respublika.lt

2017 gruodžio 11, pirmadienis

koncertas

Prikėlė palaidotą kaimąnuotraukos (3)

2017 lapkričio mėn. 19 d. 08:22:22
Antanas Šimkūnas

Galinių kaimas Daujėnų valsčiuje (Pasvalio r.) buvo vienas didžiausių ir gražiausių. Gal todėl, kad jame kūrėsi 1918 metų žemę gavę savanoriai ir reemigrantai iš JAV. Krūmynų ir pelkių vietoje rikiavosi gražūs vienkiemiai, su gausybe pastatų. Kaimas turėjo savo mokyklą, savo pieninę, savo traktorių ir kuliamąją mašiną, daug kitos technikos, nes iš JAV grįžę jaunieji ūkininkai parsivežė ne tik dolerių, bet ir pažintį su žemės ūkio technika.

 

Savanoris Povilas Prakaitis savo sodybą kūrė pačiame kaimo pakraštyje, gavęs nemažai miško, todėl statyboms turėjo pakankamai medienos. Šalia ūkinių pastatų iš rąstų pasistatė didelį dviejų galų namą, apdengė jį savo išsipjautomis lentelėmis (gontais). Viename namo gale buvo įkurtas Daujėnų Prezidento Antano Smetonos pradžios mokyklos filialas, kitame sutilpo visa gausi vienuolikos vaikų Prakaičių šeima. Visa Prakaičių sodyba skambėdavo nuo vaikų klegesio, visas kaimas nuo gražių tradicinių švenčių, vakaruškų, gegužinių, mojavų. Ir visa tai baigėsi užgriuvus sovietų okupacijai, kolektyvizacijai, brutaliai melioracijai. Kaimo palikuonys buvo išblaškyti po visą pasaulį. Vieni atsidūrė Sibire, kiti ieškojo prieglobsčio miestuose arba kituose kraštuose.

Povilo Prakaičio sūnus Alfonsas per didelius vargus kūrėsi Panevėžyje. Dirbo statybose ir turėdamas auksines rankas pasistatė namą, tačiau jis jam nebuvo mielas, pastoviai slėgė tėviškės ilgesys. Dažnai nuvažiuodavo į gimtąjį kaimą, matė, kaip brutaliai buvo vykdoma melioracija, galingi „stalinecai“ šlavė nuo žemės paviršiaus gražiai įkurto kaimo sodybas. Kartą atvažiavęs neberado nei kaimo ženklų, nei savo sodybos pamatų. Viskas užarta ir apakėta. Plika dykynė, kaip rusiška stepė.

Atgimimo metais, kai žemė buvo pradėta grąžinti savininkams, Alfonsas Prakaitis, palikęs namą dukrai, su sūnumi Kęstučiu ryžosi grįžti gimtinėn. Ilgai vaikščiojo su kastuvu po dykumą, ieškodamas savo tėvo statytos sodybos pamatų. Pirmiausia aptiko traktoriaus užverstą šulinį. Jį atkasė ir jau turėjo vandenį. Po to pasistatė mažą namelį su krosnimi, kur 1995 metais įsikūrė su sūnumi. Per porą metų išsikovojo, kad į vienišą trobelę būtų atvesta elektra. Arkliu sutemptus rąstus, kitą medieną jau galėjo apdoroti elektriniais įrankiais. Vienas po kito kilo ūkiniai pastatai: tvartas, daržinė, klėtis. Suradęs buvusios sodybos brėžinius, aptikęs buvusio gyvenamojo namo pamatus, toje pačioje vietoje iš rąstų pastatė didelį dviejų galų namą. Dabar naujasis namas vėl skamba nuo vaikų klegesio. Sūnus Kęstutis su žmona Jovita padovanojo Alfonsui 5 anūkus. Du iš jų jau baigė Daujėnų pagrindinę mokyklą, dabar mokosi Vabalninko žemės ūkio mechanizatorių mokyklose, įsigis ne tik automobilio, bet ir traktoriaus bei kombaino vairuotojo teises. Ūkininkauti Alfonsas pradėjo turėdamas tik arklį, dabar sodyboje turi gausybę panaudotos žemės ūkio technikos, net traktorių ir kombainą, kuriuos vairuoti jau moka anūkai.

