respublika.lt

M.Formanas: be laisvės nėra gyvenimo

2018 gegužės mėn. 09 d. 10:03:11
Milda KUNSKAITĖ

Balandžio 13-ąją 2018 m. Konektikuto valstijoje (JAV), kur gyveno, mirė vienas garsiausių XX a. Europos ir Amerikos režisierių Milošas Formanas (Milos Forman). Visai neseniai jam buvo sukakę 86-eri.

 

M.Formanas - vienas iš nedaugelio Rytų Europos kino kūrėjų, sėkmingai įsitvirtinusių Holivude. Tai jam pavyko pirmiausia dėl gebėjimo pasakoti istorijas, visiško universalumo ir su niekuo nesupainiojamo stiliaus. Švelnus humoras arba kandi satyra, persmelkę jo ankstyvuosius Čekijoje sukurtus filmus, viena vertus, atėmė iš jo galimybę toliau dirbti tėvynėje (jo kūriniai buvo pernelyg laisvi ir provokuojantys), kita vertus, nutiesė jam kelią į Holivudą, kur jis ir subrendo kaip režisierius. Jau antrasis filmas, nufilmuotas emigracijoje, „Skrydis virš gegutės lizdo“, tapo jo pagrindiniu šedevru. Pasakojimas apie laisvę ir jos kainą, aišku, nebūtų buvęs toks įtaigus, jeigu režisierius iš socialistinės šalies nebūtų turėjęs asmeninės jos slopinimo patirties. Penki „Oskarai“, skirti šiam filmui, M.Formanui reiškė ir visišką pasirinkimo laisvę. Po kelerių metų savo mylimoje Prahoje jis jau kūrė prabangų istorinį didelio biudžeto filmą „Amadėjus“. Talentingų, išskirtinių žmonių persekiojimas, patirtas savo kailiu, vėl buvo neįkainojama patirtis, pravertusi kuriant šią istorinę dramą, įvertintą jau 8 „Oskarais“. Iš esmės tai pačiai temai buvo skirtas ir jo paskutinis didelės sėkmės sulaukęs filmas „Visuomenė prieš Larį Flintą“: pornografinio žurnalo leidėjas Flintas M.Formanui tapo dar viena laisvės metafora: ji gali kiek nori siutinti ir erzinti, bet be jos nėra gyvenimo.

Karo aptemdyta vaikystė

Milošas Formanas gimė 1932 m. Časlavo miestelyje, Čekijoje. Jo tėvas buvo žydas, profesorius Rudolfas Formanas. Milošui mokantis mokykloje, naciai okupavo tuometinę Čekoslovakiją. Kai išsivesti jo tėvo atėjo du kažkokie keisti žmonės odiniais paltais, jis ničnieko nesuprato: tėvas jam tyliai pasakė, kad turi išvažiuoti ir greitai grįš. Tris mėnesius jie kelis kartus per dieną vaikščiojo į stotį pasitikti kiekvieno traukinio, bet, aišku, tėvas negrįžo. Po poros metų buvo suimta ir M.Formano mama, apkaltinta antifašistinių atsišaukimų platinimu. Ji jų neplatino, bet jos areštą suorganizavo iki karo ją pažinojęs žmogus: ji buvo čekė patriotė, „žemesniosios rasės“ atstovė, o jį, save laikiusį ariju, pasamdė neprestižiniam naktinio sargo darbui (Milošo tėvai tada statėsi nedidelį viešbutį). Abu M.Formano tėvai pateko į koncentracijos stovyklą ir ten mirė. Paskui, jau suaugęs, M.Formanas sužinojo, kad jo tikrasis, biologinis tėvas buvo kitas žmogus, architektas Otas Konas (Otto Kohn). Mama šią paslaptį prieš mirtį koncentracijos stovykloje atskleidė moteriai, su kuria susidraugavo. Bet sūnaus bendravimas su biologiniu tėvu apsiribojo tik trumpu susirašinėjimu.

