respublika.lt

Meilė gimtajam kraštui. Gimtojo krašto istorija V.V.Česnulio knygosenuotraukos (1)

2017 kovo mėn. 20 d. 08:50:23
Laimutė Cibulskienė, Elena Glavickienė Varėnos viešosios bibliotekos bibliografės

Varėnos rajonas gali pasidžiaugti turįs kraštietį, išsamiai aprašantį gimtąjį kraštą.

 

Vytautas Valentinas Česnulis išleido gausiais archyviniais šaltiniais paremtas knygas: „Iš Varėnos II parapijos ir Vilniaus arkivyskupijos istorijos“ (2006), „Senoji Perlojos bažnyčia“ (2006) (abi knygos - istorija, o ne tikyba), „Perlojos bažnyčios“(2008), „Moliadugnis ir jo apylinkės“ (du leidimai - 2007, 2008, gimtojo kaimelio istorija platesniame fone), „Varėnos krašto šauliai 1919-1940“ (šiame darbe stengtasi pateikti sukarintos patriotinės visuomeninės organizacijos - Lietuvos šaulių sąjungos - narių veiklos Varėnos krašte apžvalgą daugiausia pagal Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomus dokumentus, pasiremta spausdintais šaltiniais - knygomis bei periodiniais leidiniais), „Kalesninkų parapijos atgimimas: Kalesninkų bažnyčios statytojas ir lietuviškos mokyklos įkūrėjas kunigas Mykolas Rudzis“ (istorinė apybraiža, 2013), „Nutilę varpai „ (apybraiža apie Lietuvos bažnyčios varpus, 2015), „Poringė apie Mergežerio sodžių“ (2011), „Varėnai 150 metų“ (2012), knygoje „Senoji Varėna - 600“ (2014) V.Česnulis aprašė Senosios Varėnos istoriją iki sovietinės okupacijos, „Tarp ežerų ir girių: Girežerio kaimo istorija“ (2016), „Kanauninkas Klemensas Maliukevičius“ (Trakai, 2016). Pastaroji knyga bus įdomi visiems istorijos mėgėjams, besidomintiems Lietuvos bažnyčios ir okupuoto Vilniaus krašto istorija.

V.V.Česnulis gimė 1936 vasario 14 d. Moliadugnio kaime, Varėnos valsčiuje. 1946 m. baigė pradinę mokyklą gimtajame sodžiuje, 1954 m. - Varėnos 1-ąją (dabar Senosios Varėnos) vidurinę mokyklą, tais pačiais metais įstojo į Vilniaus universiteto Istorijos-teologijos fakulteto žurnalistikos specialybę. Dar besimokydamas pradžios mokykloje bandė kurti eilėraščius, redagavo mokyklos jaunųjų kraštotyrininkų sienlaikraštį. Vilniaus universiteto kurso draugas žurnalistas Virgilijus Mundrys viename straipsnyje prisimena, kad studijų laikais „Vytautas visada rasdavo mus kuo nustebinti, o visų pirma giliu Varėnos krašto ir gimtųjų apylinkių pažinimu“. Baigęs universitetą (1959 m.) dirbo įvairiuose žurnaluose. Ketverius metus dirbo žurnalo „Mokslas ir gyvenimas“ redakcijoje. 1968-1972 m. redagavo laikraštį „Gyvenimas - mokykla“. 1972 m. perėjo dirbti į Valstybinį televizijos ir radijo komitetą. V.Česnulis pačius gražiausius 29 savo jaunystės gyvenimo metus ir sugebėjimus atidavė Lietuvos radijui ir televizijai. Už dvimetę ekonominę televizijos mokyklą žemdirbiams (1972-1974) gavo Visasąjunginės liaudies ūkio parodos bronzos medalį. Šešiolika metų plušėjo radijo žinių redakcijoje. Nuo 1985 m. - Lietuvos radijo informacijos redakcijos redaktorius. Pagrindinės jo temos - kultūra, mokslo ir bažnyčios istorija, kraštotyra. Nacionaliniame radijuje dirbo iki pensijos, t.y. 2001 m. V.Česnulis - ne toks žmogus, kuris sėdėtų be mėgstamo užsiėmimo. Turėdamas dar mokykloje įgytą pomėgį kraštotyrai, atsiradusį laiką paaukojo darbui archyvuose, gilindamasis į gimtojo krašto istoriją.

Varėnos rajono laikraštyje „Merkio kraštas“ (2016 m.) V.Česnulis paskelbė straipsnių ciklą „Jie gynė Lietuvos laisvę“ (apie Varėnos krašto karius Nepriklausomybės kovose). Istorijos laikraštis „Voruta“ išspausdino V.Česnulio straipsnių ciklą apie kunigus: Danielių Buivį, Juozą Dubietį, Justiną Saulių, Leoną Markuckį, Vincą Bobiną, Vincentą Butvydą, Liudviką Kliuką, Petrą Kraujalį, Petrą Veličką, Praną Bieliauską, Stanislovą Bulą, Florijoną Nevierą, Kazimierą Pukėną ir kitus. „Vorutoje“ (2016 m.) taip pat buvo išspausdinti V.Česnulio straipsnių ciklai „Lietuviai Lenkijos okupuotoje dalyje“, „Lietuviškųjų leidinių konfiskavimas ir teismai“ , „Vilniaus lietuvių laikraščiai lenkų kalba“. Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“ (2016 m.) publikavo V.Česnulio straipsnių ciklą „Vilniaus okupuoto krašto teismai dėl lietuvių susirinkimų ir mokyklų“. „Voruta“ ir „Trakų žemė“ paskelbė V.Česnulio straipsnius „Piligrimystė į Trakus“ (Trakų bažnyčios istorija) ir „Klemensas Maliukevičius - Trakų dekanas, kunigas, kanauninkas ir visuomenininkas“. „Lietuvos aidas“ (2008) publikavo straipsnių ciklą „Perlojos bažnyčios“.

V.Česnulis nuolat palaiko ryšius su Varėnos krašto bendruomene, dalyvauja įvairiuose renginiuose. 2007 m. rugpjūčio 25 d. jis Moliadugnio kaime pristatė knygą „Moliadugnis ir jo apylinkės“, knygos „Varėnos krašto šauliai 1919-1940“ pristatymas vyko 2009 metais Varėnos viešojoje bibliotekoje. Varėnos kultūros centro salėje vykusioje konferencijoje Varėnos miesto sukakčiai paminėti „150 Varėnos istorijos minučių“ (2012 m.) V.Česnulis skaitė pranešimą „Varėnos pradžia“.

2012 m. buvo išleista V.Česnulio knyga „Varėnai 150 metų“, kurios pristatymą organizavo Varėnos viešoji biblioteka. V.Česnulis, pristatydamas savo knygą, sakė, kad didžiausią dėmesį skyrė pirmajam šimtmečiui. Skaitytojai knygoje ras žinių apie Varėnos geležinkelio stotį, apie tai, kaip geležinkelio stoties gyvenvietė tapo miesteliu, Nepriklausomybės kovų metus, lenkų laikus, bolševikų ir nacių okupacijas, Atgimimą.

Tais pačiais metais gruodžio 8 d. dalyvavo Varėnos viešosios bibliotekos renginyje, kuriame buvo aptarti paskelbto Žinių apie Varėną konkurso rezultatai ir įvertinti konkurso nugalėtojai. Konkurso dalyviai buvo apdovanoti V.Česnulio knygomis „Varėnai 150 metų“. 2016 m. kovo 9 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko V.V.Česnulio 80-mečio jubiliejinis vakaras. Renginyje dalyvavęs „Vorutos“ vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius sakė: „Vytautas dirba Lietuvai, tautai, jo straipsniai ir knygos - ypatingos vertės. Vytautas darbštus, rašo ir rašo, o „Voruta“ tris kartus lėčiau spausdina.“ O Varėnos rajono savivaldybės mero teigimu, „V.Česnulis - žmogus, kuris itin detaliai žino gimtojo krašto istoriją, yra labai kruopštus, daug dirba negalvodamas apie honorarus...“

Varėnos viešosios bibliotekos Kraštotyros skyriaus darbuotojos su V.Česnuliu palaiko glaudžius ryšius jau daugelį metų. Šis žymus kraštietis nuolat domisi bibliotekos kraštotyros fondu, dovanoja įvairios medžiagos (knygas, laikraščius, nuotraukas), susijusios su Varėnos rajono istorija.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • FUTBOLAS: atsakomosiose Europos futbolo lygos pirmojo atrankos etapo rungtynėse ketvirtadienį „Kauno Žalgirio“ komanda svečiuose 0:4 (0:2) pralaimėjo Limasolio „Apollon“ (Kipras) ekipai ir pasitraukė iš tolimesnės kovos.
  • NUSMUKDĖ: ketvirtadienį geresni, nei tikėtasi, JAV duomenys nusmukdė aukso kainą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar rūkymas balkonuose turėtų būti draudžiamas?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

 +11 +13 C

 

 +1 +12 C

+20 +22 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

 0-4 m/s

 0-3 m/s

 

 0-2 m/s

 

reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis