respublika.lt

2018 rugsėjo 24, pirmadienis

Profesorius J.Matulionis - matematikos „dievas Perkūnas“nuotraukos (6)

2016 vasario mėn. 01 d. 08:53:13
Algirdas AŽUBALIS, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija

Šiemet vasario 1 dieną sukanka 110 metų, kai gimė Lietuvos matematikas ir pedagogas Jonas Matulionis. Jis ilgus metus darbavosi Vytauto Didžiojo universitete (VDU), vėliau, jį sovietiniams okupantams padalijus į du institutus, Kauno politechnikos institute (KPI).

 

Su tėvais grįžęs į Nepriklausomybę atkūrusią Lietuvą, anksti liko našlaičiu. Apie save jis rašė: „Penkias klases baigiau Utenos progimnazijoje, kuri priklausė „Saulės“ draugijai. Gyvenau pas svetimus, kurie už vasaros darbą leido žiemą mokytis. Kai baigiau, artimiausia gimnazija buvo Panevėžyje. 1923 metais išėjau pėsčias į Panevėžį. Atėjau trečią parą kruvinom kojom.“

Prisiminė, jog „sąlygos mokykloje buvo be galo sunkios. Ypač pradžioje. Pirmą kartą papietavau, kai išlaikiau pirmą egzaminą. Gerdavau mokykloje nemokamą kavą, niekuo neužsikąsdamas.“

1926 m. baigė Panevėžio gimnaziją, remiamas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės (1861-1963) per „Žiburėlio“ draugiją. Tais pačiais metais įstojo į Lietuvos universiteto Matematikos-gamtos fakultetą. Studijavo pats užsidirbdamas duonos kąsnį, nuo to sušlubavo sveikata. Dar nebaigęs studijų, įsidarbino Panevėžio banke, kur dirbdamas išmokėjo studijų metais susidariusias skolas ir net šiek tiek susitaupė ir galėjo grįžti į universitetą. VDU apgynė diplominį darbą ir 1934 metų balandį gavo diplomą.

1933-1938 m. - Raseinių ir Vilkaviškio gimnazijų mokytojas, 1938-1941 m. - Raseinių gimnazijos inspektorius, direktorius. Jo mokinė Raseinių gimnazijoje Janina Daugirdaitė-Barauskienė savo atsiminimuose rašė: „O nuostabusis mūsų matematikas Jonas Matulionis! Kaip mes jo bijojome, ypač berniukai. Gavę matematikos pagrindus iš Matulionio dėkingi jam liko visą gyvenimą. O kai kurie pasiekė ir aukščiausių mokslo viršūnių“. Tarp tokių raseiniškių - pasaulinio garso matematikas, ilgametis Vilniaus universiteto rektorius, akademikas, prof. habil. dr. Jonas Kubilius (1921-2011), prof. habil. dr. Kleopas Grincevičius (1917-1972).

1941-1950 m. J.Matulionis dėstė Kauno universitete, nuo 1951 m. - KPI. Docentas (1949), pedagogikos mokslų kandidatas (dab. - daktaras, 1962). 1944-1968 m. - Aukštosios matematikos katedros vedėjas, 1951-1962 m. - Elektrotechnikos fakulteto dekanas (atleistas iš pareigų kaip ne TSKP narys), 1964-1976 m. - Radioelektronikos fakulteto prodekanas, iki 1990 m. docentas, 1990-1991 m. - profesorius.

Dirbdamas atsakinguose postuose, padėdavo buvusiems tremtiniams: „Į koridorių išeina doc. Jonas Matulionis, tuometinis Elektrotechnikos fakulteto dekanas, ir praneša, kad prasideda lietuvių priėmimas <...>, stabteli tarpduryje ir klausia, ar yra Masėnas. Atsiliepiu. Liepia man prieiti arčiau ir priekaištauja, kodėl stoju į rusų grupę. Paaiškinu, kad baigiau rusų vidurinę ir lietuvių kalbos rašinio nebūčiau parašęs. Paklaustas, ar suprasčiau lietuviškai skaitomas paskaitas, atsakiau teigiamai. Po tokio pasikalbėjimo koridoriuje dekanas įsivedė mane į KPI rektoriaus kabinetą, kuriame dirbo mandatinė komisija. Laikydamas mane už rankos, dekanas pristatė mane prof. K.Baršauskui. Perteiksiu doc. J.Matulionio žodžius, kurie įsiminė visam gyvenimui: „Rektoriau, šis lietuviukas rusų grupėje visus egzaminus išlaikė penketais, jam trūksta tik lietuvių kalbos egzamino. Siūlau jį priimti į lietuvių grupę“. <...> Po to rektorius paklausė, į kokią specialybę norėčiau, liepė iki žiemos išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą ir priėmė į KPI pramonės įmonių elektrifikacijos specialybės pirmąjį kursą“, - rašo buvęs tremtinys T.Masėnas.

J.Matulionis parašė vadovėlį „Aukštoji matematika“ (1950, 2 d., 4-asis leid. 1966, valst. premija 1972). Jį apgynė kaip mokslų kandidato (dab. daktaro) disertaciją.

J.Matulionis buvo reiklus pedagogas. Pažymint jo 100-ąsias gimimo metines, išleista prisiminimų knyga apie jį (Profesorius J.Matulionis, 2007), kurioje pasisako jo buvę mokiniai Raseinių gimnazijoje ar studentai Kaune. Gediminas Raudonis akcentavo, kad J.Matulionis „mėgdavo keliauti su studentais į pažintines ekskursijas. Ypač mėgo Kijevą ir Sankt Peterburgą. Tai akcentuoju, nes asmeniškai su profesoriumi teko dalyvauti keliose tokiose išvykose. Kelionių metu išryškėjo, studentų nuostabai, jo poezijos žinios. Jis galėdavo valandų valandas deklamuoti S.Nėrį, J.Janonį, P.Širvį ir ne vien klasikus. Daug eilių skaitydavo akcentuodamas, kad tai tarpukario poetai. Tai keldavo klausytojų nuostabą, nes studentai nebuvo jų girdėję. Tai buvo gana drąsu, nes tarybiniuose literatūros vadovėliuose apie šiuos poetus net neužsimenama. Savo profesorių studentai su meile vadindavo „poezijos enciklopedija“, nors matematikos egzaminą ne visi išlaikydavo iš pirmo, o net ir iš antro karto. Jo gražus priežodis: „Vaikyti, mokykis, nevalgyk tėvų duonos veltui“. Šie profesoriaus žodžiai ne vieną studentą paskatino nustoti studentauti, o pradėti studijuoti. Taip profesorius linkėdavo po neišlaikyto egzamino.“ O buvęs studentas Jonušas Urbelis antrina: „Su kokiu pasišventimu ir meile, jaunatviška energija jis skaitė paskaitas studentams. Jo paskaitas visi labai mėgo. Studentai jį labai gerbė. Jie žinojo, kad tik labai gerai pasirengę galėjo išlaikyti egzaminą. Jokios pažintys, protekcijos egzamino baigčiai neturėjo įtakos. Moki - išlaikei, nemoki - neišlaikei. Okupantų įvesta „procentomanija“ profesoriui įtakos nedarė <...>. Buvę jo studentai su pasididžiavimu gyrėsi: „Man matematiką dėstė pats J.Matulionis.“ Arba „išlaikiau egzaminą pas patį J.Matulionį!“ Manau, čia komentarai nereikalingi. Jis buvo tiek populiarus tarp studentų, kad paminklas prieš Elektronikos rūmus nuo jo pastatymo dienos buvo „pašventintas“ kaip paminklas pačiam J.Matulioniui. Tai žinojome visi. Žinojo ir profesorius, manau, jis teigiamai vertino.“ Nepažįstantiems Kauno paaiškiname: prieš buvusio KPI Elektrotechnikos fakulteto, kurio docentu, o vėliau profesoriumi dirbo J.Matulionis, rūmus, statytus sovietmečio pabaigoje, pastatyta stilizuota senovės lietuvių dievo Perkūno statula, svaidanti žaibus. Ji puošia ir aukščiau minėtos knygos viršelį. Nedaug yra matematikos profesorių, kuriems studentai priskirtų tokį garbingą titulą.