Laiptelis į Holivudą

Žuvus tėvams M.Formaną augino tėvų giminės ir draugai. Būdamas paauglys jis pateko į kurortinio miestuko prie Elbės Podebradų mokyklą - tai buvo viena geriausių šalies mokyklų. Mokykloje jis draugavo su Vaclavu Havelu, būsimuoju Čekijos prezidentu, vienu iš „aksominės revoliucijos“ tėvų.

Su dar vienu garsiu tėvynainiu M.Formanas susipažino, kai mokėsi Prahos kino akademijoje: jauniausias iš tuometinių profesorių buvo Milanas Kundera, dėstęs literatūrą - gražus, sąmojingas, itin laisvomis pažiūromis garsėjęs žmogus. Kartą jis studentams liepė perskaityti P.Šoderlo de Laklo (P.Choderlos de de Laclo) romaną „Pavojingi ryšiai“. Ta knyga vaikinui padarė tokį stiprų įspūdį, kad maždaug po 30 metų jis šią knygą ekranizavo. O kol kas jaunasis M.Formanas ėmėsi rašyti scenarijų, pasakojantį apie tikrą komunistą, kuris nori partijai nuveikti kuo daugiau gero, ir griebiasi visų darbų iš eilės. Scenarijus buvo priimtas, ir M.Formanas gavo 3000 kronų honorarą - 22 metų vaikinui tokie pinigai buvo didžiulis turtas, nors jų būtų užtekę tik sumokėti už kambarį geriausiame Čekijos viešbutyje „International“. Po poros metų M.Formanas jame praleis „supertrumpą medaus mėnesį“ su žmona, viena gražiausių čekių aktorių Jana Brejchova. Vėliau jie išsiskirs, bet buvusi svainė Hana Brejchova suvaidins pagrindinį vaidmenį viename pirmųjų jo reikšmingų filmų „Blondinės meilės“. Jis bus nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias filmas užsienio kalba. Tą pačią nominaciją M.Formanas netrukus gaus už dar vieną čekišką filmą „Gaisrininkų balius“. Taip jam atsivėrė kelias į Holivudą - ir labai laiku. Čekijos partinę vadovybę „Gaisrininkų balius“ įsiutino, jis buvo uždraustas rodyti. Tiesa, vėliau, „Prahos pavasario“ laiku, į valdžią atėjus A.Dubčekui, jis pasirodė ekranuose, bet po sovietų invazijos į Prahą 1968 m. rugpjūtį filmas vėl buvo uždraustas rodyti 20 metų. O M.Formanas, jau pajutęs, kad Čekijoje padarė viską, ką galėjo, išvyko į Ameriką. Sovietų kariuomenei įsiveržus į Prahą, Čekoslovakijos piliečiai kurį laiką buvo laisvai išleidžiami į užsienį. M.Formanas tuo metu viešėjo Paryžiuje ir nusprendė negrįžti į tėvynę. Į Prancūziją jis išsivežė šeimą - antrąją žmoną Verą ir keturmečius sūnus dvynius. Bet Vera Paryžiuje, be artimųjų ir gimtosios kalbos, jautėsi blogai, ir todėl su berniukais grįžo į Prahą, o M.Formanas išvyko į Holivudą.

„Oskarų“ lietus

Jau antrasis jo Amerikoje sukurtas filmas „Skrydis virš gegutės lizdo“ tapo klasika. Kurti šį filmą jam pasiūlė M.Daglasas (M.Douglas), tais laikais - visai jaunas prodiuseris, dar ne garsus aktorius. Ekranizuoti šį romaną svajojo jau jo tėvas Kerkas Daglasas (Kirk Douglas), bet visose Holivudo studijose jam buvo pasakyta, kad niekas nežiūrės filmo apie psichikos ligonius. Laimė, buvo dar vienas žmogus, svajojęs apie šią ekranizaciją - Džekas Nikolsonas (Jack Nicholson). M.Formanas tuo metu jau buvo su juo pažįstamas. Nė viena didelė kino studija vis dar nesiryžo leisti pinigų abejotinam projektui, tad koprodiuseriui Solui Zencui (Saul Zaentz) prisiėjo pasitelkti savo paties kino kompaniją. Ir tai pasiteisino: visame pasaulyje filmas uždirbo 280 mln. dolerių. Varžybose dėl „Oskaro“ jis aplenkė visus, susišlavęs penkis pagrindinius prizus: už geriausią filmą, geriausią režisūrą, geriausią scenarijų, geriausius aktoriaus ir aktorės darbus. Iki tol per visą istoriją surinkti pagrindinių „Oskarų“ „didįjį penketą“ pavyko tik vienam filmui. Antrąjį kartą „Oskarus“ M.Formanas pelnė už „Amadėjų“ - filmą apie V.A.Mocartą pagal P.Šaferio pjesę. Kurti šio filmo jis grįžo į tėvynę - valstybės vadovas Gustavas Husakas leido jam atvykti ir dirbti su sąlyga, kad nesusitikinės su disidentais.

Jo filmografijoje - dar daug puikių filmų: miuziklas „Plaukai“, drama „Regtaimas“, istorinė drama „Valmonas“, „Visuomenė prieš Larį Flintą“, „Žmogus Mėnulyje“, „Gojos vaiduokliai“. Istorijoje jis išliks kaip vienas svarbiausių čekų „naujosios bangos“ režisierių ir puikių filmų apie maištininkus autorius. Jis buvo įvertintas, apdovanotas, vadovavo dviejų didžiausių kino festivalių - Kanų ir Venecijos - žiuri, ir sulaukęs 86-erių mirė jau tapęs ne tik pasaulio kino klasiku, bet ir tikra gyva kino legenda.\

***

Pateikiame ištrauką iš režisieriaus interviu, kurį jis davė Kanų kino festivalyje

- Kai persikėlėte į Holivudą, kas jus ten labiausiai nustebino?

- Kinas visur daromas vienodai. Čekoslovakijoje visada buvo puikių profesionalų visose kino gamybos srityse. Todėl ypatingo skirtumo nepastebėjau.

- Jūs - vos ne vienintelis režisierius europietis, kuriam pavyko realiai užkariauti Holivudą. Jūsų filmai apipilti „Oskarais“.

- Kodėl gi, Romanui Polanskiui taip pat pavyko... Pasakysiu jums, kodėl mums pavyko, o kitiems ne. Mes abu - iš socialistinės stovyklos, jis iš Lenkijos, aš iš Čekoslovakijos. Grįžti mums nebuvo kur, tai ir teko prisitaikyti. Štai ir visa paslaptis.

- Beveik visų jūsų filmų tema - asmenybė prieš visą likusį pasaulį. Visi jūsų herojai nuo Dž.Nikolsono „Gegutėje“ iki Lario Flinto kovoja prieš sistemą.

- Visa žmonijos istorija - tokios kovos istorija. Mes kuriame visuomenines sistemas norėdami pasilengvinti gyvenimą. Pagal idėją jos turi mus aptarnauti, už tai ir mokame mokesčius. O praktiškai viskas yra priešingai. Sistema ima elgtis taip, tarsi turėtų teisę mums įsakinėti. Tarsi ji mums moka, kad elgtumės taip, kaip jai reikia. Tai amžinasis konfliktas, visų dramos kūrinių pamatas.

- Kokią vietą jūs vadinate namais?

- Namą Konektikuto valstijoje, kur gimė kiti mano sūnūs dvyniai.

- Jaučiatės esąs pasaulio pilietis? Čekas, europietis, amerikietis?

- Priklauso nuo to, kur esu. Čia ir dabar jaučiuosi esąs čekas.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar rūkymas balkonuose turėtų būti draudžiamas?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

 +11 +13 C

 

 +1 +12 C

+20 +22 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

 0-4 m/s

 0-3 m/s

 

 0-2 m/s

 

USD - 1.1215 PLN - 4.2641
RUB - 70.4625 CHF - 1.1095
GBP - 0.9034 NOK - 9.6220
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis