respublika.lt

2017 lapkričio 23, ketvirtadienis

akordeon festiv kaire

Profesorius V.Stankevičius-Stankanuotraukos (2)

2017 gegužės mėn. 07 d. 08:58:12
Prof. Libertas Klimka

Vladas Stanka - vienas iš nepriklausomos Lietuvos kūrėjų, vairavęs valstybės kultūros, švietimo ir mokslo struktūras. Tai nepaprastai įdomaus likimo ir ypatingų gebėjimų žmogus. Pirmąją pusę gyvenimo šis teisininkas, politikas, karo inžinierius ir mokslo istorikas vadinosi Vladimiru Stankevičiumi. Jis gimė 1884 m. lapkričio 16 d. bajoriškos kilmės šeimoje, valdžiusioje du valakus žemės prie Biržų, greta grafų Tiškevičių dvaro. Jaunuolis mokėsi Rygos ir Petrapilio gimnazijose. O 1908 m. baigęs Petrapilio universiteto Teisių fakultetą buvo paliktas ruoštis profesūrai Baudžiamosios teisės katedroje.

 

Akademinę karjerą, kuri gabiam ir darbščiam jaunuoliui klostėsi kuo puikiausiai, nutraukė Pirmasis pasaulinis karas. Tada jis stojo savanoriu į Junkerių karo mokyklą ir tapo karo inžinieriumi. Prie Rygos, Pskovo ir Daugpilio V.Stankevičius darbavosi apkasų įrengimo baro viršininku. Taip pat dėstė lauko fortifikacijos dalykus karo mokyklose; kartu su dviem Peterburgo inžinerijos akademijos profesoriais išleido šios srities vadovėlį, parengė knygelę apie kulkosvaidžių priedangas.

Audringi to meto įvykiai įtraukė V.Stankevičių ir į politiką. Po 1917 m. Vasario revoliucijos Rusijoje jis tapo vyriausybės premjero Aleksandro Kerenskio kabineto viršininku, Laikinosios vyriausybės komisaru Šiaurės fronte, Vyriausybės komisaru prie vyriausiojo kariuomenės vado būstinės Mogiliove. Bolševikų perversmo metu V.Stankevičius bandė organizuoti Žiemos rūmų gynybą, o nepavykus vienas paskutiniųjų juos paliko. V.Stankevičius turėjo įtakos skiriant ar atleidžiant generolus, dalyvaudavo derybose dėl vyriausybės sudėties, organizavo Kornilovo maišto malšinimą, turėjo teisę kartu su fronto vadu patvirtinti arba atmesti mirties nuosprendį. Pilietinio karo metu V.Stankevičius veikė Kijeve, taip pat slapta lankėsi Maskvoje ir Petrapilyje. Kaip rašo savo prisiminimuose, „daug kartų turėjau bėgti, slapstytis, buvau šešis kartus suimtas“. Sumanumas ir drąsa padėjo išvengti blogesnės baigties...

1919 m. V.Stankevičiui su šeima pavyko emigruoti į Berlyną. Ten buvo išspausdinti ir jo nuotykingo gyvenimo Rusijos įvykiuose atsiminimai (pakartotinai 1994 m. Rusijoje). Skausmingos patirties subrandinti gimė ir V.Stankevičiaus politinės filosofijos veikalai. 1921 m. Berlyne buvo išleista didelės apimties knyga rusų kalba „Rusijos tautų likimai“. Ten svarstoma apie imperijos prisijungtų tautų ateitį, žvelgiant iš jų istorinės patirties. Apie mūsų kraštą autorius rašo taip: „Lietuva surado taikų būdą įveikti ilgalaikius nesutarimus su Lenkija. Iš visų pusių paplaunama didžiulių tautinių stichijų - vokiečių, lenkų ir rusų - ji išsaugojo kalbą, kultūrinį savitumą ir ryškų dvasinį originalumą.“ Kitais metais V.Stankevičius išleido knygą „Rusija ir Vokietija“, taip pat rusų kalba. Įvade rašoma, kad ne priešiškumas ir kova, o tautų solidarumas bei taikus bendradarbiavimas yra pats naudingiausias, praktiškiausias ir tikslingiausias dalykas. Taigi šiuose veikaluose remiamasi tikėjimo šviesia žmonijos ateitimi filosofija.

Tolesniuose V.Stankevičiaus darbuose - staigus posūkis nuo politologijos prie mokslo istorijos. 1923 m. amerikietiška leidykla Prahoje išleido solidžią jo studiją „Mendelejevas - didis rusų chemikas“. Ši knyga 1940 m. buvo išleista ir lietuvių kalba, dar papildyta skyriumi apie elementų periodinio dėsnio pagrindimą naujausiais atomo fizikos ir radioaktyvumo tyrimais. Tais pat 1923 m. V.Stankevičiui pavyko sugrįžti prie akademinio darbo. Tėvynėje, Kauno universitete, jis ėmė dėstyti baudžiamosios teisės kursą, rašė šios srities knygas. Tapo docentu, profesoriumi, katedros vedėju; vertėsi ir advokato praktika. Vasaromis plušėdavo prie mokslo darbų Vakarų Europos bibliotekose. Mokėjo rusų, lenkų, vokiečių, anglų, prancūzų kalbas. 1934 m. Kaune lietuvių kalba, o Paryžiuje - rusų pasirodė V.Stankevičiaus veikalas „Pasaulinės istorijos dinamika“. Knyga, parašyta gyvenimo džiugesio dvasia, nagrinėja svarbiausias problemas religijos, mokslo, technikos, teisės istorijos bei politikos srityse. Kiek vėliau, 1937 m., profesorius parašė knygelę „Pasaulinio ūkio dinamika“, kurioje glaustai apibendrino XX a. ekonominius procesus, karų bei krizių įtakas jiems, nubrėžė ateities perspektyvas. Įdomu, kad joje labai palankiai vertinamas būsimas atominės energijos bei saulės baterijų panaudojimas. O veikale „Didelės ir mažos valstybės“, išleistoje Kaune 1938 m., autorius įvairiais kriterijais įrodinėja mažų valstybių pranašumą plėtojant ekonomiką. Pasak V.Stankevičiaus, būtent mažosioms priklausys ateitis, būsimasis pasaulio „aukso amžius“. Laisvalaikiu profesorius yra parašęs netgi nuotykių romaną „Žvaigždė iš Rytų“, išleistą A.Kosos slapyvardžiu. Romanas sulaukė ir pakartotinių leidimų 1936 m. ir 1991 m. pavadinimu „Indijos karaliaus turtai“.

Atgavus Lietuvai savo istorinę sostinę, V.Stankevičius profesoriavo Vilniaus universitete. Tačiau 1944 m. jam vėl teko trauktis nuo bolševizmo bangos. Tada ir sutrumpino savo pavardę, pabrėždamas savo lietuvišką kilmę. Karo nuniokotoje Vokietijoje kartu su kolegomis iš Latvijos ir Estijos mūsų šviesuoliai įkūrė unikalią švietimo ir mokslo įstaigą pabėgėliams - Pabaltijo universitetą. Kokio tikėjimo tautos kūrybinėmis galiomis reikėjo ryžtantis tokiai veiklai! Ir simboliška, kad universitetas buvo įkurdintas buvusiose Pinebergo kareivinėse... Profesorius V.Stanka čia buvo lietuvių skyriaus rektoriumi, o 1948-1949 mokslo metais išrinktas ir viso universiteto vadovu. Palaikydavo ryšius laiškais su A.Kerenskiu, gyvenančiu emigracijoje Paryžiuje.

Kai anglų okupacinė valdžia 1949 m. nutarė uždaryti Pabaltijo universitetą, šį pabėgėlių mokslo švyturį, profesorius V.Stanka su šeima persikėlė į JAV. Mokėdamas daug kalbų, dirbo garsiojoje Kongreso bibliotekoje Vašingtone, atlikdamas mokslinius tyrimus Arktikos instituto užsakymu. Gilinosi į Rytų filosofiją ir egzistencializmą, taip pat parašė daug straipsnių Bostone leidžiamai lietuviškai enciklopedijai. V.Stanka išliko darbingas iki pat mirties, 1968 m. gruodžio 25 dienos. Stebina nepaprastai platus profesoriaus mokslinių interesų ratas, taip pat gražus įdirbis labai skirtingose mokslo šakose. Tokio talento ir darbštumo žmonės - tikras tautos lobis, jos didžioji garbė.Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (2)

 • Ačiū 2017 gegužės mėn. 07 d. 18:16:56

  Labai įdomus pažintinis straipsnis.Tokios įdomios asmenybės turėtų
  būti įrašytos Aukso raidėm į tam skirtą knygą.

 • romesh 2017 gegužės mėn. 07 d. 10:38:44

  gauti greitą paskolą per 72 valandas
  Aš val suteikti daugiau trauka uždaryti kiekvieną asmenį finansinių
  sunkumų ir Amene džiaugsmo į širdį, apie tai; turite finansinių
  problemų, jūs, kurie jie atmetė finansų įstaigoms dėl paruoštas
  paklausa; Jus domina pagerinti savo figūra veiklą ir grįžti į juos
  mesti savo finansinius planus; prieš 3% norma, jei jie yra geros
  reputacijos ir galės grąžinti gerą datą.
  Bet čia yra keletas cualesintervengo domenai:
  * finansinė
  * Nekilnojamojo paskolos
  * Paruošta investicijų
  * Auto paskola
  * Skolos konsolidavimas
  * Kredito marža
  * Antra Hipotekiniai
  * Išpirkimo kredito
  * Asmeniniai Paskolos
  PASTABA: Siųsti mus numerį ir metus, nusidėvėjimo jos
  paskolos ir mes atsiųsime jums paskolos mokėjimų konfigūraciją.
  paštas:
  financeurdepret@gmail.com
  financeurdepret@gmail.com
  financeurdepret@gmail.com

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • KELIAI: ankstų ketvirtadienio rytą šalyje oro temperatūra nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio; Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai; likusioje šalies dalyje kelių dangos daugiausia drėgnos, vietomis yra sausų kelio ruožų, informuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija.
 • PAGERBS: ketvirtadienį Seimas paminės Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, aktyvaus Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio dalyvio, vieno iš Lietuvos socialdemokratų partijos įkūrėjų, parlamentaro prof. Kazimiero Antanavičiaus 80-ąsias gimimo metines.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
2. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
3. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
4. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
5. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
6. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
7. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
8. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
9. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
10. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
11. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
12. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
13. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
14. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
15. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
16. Užsienio investicijos, kurios kenkia
17. Premjere, žmonės ir nuo jūsų bėga
18. I.N.Lingienės Lietuvoje visada tvyro meilė ir pagarba
19. Alumi ir milteliais aprūpins R.Karbauskis
20. Signataras Z.Vaišvila į teismą padavė ir Rusiją, ir Lietuvą
21. Ar „Rokiškio sūrio“ vadovas D.Trumpa ir JAV prezidentas D.Trampas yra tikri giminės?
22. D.Grybauskaitė įtakingiausia taptų, jei teroristu išvadintų D.Trampą
23. Prašymai čigonų tabore: baikite sėti mirtį
24. Nereikia nukloti kapų žvakėmis
25. Prabanga. S.Skvernelis skrido į Suomiją pasikalbėti apie orą
reklama
meile desne

Ką reikėtų daryti, kad pareigūnų darbas motyvuotų gerai dirbti?

balsuoti rezultatai

Ar pritartumėte savo daugiabučio namo renovacijai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2  +2 C

   +2  +7 C

 

   +3  +7 C

   +2  +6 C

  +5  +8 C

 

   +7  +8 C

    7-12 m/s

    1-6 m/s

 

      1-6 m/s

 

USD - 1.1749 PLN - 4.2155
RUB - 68.9476 CHF - 1.1609
GBP - 0.8881 NOK - 9.6723
reklama
Labas vasara