Mirė prof. J.Matulionis 1993 m. birželio 8 d. Kaune. Jo buvęs studentas doc. dr. V.Šiaudytis profesoriaus atminimui parašė eilėraštį, kurio vieną posmelį čia ir pateikiame:

Palikote kūrybos ugnį skaisčią,

Negalinčią užgesti ir sudegti,

Ir savo credo, išrašytą skaičiais,

Lyg žvaigždę kelrodę per tamsią naktį.

Ir vėl: nedaug yra matematikos profesorių, kurių atminimui būtų rašomi eilėraščiai...

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (6)

 • Liucija 2016 vasario mėn. 04 d. 14:53:42

  Geriausi prisiminimai to labai nedaugelio merginų - studenčių
  Mickeviciaus gatves fakultete. Toks švelnus dėmesys, gal kad dukra Jurate
  labai mylėjo, vienintele. Vadino mus "karkomis", nes paniškai jo
  bijojome. Sededavome vos 4 ( is 100 berniuku) " ant laktu". Juokesi, "
  leiskites karkos nuo laktu zemyn". Is arti nebuvo baisu. O po egzaminu
  visai ne. Buvo fakulteto kaip musu tevas. Toks buvo Ir rektorius
  Barsauskas. Kur tokie zmones dabar?!

 • Liudas Petruškevičius 2016 vasario mėn. 02 d. 11:11:57

  Ačiū straipsnio autoriams už Jono Matulionio prisiminimą. Dėkoja
  šeima.

 • algis 2016 vasario mėn. 01 d. 22:14:02

  Sveiki ,
  tikrai tai buvo nuostabus žmogus ,musu fakulteto /radioelektronikos
  prodekanas ,deste matematika ir teko laikyti pas ji egzamina zinoma...
  Priekaistas Respublikai-tas paminklas /Perkunas o mes ji vadinome tiesiog
  Matulioniu ,pastatytas ne prie elektrotechnikos o prie
  radioelektronikos-automatikos fakulteto , taigi...
  1969/1974 m. radioelektronikos f. studentas Algis
  Linkejimai

 • Algirdas 2016 vasario mėn. 01 d. 20:31:44

  Tai ir man teko garbė mokytis matematikos ir laikyti egzaminus pas
  gerbiamą J.Matulionį. Kaip ne keista, bet išlaikydavau iš pirmo karto.

 • m 2016 vasario mėn. 01 d. 13:45:09

  matematika visų mokslų motina ir nieko šiame pasaulyje nėra ne
  matematiško

 • matematikos NEMEGAU nuo VAIKYSTES ir su JA turejau DAUG PROBLEMU... 2016 vasario mėn. 01 d. 09:19:58

  TASKAS

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • NELAIMĖ: sekmadienio naktį, apie 3 val., į Kauno ligoninę iš Kauno, Lampėdžių g., namų, pristatytas ir dėl galvos sumušimo paguldytas šiemet gimęs kūdikis, kurį namuose, tą pačią naktį galimai iš rankų išmetė tėvas; neblaivus (0,93 prom.) įtariamasis uždarytas į areštinę.
 • KIAULIŲ MARAS: VMVT informuoja, kad per pastarąsias dvi savaites naujų afrikinio kiaulių maro protrūkių kiaulių laikymo vietose nenustatyta; ištyrus šių metų rugsėjo 15-rugsėjo 21 d. pristatytus šernų gaišenų ir skerdenų mėginius, AKM diagnozė patvirtinta 16 nugaišusių ir 2 sumedžiotiems šernams.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
DARBAS ADMIN

Ar jums yra tekę gauti padirbtų pinigų?

balsuoti rezultatai

Ar pažįstate šimtamečių žmonių?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  +6   +9 C

   +3   +4 C

 

   0  +2 C

  +11  +12 C

   +8  +9 C

 

   +7  +9 C

  1-6 m/s

 4-5 m/s

 

    3-6 m/s

 

USD - 1.1759 PLN - 4.2946
RUB - 78.5108 CHF - 1.1228
GBP - 0.8940 NOK - 9.5793
reklama
Ukis 2018