- Dabar man nebe bėda,
- džiaugiasi Alfonsas, - turiu užvadėlius, bus kam palikti sodybą. O kaip mane atkalbinėjo, sakė, tu vienas toj dykumoj pražūsi, neturėsi kam palikti ūkio, kas ten eis gyventi...

Naujoji šeimyna 15 ha ūkyje visiškai apsirūpina visais maisto produktais. Tvartai ir aruodai ne tušti. Laiko karvę, augina kiaules, žąsis, vištas. Malkomis apsirūpina savo miške. Dabar Alfonsas turi daugiau laiko, dažniau paima akordeoną, lyg žadindamas iš užmaršties aparto ir apakėto kaimo atminimą. Žadina Alfonsas ir visą Daujėnų parapiją. Kiekvieną dieną dviračiu nuvažiavęs 6 km iki Daujėnų bažnyčios 12 val. skambina varpais. Patinka jam ši sena tradicija. Ar lyja, ar sninga, daujėniečiams visada vidurdienį primena varpai.

Net keletą metų Alfonsas gyveno be adreso, nes Galinių kaimo nebebuvo jokiuose valdiškuose dokumentuose. Alfonsas kreipėsi į Pasvalio rajono savivaldybę, prašydamas atkurti jo gimtojo kaimo pavadinimą ir įtraukti į gyvenamųjų vietovių sąrašą. Ten sužinojo, kad negalima to padaryti, nes įstatymai nenumato, jog vienkiemį būtų galima vadinti kaimu. Buvo nutarta Prakaičių vienkiemį prirašyti prie dar išlikusio Levaniškių kaimo. Alfonsas kategoriškai su tuo nesutiko. Juk gimė, augo ir grįžo į gimtąjį Galinių kaimą. Tokio pavadinimo niekas negali išbraukti iš atminties ir visų asmeninių dokumentų. Daujėnų seniūnui Vladui Vitkauskui padedant Alfonsui per 10 metų pavyko įveikti valdiškus formalumus, prikelti palaidotą Galinių kaimą. 2005 metais jo pavadinimas vėl atsirado gyvenamųjų vietovių sąrašuose.

- Kaip galima palaidoti ir pamiršti šio kaimo pavadinimą,
- sako Alfonsas Prakaitis, - prisiminimus apie šio kaimo istoriją, apie čia sudėtas laisvės kovotojų aukas? Okupacijos metais kaimuose patirtos didžiausios kančios ir netektys. Laisvės kovose daugiausia dalyvavo kaimo jaunimas. Kaimas buvo pagrindinė partizanų užuovėja ir rėmėjas.

Neatsitiktinai sovietų okupantai skubėjo nušluoti kaimus nuo žemės paviršiaus, išbraukti jų pavadinimus iš visų sąrašų. Sovietmečiu tokio likimo sulaukė tūkstančiai kaimų.

Galinių kaimą iš visų pusių supa miškai. Pokario metais čia glaudėsi daug partizanų, turėjusių bunkerius. 1945 metų rudenį netoli Prakaičių sodybos pamiškėje rusų kareiviai ir stribai sušaudė apie 20 partizanų. Jų atminimui Alfonsas su Kęstučiu 2010 metais pastatė kryžių. Jo pašventinime Gedulo ir vilties dieną dalyvavo gausus būrys Galinių ir kaimyninių kaimų palikuonių, taip pat „Versmės“ leidyklos ekspedicijos dalyviai, pradėję rinkti medžiagą apie buvusį Daujėnų valsčių. 2015 metais buvo išleista „Daujėnų“ monografija, joje aprašomi visi buvę ir išlikę Daujėnų valsčiaus kaimai.

Alfonsas Prakaitis pasirūpino, kad būtų neužmirštas ne tik gimtasis kaimas, bet ir tas faktas, kad jo tėvo, 1918 metų savanorio, statytoje troboje buvo Daujėnų Prezidento Antano Smetonos pradinės mokyklos filialas. Alfonsas surado seną nuotrauką su mokiniais ir mokytoja stovinčiais prie mokyklos, nuvežė ją į Panevėžį, kur ta nuotrauka buvo įamžinta skardoje. Dabar į Alfonso sodybą užklydęs pakeleivis tą nuotrauką gali pamatyti ant naujojo namo sienos.

- Niekas neturi būti užmiršta, - sako Alfonsas, - praeitis gyvena mumyse.

Alfonsui patinka, kad Pasvalio rajono savivaldybė, Vilniuje gyvenantys pasvaliečiai, seniūnijos, artėjant Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečiui, pradėjo įgyvendinti gražią idėją - palaidotų kaimų atminimo įamžinimą. Gražiai pasielgė Daujėnų seniūnijos vadovai, išgelbėję Petraičių kaime buvusį akmenį, kurį melioratoriai norėjo susprogdinti, tačiau neįveikė. Dabar šis akmuo tapo paminklu šalia Galinių buvusiam kaimui.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (3)

 • Jonas Kliučius 2017 lapkričio mėn. 23 d. 21:56:13

  Labai gaila ,kad autorius užmiršo,kas yra šių fotografijų
  autorius.Reikia būti tarp dalyvių ir tuo pačiu metu
  fotografuoti.Fotografas Jonas Kliučius. Fotografavimo data 2010 06 14

 • garbė 2017 lapkričio mėn. 20 d. 15:14:59

  gerb .p. Prakaičiui ,prikėlusiam garbingą mūsų Tėvynės praeities
  puslapį labai geras ir sektinas pavyzdys visiems Turėtų žiniasklaida
  labiau viešinti tokius gražius dalykus

 • Safyras 2017 lapkričio mėn. 19 d. 09:03:27

  Dabartiniams politikams yra svarbu save įamžinti, todėl ir statomi
  stikliniai namai su plokščiais stogais, nes lakstydami po pasaulį,
  užmiršta, koks oras yra Lietuvoje. O miškas, mediniai namai turi savo
  grožį, kuris skiriasi nuo mūrinių namų , o kaimo oras nuo miesto...
  Pasaulyje dideli miestai dūsta nuo užteršto oro, o Lietuvos politikai
  noriai visas šiukšles susirinktų, jei tik jiems mokėtų didelius
  pinigus... Miškai , žemė, ežerai, upės yra didelis turtas, bet juo
  nori naudotis mažas žmonių ratas, nes jiems vis turtų ir pinigų
  mažai. Visi nori būti bajorais, bet dirbti, kaip ūkininkai -nenori...
  Todėl ir išeina kreivi įstatymai ir nutarimai, nes negalima visus
  matuoti pagal vieną kurpalių...

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BENDRADARBIAUS: 25 Europos Sąjungos narės pirmadienį priėmė oficialų sprendimą sukurti naują bendradarbiavimo gynybos ir saugumo srityje tinklą, taip padėdamos pamatus siūlomai Europos gynybinės sąjungos idėjai.
 • EISMO ĮVYKIAI: praėjusį savaitgalį, gruodžio 8-10 dienomis, Lietuvos keliuose, pirminiais duomenimis, įvyko 23 eismo įvykiai; priešpriešinio susidūrimo metu žuvo žmogus, 53 metų vairuotojas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
darbas

Kada Lietuvoje bus gera gyventi?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -1  +1 C

   0  +2 C

 

   +2  +4 C

    0  +2 C

  +5  +7 C

 

   0  +2 C

    1-7 m/s

    2-10 m/s

 

      1-9 m/s

 

USD - 1.1742 PLN - 4.2020
RUB - 69.6511 CHF - 1.1704
GBP - 0.8753 NOK - 9.7665
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12