respublika.lt

2017 balandžio 24, pirmadienis

Pirmieji sovietinės okupacijos smūgiainuotraukos (6)

2015 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:37:50
Algirdas KLIMKEVIČIUS

Prieš 75 metus - 1940 m. rugpjūčio 3 d. - Lietuvos Liaudies Seimo delegacija Maskvoje „paprašė“, kad Lietuva būtų priimta į Sovietų Sąjungą. SSRS vadovai šį prašymą maloniai priėmė. Skaudžias pirmosios sovietinės okupacijos pasekmes netrukus pajuto ir mūsų šalies sportininkai. Per kelis mėnesius buvo sugriauta ir nepriklausomoje Lietuvoje sukurta futbolo sistema.

 

Po Pirmojo pasaulinio karo atgimęs Lietuvos futbolas per du nepriklausomos valstybės dešimtmečius sukūrė savitą valdymo struktūrą, sporto organizacijas, o 1923 m. įstojo į pasaulinį futbolą vienijančią Tarptautinę futbolo federacijų asociaciją (FIFA). 1924 m. Lietuva pirmą (ir kol kas - vienintelį) kartą delegavo futbolo rinktinę į olimpines žaidynes. Nacionalinė vyrų rinktinė dalyvavo atrankos į pasaulio čempionatus varžybose, užmezgė ryšius su įvairių Europos šalių nacionalinėmis rinktinėmis ir klubinėmis komandomis. 1940 m. Lietuva turėjo du tarptautinius standartus atitinkančius stadionus - Kaune ir Klaipėdoje.

Tačiau 1940 m. vidurvasaris ženklino europietiškos Lietuvos sporto ir futbolo raidos pabaigą. Birželio pirmoje pusėje futbolo gyvenimas šalyje tekėjo sava vaga. Buvo ruošiamasi svarbiausiems metų susitikimams su Estija ir Latvija, taip pat derinamos tarpmiestinių dvikovų datos. Dar birželio viduryje šalies futbolo komitetas aktyviai tarėsi dėl tarpvalstybinių rungtynių surengimo su švedais, suomiais ir estais. Vokiečių spauda skelbė, kad draugiškas rungtynes su lietuviais žais ir Vokietijos futbolo rinktinė. Lietuva siūlė žaisti liepos 21 d., Vokietija - rugpjūčio 11 d. Bet dėl birželio 14 d. prasidėjusios SSRS invazijos į Lietuvą šių planų teko atsisakyti. Tiesa, dar birželio 16 d. Vilniuje tarpmiestinėse rungtynėse jėgas išmėgino pajėgiausi Kauno ir Vilniaus futbolininkai, o po kelių dienų vietoj Lietuvos ir Estijos rungtynių įvyko neoficiali pirmosios ir antrosios Lietuvos rinktinių dvikova.

1940 m. birželio 15 d. į Lietuvą įžengus „armijai išvaduotojai“, naujoji šalies valdžia kūno kultūrą ir sportą (taip pat ir futbolą) pajungė savo politiniams ir ideologiniams tikslams. Sovietinė propaganda visais būdais juodino ir smerkė nepriklausomos Lietuvos santvarką, jos žmones, liaupsino socialistinį gyvenimą. Šis reiškinys neaplenkė ir Lietuvos sporto. Netrukus nuo kalbų buvo pereita prie darbų. „Istoriniu tempu“ buvo pradėtos naikinti ne tik šalies politinės partijos, bet ir laisvės metais sukurta kūno kultūros ir sporto sistema. Jau birželio pabaigoje buvo uždaryta jauniausia ir aktyviausia Jaunalietuvių sporto organizacija (JSO) bei visi jos padaliniai. 1940 m. Lietuvoje buvo daugiau nei 1200 „Jaunosios Lietuvos“ skyrių, vienijančių apie 40 tūkst. jaunuolių. JSO padaliniuose funkcionavo daugiau nei 80 futbolo komandų. Propagandiniuose straipsniuose JSO buvo kryptingai šmeižiama, minima kaip piktas Lietuvos sporto šašas, kuris esą sprogo drauge su senuoju režimu. Pirmosiomis liepos dienomis buvo likviduotos ir Vilniaus žydų sporto organizacijos, o Kauno „Makabi“ stadionas buvo nacionalizuotas.

Liepos viduryje uždarius Šaulių sąjungą buvo likviduotas ir šiai sąjungai priklausęs „Maisto“ sporto klubas. Vietoj jo atsirado naujas - darbininkų „Maisto“ sporto klubas. Rugpjūčio 20 d. pasirodė nurodymas, kad dar veikiantys subjektai - Lietuvos fizinio lavinimo sąjunga ir Lietuvos gimnastikos ir sporto federacija - taip pat turės persitvarkyti, pasirinkti kitus pavadinimus, sudaryti naujas valdybas ir prisijungti prie kurios nors profsąjungos. Spalio 1 d. šalies sporto sistemai buvo suduoti nauji smūgiai: panaikinta Lietuvos kamuolio žaidimo (KAŽ) sąjunga, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, 12 nacionalinių federacijų, priklaususių tarptautinėms federacijoms. Tokiu būdu buvo nutraukti ir tarptautiniai ryšiai.

Išnyko ne tik tradiciniai komandų pavadinimai, bet ir aprangos spalvos. Nepriklausomoje Lietuvoje LFLS žaidė dryžuota su balta apranga, „Kovas“ - balta su Vyčiu, JSO - balta su organizacijos emblema, „Makabi“ - baltai ir žydrai dryžuota, Klaipėdos rinktinė - balta ir juoda su juosta ir taip toliau. Maskvos emisarų ir vietinių kolaborantų buvo sumanyta sunaikinti viską, kas tik galėjo priminti laisvos Lietuvos sportą.

Rugsėjo pradžioje Lietuvos, Latvijos ir Estijos sporto atstovai nutarė, kad nuo 1928 m. vykęs Baltijos šalių futbolo turnyras nebus rengiamas, o jo taurė perduodama SSRS TKT Visasąjunginio fizinės kultūros ir sporto komiteto žinion. Į Lietuvą ši sidabrinė gražuolė taip ir nebegrįžo.

Likvidavus senąsias sporto, futbolo struktūras, buvo kuriamos naujos - pagal sovietinio fizinio auklėjimo modelį. Vietoj KAŽ sąjungos Futbolo komiteto buvo įsteigtas sąjunginės futbolo sekcijos padalinys - LTSR futbolo sekcija. Kūrėsi iki tol nežinomi žinybiniai ir profsąjunginiai dariniai: „Filmininkai“, „Stiklas“, „Ginklas“, „Poligrafija“, „Odininkas“ ir kt. Vyko ir šių naujadarų tarpusavio rungtynės. O rugpjūčio 4 d. Vilniaus sporto apygardos aikštyne 4000 žiūrovų pirmą kartą stebėjo Vilniaus ir Kauno miestų darbininkų futbolo rinktinių rungtynes. Jas 2:1 laimėjo svečiai iš Kauno.

Kai Lietuva oficialiai tapo broliškos SSRS šeimos dalimi, prasidėjo itin intensyvus „broliavimasis“ su Raudonosios armijos karinių dalinių komandomis. Lyg grybai po lietaus dygo komjaunuolių komandos, „Raudonasis sportas“ mirgėjo pranešimais apie raudonarmiečių ir komjaunuolių rungtynes. Pirmieji scenoje pasirodė Ukmergės komjaunuoliai. Jie 6:1 įveikė 4 pulko komandą, 3:2 nugalėjo Raudonosios armijos įgulą. Po Ukmergės ėjo Panevėžys, Utena, Vilnius. Lokalinės futbolo pirmenybės vyko ne tik sostinėje, bet ir Kaune, Šiauliuose, Marijampolėje ir Telšiuose.

Bene juodžiausiu pirmosios sovietinės okupacijos puslapiu tapo propagandinės futbolo rungtynės. Liepos 12 d. Kaune buvo surengta rinkimų kampanija į „Liaudies seimą“, vyko sporto varžybos. Šventės kulminacija tapo futbolo rungtynės tarp „Darbo sporto“ ir „Raudonarmiečių“. Jos baigėsi taikiai 7:7. Po rungtynių Darbo sportininkų kolonos nužygiavo į miestą pasveikinti vyriausybės ir SSRS pasiuntinybės.

Į tradicinę fizkultūrininko dieną Maskvoje buvo pakviestos ir okupuotų kraštų - Lietuvos, Latvijos ir Estijos - sportininkų delegacijos. Pagal Maskvos nurodymą delegacijas atrinko Darbo sporto organizacija. Futbolo veteranai atsimena, kad mūsų šaliai atstovavusi futbolo komanda buvo sudaryta iš trečiaeilėse darbininkų komandose žaidusių futbolininkų. O juk skambiu Lietuvos futbolo rinktinės vardu tituluojamos komandos laukė akistata su SSRS čempione ir taurės laimėtoja Maskvos „Spartak“ komanda. Nenuostabu, kad Maskvos „Dinamo“ stadione vykusiose rungtynėse lietuviai patyrė žiaurią nesėkmę. SSRS čempionai juos sutriuškino net 22:0. Tai buvo naujas Lietuvos futbolo rinktinės pralaimėjimų rekordas. J.Klimo teigimu, tokia silpna komanda į žaidynes buvo pasiųsta sąmoningai, siekiant pademonstruoti, koks silpnas buvo buržuazinis sportas. Tokiu būdu SSRS sporto vadovai iškrėtė tikrą niekšybę, paniekinę ir pažeminę mūsų futbolo vardą. Beje, naujieji rekordininkai nesužibėjo ir grįžę iš Maskvos. Kaune susitikę su iš tikrų futbolininkų sudaryta Lietuvos rinktine jie pralaimėjo 0:17.

Nuo 1940 m. birželio iki 1941 m. birželio Lietuvos sporto sistema patyrė daug skaudžių pokyčių. Permainos atsiliepė ir Lietuvos futbolui. Buvo pakeista šalies pirmenybių tvarka, nutrūko ryšiai net su artimiausiais kaimynais - latviais ir estais. Tik 1956 m. buvo surengtos naujos tarptautinės futbolo rungtynės. Izoliacija nuo visaverčio tarptautinio futbolo gyvenimo tęsėsi penkis dešimtmečius. Ir paliko skaudžius pėdsakus Lietuvos futbolo veide.

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (6)

 • Legendos 2015 rugpjūčio mėn. 19 d. 05:34:52

  Ta A.Smetonos Lietuva buvo tokia pat ašarų pakalnė, kaip ir dabartinė:
  kas norėjo, galėjo, nebijojo - emigravo. Nėr čia ko romantizuoti tuos
  laikus.Kaip ir dabartinius - už paką skalbimo miltelių ir alaus bambalį
  pardavė lietuviai savo nepriklausomybę...

 • Pamastymui 2015 rugpjūčio mėn. 18 d. 21:29:48

  Dabar Lietuvoje lygiai tokia pati okupacija, aplinkui totali propaganda,
  viskas pajungta Vašingtono melui ir smegenų plovimui, nes JAV klikai
  reikia karo.

 • Jonis 2015 rugpjūčio mėn. 18 d. 07:46:29

  Tais laikais žalgirio futbolininkai žaidė žymiai geriau nei dabartinė
  mūsų rinktinė.Beto per tuos50m turėjome nemažai olimpinių pasaulio
  Auropos čempijonų ir prizininkų,o dabar per 25m beveik kaip ir nieko.

 • Kęstas 2015 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:54:17


  Dar viena kova su Rusija pridengta istorija vystosi - japonai patys
  brangiai moka už atominių elektrinių atliekų saugojimą:
  Atsimenate, kaip mes nubalsavome prieš tai, kad japonai mums statytų
  naują atominę elektrinę? Mūsų politinis elitas iki šiol laižo to
  balsavimo žaizdas. Elitas yra nepatenkintas. Elitas vis dar tikisi
  japoniškų kyšių.
  Pasirodo, patys japonai brangiai moka anglams ir prancūzams už laikiną
  atominių elektrinių atliekų saugojimą (žiūrėk čia). Dalį atliekų
  saugo Japonijoje, bet dėl stiprių žemės drebėjimų reikalaujama, kad
  brangiai mokėtų už likusių atliekų saugojimą JAV.
  Gerai, kad mes neprasidėjome su šiuo purvinu ir pavojingu atominiu
  verslu. Brangiai mokėtume už atliekų saugojimą ir mes net tūkstančius
  metų. Tiek laiko užima natūralus tų pavojingų atliekų suirimas.
  Tegyvuoja mūsų sugebėjimas sustabdyti godžius Lietuvos politikus.
  Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

 • "patriotams" 2015 rugpjūčio mėn. 17 d. 09:08:32

  Jau užkibo sportas???

 • soferis 2015 rugpjūčio mėn. 17 d. 08:57:43

  Įstojus į SSSR- sunaikintas sportas,o o įstojus iEU- sunaikinta
  pramonė,žemės ūkis.Kas svarbiau?

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ĮVEIKĖ: Italijos vyrų krepšinio čempionato 28-ojo turo rungtynėse sekmadienį Sasario „Banco di Sardegna“ komanda, kuriai atstovauja Tautvydas Lydeka, svečiuose 87:79 įveikė Turino „Fiat“ ekipą.
 • NUGALĖJO: Lietuvos moterų rankinio čempionato rungtynėse sekmadienį Kauno rajono „Garliava SM-Cascada“ svečiuose 35:34 įveikė Kauno „Acme-Žalgirio“ ekipą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
reklama
darbas

Ar reikia alkoholio ribojimo įstatymo?

balsuoti rezultatai

Ar dažnai naudojatės pašto paslaugomis?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   -2    +1 C

   -1    +3 C

 

   +2   +6 C

   +2    +7 C

  +5   +8 C

 

   +8  +12 C

    1-6 m/s

     1-5 m/s

 

      2-7 m/s

USD - 1.0698 PLN - 4.2727
RUB - 60.2565 CHF - 1.0680
GBP - 0.8372 NOK - 9.2478
reklama
Respublikos spaustuvė 2014-12