimėjęs ne vieną mūšį. O lavonidas tarnavo zampolitu.
  Apdovanojami buvo tik frontų vadai už esmines pergales.Zampolitai tai
  kategorijai nepriklausė.

 • laisvas 2018 liepos mėn. 23 d. 17:08:48

  Už tat prie Brežnevo gerai gyvenom. Ramiai ir sočiai, visiems užteko.

 • į: pastaba,23d.13:52:54 2018 liepos mėn. 23 d. 16:30:25

  Ne visai taip: žodis verčiamas tik į prasminį atitikmenį. Jei prasmė
  neatitinka, tada perimamas svetimžodis ir vartojamas sugramatinta forma.
  Juk neverčiame žodžio šeichas, ir kt. pan., nes neturime jam
  atitikmens, o „karalius” netinka. Tad atvejui, kai kalbama apie
  bolševikų valdžią, ne verčiame, o tik gramatiname. Tačiau, kai
  kalbama kitomis temomis - pvz, Учёный Совет, tada verčiame į
  mokslo taryba - tada versime.

 • ... 2018 liepos mėn. 23 d. 16:22:04

  Šitaip elgiasi visi vadukai. ES - taip pat.

 • Matot, 2018 liepos mėn. 23 d. 16:19:05

  kaip sunku tokiai šaliai vadovauti? Kasdien tenka tokį svorį tampyti -
  net 6 kg ordinų, prisegtų prie išeiginio švarko!

 • N 2018 liepos mėn. 23 d. 15:15:04

  zinoma patys lobo, bet ir liaudziai negailejo.....

 • o 2018 liepos mėn. 23 d. 14:14:01

  mūsiškiai kam paliks medalius,net už ką ir kieno apdovanoti nelabai
  žinome.Jei koks laikraštukas išmeta viena kitą medalio pavadinimą,tai
  gerai.

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PATEKO: Didžiojoje Britanijoje vykstančio Tarptautinės teniso federacijos (ITF) „Futures“ serijos turnyro vienetų atrankoje lietuvis Simonas Žukauskas 2:6, 1:6 pralaimėjo atrankos favoritui 20-mečiui amerikiečiui Roy'ui Smithui (1378-oji pasaulio raketė), tačiau pateko į pagrindines varžybas kaip „laimingas pralaimėjusysis“ (lucky loser).
 • VADOVAUS: Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kuriamam Verslo kompetencijų ir paslaugų centrui nuo pirmadienio vadovauja ilgametę patirtį turinti Ramunė Vaičiūnienė.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar savo akimis matėte popiežių Pranciškų?

balsuoti rezultatai

Ar jums su darbdaviu pavyksta susitarti dėl atostogų datos ir terminų?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

reklama
Ukis 2018