respublika.lt

Matematikos dėstytojas Vincas Katilius

2018 gegužės mėn. 13 d. 10:18:11
Prof. habil. dr. Algirdas AŽUBALIS, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija

Vincas Katilius gimė 1903 m. birželio 22 d. Marijampolės aps. Katiliškių k., pasiturinčių ūkininkų šeimoje. Buvo prof. Petro Katiliaus (1903-1995) pusbrolis, vaikystės artimas draugas.

 

Vincą mokė iš pradžių senelis, vėliau - kaimo daraktorius. Po vienerius metus mokėsi Šunskų ir Mokolų pradžios mokyklose. Devynerių metų išlaikė egzaminus į Marijampolės gimnaziją, bet atūžęs I pasaulinis karas mokslus sutrukdė, gimnazija buvo vis uždarinėjama.

1916-1918 m. mokėsi privačiai, 1918 m. vėl išlaikė egzaminus į V klasę ir 1922 m. baigė Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją. 1922-1929 m. studijavo Lietuvos universiteto Matematikos-gamtos fakultete matematiką. Apgynė diplominį darbą „Apytikris skaitmeniškas Besselio diferencialinių lygčių integravimas“ (vad. prof. O. Folkas). 1929 05 28 V.Katiliui išduotas diplomas.

Pedagoginį darbą pradėjo dar studijuodamas. 1924-1928 m. dirbo Kauno mokytojų seminarijoje, 1929-1946 m. - Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos mokytojas.

1939 m. paskelbė straipsnį (Dar apie logaritminę liniuotę // Gamta, Nr. 2) apie logaritminės liniuotės privalumus, rekomendavo ja naudotis mokykloje.

Kadangi po II pasaulinio karo ir taip buvusios negausios aukštosiose mokyklose dirbusių matematikų gretos dėl tremčių į Sibirą, po to sekusios emigracijos į Vakarus visiškai išretėjo, buvo nuspręsta kviesti dirbti į atsikuriančias Lietuvos aukštąsias mokyklas buvusius Lietuvos (Vytauto Didžiojo) universiteto diplomantus-matematikus, gerai užsirekomendavusius pedagoginėje veikloje ikikarinės Lietuvos gimnazijose. Taip į aukštąsias mokyklas atėjo 10 matematikų, tarp jų - ir V.Katilius. Taigi 1946-1964 m. V.Katilius buvo Vilniaus pedagoginio instituto (toliau - VPI) dėstytojas. 1950-1951 m. jis buvo VPI direktoriaus pavaduotojas neakivaizdinio mokymo reikalams, 1953-1964 m. - Matematinės analizės ir geometrijos bei Elementariosios matematikos ir geometrijos katedrų vedėjas. Apie tai rašė buvęs jo studentas fizikas doc. dr. Jonas Algirdas Martišius (1927-2006): „Daug metų mokytojavęs gimnazijoje, 1946 m. į Pedagoginį institutą dėstyti matematikos atvyko Vincas Katilius.

V.Katilius dėstė daugiausia aukštąją algebrą. Teko klausyti tų paskaitų ir laikyti egzaminus. Dėstė energingai, sklandžiai, buvo reiklus, prašydavo teiginius įrodyti. Apie 10 metų vadovavo Elementarinės matematikos ir geometrijos katedrai. Jos dėstytojai tuo metu dėstė mokyklinei matematikai artimas disciplinas. V.Katilius daug rūpinosi katedros kolektyvo subūrimu ir stiprinimu. Nors jis nebuvo didelis mokslininkas, tačiau pasiekė, kad būsimieji matematikos mokytojai gautų gerą minimalių žinių bagažą, be kurio negalima žengti į klasę“.

Rūpinosi V.Katilius ir sovietmečiu itin aktualia kolektyvine sodininkyste. Jau cituotas J.A.Mar-tišius rašė: „Vincas Katilius daug metų buvo Pedagoginio instituto sodininkų vadovas. Jis stengėsi, kad darbuotojai gautų sklypus, pasiekė, kad beveik visi norintys galėtų soduose įsikurti. Pats rūpinosi sodinukais, trąšomis, chemikalais. Jam nebuvo lengva, nes turėjo vieną nesveiką koją, todėl jam buvo sunku vaikščioti. V.Katilius daug skaitydavo sodininkystės literatūros, kitiems nešykštėdavo patarimų. Gyvenome visai kaimynystėje. Susitikus domėdavosi sodais net ir tada, kai vaikščioti jam pasidarė visai sunku, skųsdavosi, kad ir pargriūva eidamas. Nepailstantį sodininką su dėkingumu prisimena šimtai Pedagoginio universiteto dėstytojų.

1964 m. V. Katilius išėjo į pensiją, bet iki 1975 m. dar dirbo neetatiniu dėstytoju, daugiausia dėstė neakivaizdininkams. Buvo kruopštus, iš prof. Viktoro Biržiškos (1886-1964) išmoko reiklumo, skatino studentų savarankiškumą. Studentai-neakivaizdininkai jo labai bijodavo...

Atsimenu, 1965 m. žiemą skaičių teorijos egzamino laikyti važiavome iš Telšių į Klaipėdą (tarpsesijiniu metu egzaminus ar įskaitas pagal paskelbtą „Tarybinio mokytojo“ laikraštyje tvarkaraštį būdavo galima laikyti konsultaciniuose punktuose) su kolega, Viekšnalių aštuonmetės mokyklos direktoriumi. R.T. Konsultaciniame punkte per auditorijos durų langą pamatėme ant drabužiams skirtos pakabos pakabintą dėstytojo Vinco Katiliaus lazdą ir kailinius. R.T. man ir sako: „Tu eik į auditoriją, o aš dar parūkysiu.“ Deja, auditorijoje jo taip ir nebesulaukiau (jis tikėjosi, kad bus atvažiavusi jauna dėstytoja V.D., pas kurią šį egzaminą laikyti būdavo lengviau, tad apsisuko ir išvyko atgal į Viekšnalius)... Iš 13 laikiusiųjų tądien aš vienintelis egzaminą išlaikiau, gaudamas trejetą.

Tai buvo laimėjimas: V.Katilius buvo išlikęs dar iš tų prieškarinių dėstytojų, pagal kuriuos penketui moka tik ponas Dievas, ketvertui - dėstytojas, o studentas - tik trejetui, ką ten jau bekalbėti apie neakivaizdininką... (Tik po daugelio metų sužinojau, kad V. Katilius buvo prof. V.Biržiškos studentas, o V.Biržiška griežtai laikėsi tokių pažiūrų...). Taip buvo mano neakivaizdinių studijų trečiame kurse.

Užtat per likusius 2 kursus, kai susitikdavau koridoriuje dėst. V. Katilių, niekaip nespėdavau pasisveikinti su juo pirmas - jis mane aplenkdavo: taip mane gerbė, kad pas jį, būdamas neakivaizdininkas, pirmąkart laikydamas egzaminą sugebėjau atsakyti, pagal jo reikalavimus, trejetui. Aišku, pas V.D. būčiau gavęs ketvertą ar net penketą.

Padėdavo V.Katilius buvusiems tremtiniams įstoti ir mokytis neakivaizdiniame skyriuje, kai netgi ir labai gabių į stacionarinį skyrių nepriimdavo. Ne kartą leidosi į kelią, kad prišnekintų buvusį gabų studentą stoti į aspirantūrą, ateiti į VPI skaityti paskaitų. Aktyviai dalyvavo rengiant jaunųjų matematikų olimpiadas.

1961 m. jam suteiktas nusipelniusio mokytojo vardas. Kartu su žmona - prancūzų kalbos dėstytoja Marija Jasėnaite-Katiliene - išaugino du sūnus: Ramūną Katilių (1935-2014) - fiziką, habilituotą fizinių mokslų daktarą, ir Audronį Katilių (g. 1940 m.) - architektą, paveldosaugininką. Mirė V.Katilius 1989 m. liepos 7 d. Vilniuje.


Pasidalink:
Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar rūkymas balkonuose turėtų būti draudžiamas?

balsuoti rezultatai

Ar džiaugiatės atvėsusia vasara?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

 +11 +13 C

 

 +1 +12 C

+20 +22 C

 +24 +25 C

 

 +23 +25 C

 0-4 m/s

 0-3 m/s

 

 0-2 m/s

 

USD - 1.1215 PLN - 4.2641
RUB - 70.4625 CHF - 1.1095
GBP - 0.9034 NOK - 9.6220
reklama
Ūkis
reklama
Sveikata ir grožis